Reglamentacja – gra edukacyjna z IPN

Cechą charakterystyczną gospodarki PRL, była walka z przejawami prywatnej przedsiębiorczości, centralne planowanie, państwowe przedsiębiorstwa, brak mechanizmów rynkowych. Realizacja utopii lewicowych doprowadziła do gospodarki niedoboru, permanentnego braku podstawowych artykułów niezbędnych do życia – od jedzenia, przez środki higieny, do ubrań. Próbą rozwiązania niedoboru był system reglamentacji, sprzedaży dóbr na karki, czyli spersonalizowane pozwolenia zakupu określonej niewielkiej ilości żywności czy innych artykułów.

 

Gospodarka niedoboru w dzisiejszej Polsce jest na szczęście abstrakcyjna, i to tak bardzo, że trudno ją wytłumaczyć młodemu pokoleniu. Próbą i to ciekawą edukacji historycznej co do gospodarki niedoboru jest „Reglamentacja” gra edukacyjna wyprodukowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Jak informuje Instytut Pamięci Narodowej na swojej stronie Pamięć pl przedstawiając nową grę planszową – „Jeżeli zdecydujecie się na rozgrywkę, czeka Was trudne zadanie. Cofacie się do czasów PRL, by zimą 1983 roku powalczyć o dodatkowe kartki na mięso, cukier i inne dobra. Waszym zadaniem jest zrobienie zakupów przed zapowiedzianą wizytą gości. Niestety towar w sklepie jest reglamentowany, a kartki z przydziału często nie odpowiadają temu co musicie kupić. Potrzebne kupony reglamentacyjne mają za to inni. Szybko orientujecie się, że sukces zależy od sprawnego wymieniania się kartkami z graczami stojącymi w kolejce. Musicie się jednak śpieszyć, bo sklepowa zaraz dopije herbatę i zacznie sprzedawać. W tej emocjonującej grze negocjacyjnej handel odbywa się jedynie w ciągu minuty”

W grę może grać od 3 do 5 graczy w wieku wyższym niż 10 lat. Rozgrywka trwa około 30 minut. W pudełku z grą gracze znajdą: bogato ilustrowane opracowanie historyczne dr. Andrzeja Zawistowskiego, przybliżające dzieje reglamentacji kartkowej, oraz instrukcje, 35 kart kartek na 7 towarów, 20 kart zakupów, 6 kart zapowiedzianych wizyt, 1 plansze, 6 drewnianych figurek, 5 drewnianych domków, 1 drewniany bączek do odmierzania czasu gry, 1 kostka

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

63 komentarze

63 Komentarzy

  1. monthly phone

    8 listopada 2017 at 14:42

    Keep on working, great job!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra