Wiara

To jedno słowo, które niekiedy umyka…

Medytacje ewangeliczne z dnia 23 września 2017, Łk 8, 4-15

Gdy zebrał się wielki tłum i z poszczególnych miast przychodzili do Jezusa, opowiedział im przypowieść: «Siewca wyszedł siać swoje ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki podniebne wydziobały je. Inne padło na skałę i gdy wzeszło, uschło, bo nie miało wilgoci. Inne znowu padło między ciernie, a ciernie razem z nim wyrosły i zagłuszyły je. Inne w końcu padło na ziemię żyzną i gdy wzrosło, wydało plon stokrotny». To mówiąc, wołał: «Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!» Pytali Go więc Jego uczniowie, co oznacza ta przypowieść. On rzekł: «Wam dano poznać wprost tajemnice królestwa Bożego, innym zaś w przypowieściach, „aby patrząc, nie widzieli, i słuchając, nie rozumieli”.

Takie jest znaczenie przypowieści: Ziarnem jest słowo Boże. Tymi zaś na drodze są ci, którzy słuchają słowa; potem przychodzi diabeł i zabiera słowo z ich serca, żeby nie uwierzyli i nie byli zbawieni. Na skałę pada u tych, którzy gdy usłyszą, z radością przyjmują słowo, lecz nie mają korzenia: wierzą do czasu, a w chwili pokusy odstępują. To, które padło między ciernie, oznacza tych, którzy słuchają słowa, lecz potem odchodzą, a zagłuszeni przez troski, bogactwa i rozkosze życia, nie wydają owocu. Wreszcie ziarno w żyznej ziemi oznacza tych, którzy wysłuchawszy słowa sercem szlachetnym i dobrym, zatrzymują je i wydają owoc dzięki wytrwałości».

Znów Jezus mówi o… wytrwałości. Nam niekiedy umyka to słowo, niby je słyszymy, ale jest jakieś takie… mało konkretne.

A tymczasem w poleceniu ‘wytrwajcie’ zawarte jest wszystko. Każde zdanie w Piśmie Świętym jest najważniejsze. To że jest mowa o żyznej ziemi, którą jest człowiek i o tym, że Słowo Boga trafia w serce szlachetne i jest w nim zatrzymane to jedna sprawa, ale na tym się nie kończy lecz dopiero się wszystko zaczyna.

Dalej trwa życie takiego człowieka i zaczynają się dziać wokół niego różne rzeczy, jak to normalnie w życiu. Słowo jednak przynosi owoc, bo człowiek wszystkiego doświadcza już na sposób Boży, to znaczy w perspektywie wiecznej.

Jednak to nie znaczy, że od tej pory będzie już łatwo i przyjemnie. Zazwyczaj właśnie wtedy życie przeżywane w prawdzie, bo tak żyje człowiek ze Słowem Boga w sercu, staje się trudniejsze. I wtedy właśnie chodzi o to jedno, o proste… wytrwanie!

Jezus nie mówi, że mamy uciekać przed trudnościami, że mamy sobie zorganizować życie bez pokus, one będą zawsze, aż do śmierci. Nawet gdybyśmy się odcięli od świata, to i tak coś zawsze będzie się działo wokół nas takiego, że będzie to dla nas trudne. Proste jedno słowo od Chrystusa jest bardzo ważne. Mamy wytrwać. Duch Święty sam pokaże, z których sytuacji będziemy mieli się wycofać, a gdzie pozostać. Jednak w Słowie Boga mamy wytrwać i to własnie jest całkowicie możliwe, bo tu działa już Miłość, a ona przekracza wszystko, co wydaje się niemożliwe nawet dla samego wytrwania. Ufajmy.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

 1. terry london vip financing

  10 grudnia 2017 at 08:48

  Looking forward to reading more. Great blog.

 2. chip satış

  21 marca 2018 at 14:20

  Excellent article. Keep posting such kind of information on your blog.

  Im really impressed by it.
  Hey there, You’ve done an incredible job. I’ll definitely digg it and individually suggest to my
  friends. I am sure they’ll be benefited from this website.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra