Z kraju

Prezydent zakończył konsultację z wybranymi

Wczoraj Prezydent Duda zakończył konsultacje parlamentarne w sprawie reformy sadownictwa. Przedstawiamy poniżej wszystkich uczestników wczorajszych rozmów, które oczywiście odbywały się o wyznaczonych wyszczególnionych dla klubów, osobnych godzinach i ich komentarze niektórych z nich po odbytym spotkaniu.

I tak:

Ryszard Terlecki – przewodniczący klubu parlamentarnego PiS wicemarszałek sejmu, który uznał rozmowy za bardzo interesujące, powiedział: „Prezydent rozumie potrzebę dalszych prac w sejmie nad projektami, które przedstawi.”

Grzegorz Schetyna oznajmił: „Przekonywaliśmy pana prezydenta, żeby te projekty były szeroko konsultowane, nie tylko z klubami parlamentarnymi, ale także ze środowiskami, ze środowiskiem sędziowskim.”

Stanisław Tyszka wicemarszałek Sejmu, Kukiz’15 stwierdził: „My mówimy cały czas o naszych pracach, które już rozpoczęliśmy nad wprowadzeniem wybieralnych przez obywateli sędziów pokoju, orzekających w uproszczonej procedurze w drobnych sprawach zarówno karnych jak i cywilnych”

Władysław Kosiniak-Kamysz PSL z kolei powiedział: „Jeżeli nasi rodacy chcą reformy w sądownictwie, to chcą przede wszystkim w Sądach Rejonowych, najbliżej tam, gdzie rozstrzygane są ich sprawy.”

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński podsumował spotkania w następujący sposób: „To były dobre, merytoryczne rozmowy; przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych podkreślali potrzebę reformy wymiaru sprawiedliwości. Cel prezydenta, czyli wysłuchanie postulatów klubów parlamentarnych, został spełniony. Być może któreś z tych postulatów zostaną uwzględnione przez prezydenta. Teraz jest czas, żeby prezydenccy prawnicy je rozważyli.”

a oto dokładna lista osób, z którymi konsultował się wczoraj prezydent Andrzej Duda:

Przedstawiciele PiS: szef klubu PiS Ryszard Terlecki, rzecznik PiS Beata Mazurek, szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz oraz poseł Arkadiusz Mularczyk.

Przedstawiciele klubu PO: lider Grzegorz Schetyna, były minister sprawiedliwości Borys Budka i poseł Sławomir Neumann.

Przedstawiciele Kukiz’15: wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka oraz posłowie Grzegorz Długi, Jerzy Jachnik i Tomasz Rzymkowski

Przedstawiciele klubu parlamentarnego Nowoczesna: lider Nowoczesnej Ryszard Petru, szefowa klubu Katarzyna Lubnauer, wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak oraz posłanka Kamila Gasiuk- Spotkanie z

Przedstawicielami klubu parlamentarnego PSL: prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, a także posłowie Marek Sawicki, Piotr Zgorzelski i Krzysztof Paszyk.

 

Co z tych wszystkich konsultacji dalej wyniknie zobaczymy. Jak widać na razie pan Krzysztof Łapiński odzyskał głos, a pan Grzegorz Schetyna jak zwykle chce konsultacji… szerokich. Jak szerokich jednak? Może na tyle, żeby wymiar konsultowania sam w sobie się pochłonął, a reforma przeciągneła do wymiaru nieskończonego?

Przedstawiciele PiS – u są oczywiście zachwyceni spotkaniem i mocno widać jak starają się budować dobrą atmosferę w całej sprawie. Oby szybko te sympatie nabrały rozpędu, bo co jak co, ale sąd w Polsce wymaga prawdziwych i rzetelnych reform.

Po analizie listy obecnych na konsultacjach przedstawicieli klibów parlamentarnych, dobrze jest też zastanowić się, czy rzeczywiście owa lista nie jest zbyt uboga.

25 września najprawdopodobniej zostaną przedstawione prezydenckie projekty ustaw dotyczące zmian w sądownictwie. Oczywiście będziemy się temu przyglądać.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

94 komentarze

94 Komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra