Z kraju

Państwo powinno wspierać rodzinę a nie w nią ingerować

Taki wniosek płynął z piątkowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Prawne i Społeczne Uwarunkowania Polityki Rodzinnej”, zorganizowanej przez Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Nadmierna kontrola państwa, nawet jeżeli intencją jest udzielenie pomocy, jest – co do tego paneliści nie mieli żadnych wątpliwości – niezmiernie destruktywna i szkodliwa.

Wprawdzie obecna ekipa rządząca Polską uczyniła dla rodziny dużo więcej niż poprzednie, to i tak w ogólnym rozrachunku ta polityka nie idzie w pożądanym kierunku. Po pierwsze – wynikało to jasno z wypowiedzi prelegentów – nadal utrzymywany jest kierunek pomnażania liczby żłobków, aby to w nich, pod kontrolą państwa, a nie w rodzinnych domach wychowywały się dzieci. Tendencja ta wydaje się tym bardziej niepokojąca, że Unia Europejska kładzie nacisk na to, aby przedszkola były genderowe – chłopcy mają się w nich bawić lalkami, a dziewczynki – samochodami. Nie mówiąc już o tym, że UE usiłuje wymóc na kobietach, aby zamiast realizować się w macierzyństwie, realizowały się zawodowo, wcale nie pytając ich o zdanie. I co ciekawe, zamiast wprowadzać elastyczny czas pracy, aby matka mogła podzielić swój czas między pracę, a rodzinę, naciska się, aby wychowanie dzieci pozostawiła państwu, a sama pracowała zarobkowo. Takie działania – paneliści nie mieli co do tego żadnych wątpliwości – nie stanowią pomocy dla rodziny, ale wręcz przeciwnie – działają na jej rozbicie.

Dr Tymoteusz Zych, zwracając uwagę, iż obecnie ze strony państwa pieniądze płyną jedynie na finansowanie żłobków i przedszkoli, a liczba pieniędzy na to przeznaczanych stale rośnie, przytoczył dane, z których wynika, że utrzymanie dziecka w żłobku jest finansowo większym obciążeniem niż pozostawienie go w domu np. pod opieką niani. W 2016 roku koszt żłobka wynosił 1407,22 zł, podczas gdy minimalne wynagrodzenie równało się sumie 1355 złotych. Z danych tych jasno wynika, że koszt zatrudnienia niani byłby zatem niższy niż koszt pobytu dziecka w żłobku.

Dr Zych podkreślał przy tym, iż rodziny wolą subsydiarną politykę państwa, ponieważ wówczas same mogą zdecydować, czy opiekować się dzieckiem we własnym zakresie, czy oddać je do żłobka czy przedszkola.

– Dlaczego obecny rząd w nową strategię rozwoju gospodarczego wpisał dalszy rozwój żłobków? – pytała dr Małgorzata Pawlus z Instytutu Politologii UKSW. Przypomniała, że „do 2030 roku ma zostać osiągnięte 33 proc. użłobkowienia”.

Kwestią budzącą coraz więcej emocji i zupełnie uzasadnionego niepokoju jest fakt, iż – jak zauważyła Karolina Pawłowska z Instytutu Ordo Iuris – opieka nad dziećmi spełnia wszystkie przesłanki pracy, a mimo tego nie jest wliczana do PKB. Takie traktowanie rodzin jest co najmniej niezrozumiałe, ponieważ wychowanie dzieci to bardzo wymagająca praca, tyle że wynagrodzenie za nią jest przesunięte w czasie. Wydaje się, że główny problem stanowi tu pewna ideologizacja, która zaburza postrzeganie stanu rzeczywistego i zamiast promować rodzinę, działa na jej zniszczenie.

W zasadzie nie sposób nie odnieść wrażenia, że zdecydowana większość problemów systemowych, jeżeli nie wszystkie, bierze się z konkretnej ideologii, przy czym nikt nie pyta rodzin o zdanie, czy się na to zgadzają. Jak wielkie spustoszenie jest w stanie uczynić ideologia widać chociażby po społeczeństwie brytyjskim, gdzie wskutek forsowania neomarksistowskiego feminizmu doszło do poważnych zaburzeń funkcji poszczególnych członków społeczeństwa również na poziomie podstawowej komórki społecznej, jaką jest rodzina. W sposób niezwykle przejrzysty wyłożyła ten problem jedna z panelistek konferencji, Belinda Brown z University College London (wywiad z nią ukaże się w listopadowym numerze „Mojej Rodziny”).

Wskazywała ona na to, w jak daleki sposób feminizm w jego neomarksistowskim, ponieważ antagonizującym kobiety i mężczyzn, wydaniu wynaturzył rolę społeczną kobiety i mężczyzny, powodując, iż zamiast się wzajemnie uzupełniać, zaczęli ze sobą konkurować. Wszystko w ramach wprowadzania tzw. równości genderowej. – To że jesteśmy różni, nie oznacza, że jesteśmy nierówni – przytomnie zauważyła Belinda Brown. W rozmowie z portalem Prawy.pl przyznała ona, że gendermainstreaming to nic innego, jak globalny i niezwykle destrukcyjny eksperyment społeczny, którego konsekwencje będą katastrofalne.

– Gendermainstreaming w polityce rodzinnej jest koniem trojańskim, ponieważ celem jest wykorzenienie tradycyjnej rodziny – wtórowała jej dr Małgorzata Pawlus. Zwróciła przy tym uwagę na niepokojące, najnowsze propozycje UE dotyczące modernizacji norm prawnych: zwiększenie dostępu mężczyzn do opieki nad dziećmi, zalecanie eliminowania ekonomicznych zachęt, aby kobiety mogły iść do pracy (skracanie urlopów macierzyńskich na rzecz tzw. kwot ojcowskich). – Polityka powinna wspierać rodzinę, a nie być narzędziem wprowadzania zmian kulturowych – skonstatowała.

Dziecko w pierwszych latach swojego życia potrzebuje rodziców. Taka jest naturalna kolej rzeczy. W szczególny sposób starał się to uzmysłowić dr László Márki z Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin. Podkreślał on, iż wspólnie wykonywane prace, wspólnie spożywane posiłki, czy wspólne spędzanie wolnego czasu prowadzą do zacieśnienia więzi rodzinnych i stwarzają dobre warunki dla wychowania młodego pokolenia.

Paneliści podkreślali zgodnie, że zasadniczym elementem wsparcia udzielanego przez państwo rodzinie powinna być promująca rodzinę polityka podatkowa. W różnych krajach UE wygląda to różnie, niemniej wcale nie różowo. W szczególności w Wielkiej Brytanii, gdzie ewidentnie zamiast prorodzinnej prowadzona jest w tym zakresie polityka antyrodzinna. Zwrócili również uwagę na to, iż nie należy mylić pomocy rodzinie z pomocą społeczną, ponieważ ich utożsamianie zawsze jest ze szkodą dla rodziny.

Fot. Stojgniew Paluszewski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

89 komentarzy

89 Komentarzy

 1. Pingback: Państwo powinno wspierać rodzinę a nie w nią ingerować « Dziennik gajowego Maruchy

 2. niepisior

  23 września 2017 at 00:10

  Najpierw, w ramach pomocy rodzinie, PANSTWO POWINNO PRZESTAĆ TĘ RODZINĘ ŁUPIĆ PODATKAMI! Wtedy rodzina SAMA SOBIE PORADZI< tak jak rodziny radziły sobie przez tysiąclecia!

 3. Dariusz M

  23 września 2017 at 04:37

  Wliczanie rodzinnej opieki nad dziećmi do PKB, mogłoby spowodować, że faszystowskie państwo spróbowałoby opodatkować rzekomy dochód z tej pracy. Bo czemu nie ?

 4. finka

  23 września 2017 at 09:04

  Dokładnie tak, zamiast mnożenia żlobków pomoc rodzinie, dziecko do 3 lat powinna być z matką, a nie w żłobku, od dawna wszyscy psychologowie o tym mówią. Mamy niestety stalinowski system „pomocy” rodzinie i korpupcję, ostatnia spec ustawa zdrowotna niby o sprzęcie medycznym przepycha ponad 100 mln. na zakup szczepionek z neurotoksycznym aluminium. Szczepionka na pneumokoki ta niby dobra spowodowała zgon 2 tys. dzieci w USA. Dla Polski kupią z Azji nie dopuszczoną w UE, nigdzie w Europie nie obowiązkowa, będzie testowana na polskich dzieciach. Radziwiłl zapewniał, ze firma sprzedająca oświadczyła, ze szczepionka jest tak dobra,jak ta dopuszczona w eurokolchozie, to jakaś kpina, ze takie oświadczenie wystarcza do stosowania, ten facet już dawno powinien wylecieć, jak i inni lobbyści koncernów.

  • Antek

   23 września 2017 at 09:45

   10/10!
   500+ wyrównał krzywdy, ale pora na wzmocnienie rodziny, także i prawne bowiem klasyczna rodzina to bezdyskusyjna ŚWIĘTOŚĆ, to Ewangelia!
   Rząd powinien zaoferować rodzinie wychowującej dzieci wszystko z górnej półki, dokładnie tak jak robi to matka dla swojego dziecka!
   W przeciwnym razie to te 550+ będzie jedynie lichym chwytem propagandowym obliczonym na kolejne wybory.

   • hansi

    23 września 2017 at 11:48

    „500+” NIE wyrównało żadnych krzywd. Pomnożyło jedynie STARE.
    Rząd nie może niczego DAWAĆ, bo niczego NIE MA.
    Rząd może jedynie OBRABOWAĆ jednych, żeby dać drugim (po potrąceniu kosztów).
    A często TYCH SAMYCH – jedną ręką rabować, żeby drugą ręką im łaskawie DAĆ, oczywiście kniej, niż zrabowano, i to jeszcze z łaską i po spełnieniu poniżających godność warunków.
    Proszę się doszkolić i POMYŚLEĆ -= jak to NAPRAWDĘ jest z propagandowym, demoralizującym i OGŁUPIAJĄCYM do reszty Polaków cyrkiem, pt. „500+”…

    • LSED

     23 września 2017 at 12:51

     100/100.
     PS. 3/4 Polaków nie ma świadomości, że płaci podatek VAT! A jeszcze większy % popiera program 700- (zwany dla zmylenia przeciwników 500+). Ci ludzie są bardzo zadowoleni z działań obecnych okupantów (bo ci dają, a tamci nie dawali, tylko żarli ośmiorniczki); pewnie „myślą”, że pieniądze ku chwale rządzących kocą się siedzibie NBP (copyright Stanisław Michalkiewicz) 😛

  • hansi

   23 września 2017 at 11:44

   Ten facet dawno powinien WISIEĆ… A nie tylko „wylecieć”..
   Tego doktora Mengele bronił tu kilka dni temu jakiś biedak, że to” lekarz rodzinny”, ojciec 8-ga dzieci i katolik”…
   No, myślę, ze hitlerowski doktor Mengele, TEŻ był dobrym lekarzem rodzinnym, miał dzieci, a pewnie też był i katolikiem…
   Co nie przeszkadzało mu robić tego, co robił..
   Doktor Radziwiłł też – ani myśli się kajać..
   Przeciwnie – brnie dalej w zbrodnię ksenocydu na Polakach,
   jakby rzeczywiście czuł się tak pewien, życia i zdrowia, swojego i swojej rodziny…

  • Tomek

   23 września 2017 at 13:16

   Finka, ależ ty bzdury opowiadasz od dłuższego czasu na tym forum w temacie szczepień. Mniej czytaj niedouczonych wypowiedzi na forach antyszczepów, a więcej sama szukaj informacji o tym, gdzie coś jest obowiązkowe na oficjalnych stronach. Szczepienia przeciw pneumokokom są obowiązkowe nie tylko w Polsce, a nawet jeśli gdzieś nie obowiązuje system nazywany obowiązkowymi szczepieniami, to w większości krajów Zachodu je się rekomenduje. Wejdź na strony w USA czy UE oficjalne z kalendarzem szczepień. I nie, to że je się tylko rekomenduje, to nie znaczy, że mówi się jakiemuś „mundremu” rodzicowi, co się naczyta jakiejś pani Sochy: „decyduj sobie swobodnie rodzicu czy chcesz chronić dziecko szczepieniami czy raczej może witaminą C albo może odmawianiem koronki do świętej Rity”. Rekomenduje je się po to, że są potrzebne i skuteczne. A że nie wszędzie zagranicą ten system jest obowiązkowy (choć bzdurą jest co pisze np. Socha o dobrowolności szczepień – skoro niezaszczepione dziecko w USA nie będzie przyjęte do żłobka, szkoły, na uniwersytet, to gdzie jest ten niby dobrowolny system?) to wynika tylko z tego, że nie wszędzie poglądy znachora od powiększania piersi hipnozą, poglądy pani podającej się fałszywie za lekarza i uważającej, że szczepienia robią z ludzi „cyborgów”, czy pana doktora-łapówkarza (tak, wiem, na pewno zmowa koncernów, czy wręcz Sanhedryn w tym palce maczał…) znajdują taki poklask w różnego rodzaju „Internetach”. Ale i to się zmienia, bo szkodliwa działalność antyszczepów doprowadziła już do wielu zgonów (choćby ostatnia epidemia na Bałkanach) i tendencja jest raczej taka, że wprowadza się obowiązkowe systemy (patrz: Francja).

 5. HEMANJİOM

  23 września 2017 at 09:05

  Sizinle çalışmak istemiyorum ve çalışacak arkadaşlara sesleniyorum yapmayın

 6. KIL DÖNMESİ

  23 września 2017 at 09:18

  Bu kadar kolay olmuyor bir sonuca varmadı

 7. VARİS

  23 września 2017 at 09:49

  Sonuca varmayan bir işlem için o kadar uğraştım

 8. BEN TEDAVİSİ

  23 września 2017 at 10:00

  Daha kötü oldu durumum sizin yüzünüzden

 9. HEMOROİD

  23 września 2017 at 10:13

  Sağlığımızla bu şekilde oynayamazsınız

 10. klioes vel pislamista

  23 września 2017 at 12:55

  Na zimny wrzesień

  W ramach globu ociplenia
  Wrzesień w zimę się przemienia…

  Szczyt Giewontu zło zawiera!
  Ociemniali do gendera
  Nie chcą się nawrócić, mimo
  Tęczy pięknej, co i zimą
  Stała sobie we stolyyycy.
  A niewdzięczni podatnicy
  Nie chcą płacić Gronkowcowi…
  Zacofanie któż wysłowi
  Tego katolskiego kraju?!
  Jest w Europie we zwyczaju
  Paradować dla równości.
  Z Azji i z Afryki „gości”
  Witać. Czym się da częstować.
  Dać się pobić, obrabować
  I pozwolić gwałcić baby…
  Ale w Polsce – ach! – wciąż słaby
  Postęp jest i oświecenie…

  Kiedyż równouprawnienie
  Ani Grodzkiej i Pierdonia
  Ściągnie na krakowskie błonia
  Jakiś ćwierćpapieski tłumek?
  Kiedyż mądrość na rozumek
  Nowoczesny się zamieni?!…
  Wtedy, kiedy osądzeni
  Księża trafią do więzienia!
  Ci, co zboków za zboczenia
  Zboczeńcami nazywają
  I im ślubu odmawiają!!!
  Wtedy – ach! – promienie Słońca
  Kraj oświecą ten do końca
  W różnobarwnym łuku tęczy…

  Feministek już nie dręczy
  Chazan, który ręce obie
  Ma zajęte. Bo je skrobie…
  Korwin głupstwa odwołuje.
  Cały świat się dowiaduje,
  Że „socjalizm kocha Lachy;
  Że kobiety lepiej w szachy
  Grają i że są silniejsze.
  Samce są też zwykle mniejsze…”
  Kukiz: „Zbędne są reformy.“
  I wstępuje do Platformy…

  Oto dobra dobra zmiana:
  W szkołach uczą już Hartmana.
  Nie ma już przemocy w domu,
  Ni gwałcenia po kryjomu.
  Teraz ojciec z córką jawnie…
  Z kozą także jest zabawnie!
  Radość! Do radości ody
  Wreszcie śpiewać są powody!

  No i najważniejsze: wrzesień.
  Nasistowskich kres uniesień
  W Polin-Polen nastał wreszcie.
  A więc się, „Sąsiedzi”, cieszcie!
  Ciepło!… Coś do odebrania…
  Dla Was są odszkodowania!!!

 11. Tomek

  23 września 2017 at 13:03

  „nadal utrzymywany jest kierunek pomnażania liczby żłobków, aby to w nich, pod kontrolą państwa, a nie w rodzinnych domach wychowywały się dzieci. Tendencja ta wydaje się tym bardziej niepokojąca, że Unia Europejska kładzie nacisk na to, aby przedszkola były Genderowe.”

  Co za bzdura. Najwyraźniej uczestnicy konferencji to głównie wielodzietne rodziny, gdzie np. kobieta nie pracuje, a rodzina utrzymuje się z 500+ i nie za bardzo wiedzą, z jakimi problemami mierzą się kobiety, które pracują zawodowo i decydują się na pierwsze dziecko. Często nie mają na miejscu dziadków, którzy mogliby na stałe pomagać, a na nianię nie każdego stać. Podane w artykule porównanie, że tworzenie żłobka kosztuje 1400 zł a minimalna płaca to 1350, więc bardziej opłaca się dofinansować nianie jest natomiast już po prostu śmieszna. Znajdźcie nianię, która za taką kwotę zgodzi się pracować na pełen etat. No, chyba że autorzy mają znowu na myśli ratowanie polskiego rynku pracy nianiami z Ukrainy… Argument o gender też bardzo zabawny… W niektórych szkołach na Zachodzie też wdrażają tę ideologię, więc może nie twórzmy szkół i uczmy dzieci w domu?:) Są szpitale na Zachodzie, gdzie wprowadzono Genderowe zasady korzystania z toalet – nie budujmy szpitali, leczmy się u znachorów:)

 12. MAKAT ÇATLAĞI

  23 września 2017 at 13:50

  Dolandırıcılar

 13. MAKAT SİĞİLİ KONDİLOM

  23 września 2017 at 14:00

  Sizin yüzünüzden 3 defa daha ameliyat olmak zorunda kaldım

 14. BASUR

  23 września 2017 at 14:11

  Sizin yüzünüzden tedavisi olmayan bir işleme o kadar çok param gitti

 15. BEN TEDAVİ

  23 września 2017 at 14:30

  Hiç gerçekçi değil

 16. HEMOROİD

  23 września 2017 at 14:40

  Tavsiye etmiyorum

 17. FISSUR

  23 września 2017 at 19:31

  Sizinle çalışmak istemiyorum ve çalışacak arkadaşlara sesleniyorum yapmayın

 18. VARİS

  23 września 2017 at 19:45

  Varis tedavisi oldum daha fazla arttık keşke olmasaydım

 19. DANGER

  23 września 2017 at 20:15

  Bu kadar kolay olmuyor bir sonuca varmadı

 20. HEMOROİD

  24 września 2017 at 14:02

  Sonuca varmayan bir işlem için o kadar uğraştım

 21. BEN TEEDAVİSİ

  24 września 2017 at 16:29

  Daha kötü oldu durumum sizin yüzünüzdennn

 22. YAĞ BEZESİ

  24 września 2017 at 16:41

  Kimseye tavsiye etmiyorum

 23. varis tedavisi

  24 września 2017 at 21:48

  Varisin varsa uzak dur

 24. VARİS

  25 września 2017 at 15:02

  Tam bir dolandırıcılık

 25. NASIR

  25 września 2017 at 15:12

  Doktor değil sahtekar bunlar

 26. KIL DÖNMESİ SORUNU

  25 września 2017 at 15:22

  Sakın muayene olmaya bile gitmeyin bence

 27. LİPOM

  25 września 2017 at 15:30

  Yanlış tedavi kötü sonuç

 28. MUSTAFA BOKAT

  25 września 2017 at 15:36

  Yanlış tedavi sonucu yüzümde kara çıktı

 29. disc wipe

  10 października 2017 at 09:51

  ok welcome to you, the free key :HFCAE12UCKS3230313731303132QYGMWEMMUCKSAIQYMJFCFget free software!
  disc wipe http://www.airysoftware.com/info/disc-wipe.htm

 30. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:06

  I all the time emailed this blog post page to all my contacts, because if like to read it after that my friends will too.|

 31. Credible Homes

  17 października 2017 at 11:18

  There may be noticeably a bundle to find out about this. I assume you made certain nice factors in features also.
  Credible Homes https://goo.gl/LosMrK

 32. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 15:14

  It is not my first time to pay a quick visit this web page, i am visiting this site dailly and obtain nice information from here everyday.|

 33. best anime store

  17 października 2017 at 16:49

  you’ve an incredible blog here! would you like to make some invite posts on my weblog?
  best anime store https://www.fanmerchstore.com/high-quality-anime-canvas-cartoon-naruto-cuadros-unframed-oil-painting-wall-art-picture-home-decoration/

 34. Egli Diana Pinto

  17 października 2017 at 16:57

  You’re so interesting! I do not believe I have read a single thing like this before. So nice to find someone with some unique thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is something that is needed on the web, someone with a bit of originality!|

 35. Black Friday Hostgator

  17 października 2017 at 17:07

  This web site is mostly a walk-by way of for the entire information you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll positively discover it.
  Black Friday Hostgator https://hostgatorblackfriday.xyz

 36. shadow fight 2 mod

  17 października 2017 at 17:28

  Spot on with this write-up, I really suppose this web site wants way more consideration. I’ll most likely be once more to read rather more, thanks for that info.
  shadow fight 2 mod http://shadowfight2hackmod.com

 37. Bitcoin Super Rewards

  17 października 2017 at 18:37

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks However I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting equivalent rss problem? Anybody who knows kindly respond. Thnkx
  Bitcoin Super Rewards http://www.thebitcoinegg.com/choose-a-bitcoin-task/

 38. Itamar Serp

  17 października 2017 at 19:24

  I could not refrain from commenting. Perfectly written!|

 39. how make an libra man fall in love

  17 października 2017 at 19:31

  I’m impressed, I need to say. Really not often do I encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and let me let you know, you could have hit the nail on the head. Your concept is outstanding; the problem is one thing that not sufficient persons are speaking intelligently about. I’m very joyful that I stumbled throughout this in my search for one thing regarding this.

 40. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 19:50

  This page definitely has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask. |

 41. that site

  17 października 2017 at 20:27

  After study a number of of the weblog posts on your website now, and I really like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site checklist and will likely be checking again soon. Pls check out my website as properly and let me know what you think.
  that site http://rinydra.withtank.com/

 42. More Help

  17 października 2017 at 20:42

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you However I’m experiencing subject with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting an identical rss drawback? Anybody who knows kindly respond. Thnkx
  More Help http://weareperfectinwork.blogspot.in/2017/10/how-to-hack-facebook-account-pirater.html

 43. tercio borlenghi jr

  17 października 2017 at 21:35

  When someone writes an article he/she retains the image of a user in his/her mind that how a user can understand it. So that’s why this piece of writing is amazing. Thanks!|

 44. Egli Diana Pinto

  17 października 2017 at 23:20

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative. I am gonna be careful for brussels. I will appreciate in the event you continue this in future. Many other people will be benefited out of your writing. Cheers!|

 45. zippyaudio

  18 października 2017 at 01:33

  Great delivery. Outstanding arguments. Keep up the good spirit.|

 46. Grupo Serval presidios

  18 października 2017 at 01:36

  I blog frequently and I truly thank you for your content. This article has really peaked my interest. I am going to take a note of your site and keep checking for new information about once a week. I opted in for your RSS feed too.|

 47. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 03:39

  Thanks a bunch for sharing this with all folks you actually understand what you are speaking approximately! Bookmarked. Kindly additionally seek advice from my website =). We could have a link trade contract among us|

 48. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 04:06

  Great delivery. Great arguments. Keep up the good spirit.|

 49. Carlos Eduardo Veiga

  18 października 2017 at 06:09

  Please let me know if you’re looking for a author for your blog. You have some really great posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Kudos!|

 50. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 07:50

  Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly comeback.|

 51. MAGA

  18 października 2017 at 09:33

  It’s remarkable for me to have a website, which is helpful for my knowledge. thanks admin|

 52. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  18 października 2017 at 09:36

  Hi to all, the contents existing at this site are really amazing for people experience, well, keep up the good work fellows.|

 53. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 11:19

  Hi there, just wanted to say, I enjoyed this post. It was inspiring. Keep on posting!|

 54. Grupo Serval presidios

  18 października 2017 at 13:05

  Appreciate this post. Let me try it out.|

 55. Umanizzare presídios

  18 października 2017 at 14:59

  Today, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!|

 56. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 15:09

  Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.|

 57. José Wilame Araújo Rodrigues

  18 października 2017 at 17:08

  Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 58. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:55

  Hi there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to protect against hackers?|

 59. Umanizzare presídios

  19 października 2017 at 09:08

  We are a group of volunteers and opening a brand new scheme in our community. Your website offered us with valuable info to work on. You have done an impressive task and our whole neighborhood might be thankful to you.|

 60. Carlos Eduardo Correa da Veig

  19 października 2017 at 11:37

  I am now not positive the place you are getting your information, but great topic. I must spend some time learning much more or working out more. Thank you for wonderful info I was in search of this info for my mission.|

 61. lacné oplotenie

  19 października 2017 at 11:55

  Aw, this was a very nice post. In concept I would like to put in writing like this moreover – taking time and precise effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and not at all seem to get one thing done.
  lacné oplotenie https://www.lacne-oplotenie.sk/

 62. Grupo Coral presidios

  19 października 2017 at 14:05

  What’s up, its fastidious piece of writing concerning media print, we all know media is a wonderful source of facts.|

 63. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 16:17

  Hello, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you.|

 64. Lelio Vieira Carneiro Junior

  19 października 2017 at 18:23

  Its not my first time to pay a quick visit this site, i am visiting this website dailly and take fastidious facts from here daily.|

 65. Dadado Veig

  19 października 2017 at 20:37

  whoah this blog is wonderful i really like reading your posts. Stay up the good work! You recognize, a lot of people are looking around for this information, you could aid them greatly. |

 66. Lelio Vieira Carneiro Junior

  19 października 2017 at 22:34

  Hello, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you.|

 67. Umanizzare

  20 października 2017 at 00:28

  Wonderful site. A lot of useful information here. I’m sending it to several friends ans additionally sharing in delicious. And naturally, thanks in your effort!|

 68. Itamar Serp

  20 października 2017 at 02:24

  That is a good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very precise info… Thank you for sharing this one. A must read article!|

 69. Dadado Veig

  20 października 2017 at 05:05

  Highly energetic post, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?|

 70. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 07:37

  It’s nearly impossible to find knowledgeable people in this particular subject, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks|

 71. Lelio Junior

  20 października 2017 at 10:15

  I was able to find good info from your blog articles.|

 72. Carlos Eduardo Correa da Veig

  20 października 2017 at 12:46

  It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!|

 73. Egli Diana Pinto

  20 października 2017 at 15:17

  I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one nowadays.|

 74. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  20 października 2017 at 23:05

  Hi, just wanted to say, I enjoyed this post. It was funny. Keep on posting!|

 75. Lélio Vieira Carneiro Junio

  21 października 2017 at 07:31

  This is the perfect website for everyone who wants to understand this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject that’s been discussed for many years. Wonderful stuff, just wonderful!|

 76. Itamar Serp

  21 października 2017 at 16:32

  whoah this weblog is wonderful i like reading your posts. Keep up the good work! You already know, a lot of people are hunting around for this information, you could help them greatly. |

 77. Luiz Gastão Bittencourt

  22 października 2017 at 09:59

  Hello there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? Thank you|

 78. Submit URL

  22 października 2017 at 12:13

  Your home is valueble for me. Thanks!…
  Submit URL http://www.add-e.com/submitter

 79. Once I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any manner you’ll be able to take away me from that service? Thanks!
  love compatibility for aries man and scorpio woman http://www.youtube.com/watch?v=AKD1tFdvEbo

 80. how to make your scorpio man miss you

  22 października 2017 at 12:57

  An fascinating discussion is price comment. I feel that you need to write extra on this matter, it may not be a taboo subject but typically people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers
  how to make your scorpio man miss you http://www.youtube.com/watch?v=Ah6djg0b2Ig

 81. Grupo Serval escandalo

  22 października 2017 at 19:03

  Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. However imagine if you added some great images or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this blog could certainly be one of the best in its field. Fantastic blog!|

 82. Egli Diana Pinto

  23 października 2017 at 04:12

  }

 83. tercio borlenghi junior

  23 października 2017 at 13:41

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such information much. I was seeking this certain information for a very long time. Thank you and best of luck.|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra