Kultura i historia

Szykanowana przez sowietów, torturowana przez Niemców

Nauczycielka i przełożona ze Zgromadzenia Sióstr de Notre Dame. W czasie okupacji była przetrzymywana w gestapowskim więzieniu w Stanisławowie, gdzie poddawano ją ciężkim przesłuchaniom. Wyniszczona torturami i zarażona tyfusem zmarła w szpitalu 2 października 1942 r.

Maria Anna Kratochwil urodziła się 21 sierpnia 1881 r. w Witkowicach k. Ostrawy na terenie dzisiejszych Czech, dokąd jej rodzina przeniosła się z Węgierskiej Górki w poszukiwaniu pracy. W 1885 r. powróciła wraz z rodzicami w rodzinne strony. Gdy osiągnęła wiek szkolny, została oddana pod opiekę Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Bielsku-Białej.

W 1901 r. zgłosiła chęć pozostania w Zgromadzeniu. Została wysłana do Wrocławia, a następnie do seminarium nauczycielskiego Sióstr Notre Dame w Białej Wodzie koło Jawornika. W 1906 r. zdała maturę i rozpoczęła 3-letni staż nauczycielski w szkole prowadzonej przez siostry zakonne w Karwinie koło Cieszyna.

Po zakończeniu stażu wstąpiła do nowicjatu we Wrocławiu. W 1910 r. złożyła śluby zakonne, przyjmując imiona Maria Antonina.

Pracowała jako nauczycielka w szkołach Zgromadzenia w Karwinie, a od 1917 r. we Lwowie. W 1925 r. została przełożoną i kierowniczką internatu i szkoły podstawowej w Tłumaczu niedaleko Stanisławowa.

W 1932 r. powróciła do Lwowa, gdzie powierzono jej kierownictwo szkoły podstawowej i odpowiedzialność za formacje kandydatek do Zgromadzenia. Zjednywała sobie ludzi dobrocią i życzliwością, dzieci, szczególnie ubogie i opuszczone, otaczała miłością.

Po zajęciu Lwowa przez Armię Czerwoną we wrześniu 1939 r. szkołę Zgromadzenia przejęła administracja sowiecka. S. Maria Antonina została przełożoną zakonu w Mikuliczynie nad Prutem. W grudniu 1939 r. Sowieci upaństwowili dom sióstr i ich gospodarstwo, pozostawiono im jeden pokój, w którym musiały zamieszkać w dziewięć osób.

Wiosną 1940 r., gdy wyrzucono je całkowicie z klasztoru, znalazły tymczasowe schronienie u sióstr grekokatolickich. W czerwcu 1941 r., już pod okupacją niemiecką, odzyskały część domu.

9 lipca 1942 r. s. Maria Antonina wraz z siostrami ze wspólnoty została aresztowana przez gestapo i osadzona w więzieniu w Stanisławowie. Jako przełożoną poddawano ją najcięższym przesłuchaniom, podczas których była maltretowana. Do celi wracała pobita i sponiewierana.

Pod koniec września 1942 r. siostry zostały zwolnione. Wycieńczona i chora na tyfus s. Maria Antonina została umieszczona w stanisławowskim szpitalu. Zmarła 2 października 1942 r., pięć dni po opuszczeniu gestapowskiego więzienia. Pochowano ją w grobowcu sióstr zakonnych na nieistniejącym już dziś cmentarzu w Stanisławowie.

W 1999 r. siostra Maria Antonina została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w grupie 108 polskich męczenników.

Źródło: ssnd.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

68 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra