Wiara

SZOK! Franciszek czyta wiernym wiersz zatwardziałego lewaka i nawołuje do przyjmowania uchodźców!


Tematem papieskiej katechezy w środę była nadzieja. Franciszek zauważył, to nadzieja jest bodźcem tych, którzy porzucają dom, ziemię, często rodzinę, by szukać lepszego, bardziej godnego życia dla siebie i swoich bliskich. Papież zaapelował, by dzielić tę nadzieję z migrantami i towarzyszyć im w ich podróży, przyjmując z otwartymi ramionami i sercem.

Przywołując słowa francuskiego poety Charlesa Peguy Papież powiedział, że to, co najbardziej zdumiewa i wzrusza Boga, to ludzka nadzieja, „Że te biedne dzieci widzą, jak to wszystko się dzieje i że wierzą, że jutro lepiej będzie się działo”.

Użyty przez poetę obraz przypomina twarze wielu ludzi, którzy przeszli przez ten świat – rolników, robotników, ubogich imigrantów poszukujących lepszej przyszłości – którzy walczyli wytrwale mimo goryczy trudnego dnia dzisiejszego, pełnego wielu prób, ożywianego jednak ufnością, że ich dzieci będą miały życie sprawiedliwsze i spokojniejsze. Nadzieja to impuls serca tych, którzy wyruszają, zostawiając dom, ziemię, czasami członków rodziny i krewnych, aby szukać lepszego, bardziej godnego życia dla siebie i dla swoich bliskich. Jest to także impuls serca tych, którzy przyjmują: chęć spotkania się, poznania, nawiązania dialogu… Nadzieja jest impulsem, aby „dzielić podróż” ponieważ czyni się to we dwoje: ci, którzy przybywają do nas i my, którzy idziemy w stronę ich serca, aby ich zrozumieć, ich kulturę, język. To podróż we dwoje, ale bez nadziei nie da się jej odbyć. Nadzieja jest impulsem do dzielenia podróży życiowej, jak nam przypomina rozpoczynająca się dziś kampania Caritas. Bracia, nie lękajmy się dzielić podróży z innymi! Nie lękajmy się dzielić nadziei z innymi! – powiedział Ojciec Święty.

Cytowany przez papieża Charles Peguy w 1895 roku wstąpił do partii socjalistycznej. W latach 1900-1914 drukował na łamach założonego przez siebie czasopisma literackiego „Les Cahiers de la Quinzaine”, które popierało przywódcę partii Jeana Jaurèsa. Péguy przestał udzielać poparcia Jaurès, gdy uznał go za zdrajcę narodu i socjalizmu. W piśmie pojawiały się też teksty różnych współczesnych autorów, jak np. Romain Rolland.

W 1908 poeta przestał być agnostykiem, wracając do katolicyzmu, nie zaczął jednak praktykować.

Co więcej, papież sięga także do greckich mitów i przywołuje opowieść o puszcze Pandory, z której na świat wysypały się wszelkie nieszczęścia. Ale i w tej opowieści jest nadzieja, bo mały promyk świata, wydobywający się przez szczelinę wydaje się brać odwet na wszelkim pojawiającym się złu. „Ten mit mówi – zauważył Ojciec Święty – dlaczego nadzieja jest ważna dla ludzkości”. Bo to ona podtrzymuje życie, chroniąc je i strzegąc, a nie życie nadzieję.

Osobami, które niosą nadzieję, są przede wszystkim ludzie ubodzy. Dlatego, jak zaznaczył Franciszek, Bóg potrzebuje Józefa, Maryi, pasterzy z Betlejem. Byli oni biedni we wszystkim, ale bogaci w najcenniejsze dobro istniejące na świecie, to znaczy pragnienie zmiany. Nie ma bowiem gorszej kary, jak wyzbycie się wszelkich pragnień. Nadzieja bowiem nie jest cnotą osób o pełnym żołądku.

„Pustka duszy jest najgorszą przeszkodą dla nadziei. Od tego zagrożenia nikt nie jest wolny, gdyż pokusy przeciw nadziei mogą przytrafić się także wówczas, gdy podążamy drogą życia chrześcijańskiego. Starożytni mnisi przestrzegali przed jednym z najgorszych nieprzyjaciół zapału, jakim jest «demon południa» który towarzyszy życiu zaangażowanemu, właśnie wtedy, gdy słońce płonie wysoko. Ta pokusa nas zaskakuje, gdy spodziewamy się tego najmniej: dni stają się monotonne i nudne, już żadna wartość nie zdaje się warta trudu. Takie zachowanie nazywa się acedią, podkopuje ona życie od wewnątrz, aż staje się ono niczym puste opakowanie” – kontynuował Franciszek.

Papież dodał, że każdy chrześcijanin powinien walczyć z pustką życia. Nie jest w tym sam, bo zawsze może się uciec do imienia Jezusa.

– Kiedy to się zdarza, chrześcijanin wie, że taką sytuację trzeba zwalczać, nigdy nie poddawać się jej biernie. Bóg nas stworzył do radości i szczęścia, a nie byśmy dusili się w myślach melancholijnych. Dlatego ważne jest strzec swego serca, przeciwstawiając się pokusom nieszczęścia, które z pewnością nie pochodzą od Boga. A tam, gdzie nasze siły okazują się słabe i walka z lękiem szczególnie ciężka, zawsze możemy się uciekać do imienia Jezusa. Możemy powtarzać tę prostą modlitwę, której ślady znajdujemy także w Ewangelii, a która stała się podstawą wielu chrześcijańskich tradycji duchowych: „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną grzesznikiem”. (…) To modlitwa nadziei, ponieważ zwraca się do Tego, który może otworzyć drzwi i rozwiązać problemy, umożliwiając spojrzenie aż po horyzont, horyzont nadziei – mówił Papież na środowej audiencji.

Michał Polak, rv

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

45 komentarzy

45 Komentarzy

 1. wb

  27 września 2017 at 17:55

  No i co z tego, że przywołał tekst tego poety? Analogicznie my Polacy mamy przekreślić Broniewskiego bo był socjalistą? Nie popadajmy w skrajności.

  • Pan Kracy

   27 września 2017 at 19:11

   @wb
   „No i co z tego, że przywołał tekst tego poety?…
   Ano to, że są setki poetów nie socjalistów, żeby nie powiedzieć: katolików. I papa Franczesko, jak przystało na masona (https://thewildvoice.org/wp-content/uploads/2014/07/rotary.jpg), podpiera się lewicowym autorem. Masz rację: popadł w skrajność.

   • wb

    27 września 2017 at 19:35

    Mówiłem o ludziach tobie podobnych 🙂 Bywaj zdrów

    • Pan Kracy

     28 września 2017 at 15:23

     @wb
     To był sarkazm, ale luzik – „bede” pisać prościej.

     • wb

      28 września 2017 at 15:56

      dzięki

  • Ewa

   2 października 2017 at 17:55

   To raczej ty popadles w obled nie widzac, ze biskup rzymu Bergolio ma wielka milosc do wrogiej chrzescijanom armii islamskiej nasylanej na Europe i Ameryke przez …no wiesz przez kogo w celu zniszczenia chrzescijanstwa.Poza tym nie mozna dwom panom sluzyc. Przynaleznosc do masonerii z automatu usuwa z Kosciola Katolickiego.

 2. Marian

  27 września 2017 at 19:00

  zieeew

 3. Slawomir Tomasz Roch

  27 września 2017 at 19:07

  Nadzieja jest matka madrych. Lecz staniecie w prawdzie jest pokora! Dlatego nadzieja pozbawiona realnych podstaw do spelnienia jest naiwnoscia, jest glupota, jest klamstwem, jest grzechem, gdyz nikomu nie wolno wstawiac Pana na probe! Nie bedziesz wystawial Pana Boga swego na probe! Z Panem Bogiem

 4. Malik

  27 września 2017 at 20:14

  To przecież oczywiste, że do kościoła należeć może tylko skrajna prawica. Kościół to pogląd polityczny przecież.

  • Robert _K

   27 września 2017 at 20:25

   kosciol to poglad polityczny? Wiekszej bzdury nigdy nie czytalem. Czy aby wasc przytaczasz Bolka wpisy na tweeterze czy tez tak sam od siebie?

  • and justice for all

   27 września 2017 at 20:47

   Czy Malik to muzułmańskie imię? Czy może się mylę?

   • rebel

    27 września 2017 at 23:33

    o ile sie nie myle to w jezyku psubratow znaczy krol

  • W Niebie sa tylko katolicy

   2 października 2017 at 18:05

   Ty Maliku licz sie ze slowami, bo Kosciol katolicki to Kosciol Jezusa Chrystusa,a katolicyzm to jedyna prawdziwa, objawiona religia, reszta to ludzkie wymysly. Te wymysly to mordercze , antykatolickie ideologie, systemy polityczne typu faszystowskiego oraz sekty powstale w wyniku podazania za lotrami i mordercami typu luter.
   W Niebie sa tylko katolicy. Jesli nimi nie byli za zycia to musza sie nimi stac w czysccu..

 5. Stanley

  27 września 2017 at 21:52

  W sumie nie brzmi to źle, ale nieodparcie nasuwa sie pytanie, dlaczego Papież nie ujął się ani razu za katolikami w Syrii I Iraku. Nigdy nie wspomniał o naszych braciach , którzy za wiarę przelewają krew oraz nigdy nie potepił islamskich terrorystów, zawszwe wyrażał sie bezosobowo.

  • rebel

   27 września 2017 at 23:34

   a no wlasnie dlaczego?

  • W Niebie sa tylko katolicy

   2 października 2017 at 18:15

   Stanley, pan Bergolio nie jest zadnym papiezem, on nawet nie jest katolikiem, bo wykluczyl sie z Kosciola Katolickiego wstepujac do masonerii.
   Przypominam, ze prawdziwym papiezem jest papiez Benedykt XVI.Dlaczego masoneria usunela Benedykta XVI? A no wlasnie aby zniszczyc Kosciol Katolickie i bialego czlowieka, sciagajac wroga nam armie is lamska do Europy i Ameryki.

 6. nb

  27 września 2017 at 22:02

  ani jednego ! niech ida do muzulmanow, a ten „papie”z nie jest dla mnie papiez

 7. Grze

  27 września 2017 at 22:41

  Księża w mojej parafii tak nie pieprzą. Dlatego chodzę do kościoła i daję na tacę.

  • W Niebie sa tylko katolicy

   2 października 2017 at 18:26

   A gdyby w twojej parafii pieprzyli jak pan Bergolio, zwany papiezem to przestalbys chodzic do Kosciola? Przeciez nie do czlowieka przychodzimy a do Boga w Trojcy Swietej Jedynego. Nie rezygnuj z najwiekszego daru jaki dal nam Jezus Chrystus czyli Siebie pod postacia Hostii Swietej. Na tace mozesz dac lub nie, nikt cie nie zmusza. Jesli ksiadz mowi herezje to trzeba go w kulturalny sposob upomniec po Mszy swietej, grzecznie, ale stanowczo powiedziec, co sie nie podoba.

 8. adajoz

  27 września 2017 at 23:13

  Nie dawajcie na Stolicę Apostolską żadnych pieniędzy, to nie będziecie potem rozczarowani! Na polski Kościół też nie dawajcie, bo Watykan go przecież doi z kasy.

  • W Niebie sa tylko katolicy

   2 października 2017 at 18:34

   Katolicy maja obowiazek utrzymywac Kosciol katolicki. Fakt, ze zostal on zinfiltrowany od srodka przez wrogow Jezusa Chrystusa nie jest powodem, aby mu dolozyc ze swojej strony. Nikt nas nie zmusza do dawania kasy , wiec twoje dorady sa nie na miejscu i widac na kilometr ze jestes wrogo nastawiona/nastawiony do Kosciola Katolickiego.Ty napewno placisz swoje rachunki za prad, czy czynsz aby mieszkac w swoim mieszkaniu, wiec nie mow nam co my katolicy mamy robic.

 9. George

  28 września 2017 at 07:09

  Franciszek zgłupiał do reszty? Swąd szatana czuć na 100 km.

 10. AREK

  28 września 2017 at 18:46

  TA PARODIA PAPIEŻA NISZCZY CHRZEŚCIJAŃSTWO ŚCIĄGAJĄC TYCH PSEUDO UCHODŹCÓW DO EUROPY JEDNYM SŁOWEM ZWYKŁY ZDRAJCA CYWILIZACJI!

 11. Wojciech

  1 października 2017 at 01:03

  Nigdy nie uważałem dogmatu o nieomylności jednego z hierarchów tylko dlatego że inni na niego zagłosowali za mądry. Teraz mamy jasny dowód, że zdarza się wybrać idiotę. Tylko jak to odkręcić?

  • Soplica

   1 października 2017 at 23:21

   Nie rozumiesz dogmatu o nieomylności a mienisz się Wojciech. To przykre. Przynosisz wstyd wszystkim co noszą to zacne imię. To że nie uważasz tego za mądre nie oznacza że ten dogmat nie istnieje. Bo gdyby nie istniał w życiu byś się na niego nie powołał a o mądrości głupota niewiele wie więc …. :)))

  • ikc2

   2 października 2017 at 09:02

   @Wojciech

   To co mówisz nie ma zastosowania, bo Franciszek I, jak dotąd, nigdy nie skorzystał z prawa nieomylności papieskiej i oby się tego trzymał dla dobra Kościoła.
   Pozdrowienia.

  • Benedykt XVI jest prawdziwym papiezem.

   2 października 2017 at 18:42

   Prawdziwym papiezem jest nadal Benedykt XVI. Widac, pamiec ludzka jest krotka , a wiara i wiedza plytkie.Kto wybral biskupa rzymu Bergolio? Tacy sami jak on, spiski i uklady masonskie w Watykanie istnieja i dlatego wybrali tego kto im sluzy a nie Bogu i nam.

 12. Chiński Górol

  2 października 2017 at 15:48

  Jan Paweł II zaskakiwał ludzi…ale i ten Papież też zaskakuje tylko że wywracaniem prawd do góry nogami. Tylko ateusz może powiedzieć że „Boga najbardziej zdumiewa i wzrusza ludzka nadzieja” i zachwycać się tą głupotą. To przecięź Bóg DAŁ ludziom nadzieję a nie ludzie WYMYŚLILI nadzieję. Ten papież kiedyś powiedział, że w młodości uczył sie u jakiegoś komunisty. No i nauczył się herezji. Poza Bogiem nie ma żadnej nadziei…tylko wieczna rozpacz !

 13. Kasia

  3 października 2017 at 21:55

  Jaki szok,toz to nieomylny rzymsko-katolicki ojciec świety,co rozdzieracie szaty,to wasz swiety ojczulek.
  Ludzie,co wy jeszcze robicie w tej korporacji rzym-katol.?
  JEST TYLKO JEDEN OJCIEC ŚWIETY -W NIEBIE.

 14. administrative shares

  10 października 2017 at 07:08

  nice posts, the good article haha! the free key :HFCAE12UCKS3230313731303132QYGMWEMMUCKSAIQYMJFCF,download free pc cleaner now , speed up your pc 500%
  administrative shares http://www.airysoftware.com/info/administrative-shares.htm

 15. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:07

  Hi! Would you mind if I share your blog with my twitter group? There’s a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thanks|

 16. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 15:18

  This post offers clear idea for the new visitors of blogging, that really how to do blogging and site-building.|

 17. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 15:20

  Good post. I am experiencing many of these issues as well..|

 18. Luiz Gastão Bittencourt

  17 października 2017 at 16:57

  I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about. I’m very happy I stumbled across this during my search for something relating to this.|

 19. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  17 października 2017 at 19:24

  Your style is so unique in comparison to other people I’ve read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just bookmark this blog.|

 20. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 19:56

  I was able to find good advice from your blog articles.|

 21. Itamar Serp

  17 października 2017 at 21:35

  I believe that is one of the most significant information for me. And i’m happy studying your article. But should observation on some normal things, The site taste is perfect, the articles is in point of fact excellent : D. Good job, cheers|

 22. Egli Diana Pinto

  17 października 2017 at 23:17

  I’m pretty pleased to find this website. I want to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely liked every bit of it and I have you book-marked to see new things on your website.|

 23. free mp3 downloads

  18 października 2017 at 00:04

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.|

 24. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 01:01

  When I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Cheers!|

 25. Lélio Vieira Carneiro Junio

  18 października 2017 at 04:03

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Bless you!|

 26. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 06:06

  Good day! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back often!|

 27. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 07:48

  Hey there! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Appreciate it!|

 28. tercio borlenghi jr

  18 października 2017 at 09:33

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra