Z zagranicy

Rosyjsko – białoruskie manewry Zapad 2017′ już od dziś

Z dniem dzisiejszym rozpoczynają się  rosyjsko – białoruskie manewry Zapad 2017′, które potrwają do 20 września. Oficjalnie mówi się, że w ćwiczeniach weźmie udział 12,7 tys. żołnierzy, z czego około 10 tys. będzie ćwiczyć na terenach Białorusi.

 

Jednak co do ilości realnej żołnierzy oczywiście są wątpliwości, na przykład niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen wymieniła liczbę 100tys. żołnierzy, którzy według niej wezmą udział w manewrach!

Liczba uczestników takich ćwiczeń wojskowych nie jest dowolna, gdyż jest regulowana prawnie, a konkretne liczby określone są prawem międzynarodowym. Gdy jednak liczba żołnierzy jest przekraczana, wtedy w manewrach biorą dział zagraniczni obserwatorzy. Jak to się wszystko ma do Zapad 2017’?

Otóż władze Białorusi, mimo iż oficjalnie podają liczbę 12,7 tys. żołnierzy, zaprosiły obserwatorów wojskowych NATO i obserwatorów z sąsiednich państw, ale jak twierdzą ‚w geście dobrej woli’.

Oczywiście zawsze przy takich sytuacjach na arenie międzynarodowej rodzi się wiele niepokojów, które odczytuje się z łatwością w dyplomatycznych wypowiedziach niektórych polityków.

Strona białoruska jednak zapewnia, iż rzetelnie będzie publikować relacje z ćwiczeń Zapad 2017’, a nawet powołana została do tego specjalna strona internetowa http://exercise.mil.by/

Na owej witrynie możemy poznać aktualne wydarzenia związane z manewrami wojskowymi Zapad 2017′, ale też informacje archiwalne o manewrach sprzed lat. Na stronie znalazły się także informacje o zagranicznych tego typu manewrach na przykład szwedzkich, czeskich czy polskich. Oczywiście oficjalne strony zawsze będą pokazywały ze swej natury wszystko oficjalnie i w dobie milionów różnorodnych witryn internetowych każdy ma tego świadomość.

Ćwiczenia wojskowe budzą emocje i słusznie, dla śledzących wypowiedzi dyplomatyczne w tym temacie stają się świetną okazją do wyczuwania realnych klimatów dyplomatycznych w relacjach międzynarodowych.

źródła: TVP1, TVP Info, exercise.mil.by

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

120 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra