Z zagranicy

Komisarz ds. praw człowieka krytykuje Francję za… przepisy antyterrorystyczne!

Komisarz ds. praw człowieka Rady Europy Nils Muiżnieks sprzeciwił się służącym walce z islamskim terroryzmem przepisom antyterrorystycznym we Francji. Wcześniej projekt ustawy w tym zakresie skrytykował francuski rzecznika praw obywatelskich Jacques Toubon.

– Francuski rzecznik praw człowieka bardzo aktywnie krytykuje legislację (francuską) dotyczącą terroryzmu. Ja próbowałem przekazać dalej jego stanowisko. Terroryzm to wielkie i poważne zagrożenie – dodał. – Ale koncentrując się tylko na represji i ściganiu, nie będziemy skuteczni. Rządząca większość forsuje pewną liczbę zapisów, co do których można się zastanawiać, czy nie oznaczają kroku wstecz w zakresie państwa prawa. – oświadczył Muiżnieks.

 

Chodzi o propozycje przepisów, które mają umożliwić zakończenie stanu wyjątkowego wprowadzonego we Francji po dżihadystycznych zamachach terrorystycznych w Paryżu w listopadzie 2015 roku. Rząd prezydenta Emmanuela Macrona planuje to zrobić, wprowadzając niektóre przepisy stanu wyjątkowego na stałe na mocy nowej ustawy.  Wśród postanowień budzących najwięcej kontrowersji jest przepis dający ministrowi spraw wewnętrznych prawo do zarządzenia na odnawialny okres od trzech do sześciu miesięcy inwigilacji osoby podejrzanej o związki z terroryzmem albo sprzyjanie terroryzmowi.

 

Komentarz Prawego: Cóż faktycznie,ten przepis dramatycznie pozbawia terrorystów praw człowieka. Może im nawet uniemożliwić podłożenie bomby w metrze, czy przedszkolu, albo rozjechanie kogoś ciężarówką.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

145 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra