Patriotyczna ballada rockowa Fortecy „Tarzan – ułan z Zawichostu” o dowódcy z NSZ

Na kanale You Tube Fortecy, jednego z najbardziej znanych zespołów grających patriotycznego rocka, został opublikowany nowy klip zespołu do wzruszającej rockowej ballady „Tarzan – ułan z Zawichostu”. Klip jest też informacją o filmie „Tarzanie” jednym z Żołnierzy Wyklętych, który jest właśnie produkowany.

 

Jak informuje zespół Forteca „film „Tarzan – ułan z Zawichostu” jest dokumentem fabularyzowanym powstający przy współpracy Fundacji Odzyskajmy Naszą Historię i Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci. Tomasz Wójcik ps. „Tarzan” jest bohaterem ziemi świętokrzyskiej, postacią niedocenioną przez polską historię. Nadeszła pora odkryć tę zapomnianą kartę historii. Scenariusz do filmu powstał w czerwcu 2016 z inicjatywy Ostrowieckich Patriotów, jego autorami są Katarzyna Ślusarz i Kamil Stańczyk z Ostrowieckich Patriotów. Reżyserem jest Sławomir Mazur, znany z produkcji filmów o oddziale Jana Piwnika ps. „Ponury”.

Tomasz Wójcik „Tarzan” urodził się 15 grudnia 1908 r. w Zawichoście nad Wisłą. Służbę wojskową odbywał w 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Suwałkach. Tomasz Wójcik był kawalerzystą w stopniu wachmistrza. Przyjął partyzancki pseudonim „Tarzan” od imienia swojego ulubionego konia. Od początku wojny działał w partyzantce, w latach 1939-1942 Tomasz Wójcik był dowódcą Placówki ZWZ-AK w Zawichoście. Następnie wstąpił wraz z kolegami do Narodowej Organizacji Wojskowej, a potem do Narodowych Sił Zbrojnych. W wyniku umowy por. cc. Jana Piwnika „Ponurego” i rtm. cc. Leonarda Zub-Zdanowicza „Zęba” z NSZ oddział „Tarzana” 8 IX 1943 r. podporządkował się i wszedł w skład Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Najsłynniejszą akcją oddziału „Tarzana” było zlikwidowanie ośmiu oficerów i żołnierzy Wermachtu w tym gen. por. Kurta Rennera 26 sierpnia 1943 r. 8 września 1943 r. „Tarzan” zameldował się „Ponuremu” na Wykusie wraz ze swoim 30 osobowym oddziałem w zdobycznym mundurze niemieckiego generała. 7 lipca 1944 r. oddział „Tarzana” został znienacka zaatakowany przez znaczne siły niemieckie, śmierć poniosło 37 partyzantów, czterem udało się zbiec. Załamany Wójcik nigdy nie przebaczył sobie, że nie było go przy oddziale. Ukrywając się przed agenturą UB, nie mógł ukryć się w jednym miejscu. Udało mu się wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Zginął tragicznie 8 lipca 1951 r. w Chicago w USA. Wokół działalności „Tarzana” a również i samej śmierci jest sporo niejasności, które pokażą w filmie jego twórcy.

Produkcję filmu można wesprzeć kupując koszulkę „Bóg, Honor, Ojczyna” dostępną na aukcjach allegro:

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=46293007&order=m

Jan Bodakowski

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

71 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra