Z kraju

Paweł Kukiz zdradza, pod jakimi warunkami poprze prezydencki projekt reformy sądownictwa

W jednym z najnowszych wpisów na jednym z portali społecznościowych Paweł Kukiz zdradził, pod jakimi warunkami poprze prezydencki projekt reform sądownictwa.

Jak informuje Paweł Kukiz: „Podczas wizyty delegacji Kukiz’15 u Prezydenta przedstawiliśmy: 1. Posulat Kukiz’15: sędziowie pokoju wybierani przez Obywateli. Przede wszystkim zwróciliśmy uwagę, że dyskusja o KRS i SN to nie jest dyskusja o prawdziwej reformie sądów. Kukiz’15 proponuje prawdziwą kontrolę obywatelską i przyspieszenie postępowań. Sędziowie pokoju byliby wybierani i odwoływani przez obywateli i mieliby sądzić w uproszczonej procedurze w drobnych sprawach. Prezydent bardzo pozytywnie odniósł się do naszej koncepcji!

2. Postulaty Kukiz’15 odnośnie ustaw o KRS i SN, zakładające demokratyzację, uspołecznienie ich rozwiązań, które zostały uwzględnione przez Prezydenta:

a. Prezydent utrzymuje wybór KRS przez większość 3/5 w Sejmie, co wymusza zgodę ponadpartyjną. Do tego przekonywaliśmy już przed wakacjami. Otwarty pozostaje mechanizm zabezpieczający, gdy w Sejmie nie będzie większości. Jest opcja by to Prezydent wtedy wybierał skład KRS.

b. Wcześniej planowane uprawnienia Ministra Sprawiedliwości, m.in. w zakresie wpływu na SN przeniesione z MS na Prezydenta. Dlaczego? Bo to Prezydent ma najsilniejszą legitymację demokratyczną.

c. Czynnik obywatelski w KRS i SN:

i. Obywatele będą mogli zgłaszać kandydatów do KRS po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów (do ustalenia jakiej).

ii. Ławnicy spoza korporacji sędziowskiej w Izbie Dyscyplinarnej SN. Chodzi o to by sędziowie nie sądzili się sami. Do ustalenia, kto będzie powoływał ławników. (propozycja Sejm większością kwalifikowaną)

3. Nadal pozostaje otwarta ważna kwestia usunięcia niekonstytucyjności propozycji Ministra Sprawiedliwości. Nie znamy jeszcze kształtu zapisów projektów, m.in. co do wygaszenia kadencji KRS i przenoszenia w stan spoczynku sędziów SN. Jesteśmy bardzo krytyczni wobec obecnej Konstytucji, ale dopóki obowiązuje należy szukać takich rozwiązań, które nie będą łamać jej postanowień.

Podsumowując, kropla drąży skałę. Polska potrzebuje głębokiej reformy sądów, ale nie przez ich upartyjnienie, tylko poddanie kontroli Obywateli. Przede wszystkim należy przyspieszyć postępowania. Nie może być tak, że ludzie się sądzą latami o drobne sprawy. Będziemy tu proponować konkretne rozwiązania i cieszymy się, że mamy w tym zakresie deklarację poparcia od Prezydenta”.

Komentując stanowisko klubu Kukiz pozostaje mieć nadzieję, że uda się jednak przeprowadzić reformę sadownictwa w Polsce, i że medialnie kreowany konflikt prezydenta z PiS to tylko ustawka uzgodniona przez prezesa i prezydenta. Szkoda byłoby nie wykorzystać dla Polski szansy jaką są stabilne rządy PiS.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

39 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra