Z zagranicy

Koniec unijnego rozdzielnika uchodźców

Niemiecka redakcja „Deutsche Welle” płacze, że od wczoraj  „uchodźcy”, czyli nielegalni imigranci, którzy dotrą do Grecji i Włoch, nie będą już objęci programem relokacji. Ponieważ Unia nie przedłużyła programu, a prace „nad nowym stałym rozdzielnikiem utknęły na dobre w sporach między krajami UE”. Jednocześnie „Deutsche Welle” cieszy się, że „nawet koniec programu relokacji nie będzie przeszkodą w ewentualnej skardze m.in. na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

 

„Państwa UE uzgodniły jesienią 2015 r. plany podziału do 160 tys. uchodźców docierających przez morze do wybrzeży Grecji i Włoch do 26 września 2017 r. – w tym do 120 tys. w ramach obowiązkowej relokacji przegłosowanej przy sprzeciwie Czech, Rumunii, Słowacji i Węgier. Rząd Ewy Kopacz po długich wahaniach bardzo niechętnie poparł rozdzielnik (z grupą ok. 7 tys. uchodźców dla Polski). – Gdyby Warszawa była wtedy na „nie”, ówczesna luksemburska prezydencja w Radzie UE miałaby ciężki problem, czy przeprowadzać relokację poprzez głosowanie większościowe pomimo sprzeciwu tak sporego kraju. Ale zarazem padały wtedy w Unii sugestie, że solidarność co do sankcji wobec Rosji nie jest bez związku z solidarnością co do relokacji – napisał niemiecki dziennik.

 

Rozdzielnik zostanie wykorzystany co najwyżej w jednej czwartej. Do tego tygodnia między kraje Unii rozdzielono ok. 29 tys. uchodźców. A Komisja Europejska szacuje, że teraz w Grecji i Włoszech przebywa jeszcze około 10 tys. migrantów z dużymi szansami na objęcie relokacją. – Uważamy relokację za sukces, jak na dane nam okoliczności – przekonuje jednak Margaritis Schinas, główny rzecznik Komisji Europejskiej.

 

Komentarz Prawego – Teraz UE będzie promować program „dobrowolnych przyjęć”. Już widać tłumy chętnych krajów do tego dobrowolnego przyjęcia do siebie problemów.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

168 komentarzy

168 Komentarzy

 1. free trial garcinia

  11 listopada 2017 at 17:19

  Have actually been taking little over a month.

 2. home security systems reviews no contract

  11 listopada 2017 at 23:48

  To guard family members from injury?

 3. Sripatum

  21 listopada 2017 at 21:42

  Past Exhibition CARTApartment CART Apartment CART Blog

 4. Chad Boonswang SEO

  26 listopada 2017 at 16:59

  Fantastic blog. Cool.

 5. why not try these out

  14 grudnia 2017 at 11:15

  |Just incredible site

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra