Twój Vincent – w kinach świetny animowany kryminał retro o śledztwie w sprawie śmierci Vincenta van Gogh

27 lipca 1890 w francuskim miasteczku Auvers, został postrzelony 37 letni wybitny malarz Vincent van Gogh. Wbrew faktom artysta twierdził, że sam zadał sobie śmiertelną ranę, która spowodowała jego śmierć w kilkadziesiąt godzin po postrzale.

 

Historie tajemniczej śmierci artysty przybliża film „Twój Vincent”. Doskonała animacja w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, według scenariusza reżyserów i Jacka Dehnela. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie. Obraz zagości na ekranach kin w całej Polsce od 6 października.

Jak można przeczytać w materiałach dystrybutora filmu „”Twój Vincent” został nakręcony najpierw jako typowy film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana. Efekt końcowy to połączenie gry aktorskiej i kunsztu malarskiego animatorów, którzy wszystkie postacie odtworzyli za pomocą farby olejnej.

W filmie występują znani aktorzy, doskonale odpowiadający portretowanym przez nich postaciom: Douglas Booth („Jupiter: Intronizacja”, „Noe, wybrany przez Boga”) jako Armand Roulin, syn listonosza Josepha, który zainspirowany przez ojca bada okoliczności śmierci van Gogha; Eleanor Tomlinson („Poldark – Wichry losu”, „Jack, pogromca olbrzymów”) jako Adeline Ravoux; Jerome Flynn („Gra o tron”) jako doktor Gachet (portret doktora to obraz, który najdłużej, bo przez 14 lat, utrzymywał się na pierwszym miejscu najwyżej wycenionych dzieł malarskich); Saoirse Ronan (nominowana do Oscara za role w filmach „Brooklyn” i „Pokuta”) jako Marguerite Gachet, córka doktora; Chris O’Dowd („Druhny”, „Technicy-magicy”) jako listonosz Joseph Roulin, przyjaciel van Gogha z Arles, sześciokrotnie przez niego sportretowany; John Sessions („Brud”, „Gangi Nowego Jorku”) jako Pere Tanguy, dostawca farb; Aidan Turner („Hobbit”, „Poldark – Wichry losu”) jako wioślarz z obrazu „Brzeg Oise w Auvers”; Helen McCrory („Harry Potter”, „Peaky Blinders”) jako Louise Chevalier, gosposia doktora Gacheta; Robert Gulaczyk (aktor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, w swojej pierwszej roli filmowej) jako Vincent van Gogh.

„Twój Vincent” nie jest kolejnym biograficznym dramatem obyczajowym ale trzymającym w napięciu kryminałem. Film jest z polskim dubbingiem. Głosów bohaterom użyczyli: Armand Roulin – Józef Pawłowski, Vincent van Gogh – Robert Gulaczyk, Adeline Ravoux – Olga Frycz, Doktor Gachet – Robert Więckiewicz, Marguerite Gachet – Zofia Wichłacz, Listonosz Joseph Roulin – Jerzy Stuhr, Pere Tanguy – Włodzimierz Matuszak, Wioślarz – Maciej Stuhr, Louise Chevalier – Danuta Stenka.

Film został sfinansowany między innymi z kieszeni podatników poprzez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Miasto Wrocław, Odra-Film Dolnośląski Fundusz Filmowy.

Akcja filmu rozgrywa się we Francja, w lecie 1891 roku. „Armand Roulin, lekkomyślny młody człowiek, otrzymuje od swojego ojca, listonosza Josepha Roulina, który był przyjacielem Vincenta van Gogha, zadanie specjalne. Ma pojechać do Paryża i osobiście dostarczyć Theo van Goghowi list od Vincenta, który właśnie popełnił samobójstwo. Armand niejest zachwycony zadaniem: wstydzi się znajomości ojca z Vincentem – cudzoziemcem, malarzem, który w napadzie szału odciął sobie ucho i leczył się w miejscowym szpitalu psychiatrycznym”.

Szukając brata malarza w Paryżu, Armand trafia „do dostawcy farb, „ojca” Tanguy, który informuje chłopaka, że Theo zmarł niedługo po Vincencie, najwyraźniej zdruzgotany informacją o śmierci starszego brata.

Tanguy wspomina, jak Theo pomógł Vincentowi w jego niezwykłej transformacji. W wieku 28 lat Vincent był nieudacznikiem, który stracił trzy posady z rzędu, mieszkał w szopie w górniczym rejonie Borinage w Belgii i nie miał nic oprócz kilku książek oraz braku pomysłu na życie. Dziesięć lat później stał się największą artystyczną sensacją Paryża”.

Tak rozpoczyna się historia śledztwa głównego bohatera w sprawie śmierci znanego malarza. Okoliczności tajemniczego zgonu krok po kroku bohater wyjaśnia w rozmowach z świadkami ostaniach dni życia malarza.

Vincent van Gogh pochodził z upośledzonej rodziny holenderskich protestantów. Jego ojciec był pastorem. Vincentowi nie udawało się zdobyć i utrzymać pracy, żył w biedzie samotnie. Co niezwykłe, jako absolutny amator, nieposiadający wyższego wykształcenia, zaczął malować w wielu 27 lat (wcześniej nie przejawiał zainteresowania taka formą ekspresji). ‚

Choć dziś jego obrazy są warte fortunę, to za jego życia nikt nie chciał ich kupować, spośród ponad 800 obrazów sprzedał się tylko jeden. Artysta cierpiał przez całe życie biedę, był pogardzany przez większość ludzi z którymi się spotykał.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

68 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra