Felieton

Kontrowersyjni nudziarze

Wodzowie, politycy i odkrywcy mają to do siebie, że ich osoby oraz czyny są par excellence kontrowersyjne.

Nie inaczej jest w przypadku Aleksandra Macedońskiego zwanego Wielkim. Czy rzeczywiście zasłużył na sławę i szacunek potomnych?
Syn Filipa Macedońskiego już od dzieciństwa zaznajomiony był z rzemiosłem wojennym, wszak jego ojciec starał się z budować potęgę Macedonii. Po śmierci Filipa młody Aleksander toczył wojny z Persją, był w Egipcie i Indiach. Zwłaszcza Persja jest uważana za głównego przeciwnika Macedończyka, gdyż to z nią toczył swe największe bitwy, takie jak ta nad rzeką Granik czy pod Issos, gdzie wojskami już bezpośrednio dowodził król perski, Dariusz.
Jedni uważają Aleksandra za geniusza, wspaniałego dowódcę i mądrego zarządcę. Zamiast siłą narzucać podbitej Persji obcą kulturę dążył do współpracy, poprzez chociażby śluby jego generałów z perskimi kobietami czy przyjmowanie perskich obyczajów. Pomimo młodego wieku wiele osiągnął budując rozciągającą się na trzech kontynentach potęgę. Do dziś wielu uważa go za swoją inspirację.
Lecz ,,wielu” nie znaczy ,,wszyscy”, dlatego też wobec Aleksandra wysuwane są słowa krytyki. Aleksander na przykład nie był twórcą armii macedońskiej – ten tytuł należy do jego ojca. Niepokojąco często przeprowadzał on też czystki we własnym wojsku, a sam pod koniec życia został alkoholikiem. Jego imperium przetrwało próby czasu.. Po zgonie Aleksandra nastały wojny diadochów, których wynikiem było rozbicie imperium Aleksandra na oddzielne państwa.
Jak to zwykle bywa wszyscy mają po części rację. Aleksander był postacią nieprzeciętną, ale nie był też wszechmocny czy nieomylny. W Indiach poniósł duże straty, jednocześnie wyruszając z niewielkiej terytorialnie Macedonii zwyciężył potęgę Persów. Miał głowę pełną pomysłów, niestety, nie wszystkie były trafione.
Wiele osób, które kiedyś były wznoszone na piedestał tak jak Lech Wałęsa, z czasem z niego spadają. I to z hukiem! Czy Aleksander jest jedną z nich, czy nie?
Stefan Aleksander Dziekoński

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. Joanna K.

  14 września 2017 at 21:04

  Pełna zgoda, mogą być ba, są niejednoznaczni. Grunt, zeby ich czyny były zwyczajnie etyczne, oczywiście w pojęciu naszej cywilizacji. Trudność dla nas, w ocenie Aleksandra Macedońskiego polega na tym że to jednak była obca cywilizacja i Jego dokonań możemy nie rozumieć. Ale Wielkim był służył swojemu państwu ze wszystkich sił :).

 2. lumion 7.3 download For MAC OS

  16 września 2017 at 20:33

  Awesome, this is what I was browsing for in google

 3. Ozie

  20 września 2017 at 00:09

  Sunday May possibly 16 – Seger Park Childrens Pageant!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra