Wiara

SZOK! Franciszek czyta wiernym wiersz zatwardziałego lewaka i nawołuje do przyjmowania uchodźców!


Tematem papieskiej katechezy w środę była nadzieja. Franciszek zauważył, to nadzieja jest bodźcem tych, którzy porzucają dom, ziemię, często rodzinę, by szukać lepszego, bardziej godnego życia dla siebie i swoich bliskich. Papież zaapelował, by dzielić tę nadzieję z migrantami i towarzyszyć im w ich podróży, przyjmując z otwartymi ramionami i sercem.

Przywołując słowa francuskiego poety Charlesa Peguy Papież powiedział, że to, co najbardziej zdumiewa i wzrusza Boga, to ludzka nadzieja, „Że te biedne dzieci widzą, jak to wszystko się dzieje i że wierzą, że jutro lepiej będzie się działo”.

Użyty przez poetę obraz przypomina twarze wielu ludzi, którzy przeszli przez ten świat – rolników, robotników, ubogich imigrantów poszukujących lepszej przyszłości – którzy walczyli wytrwale mimo goryczy trudnego dnia dzisiejszego, pełnego wielu prób, ożywianego jednak ufnością, że ich dzieci będą miały życie sprawiedliwsze i spokojniejsze. Nadzieja to impuls serca tych, którzy wyruszają, zostawiając dom, ziemię, czasami członków rodziny i krewnych, aby szukać lepszego, bardziej godnego życia dla siebie i dla swoich bliskich. Jest to także impuls serca tych, którzy przyjmują: chęć spotkania się, poznania, nawiązania dialogu… Nadzieja jest impulsem, aby „dzielić podróż” ponieważ czyni się to we dwoje: ci, którzy przybywają do nas i my, którzy idziemy w stronę ich serca, aby ich zrozumieć, ich kulturę, język. To podróż we dwoje, ale bez nadziei nie da się jej odbyć. Nadzieja jest impulsem do dzielenia podróży życiowej, jak nam przypomina rozpoczynająca się dziś kampania Caritas. Bracia, nie lękajmy się dzielić podróży z innymi! Nie lękajmy się dzielić nadziei z innymi! – powiedział Ojciec Święty.

Cytowany przez papieża Charles Peguy w 1895 roku wstąpił do partii socjalistycznej. W latach 1900-1914 drukował na łamach założonego przez siebie czasopisma literackiego „Les Cahiers de la Quinzaine”, które popierało przywódcę partii Jeana Jaurèsa. Péguy przestał udzielać poparcia Jaurès, gdy uznał go za zdrajcę narodu i socjalizmu. W piśmie pojawiały się też teksty różnych współczesnych autorów, jak np. Romain Rolland.

W 1908 poeta przestał być agnostykiem, wracając do katolicyzmu, nie zaczął jednak praktykować.

Co więcej, papież sięga także do greckich mitów i przywołuje opowieść o puszcze Pandory, z której na świat wysypały się wszelkie nieszczęścia. Ale i w tej opowieści jest nadzieja, bo mały promyk świata, wydobywający się przez szczelinę wydaje się brać odwet na wszelkim pojawiającym się złu. „Ten mit mówi – zauważył Ojciec Święty – dlaczego nadzieja jest ważna dla ludzkości”. Bo to ona podtrzymuje życie, chroniąc je i strzegąc, a nie życie nadzieję.

Osobami, które niosą nadzieję, są przede wszystkim ludzie ubodzy. Dlatego, jak zaznaczył Franciszek, Bóg potrzebuje Józefa, Maryi, pasterzy z Betlejem. Byli oni biedni we wszystkim, ale bogaci w najcenniejsze dobro istniejące na świecie, to znaczy pragnienie zmiany. Nie ma bowiem gorszej kary, jak wyzbycie się wszelkich pragnień. Nadzieja bowiem nie jest cnotą osób o pełnym żołądku.

„Pustka duszy jest najgorszą przeszkodą dla nadziei. Od tego zagrożenia nikt nie jest wolny, gdyż pokusy przeciw nadziei mogą przytrafić się także wówczas, gdy podążamy drogą życia chrześcijańskiego. Starożytni mnisi przestrzegali przed jednym z najgorszych nieprzyjaciół zapału, jakim jest «demon południa» który towarzyszy życiu zaangażowanemu, właśnie wtedy, gdy słońce płonie wysoko. Ta pokusa nas zaskakuje, gdy spodziewamy się tego najmniej: dni stają się monotonne i nudne, już żadna wartość nie zdaje się warta trudu. Takie zachowanie nazywa się acedią, podkopuje ona życie od wewnątrz, aż staje się ono niczym puste opakowanie” – kontynuował Franciszek.

Papież dodał, że każdy chrześcijanin powinien walczyć z pustką życia. Nie jest w tym sam, bo zawsze może się uciec do imienia Jezusa.

– Kiedy to się zdarza, chrześcijanin wie, że taką sytuację trzeba zwalczać, nigdy nie poddawać się jej biernie. Bóg nas stworzył do radości i szczęścia, a nie byśmy dusili się w myślach melancholijnych. Dlatego ważne jest strzec swego serca, przeciwstawiając się pokusom nieszczęścia, które z pewnością nie pochodzą od Boga. A tam, gdzie nasze siły okazują się słabe i walka z lękiem szczególnie ciężka, zawsze możemy się uciekać do imienia Jezusa. Możemy powtarzać tę prostą modlitwę, której ślady znajdujemy także w Ewangelii, a która stała się podstawą wielu chrześcijańskich tradycji duchowych: „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną grzesznikiem”. (…) To modlitwa nadziei, ponieważ zwraca się do Tego, który może otworzyć drzwi i rozwiązać problemy, umożliwiając spojrzenie aż po horyzont, horyzont nadziei – mówił Papież na środowej audiencji.

Michał Polak, rv

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

155 komentarzy

155 Komentarzy

 1. wb

  27 września 2017 at 17:55

  No i co z tego, że przywołał tekst tego poety? Analogicznie my Polacy mamy przekreślić Broniewskiego bo był socjalistą? Nie popadajmy w skrajności.

  • Pan Kracy

   27 września 2017 at 19:11

   @wb
   „No i co z tego, że przywołał tekst tego poety?…
   Ano to, że są setki poetów nie socjalistów, żeby nie powiedzieć: katolików. I papa Franczesko, jak przystało na masona (https://thewildvoice.org/wp-content/uploads/2014/07/rotary.jpg), podpiera się lewicowym autorem. Masz rację: popadł w skrajność.

   • wb

    27 września 2017 at 19:35

    Mówiłem o ludziach tobie podobnych 🙂 Bywaj zdrów

    • Pan Kracy

     28 września 2017 at 15:23

     @wb
     To był sarkazm, ale luzik – „bede” pisać prościej.

     • wb

      28 września 2017 at 15:56

      dzięki

  • Ewa

   2 października 2017 at 17:55

   To raczej ty popadles w obled nie widzac, ze biskup rzymu Bergolio ma wielka milosc do wrogiej chrzescijanom armii islamskiej nasylanej na Europe i Ameryke przez …no wiesz przez kogo w celu zniszczenia chrzescijanstwa.Poza tym nie mozna dwom panom sluzyc. Przynaleznosc do masonerii z automatu usuwa z Kosciola Katolickiego.

 2. Marian

  27 września 2017 at 19:00

  zieeew

 3. Slawomir Tomasz Roch

  27 września 2017 at 19:07

  Nadzieja jest matka madrych. Lecz staniecie w prawdzie jest pokora! Dlatego nadzieja pozbawiona realnych podstaw do spelnienia jest naiwnoscia, jest glupota, jest klamstwem, jest grzechem, gdyz nikomu nie wolno wstawiac Pana na probe! Nie bedziesz wystawial Pana Boga swego na probe! Z Panem Bogiem

 4. Malik

  27 września 2017 at 20:14

  To przecież oczywiste, że do kościoła należeć może tylko skrajna prawica. Kościół to pogląd polityczny przecież.

  • Robert _K

   27 września 2017 at 20:25

   kosciol to poglad polityczny? Wiekszej bzdury nigdy nie czytalem. Czy aby wasc przytaczasz Bolka wpisy na tweeterze czy tez tak sam od siebie?

  • and justice for all

   27 września 2017 at 20:47

   Czy Malik to muzułmańskie imię? Czy może się mylę?

   • rebel

    27 września 2017 at 23:33

    o ile sie nie myle to w jezyku psubratow znaczy krol

  • W Niebie sa tylko katolicy

   2 października 2017 at 18:05

   Ty Maliku licz sie ze slowami, bo Kosciol katolicki to Kosciol Jezusa Chrystusa,a katolicyzm to jedyna prawdziwa, objawiona religia, reszta to ludzkie wymysly. Te wymysly to mordercze , antykatolickie ideologie, systemy polityczne typu faszystowskiego oraz sekty powstale w wyniku podazania za lotrami i mordercami typu luter.
   W Niebie sa tylko katolicy. Jesli nimi nie byli za zycia to musza sie nimi stac w czysccu..

 5. Stanley

  27 września 2017 at 21:52

  W sumie nie brzmi to źle, ale nieodparcie nasuwa sie pytanie, dlaczego Papież nie ujął się ani razu za katolikami w Syrii I Iraku. Nigdy nie wspomniał o naszych braciach , którzy za wiarę przelewają krew oraz nigdy nie potepił islamskich terrorystów, zawszwe wyrażał sie bezosobowo.

  • rebel

   27 września 2017 at 23:34

   a no wlasnie dlaczego?

  • W Niebie sa tylko katolicy

   2 października 2017 at 18:15

   Stanley, pan Bergolio nie jest zadnym papiezem, on nawet nie jest katolikiem, bo wykluczyl sie z Kosciola Katolickiego wstepujac do masonerii.
   Przypominam, ze prawdziwym papiezem jest papiez Benedykt XVI.Dlaczego masoneria usunela Benedykta XVI? A no wlasnie aby zniszczyc Kosciol Katolickie i bialego czlowieka, sciagajac wroga nam armie is lamska do Europy i Ameryki.

 6. nb

  27 września 2017 at 22:02

  ani jednego ! niech ida do muzulmanow, a ten „papie”z nie jest dla mnie papiez

 7. Grze

  27 września 2017 at 22:41

  Księża w mojej parafii tak nie pieprzą. Dlatego chodzę do kościoła i daję na tacę.

  • W Niebie sa tylko katolicy

   2 października 2017 at 18:26

   A gdyby w twojej parafii pieprzyli jak pan Bergolio, zwany papiezem to przestalbys chodzic do Kosciola? Przeciez nie do czlowieka przychodzimy a do Boga w Trojcy Swietej Jedynego. Nie rezygnuj z najwiekszego daru jaki dal nam Jezus Chrystus czyli Siebie pod postacia Hostii Swietej. Na tace mozesz dac lub nie, nikt cie nie zmusza. Jesli ksiadz mowi herezje to trzeba go w kulturalny sposob upomniec po Mszy swietej, grzecznie, ale stanowczo powiedziec, co sie nie podoba.

 8. adajoz

  27 września 2017 at 23:13

  Nie dawajcie na Stolicę Apostolską żadnych pieniędzy, to nie będziecie potem rozczarowani! Na polski Kościół też nie dawajcie, bo Watykan go przecież doi z kasy.

  • W Niebie sa tylko katolicy

   2 października 2017 at 18:34

   Katolicy maja obowiazek utrzymywac Kosciol katolicki. Fakt, ze zostal on zinfiltrowany od srodka przez wrogow Jezusa Chrystusa nie jest powodem, aby mu dolozyc ze swojej strony. Nikt nas nie zmusza do dawania kasy , wiec twoje dorady sa nie na miejscu i widac na kilometr ze jestes wrogo nastawiona/nastawiony do Kosciola Katolickiego.Ty napewno placisz swoje rachunki za prad, czy czynsz aby mieszkac w swoim mieszkaniu, wiec nie mow nam co my katolicy mamy robic.

 9. George

  28 września 2017 at 07:09

  Franciszek zgłupiał do reszty? Swąd szatana czuć na 100 km.

 10. AREK

  28 września 2017 at 18:46

  TA PARODIA PAPIEŻA NISZCZY CHRZEŚCIJAŃSTWO ŚCIĄGAJĄC TYCH PSEUDO UCHODŹCÓW DO EUROPY JEDNYM SŁOWEM ZWYKŁY ZDRAJCA CYWILIZACJI!

 11. Wojciech

  1 października 2017 at 01:03

  Nigdy nie uważałem dogmatu o nieomylności jednego z hierarchów tylko dlatego że inni na niego zagłosowali za mądry. Teraz mamy jasny dowód, że zdarza się wybrać idiotę. Tylko jak to odkręcić?

  • Soplica

   1 października 2017 at 23:21

   Nie rozumiesz dogmatu o nieomylności a mienisz się Wojciech. To przykre. Przynosisz wstyd wszystkim co noszą to zacne imię. To że nie uważasz tego za mądre nie oznacza że ten dogmat nie istnieje. Bo gdyby nie istniał w życiu byś się na niego nie powołał a o mądrości głupota niewiele wie więc …. :)))

  • ikc2

   2 października 2017 at 09:02

   @Wojciech

   To co mówisz nie ma zastosowania, bo Franciszek I, jak dotąd, nigdy nie skorzystał z prawa nieomylności papieskiej i oby się tego trzymał dla dobra Kościoła.
   Pozdrowienia.

  • Benedykt XVI jest prawdziwym papiezem.

   2 października 2017 at 18:42

   Prawdziwym papiezem jest nadal Benedykt XVI. Widac, pamiec ludzka jest krotka , a wiara i wiedza plytkie.Kto wybral biskupa rzymu Bergolio? Tacy sami jak on, spiski i uklady masonskie w Watykanie istnieja i dlatego wybrali tego kto im sluzy a nie Bogu i nam.

 12. Chiński Górol

  2 października 2017 at 15:48

  Jan Paweł II zaskakiwał ludzi…ale i ten Papież też zaskakuje tylko że wywracaniem prawd do góry nogami. Tylko ateusz może powiedzieć że „Boga najbardziej zdumiewa i wzrusza ludzka nadzieja” i zachwycać się tą głupotą. To przecięź Bóg DAŁ ludziom nadzieję a nie ludzie WYMYŚLILI nadzieję. Ten papież kiedyś powiedział, że w młodości uczył sie u jakiegoś komunisty. No i nauczył się herezji. Poza Bogiem nie ma żadnej nadziei…tylko wieczna rozpacz !

 13. Kasia

  3 października 2017 at 21:55

  Jaki szok,toz to nieomylny rzymsko-katolicki ojciec świety,co rozdzieracie szaty,to wasz swiety ojczulek.
  Ludzie,co wy jeszcze robicie w tej korporacji rzym-katol.?
  JEST TYLKO JEDEN OJCIEC ŚWIETY -W NIEBIE.

 14. administrative shares

  10 października 2017 at 07:08

  nice posts, the good article haha! the free key :HFCAE12UCKS3230313731303132QYGMWEMMUCKSAIQYMJFCF,download free pc cleaner now , speed up your pc 500%
  administrative shares http://www.airysoftware.com/info/administrative-shares.htm

 15. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:07

  Hi! Would you mind if I share your blog with my twitter group? There’s a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thanks|

 16. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 15:18

  This post offers clear idea for the new visitors of blogging, that really how to do blogging and site-building.|

 17. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 15:20

  Good post. I am experiencing many of these issues as well..|

 18. Luiz Gastão Bittencourt

  17 października 2017 at 16:57

  I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about. I’m very happy I stumbled across this during my search for something relating to this.|

 19. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  17 października 2017 at 19:24

  Your style is so unique in comparison to other people I’ve read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just bookmark this blog.|

 20. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 19:56

  I was able to find good advice from your blog articles.|

 21. Itamar Serp

  17 października 2017 at 21:35

  I believe that is one of the most significant information for me. And i’m happy studying your article. But should observation on some normal things, The site taste is perfect, the articles is in point of fact excellent : D. Good job, cheers|

 22. Egli Diana Pinto

  17 października 2017 at 23:17

  I’m pretty pleased to find this website. I want to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely liked every bit of it and I have you book-marked to see new things on your website.|

 23. free mp3 downloads

  18 października 2017 at 00:04

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.|

 24. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 01:01

  When I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Cheers!|

 25. Lélio Vieira Carneiro Junio

  18 października 2017 at 04:03

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Bless you!|

 26. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 06:06

  Good day! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back often!|

 27. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 07:48

  Hey there! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Appreciate it!|

 28. tercio borlenghi jr

  18 października 2017 at 09:33

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?|

 29. MAGA

  18 października 2017 at 09:33

  I quite like reading through a post that can make people think. Also, thank you for permitting me to comment!|

 30. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  18 października 2017 at 11:16

  I don’t even know the way I finished up right here, but I thought this submit was great. I do not recognise who you’re however definitely you’re going to a famous blogger should you are not already. Cheers!|

 31. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 13:02

  Whats up this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 32. Lelio Vieira Carneiro

  18 października 2017 at 14:55

  Wow! After all I got a web site from where I can genuinely get valuable information concerning my study and knowledge.|

 33. Lelio Junior

  18 października 2017 at 17:05

  I am extremely impressed along with your writing skills as well as with the format on your weblog. Is that this a paid subject matter or did you modify it yourself? Anyway stay up the excellent high quality writing, it’s rare to peer a great weblog like this one nowadays..|

 34. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:55

  Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. Nevertheless think of if you added some great photos or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this site could certainly be one of the greatest in its field. Terrific blog!|

 35. Lelio Junior

  19 października 2017 at 07:19

  I’m not sure why but this blog is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.|

 36. Luiz Gastão Bittencourt

  19 października 2017 at 09:51

  Hey there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?|

 37. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 12:21

  Great information. Lucky me I found your website by accident (stumbleupon). I’ve book marked it for later!|

 38. Grupo Coral presidios

  19 października 2017 at 16:49

  I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something too few people are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I found this during my search for something regarding this.|

 39. Lelio Vieira Carneiro

  19 października 2017 at 19:04

  Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!|

 40. Lelio Vieira Carneiro Junior

  19 października 2017 at 21:12

  hi!,I really like your writing very much! share we keep up a correspondence extra approximately your post on AOL? I require an expert in this house to resolve my problem. May be that’s you! Having a look forward to peer you. |

 41. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 23:06

  No matter if some one searches for his required thing, therefore he/she desires to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.|

 42. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  20 października 2017 at 01:02

  Whats up this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 43. José Wilame Araújo Rodrigues

  20 października 2017 at 03:08

  Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!|

 44. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 05:48

  Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!|

 45. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 08:24

  This is a topic that is close to my heart… Thank you! Where are your contact details though?|

 46. Umanizzare presidios

  20 października 2017 at 11:00

  I think that what you published was actually very logical. However, think on this, what if you were to write a awesome post title? I mean, I don’t wish to tell you how to run your blog, however what if you added a headline that makes people desire more? I mean %BLOG_TITLE% is a little boring. You might peek at Yahoo’s front page and see how they create news headlines to get people interested. You might add a related video or a pic or two to grab people interested about everything’ve written. Just my opinion, it might make your website a little bit more interesting.|

 47. Itamar Serp

  20 października 2017 at 13:32

  You made some really good points there. I checked on the net to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this website.|

 48. Lelio Junior

  20 października 2017 at 16:40

  What’s up colleagues, how is everything, and what you would like to say regarding this piece of writing, in my view its genuinely awesome in support of me.|

 49. Luiz Gastão Bittencourt

  21 października 2017 at 01:29

  Hi are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!|

 50. Carlos Eduardo Veiga

  21 października 2017 at 10:17

  For most recent news you have to pay a visit web and on world-wide-web I found this web site as a best site for hottest updates.|

 51. Lelio Junior

  21 października 2017 at 19:08

  I am regular visitor, how are you everybody? This piece of writing posted at this web site is truly good.|

 52. Umanizzare presídios

  22 października 2017 at 03:39

  I am truly happy to glance at this webpage posts which contains tons of helpful information, thanks for providing such information.|

 53. Grupo Coral

  22 października 2017 at 12:36

  Heya! I know this is sort of off-topic however I had to ask. Does managing a well-established blog like yours require a lot of work? I am brand new to operating a blog however I do write in my diary every day. I’d like to start a blog so I can share my experience and thoughts online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring blog owners. Thankyou!|

 54. Dadado Veig

  22 października 2017 at 21:40

  hello!,I like your writing very a lot! proportion we communicate extra about your post on AOL? I require a specialist in this house to unravel my problem. Maybe that is you! Having a look forward to see you. |

 55. Itamar Serp

  23 października 2017 at 06:59

  Hi I am so happy I found your web site, I really found you by mistake, while I was searching on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic jo.|

 56. Umanizzare

  23 października 2017 at 16:13

  You can certainly see your enthusiasm within the article you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.|

 57. joma jewellery a little happy birthday

  23 października 2017 at 21:22

  A Plastic Mandrel can be used for making silver clay rings and should you’re wanting to experiment with wire wrapping with
  out spending a fortune.

 58. Darell

  23 października 2017 at 21:56

  Pink sapphire earrings with diamonds are something she may cherish
  for the rest of the 12 months and always to be filled together with your
  presence.

 59. Billy

  24 października 2017 at 00:06

  Heat the solder over a range in the warmth resistant cup until it
  melts.

 60. Lelio Vieira Carneiro Junior

  24 października 2017 at 02:50

  I like the valuable information you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and take a look at again here frequently. I’m relatively sure I’ll be told a lot of new stuff right here! Good luck for the next!|

 61. tercio borlenghi junior

  24 października 2017 at 11:46

  Aw, this was a very nice post. Spending some time and actual effort to create a top notch article… but what can I say… I hesitate a lot and don’t manage to get nearly anything done.|

 62. tercio borlenghi junior

  24 października 2017 at 21:49

  Excellent pieces. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by your blog.

 63. Carlos Eduardo Correa da Veig

  25 października 2017 at 07:18

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!|

 64. Grupo Coral

  25 października 2017 at 17:25

  Ahaa, its good dialogue regarding this paragraph here at this blog, I have read all that, so at this time me also commenting at this place.|

 65. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 19:04

  Wonderful blog! Do you have any tips for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any ideas? Thanks a lot!|

 66. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 20:16

  Hi there, I desire to subscribe for this website to get most up-to-date updates, therefore where can i do it please assist.|

 67. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 21:28

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.|

 68. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 22:38

  If some one desires expert view regarding running a blog after that i advise him/her to pay a visit this website, Keep up the fastidious work.|

 69. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 23:52

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!|

 70. Lelio Junior

  26 października 2017 at 01:01

  Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!|

 71. Lelio Junior

  26 października 2017 at 02:13

  Amazing! Its really amazing paragraph, I have got much clear idea on the topic of from this paragraph.|

 72. Umanizzare

  26 października 2017 at 02:48

  Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely excellent. I really like what you have acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I can’t wait to read much more from you. This is actually a terrific website.|

 73. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 03:34

  It’s amazing designed for me to have a site, which is beneficial in favor of my experience. thanks admin|

 74. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 04:54

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one today.|

 75. Lelio Junior

  26 października 2017 at 07:22

  I constantly spent my half an hour to read this weblog’s content daily along with a cup of coffee.|

 76. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 08:35

  Hi, i think that i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 77. Lelio Junior

  26 października 2017 at 09:49

  This piece of writing is genuinely a fastidious one it helps new web viewers, who are wishing for blogging.|

 78. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 11:07

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later. Many thanks|

 79. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 12:26

  Wow, that’s what I was looking for, what a stuff! present here at this blog, thanks admin of this web page.|

 80. Itamar Serp

  26 października 2017 at 13:28

  I read this piece of writing completely concerning the comparison of most recent and earlier technologies, it’s amazing article.|

 81. Lelio Junior

  26 października 2017 at 13:48

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who was doing a little research on this. And he in fact ordered me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this matter here on your web page.|

 82. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 15:09

  It is perfect time to make a few plans for the longer term and it’s time to be happy. I’ve learn this put up and if I could I desire to recommend you few fascinating things or tips. Maybe you could write next articles relating to this article. I desire to read even more things approximately it!|

 83. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 16:25

  If you want to get a great deal from this piece of writing then you have to apply such techniques to your won weblog.|

 84. Lelio Junior

  26 października 2017 at 17:41

  Hi there are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!|

 85. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 18:53

  Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? Appreciate it|

 86. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 20:06

  I love looking through a post that will make people think. Also, thanks for allowing for me to comment!|

 87. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 21:17

  Hi! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Many thanks|

 88. tercio borlenghi junior

  26 października 2017 at 23:22

  Hello everybody, here every person is sharing these knowledge, thus it’s good to read this web site, and I used to pay a visit this web site everyday.|

 89. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 00:56

  That is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very precise info… Appreciate your sharing this one. A must read article!|

 90. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 02:10

  Hey there, You’ve done a great job. I’ll certainly digg it and in my view recommend to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this site.|

 91. Lelio Junior

  27 października 2017 at 03:29

  After exploring a handful of the articles on your web site, I really appreciate your way of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my web site too and tell me how you feel.|

 92. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 04:52

  Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person’s weblog link on your page at suitable place and other person will also do similar in support of you.|

 93. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 06:13

  I’ve learn a few just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how a lot effort you set to make this type of magnificent informative website.|

 94. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 07:28

  hi!,I really like your writing very so much! percentage we keep in touch more about your post on AOL? I require an expert on this space to resolve my problem. Maybe that is you! Having a look forward to look you. |

 95. Itamar Serpa Fernandes

  27 października 2017 at 09:12

  I got this website from my buddy who informed me concerning this web page and now this time I am visiting this website and reading very informative articles at this place.|

 96. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 09:54

  Wow, this piece of writing is good, my younger sister is analyzing such things, so I am going to convey her.|

 97. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 11:12

  Excellent article. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by your site.

 98. Lelio Junior

  27 października 2017 at 12:31

  Very good blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any ideas? Kudos!|

 99. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 13:48

  I like the helpful information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite sure I’ll learn many new stuff right here! Best of luck for the next!|

 100. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 16:19

  Your mode of telling the whole thing in this piece of writing is in fact nice, all be capable of simply know it, Thanks a lot.|

 101. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 17:29

  Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same topics? Thank you so much!|

 102. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 18:39

  What i don’t realize is in reality how you are now not really a lot more smartly-favored than you might be now. You are so intelligent. You already know therefore considerably on the subject of this topic, made me for my part believe it from so many numerous angles. Its like men and women don’t seem to be involved unless it’s one thing to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs great. All the time deal with it up!|

 103. Itamar Serpa Fernandes

  27 października 2017 at 19:34

  Hi there, this weekend is good in support of me, since this point in time i am reading this great informative piece of writing here at my home.|

 104. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 19:48

  Good way of describing, and nice paragraph to take facts concerning my presentation subject matter, which i am going to present in academy.|

 105. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 20:58

  Hey there, You’ve performed a fantastic job. I’ll certainly digg it and in my view suggest to my friends. I am confident they’ll be benefited from this site.|

 106. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 22:09

  I’ll immediately seize your rss as I can not to find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please let me recognise so that I could subscribe. Thanks.|

 107. Lelio Junior

  27 października 2017 at 23:20

  Just desire to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply spectacular and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.|

 108. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 01:40

  Hey there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Thanks!|

 109. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 02:50

  I’d like to find out more? I’d want to find out some additional information.|

 110. Lelio Vieira Carneiro

  28 października 2017 at 04:03

  Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same outcome.|

 111. José Wilame Araújo Rodrigues

  28 października 2017 at 04:32

  What’s up colleagues, how is everything, and what you wish for to say regarding this article, in my view its actually awesome in favor of me.|

 112. Lelio Junior

  28 października 2017 at 05:20

  Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.|

 113. hidden cameras

  31 października 2017 at 16:32

  Hello! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
  There’s a lot of folks that I think would really enjoy
  your content. Please let me know. Thank you

 114. short websites

  1 listopada 2017 at 05:10

  Hello! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?

  My website looks weird when browsing from my iphone.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this issue.
  If you have any suggestions, please share. With thanks!

 115. smart phone

  2 listopada 2017 at 04:15

  Today, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to
  see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be
  a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but I had to share
  it with someone!

 116. security alert

  3 listopada 2017 at 19:37

  I just like the valuable info you provide on your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check once more right here frequently.

  I’m rather certain I’ll be informed many new stuff
  right right here! Good luck for the following!

 117. timex watches

  3 listopada 2017 at 23:55

  You ought to take part in a contest for one of the finest blogs on the internet.
  I most certainly will recommend this website!

 118. timex watches make

  6 listopada 2017 at 17:54

  Wonderful website. Plenty of useful information here.
  I’m sending it to a few buddies ans additionally sharing in delicious.
  And certainly, thanks on your effort!

 119. contract phones reduces

  7 listopada 2017 at 05:52

  Hello, I read your blog like every week. Your story-telling style is awesome, keep doing what you’re doing!

 120. Clinton

  7 listopada 2017 at 23:38

  This post will help the internet visitors for building up new blog or
  even a blog from start to end.

 121. Garry

  10 listopada 2017 at 11:10

  It’s remarkable in favor of me to have a web site, which is helpful
  in favor of my experience. thanks admin

 122. Grupo Serval presídios

  11 listopada 2017 at 06:23

  I needed to thank you for this great read!!
  I absolutely enjoyed every little bit of it. I’ve got you
  book marked to check out new things you post…

 123. home security camera reviews

  11 listopada 2017 at 18:22

  Thinking of concerned about your family members?

 124. Dadado Veig

  12 listopada 2017 at 04:32

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your
  authored material stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the
  following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 125. Carlos Eduardo Correa da Veig

  12 listopada 2017 at 11:57

  I was pretty pleased to discover this great site.
  I want to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!!
  I definitely liked every part of it and I have you book marked to check out new
  information on your blog.

 126. Lelio Junior

  12 listopada 2017 at 16:04

  Awesome blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own site soon but I’m
  a little lost on everything. Would you recommend starting with a free
  platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any suggestions? Thank you!

 127. Umanizzare

  13 listopada 2017 at 02:33

  Very rapidly this web site will be famous among all blogging and site-building
  users, due to it’s pleasant articles

 128. timex wearers

  14 listopada 2017 at 11:29

  Right here is the perfect web site for anyone who wishes to understand this topic.
  You know so much its almost hard to argue with you (not
  that I really will need to…HaHa). You definitely put a new
  spin on a subject that’s been discussed for ages.
  Excellent stuff, just wonderful!

 129. 100 trivia questions

  14 listopada 2017 at 12:27

  ok welcome to you, get free software!
  100 trivia questions http://www.solidob.com/list/100-trivia-questions.htm

 130. home security systems consumer reports

  15 listopada 2017 at 02:25

  Do you have they begin to may well be more assure in your residence?

 131. home security systems walmart

  15 listopada 2017 at 22:27

  To shield your family members from impairment?

 132. home security camera reviews

  16 listopada 2017 at 00:29

  To maintain your belongings in complete safety?

 133. website design company

  22 listopada 2017 at 14:49

  For hottest news you have to pay a quick visit world-wide-web
  and on internet I found this site as a best
  site for hottest updates.

 134. Hello There. I found your weblog using msn. That is a very smartly written article.
  I will make sure to bookmark it and return to learn more of your helpful information. Thanks for
  the post. I will certainly comeback.

 135. Thanks , I have recently been looking for information about this
  subject for a while and yours is the best I have discovered till now.
  However, what concerning the bottom line? Are you sure concerning the
  supply?

 136. tradmusic.ru

  29 listopada 2017 at 20:01

  Great info. Lucky me I found your blog by chance (stumbleupon).

  I have book-marked it for later!

 137. I pay a visit everyday some blogs and information sites to
  read content, but this weblog gives feature based articles.

 138. buildernet.net

  6 grudnia 2017 at 20:34

  great issues altogether, you simply gained a brand new
  reader. What might you recommend about your post that you made a few
  days in the past? Any sure?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra