Z kraju

Jest wniosek o odwołanie Adama Bodnara

Robert Winnicki ogłosił, że rozpoczął zbiórkę podpisów pod wnioskiem o odwołanie Adama Bodnara. Pismo zostało już podpisane przez Jana Klawitera z Prawicy RP. – Zgodnie z zapowiedziami dziś rozpocząłem zbiórkę podpisów pod wnioskiem . Pomożecie zachęcać posłów do podpisywania się? – napisał na twitterze poseł Robert Winnicki.

 

– Podejmowane przez niego interwencje w wielu przypadkach noszą piętno głębokiej ideologizacji uprawianej w duchu marksizmu kulturowego. Tym samym Rzecznik Praw Obywatelskich wielokrotnie, w sposób rażący, przemyślany i konsekwentny sprzeniewierzył się złożonemu ślubowaniu, tak w zakresie wierności Konstytucji, jak i, w sposób manifestacyjny, zasadzie bezstronności. Drastyczne działania Adama Bodnara doprowadziły do uformowania się inicjatywy obywatelskiej na rzecz jego odwołania. Petycję w tej sprawie, skierowaną do najwyższych władz RP, poparło już ponad trzydzieści tysięcy obywateli, a liczba osób ją popierających szybko wzrasta. Adam Bodnar wykorzystuje funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich do prowadzenia ideologicznej krucjaty w myśl idei marksizmu kulturowego. Należy podkreślić, że Adam Bodnar wykorzystuje w ten sposób sprawowany urząd nie tylko poprzez bezpośrednie interwencje, ale również m.in. udzielając patronatów imprezom i konferencjom organizowanym przez przedstawicieli skrajnej lewicy, dążącym do zmiany porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej. – napisał poseł Winnicki w uzasadnieniu.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

133 komentarze

133 Komentarzy

 1. m

  13 września 2017 at 21:06

  „Słuchaj Synu! Przez uprzejmość nie będę już precyzował – jaki Synu – chociaż nie zamierzam ukrywać, że ta intytulacja wynika nie tylko z różnicy wieku między nami, ale również, a może nawet przede wszystkim – z intencji okazania Ci pogardy z powodu wypowiedzi, iż musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu holokaustu. W tym także naród polski. Wypowiedź ta dowodzi, że nie wiesz, co to jest naród” – zaczął swój tekst red. Michalkiewicz zastanawiając się jednocześnie nad kompetencjami Rzecznika Praw Obywatelskich. Zdaniem publicysty Adam Bodnar jest niedouczony mimo szerokich kompetencji formalnych.

  „Kierując się chrześcijańskim obowiązkiem, nakazującym nieumiejętnych nauczać (zob. Katechizm Kościoła katolickiego – uczynki miłosierne co do duszy), uprzejmie Ci wyjaśniam, że naród to wspólnota etniczna, która zorganizowała się politycznie. Tym właśnie różni się on od narodowości, która ma wprawdzie wspólny język, historię, obyczaje, religię – ale nie zorganizowała się politycznie, to znaczy – nie wytworzyła hierarchii, czyli szlachty, dzięki której staje się narodem” – pisze do Adama Bodnara redaktor Michalkiewicz.

  „W świetle tego wyjaśnienia widoczna jest w całej rozciągłości fałszywość Twego twierdzenia, jakoby w realizowaniu holokaustu uczestniczył także naród polski. Naród Polski w okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej był politycznie zorganizowany w państwo, które w żaden sposób, nie uczestniczyło w holokauście” – podkreśla publicysta rozwijając wątek polskiej pomocy niesionej Żydom, także w ramach organizacji istniejących legalnie w okupowanej Polsce.

  „Ale Ty o tym wszystkim najwyraźniej nie wiedziałeś i dlatego wygłosiłeś opinię, wpisującą się w skoordynowane polityki historyczne: niemiecką, której celem jest stopniowe zdejmowanie z Niemiec odpowiedzialności za II wojnę światową, a przynajmniej – rozmywanie tej odpowiedzialności – oraz żydowską, które celem jest przerzucanie tej odpowiedzialności na winowajcę zastępczego, by podtrzymać możliwość materialnego eksploatowania holokaustu” – zauważa Stanisław Michalkiewicz.

  „Uprzejmie zakładam, że Twoja opinia nie wynikała z podłości, tylko z ignorancji – ale w takim razie nie ulega wątpliwości, że jesteś głupszy, niż nawet przewiduje ustawa określająca warunki na zajmowaną przez Ciebie, operetkową posadę. W tej sytuacji chyba sam rozumiesz, że żadne przeprosiny nie wystarczą, że powinieneś niezwłocznie podać się do dymisji, a ze swoim życiem postąpić, jak przystało na człowieka honoru. Oczekuję tego od Ciebie jako obywatel polski – a myślę, że nie jestem w tym oczekiwaniu odosobniony – który ma interes prawny w tym, by ktoś taki, jak Ty, ani go nigdzie nie reprezentował, ani też nie był rzecznikiem jego praw. Łączę stosowne wyrazy” – kończy swój list otwarty redaktor Stanisław Michalkiewicz.

  Read more: http://www.pch24.pl/stanislaw-michalkiewicz-do-rzecznika-praw-obywatelskich–jestes-glupszy-niz-przewiduje-ustawa,52632,i.html#ixzz4saTWJTPl

  • hansi

   14 września 2017 at 07:52

   No, tutaj już niczego więcej nie można dodać, bo temat wyczerpany.
   A pomnę, że ten listo Michalkiewicza do Bodnara, został opublikowany już kilka MIESIĘCY temu. A towarzysz Bodnar w dalszym ciągu świni na swoim (operetkowym( stanowisku, bo jedno, co jest pewne, to fakt, że NIE JEST ten facet rzecznikiem żadnych polskich obywateli. Co najwyżej żydowskich może 🙂 A w takim razie – z pewnością pojecie „honor” jest mu obce.

 2. Art

  13 września 2017 at 21:27

  @m
  Właśnie,kiedy widzę nazwisko tego lumpa,od razu przypomina mi się jedyne trafne jego określenie przez p.Michalkiewicza.Ale musimy wiedzieć,że w Polsce takich ……synów są całe zastępy,a Polacy dają się nabierać na ich polski język,którym tymczasowo się posługują.
  http://jolanta-gancarz.szkolanawigatorow.pl/ku-niepodlegosci-bieg-z-przeszkodami

  • hansi

   14 września 2017 at 08:07

   Ale nadchodzi czas, coraz szybciej, że ci „Polacy”, zaczną ten polski jeżyk celowo kaleczyć, na modłę jakiegoś łże-jidysza, jak zwykł to robić arogancki i bezczelny, notoryczny kłamca i szkodnik Polski, odznaczony za to niedawno przez Dudusia polskim odznaczeniem (bezczeszcząc w ten sposób owo odznaczenie..) – SZEWACH WEISS, który, rozparty lekceważąco w fotelu, przed kamerami i mikrofonami, pomimo całego życia spędzonego w Polsce (jako uratowane od śmierci przez Polaków dziecko ongiś), kaleczy język polski tak, że aż się nóż w kieszeni otwiera… „Profesor” pieprzony 🙂 O niewątpliwym talencie literackim, w temacie zmyślania bzdur na temat historii Polski i wszelkich innych rzeczy.. Podejrzewam, że specjalnie się nawet wyuczył kulawego wymawiania z niemiecka „R”, jak Tusk i Hajka Grundbaum, znana nam, jako „Bufetowa” 🙂
   Tacy to „POLACY”, prawie wszędzie na wysokich stanowiskach, Burmistrzów i Wojewodów.. NIE tylko jeden Adamowicz, w biały dzień robiący z Gdańska „wolne miasto Danzig” 🙂
   Ale na przykład udzielny książę w ZGORZELCU, pilnie współpracujący z niemiecką sitwą w Görlitz – jako on się zwie ?.. RAFAŁ GRONICZ, który zmienił nazwisko na Guzik bodajże.
   Zapraszam do posłuchania ostatniej odsłony programu pułkownika Wrońskiego
   „W Realu 24”.
   Mózg staje, co się dzieje na granicach Polski, od strony niemieckiej…
   Z pierwszej ręki..
   https://www.youtube.com/watch?time_continue=1662&v=vnUpaObpR1g
   Takich lokalnych kacyków mafijnych mamy teraz prawie wyłącznie w polskim Judalandzie…
   NIE T|YLKO takiego „rzecznika praw obywatelskich”, czyste szyderstwo, z OBYWATELI polskich…

 3. Marian

  14 września 2017 at 05:27

  Takie syny mają prawo sobie żyć. Ale żeby zaraz na odpowiedzialnych dobrze płatnych eksponowanych stanowiskach? No nie nadaje się chłop do tej roboty.
  Niech idzie do jakiejś uczciwej pracy np. układać glazurę na budowie, może jako kierowca TIR-a, może do ochrony biurowca lub supermarketu? – W Polsce jest niskie bezrobocie, coś na pewno sobie znajdzie.

  • hansi

   14 września 2017 at 08:13

   Przeciwnie, Jest dokładnie tą swołoczą, którą się obsadza tego rodzaju stanowiska.Jak na przykład DOKTOR (mwedycyny !!!..) Mengele („szczepionki” przymusowe..), nazwiskiem RADZIWIŁŁ, albo też doktor Mengele – POSOBKIEWICZ, opowiadający przed kamerami brednie na tematy, o których nie ma zielonego pojęcia („szczepionki”).. A na stanowisku Ministra Oszwiate – KTO jest ostatnio i udaje, że reformuje polskie „szkolnictwo” ?? 🙂
   A Winnicki się czepia akurat tego ciula – Bodnara 🙂
   Ja bym powiesił na najbliższej gałęzi RADZIWIŁŁA pierwszego…
   Oraz tych zdrajców (włącznie z Dudusiem..), którzy podpisali, przeredagowywali (na korzyść Niemców..) i utrzymują w nocy ustawę „1066”, która jest najcięższą chyba (zaraz po podpisaniu przez Lecha Kaczyńskiego traktatu Lesbijskiego..) ZDRADA STANU, za którą jedna jest tylko kara…
   POWIESZENIE, bo „mężyki stanu”, o których mowa, typu Sikorski na przykład, NIE posiadają czegoś takiego, jak „zdolność honorowa”…
   Wszystko…

 4. abc

  14 września 2017 at 06:07

  Wreszcie ktoś się odważył.
  Bardzo dobra inicjatywa mimo że na 3/5 raczej nie ma szans. Siedzenie cicho tylko komunistów rozzuchwala.

 5. Soroka

  14 września 2017 at 09:49

  POPIERAM!!!!

 6. Konstanty

  14 września 2017 at 11:10

  Serca narodu zalewa żółć, zaślepiający mur nienawiści dzieli nawet rodziny – i do tego stopnia, że niekiedy na wspólnych uroczystościach krewni nie chcą na siebie nawet spojrzeć.

  Bisurmanie, liberalizm zawiodl. Rola ochotniczych folksdojczow i platnych eurosowieciarzy dzialajacych przeciwko Polsce jest skonczona !!!

 7. cay-tec

  14 września 2017 at 11:58

  wywalic to scierwo na zbity ryj niech sie wymadrza u szechtera albo u lisowatego za sorosowe srebrniki

 8. Wojciech

  14 września 2017 at 16:03

  A jako go trzymają na stołku to im odpowiada a wy głosujecie jak nie na jednych to na drugich ciemnoto jedna. I zrozumcie to że takie indywidua są po to żeby wam takim ściekiem głowy zaprzątać ( ochoczo w tym uczestniczą media włącznie z tym ). Oni w tym czasie dalej siedzą u koryta w spokoju , kręcą lody i kreują się na zbawców narodu. Zrozumieliście.!!! Dowód to te fora na których się kłócicie . Zacznijcie myśleć drogie dzieci ,naprawdę nie boli .

  • Marian

   14 września 2017 at 17:58

   @Wojciech, w sumie napisałeś niby prawdę, ale nic z tego nie wynika. Czy jesteś za tym, „aby było jak było”? Bo nie zrozumiałem…
   Masz za złe, że ludzie dobrze się bawią pisząc na prawy.pl?

   • ANTY-polski SQRWIEL adam bodnar prowadzi otwarty SABOTAŻ interesów polskich obywateli !

    14 września 2017 at 22:30

    Polscy obywatele w wyborach w żydo-mafijnej III RP, NIE, NIE, NIE !!!! …. głosujcie na tych SQURWIELI sprzedawczyków PO-PiS-PSL+nowocześni-ZŁODZEJE-Petru lub tych żydo-komunistycznych sqrwysynów z pod szyldu SLD/PZPR gdyż to te LEWAKI wspólnie razem utworzyli ten NIE potrzebny „urząd” o nazwie „Rzecznik Praw Obywatelskich” który ZAWSZE był kierowany przez jakiegoś ŻYDA, ukrainca czy niemca z polskim obywatelstwem, którzy ZAJADLE zawsze ZWALCZALI etnicznych Polaków w Polsce na rzecz ZAGRANICZNYCH zamawiających lub pedałów lub innych ZBOCZENCÓW grasujących w III RP !!!!
    .
    Ten ant-polski SQURWIEL adam bodnar(chyba banderowiec ukrainiec) przecież na 100% prowadzi autentyczny otwarty SABOTAŻ polskich interesów na arenie międzynarodowej i w Kraju na pełną SZKODĘ interesów polskich obywateli za co jemu na DODATEK płaci polski podatnik.
    Te anty-polskie QURWY gangsterzy PiS na czele z BANDEROWCAMI sprzedawczykami:
    Kaczyńskim,
    Dudą,
    Terleckim,
    Kuchcinskim
    Macierewiczem
    kopacz,
    tusk,
    schetyna,
    ddamowicz,
    sławomir neumann
    rafał grupiński
    borys budka
    agnieszka pomaska …
    … tysiące innego ANTY-polskiego SQURWYSINSTWA folksdojczy z PO i PiS należy UTOPIĆ w Wiśle lub POWIESIĆ na latarniach za ZBRODNIE ZDRADY najbardziej oczywistych interesów Polskich obywateli
    z całą zgrają tych ANTY-polskich ZŁODZEJI PO-PiS z PEŁNYM wymiarze ZAWSZE WSPIERALI Antypolskość tego tzw. „urzędu Rzecznik Praw Obywatelskich” !
    Te SUQINSYNY PO-PiS-PSL-SLD ZAWSZE wspierali ANTY-polskość w Polsce i dlatego ich trzeba bezwglednie USUNOĆ ze wszystkich urzedów jako ŚMIERDZĄCE GÓWNO z polskiej polityce gdyż oni ZAWLCZAJĄ instytucje Państwa Polskiego na równi z pedałami z Brukseli i Berlina czy z tymi żydami trzęsącymi tym gównianym skorumpowanym Waszyngtonem, którzy brutalnie OKRADLI finansowo wykołowanych przeciętnych obywateli USA!

 9. klioes vel pislamista

  18 września 2017 at 20:02

  ZDF w akcji

  ZDF w akcji – nie brak „atrakcji”…
  Niech kwitnie pustogłowie!
  Głoszą Judasze: „Zbrodnie nie nasze!…”
  (Film „Nasze matki, nasi ojcowie”)

  Dodają grozy „polskie” obozy.
  Przepraszać?… „Nie ma za co!
  Bo demokracji w Polsce brak…” Racji
  Mają ci więcej, którzy IM płacą.

  Ta, co straciła ojca, niemiła
  Jest w studiu w czas debaty.
  Spytać Makreli Niemcy by chcieli:
  Dlaczego naród ma iść na straty?

  Głos wdów i sierot uciszył Herod.
  Już Astrid Passin wejście
  Do studia – byłe… Bo jest niemiłe
  Kryptocenzury przez nią obejście!

 10. adidas ultra boost

  19 września 2017 at 11:46

  I wish to show my gratitude for your kindness in support of persons that really need assistance with this particular theme. Your very own commitment to getting the solution throughout has been wonderfully important and has regularly helped those like me to realize their endeavors. Your useful recommendations can mean a whole lot a person like me and especially to my colleagues. Many thanks; from all of us.

 11. Mina

  19 września 2017 at 13:58

  Google! -) And yourself are involved, possibly pictures connection again toward your website.

 12. nmd

  20 września 2017 at 05:33

  I enjoy you because of your entire effort on this website. Ellie delights in going through investigation and it’s obvious why. A lot of people know all concerning the compelling mode you make useful information through your blog and as well as encourage response from others on this theme while our favorite princess is in fact discovering a lot. Have fun with the remaining portion of the year. You’re performing a dazzling job.

 13. adidas ultra

  21 września 2017 at 00:32

  Thank you for your own work on this blog. Gloria really loves making time for internet research and it’s easy to understand why. I notice all concerning the lively manner you create simple solutions on your blog and even welcome response from others about this article then our princess is always becoming educated a lot. Take pleasure in the rest of the new year. You are carrying out a pretty cool job.

 14. I am also writing to make you be aware of of the amazing experience my child encountered going through the blog. She learned numerous pieces, which include what it’s like to have a wonderful helping spirit to let folks with no trouble thoroughly grasp selected grueling subject areas. You truly surpassed her desires. Thank you for coming up with those interesting, dependable, educational and also easy guidance on this topic to Julie.

 15. nmd uk

  22 września 2017 at 14:37

  I want to show my respect for your kindness for persons that need help with that question. Your personal commitment to getting the solution across came to be certainly significant and have always encouraged guys just like me to attain their goals. The informative help can mean a lot a person like me and even more to my office workers. Regards; from all of us.

 16. adidas nmd

  22 września 2017 at 17:37

  I discovered your weblog web site on google and test a number of of your early posts. Proceed to keep up the superb operate. I just extra up your RSS feed to my MSN News Reader. In search of forward to studying extra from you afterward!?

 17. yeezy boost 350

  23 września 2017 at 11:15

  I am glad for commenting to make you be aware of what a wonderful experience our girl gained reading your blog. She learned several issues, with the inclusion of how it is like to have an awesome teaching mood to let most people without difficulty thoroughly grasp a number of grueling subject matter. You undoubtedly did more than readers’ desires. Thanks for producing these useful, dependable, informative and as well as unique guidance on the topic to Ethel.

 18. air max

  23 września 2017 at 13:14

  I抦 impressed, I need to say. Actually hardly ever do I encounter a weblog that抯 each educative and entertaining, and let me tell you, you will have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the problem is something that not enough individuals are talking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this in my seek for something relating to this.

 19. yeezys

  24 września 2017 at 08:38

  Thanks so much for giving everyone an extremely special chance to read in detail from this site. It’s always very ideal and packed with amusement for me personally and my office fellow workers to search your web site on the least three times in a week to see the newest guidance you have got. Not to mention, I’m also usually satisfied for the stunning information you serve. Some two points on this page are really the most effective we’ve ever had.

 20. adidas nmd r1

  25 września 2017 at 04:55

  My wife and i were very comfortable when Emmanuel managed to finish up his preliminary research while using the precious recommendations he discovered through your site. It is now and again perplexing to simply find yourself giving for free solutions that people today may have been making money from. And we fully understand we’ve got you to give thanks to for this. The illustrations you made, the simple website menu, the relationships you can assist to instill – it is many wonderful, and it’s letting our son in addition to us understand the content is interesting, which is seriously important. Thanks for the whole thing!

 21. yeezy boost

  26 września 2017 at 02:08

  My spouse and i ended up being very excited Chris could finish off his reports via the ideas he came across in your web pages. It’s not at all simplistic to just always be giving away information which often a number of people might have been trying to sell. So we understand we have got the blog owner to be grateful to because of that. These explanations you made, the simple site navigation, the friendships you can make it easier to engender – it is many astounding, and it is letting our son and us reckon that the concept is fun, which is certainly very pressing. Thank you for all!

 22. true religion jeans

  26 września 2017 at 04:29

  There are certainly quite a lot of particulars like that to take into consideration. That could be a great point to bring up. I provide the thoughts above as general inspiration however clearly there are questions just like the one you bring up the place a very powerful thing shall be working in sincere good faith. I don?t know if finest practices have emerged round things like that, however I’m certain that your job is clearly recognized as a good game. Each boys and girls really feel the affect of only a moment抯 pleasure, for the rest of their lives.

 23. yeezy boost

  27 września 2017 at 01:12

  I want to express some thanks to you just for bailing me out of this type of difficulty. Just after looking out throughout the world-wide-web and finding concepts which were not productive, I assumed my life was over. Living minus the strategies to the issues you’ve fixed as a result of your guideline is a crucial case, and the kind that might have in a wrong way affected my career if I had not come across the website. Your personal talents and kindness in controlling all the pieces was precious. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t come across such a point like this. I am able to at this moment relish my future. Thanks very much for this skilled and effective help. I will not be reluctant to endorse your web blog to anyone who should have assistance about this area.

 24. michael kors handbags

  27 września 2017 at 04:01

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So good to seek out someone with some unique ideas on this subject. realy thanks for beginning this up. this web site is one thing that’s needed on the internet, somebody with a little originality. helpful job for bringing something new to the web!

 25. nmd

  28 września 2017 at 04:29

  I am often to blogging and i actually recognize your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your website and keep checking for brand new information.

 26. adidas nmd

  28 września 2017 at 21:55

  I must get across my love for your generosity giving support to all those that absolutely need help with this one area. Your very own dedication to passing the solution up and down had been really advantageous and have regularly enabled guys like me to reach their goals. Your new insightful help and advice signifies a whole lot a person like me and far more to my peers. Thanks a ton; from all of us.

 27. yeezy boost 350 v2

  30 września 2017 at 12:30

  I simply needed to appreciate you again. I am not sure the things I could possibly have tried in the absence of the entire suggestions discussed by you on such a industry. It previously was a very frightful case in my view, however , witnessing this skilled tactic you processed it made me to cry over joy. Extremely thankful for this work as well as have high hopes you realize what a great job you are always getting into training the mediocre ones using your blog post. I know that you have never got to know all of us.

 28. retro jordans

  30 września 2017 at 17:49

  I am typically to blogging and i actually respect your content. The article has really peaks my interest. I’m going to bookmark your site and preserve checking for brand new information.

 29. kobe basketball shoes

  1 października 2017 at 12:32

  Would you be excited by exchanging links?

 30. adidas nmd

  2 października 2017 at 02:50

  I wanted to make a brief comment so as to say thanks to you for some of the wonderful tips and tricks you are showing here. My extended internet look up has at the end been compensated with wonderful facts to exchange with my family members. I would point out that many of us readers are very endowed to live in a really good network with many wonderful professionals with good pointers. I feel very happy to have seen the website and look forward to many more fabulous moments reading here. Thanks again for all the details.

 31. links of london

  2 października 2017 at 07:17

  I抎 need to check with you here. Which isn’t one thing I often do! I enjoy studying a put up that may make people think. Also, thanks for permitting me to remark!

 32. yeezy boost

  3 października 2017 at 02:46

  Needed to post you that little observation to finally thank you so much yet again regarding the striking guidelines you have featured at this time. This is so unbelievably open-handed with you to present extensively what a lot of people would have offered for sale for an e book to help with making some cash for themselves, most importantly considering that you could have tried it if you ever decided. These ideas also worked as a good way to be certain that other people online have the same zeal just like my personal own to find out lots more related to this problem. I believe there are some more fun occasions up front for many who looked at your blog post.

 33. hermes belts for women

  5 października 2017 at 12:57

  The subsequent time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I do know it was my option to read, however I really thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you would fix for those who werent too busy looking for attention.

 34. yeezy boost 350 v2

  6 października 2017 at 08:01

  I truly wanted to post a simple word to be able to say thanks to you for these nice facts you are sharing here. My time intensive internet lookup has at the end been rewarded with beneficial details to write about with my contacts. I would claim that we visitors actually are really blessed to exist in a wonderful website with so many marvellous individuals with very beneficial basics. I feel pretty lucky to have encountered your web page and look forward to tons of more amazing times reading here. Thank you again for everything.

 35. yeezy shoes

  6 października 2017 at 13:59

  The following time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I do know it was my option to learn, but I really thought youd have one thing attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly fix when you werent too busy in search of attention.

 36. nmd

  7 października 2017 at 08:41

  I’m writing to make you understand of the impressive discovery my cousin’s daughter encountered checking your web page. She came to find lots of issues, which include how it is like to have a great teaching heart to make most people smoothly learn some extremely tough topics. You really exceeded our own desires. Thank you for providing these helpful, safe, informative and easy guidance on that topic to Julie.

 37. yeezy boost

  9 października 2017 at 10:00

  Thanks so much for providing individuals with an exceptionally pleasant possiblity to discover important secrets from this website. It is always so nice plus packed with a good time for me and my office peers to search the blog at the very least 3 times per week to study the newest guides you will have. And definitely, I’m so actually fascinated with your astounding hints you give. Selected 2 points in this article are in reality the simplest we’ve ever had.

 38. adidas nmd

  10 października 2017 at 03:52

  I simply wanted to send a brief word in order to say thanks to you for all of the great tactics you are giving at this site. My time intensive internet look up has at the end of the day been paid with really good know-how to share with my friends. I ‚d tell you that most of us visitors are definitely fortunate to exist in a really good place with many special people with valuable tactics. I feel quite lucky to have used your web site and look forward to really more pleasurable times reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 39. adidas nmd

  10 października 2017 at 06:28

  I wanted to draft you that little word to finally thank you as before with your nice knowledge you have documented on this page. This is really wonderfully open-handed with people like you in giving extensively just what many of us would’ve made available for an e-book to generate some bucks for themselves, and in particular since you could have done it if you wanted. Those good ideas likewise worked to become a great way to recognize that someone else have a similar keenness similar to my very own to know lots more when it comes to this condition. Certainly there are a lot more enjoyable periods up front for those who start reading your website.

 40. yeezy

  10 października 2017 at 21:59

  Thank you for every one of your work on this web page. Kate take interest in participating in research and it is easy to understand why. Most people hear all relating to the lively mode you make vital tactics by means of the blog and attract contribution from visitors about this article and my girl is without question learning a whole lot. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re the one conducting a great job.

 41. adidas superstar

  11 października 2017 at 02:29

  Your place is valueble for me. Thanks!?

 42. yeezy shoes

  11 października 2017 at 15:11

  I am commenting to let you know of the terrific discovery my daughter gained browsing your site. She realized such a lot of issues, including what it’s like to have an incredible giving mindset to make many people just master specific impossible matters. You undoubtedly did more than readers’ expected results. Thank you for providing those practical, dependable, educational as well as unique tips on that topic to Tanya.

 43. yeezy boost 350

  12 października 2017 at 08:32

  I precisely wanted to thank you very much once again. I am not sure the things that I would have worked on in the absence of the entire creative concepts revealed by you relating to my subject matter. It was before an absolute hard condition for me, nevertheless taking note of the specialised fashion you resolved the issue made me to weep over contentment. Extremely thankful for the assistance as well as expect you comprehend what a great job you are getting into educating the mediocre ones with the aid of your webpage. I know that you have never encountered any of us.

 44. longchamp handbags

  13 października 2017 at 08:05

  You need to take part in a contest for top-of-the-line blogs on the web. I’ll advocate this site!

 45. yeezy shoes

  14 października 2017 at 14:05

  I not to mention my pals were found to be checking the nice items on your site and so at once developed an awful feeling I had not expressed respect to the web site owner for them. All the men are actually consequently excited to read them and now have quite simply been taking advantage of those things. Appreciation for simply being indeed helpful and then for making a decision on this kind of marvelous areas most people are really wanting to be aware of. My sincere regret for not saying thanks to you earlier.

 46. tory burch shoes

  14 października 2017 at 20:18

  I discovered your blog site on google and verify a number of of your early posts. Continue to maintain up the very good operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Looking for forward to studying more from you later on!?

 47. lacoste outlet

  15 października 2017 at 11:08

  Can I just say what a aid to search out someone who really is aware of what theyre talking about on the internet. You positively know tips on how to bring a difficulty to gentle and make it important. Extra individuals need to read this and perceive this aspect of the story. I cant consider youre no more fashionable since you definitely have the gift.

 48. adidas nmd

  15 października 2017 at 13:20

  My husband and i felt so excited that Emmanuel managed to round up his reports while using the precious recommendations he gained using your web pages. It is now and again perplexing just to possibly be giving for free key points which often a number of people have been selling. We really do know we now have the website owner to give thanks to for that. The illustrations you have made, the easy web site navigation, the friendships your site give support to create – it is mostly exceptional, and it’s really aiding our son in addition to our family know that this idea is exciting, which is certainly very important. Many thanks for the whole lot!

 49. adidas outlet

  16 października 2017 at 10:16

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a remark is added I get four emails with the same comment. Is there any manner you’ll be able to take away me from that service? Thanks!

 50. MAGA

  18 października 2017 at 07:40

  It’s hard to come by well-informed people on this topic, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks|

 51. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 16:08

  Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.|

 52. timberland boots

  19 października 2017 at 05:54

  Spot on with this write-up, I truly assume this web site needs much more consideration. I抣l most likely be again to learn rather more, thanks for that info.

 53. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  19 października 2017 at 07:47

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post plus the rest of the site is really good.|

 54. tercio borlenghi jr

  19 października 2017 at 10:17

  Very great post. I just stumbled upon your weblog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing for your feed and I hope you write once more very soon!|

 55. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  19 października 2017 at 12:47

  Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say superb blog!|

 56. Umanizzare presídios

  19 października 2017 at 17:12

  I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are wonderful! Thanks!|

 57. tercio borlenghi jr

  19 października 2017 at 19:28

  }

 58. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 21:35

  Hello there! This blog post could not be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he’s going to have a very good read. Many thanks for sharing!|

 59. Umanizzare

  19 października 2017 at 23:27

  Pretty element of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire in fact loved account your weblog posts. Any way I will be subscribing on your feeds or even I achievement you get admission to consistently rapidly.|

 60. Dadado Veig

  20 października 2017 at 01:22

  You really make it appear so easy with your presentation but I to find this matter to be really one thing that I feel I’d never understand. It sort of feels too complicated and very extensive for me. I am taking a look forward to your next post, I’ll try to get the hang of it!|

 61. tercio borlenghi jr

  20 października 2017 at 03:40

  Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards|

 62. yeezy boost 350 v2

  20 października 2017 at 04:45

  A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing a bit of evaluation on this. And he in truth bought me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love reading more on this topic. If doable, as you become expertise, would you mind updating your blog with more particulars? It is extremely helpful for me. Large thumb up for this weblog put up!

 63. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  20 października 2017 at 08:53

  Hi there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Thank you!|

 64. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 11:29

  Excellent article! We will be linking to this particularly great article on our website. Keep up the great writing.|

 65. Lelio Junior

  20 października 2017 at 14:01

  That is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very precise information… Thanks for sharing this one. A must read article!|

 66. tercio borlenghi jr

  20 października 2017 at 18:14

  Terrific article! That is the type of info that are supposed to be shared across the net. Shame on Google for now not positioning this submit upper! Come on over and seek advice from my web site . Thank you =)|

 67. Luiz Gastão Bittencourt

  21 października 2017 at 02:55

  Your method of describing the whole thing in this article is genuinely good, all be capable of effortlessly know it, Thanks a lot.|

 68. yeezy boost 350

  21 października 2017 at 03:41

  you have got an important blog right here! would you prefer to make some invite posts on my blog?

 69. nmd

  21 października 2017 at 05:15

  I’m just commenting to make you know of the terrific discovery our child experienced checking your site. She picked up such a lot of pieces, not to mention what it is like to possess a very effective teaching nature to have most people quite simply fully understand some very confusing matters. You undoubtedly surpassed visitors’ expectations. Many thanks for churning out the powerful, dependable, informative and as well as easy tips on this topic to Emily.

 70. Dadado Veig

  21 października 2017 at 20:41

  Hey There. I found your weblog the usage of msn. That is an extremely neatly written article. I’ll be sure to bookmark it and return to learn more of your useful information. Thank you for the post. I’ll certainly comeback.|

 71. fitflops sale clearance

  22 października 2017 at 02:04

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to seek out somebody with some authentic thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this web site is something that’s needed on the internet, somebody with somewhat originality. helpful job for bringing something new to the internet!

 72. Itamar Serp

  22 października 2017 at 05:11

  Simply wish to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just nice and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.|

 73. tercio borlenghi junior

  22 października 2017 at 14:16

  Superb blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed .. Any tips? Many thanks!|

 74. Carlos Eduardo Correa da Veig

  22 października 2017 at 23:13

  Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my readers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.|

 75. michael kors outlet online

  23 października 2017 at 00:42

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you However I’m experiencing challenge with ur rss . Don抰 know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting similar rss drawback? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 76. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  23 października 2017 at 18:19

  With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement. Do you know any methods to help prevent content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.|

 77. converse outlet store

  23 października 2017 at 23:32

  You must participate in a contest for the most effective blogs on the web. I will recommend this site!

 78. Carlos Eduardo Correa da Veig

  24 października 2017 at 04:30

  Whats up this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 79. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  24 października 2017 at 13:28

  I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph posted at this site is genuinely fastidious.|

 80. nike air max 90

  24 października 2017 at 21:36

  Aw, this was a very nice post. In idea I wish to put in writing like this moreover ?taking time and actual effort to make an excellent article?however what can I say?I procrastinate alot and in no way appear to get something done.

 81. yeezy boost 350 v2

  24 października 2017 at 22:52

  I am commenting to let you be aware of of the beneficial experience our daughter gained using your site. She even learned lots of pieces, most notably how it is like to have an awesome coaching character to get folks completely know precisely specific complicated things. You really did more than people’s expectations. Many thanks for supplying those great, dependable, informative and in addition unique guidance on this topic to Gloria.

 82. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  24 października 2017 at 23:29

  This is very fascinating, You are an overly professional blogger. I have joined your rss feed and sit up for searching for extra of your great post. Additionally, I’ve shared your web site in my social networks|

 83. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  25 października 2017 at 09:07

  Pretty! This has been an incredibly wonderful article. Thank you for supplying this information.|

 84. Dadado Veig

  25 października 2017 at 19:05

  You have made some good points there. I checked on the internet to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.|

 85. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 20:01

  Hi mates, how is all, and what you would like to say regarding this article, in my view its truly remarkable in favor of me.|

 86. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 21:13

  Everything is very open with a clear explanation of the challenges. It was definitely informative. Your site is extremely helpful. Many thanks for sharing!|

 87. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 22:23

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.|

 88. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 23:37

  What’s up, this weekend is nice designed for me, as this point in time i am reading this wonderful educational paragraph here at my home.|

 89. Lelio Junior

  26 października 2017 at 00:46

  If some one wants expert view on the topic of running a blog after that i propose him/her to visit this website, Keep up the nice job.|

 90. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 01:57

  Awesome blog you have here but I was curious if you knew of any community forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of group where I can get feedback from other experienced people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thank you!|

 91. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 03:16

  {

 92. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 04:37

  I’m gone to convey my little brother, that he should also go to see this webpage on regular basis to get updated from most up-to-date news.|

 93. Umanizzare presidios

  26 października 2017 at 04:56

  My brother recommended I might like this blog. He was entirely right. This post truly made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!|

 94. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 05:54

  Wow, this paragraph is good, my sister is analyzing such things, therefore I am going to inform her.|

 95. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 07:06

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your site. You have some really good articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if interested. Thank you!|

 96. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 08:19

  I simply could not leave your website before suggesting that I really loved the usual information a person provide in your visitors? Is going to be back often to check out new posts|

 97. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 09:33

  Greetings! Very useful advice within this post! It’s the little changes that make the largest changes. Thanks for sharing!|

 98. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 10:50

  If you wish for to obtain a good deal from this post then you have to apply these methods to your won website.|

 99. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 12:09

  Howdy! I simply would like to offer you a big thumbs up for the great information you have got here on this post. I’ll be coming back to your web site for more soon.|

 100. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 14:51

  For latest news you have to go to see world wide web and on internet I found this web page as a best site for latest updates.|

 101. tercio borlenghi junior

  26 października 2017 at 15:32

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of valuable knowledge about unexpected emotions.|

 102. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 16:09

  Heya! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no back up. Do you have any solutions to protect against hackers?|

 103. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 17:24

  Somebody essentially lend a hand to make critically articles I’d state. This is the first time I frequented your website page and up to now? I surprised with the research you made to make this actual publish amazing. Fantastic process!|

 104. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 18:37

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.|

 105. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 21:01

  Excellent article. Keep posting such kind of information on your site. Im really impressed by it.

 106. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 23:27

  My brother recommended I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!|

 107. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 00:40

  Hi, everything is going nicely here and ofcourse every one is sharing data, that’s genuinely good, keep up writing.|

 108. Egli Diana Pinto

  27 października 2017 at 01:07

  Simply want to say your article is as amazing. The clarity in your post is just nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.|

 109. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 01:54

  Every weekend i used to pay a quick visit this web site, because i wish for enjoyment, for the reason that this this site conations really good funny information too.|

 110. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 03:11

  It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!|

 111. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 04:35

  Because the admin of this site is working, no question very quickly it will be famous, due to its feature contents.|

 112. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 05:56

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?|

 113. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 07:12

  Hello, everything is going fine here and ofcourse every one is sharing data, that’s in fact fine, keep up writing.|

 114. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 08:24

  Wow, that’s what I was looking for, what a information! present here at this blog, thanks admin of this web page.|

 115. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 09:37

  Wow, this post is pleasant, my younger sister is analyzing these things, so I am going to convey her.|

 116. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 10:54

  I think the admin of this website is actually working hard for his web site, since here every stuff is quality based data.|

 117. Grupo Coral presidios

  27 października 2017 at 11:15

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for %keyword%|

 118. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 12:13

  It’s very straightforward to find out any topic on web as compared to textbooks, as I found this paragraph at this web site.|

 119. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 13:30

  Hi there friends, its impressive article on the topic of tutoringand completely defined, keep it up all the time.|

 120. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 14:49

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!|

 121. Lelio Junior

  27 października 2017 at 16:02

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!|

 122. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 17:14

  Hi every one, here every one is sharing such know-how, so it’s pleasant to read this weblog, and I used to pay a quick visit this website all the time.|

 123. ip video camera

  31 października 2017 at 18:12

  I truly love your site.. Excellent colors & theme. Did you create this web site yourself?
  Please reply back as I’m attempting to create my own website and would love to learn where you got this from or just what the theme
  is called. Many thanks!

 124. phones reduces

  6 listopada 2017 at 20:28

  I am not sure where you are getting your information, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.

  Thanks for great information I was looking for this information for my mission.

 125. Nam

  8 listopada 2017 at 19:32

  Pretty part of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to claim that I get actually loved account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing for your feeds and even I achievement you get admission to constantly rapidly.

 126. asbestos study first

  14 listopada 2017 at 00:41

  I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both educative and entertaining, and let
  me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which too few people
  are speaking intelligently about. Now i’m very
  happy I found this during my hunt for something concerning this.

 127. reverse phone number

  14 listopada 2017 at 11:48

  Actually when someone doesn’t understand afterward its up to other
  visitors that they will assist, so here it takes place.

 128. phones reduces

  14 listopada 2017 at 23:35

  Everyone loves what you guys are up too. This type of clever
  work and exposure! Keep up the good works guys I’ve
  incorporated you guys to our blogroll.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra