Felieton

Podwójne standardy polskiego MSZ: Niemcy nie mają prawa szkalować Polski i Polaków, ale Ukraińcy już tak

 

W 2016 roku polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozpoczęło kampanię przeciwko „polskim obozom zagłady”. U jej zarania przedstawiciele resortu przekonywali, że MSZ „z największą uwagą podchodzi do przekłamań historycznych godzących w dobre imię Polski, które są publikowane w światowych mediach”. I chciałoby się powiedzieć: „chwała im za to”, gdyby nie fakt, iż dotyczy to jedynie zakłamywania historii przez Niemców, podczas gdy Ukraińcom pozwala się to robić notorycznie i bezkarnie.

I tak bez reakcji polskiego MSZ pozostają oświadczenia o rzekomym ludobójstwie dokonywanym na Ukraińcach przez Polaków, twierdzenia, że polegająca na przesiedleniu ukraińskich nacjonalistów w celu ich rozproszenia i uniemożliwienia dalszego prowadzenia zbrodniczej działalności operacja „Wisła” miała charakter ludobójczy oraz wiele innych przekłamań padających ze strony ukraińskiej, a szkalujących dobre imię Polski i Polaków. Nic zatem dziwnego, że stale pojawiają się nowe.

Kilka dni temu burzę w mediach wywołała informacja, że na stronie internetowej Politechniki Lwowskiej opublikowany został artykuł autorstwa zwolennika nadania uczelni imienia Stepana Bandery Wjaczesława Hnatuka. Fakt ogromnego wkładu Polaków w stworzenie i funkcjonowanie Politechniki Lwowskiej, którzy tworzyli tę uczelnię jeszcze za czasów zaborów (język polski został na niej wprowadzony dekretem cesarskim w 1870 roku, kiedy jeszcze nosiła miano Akademii Technicznej) przez Hnatuka został kompletnie zignorowany. Co więcej, ubolewa on, że wobec postulatu nadania uczelni imienia Stepana Bandery – w jego opinii „jest wielkim zaszczytem móc chodzić tymi samymi korytarzami i siadać w tych samych salach wykładowych, którymi kiedyś chodził i gdzie zasiadał prowidnyk ukraińskiego narodu” – nie ma jednomyślności. Nie kryjąc rozczarowania, że realizacja wspomnianego wyżej postulatu „mogłaby wywołać rezonans zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Polsce”, pyta:

„Czym Stepan Bandera zawinił Polakom? Tym, że na okupowanym przez nich terytorium dowodził narodowo-wyzwoleńczą walką Ukraińców przeciwko ciemiężycielom własnego narodu? Że organizował zamachy na przedstawicieli okupacyjnej władzy i ich pomagierów? I że był skazany na śmierć w polskim więzieniu. Przecież to święta i sprawiedliwa sprawa – niszczyć wrogów nacji w walce za jej wolność!”,

by zaraz potem dodać:

„Czy T. Kościuszko, uczestnicy polskiego powstania przeciwko rosyjskiemu carowi 1831 i 1863, nie działali w ten sam sposób? Czy w latach 1926-1936 nie był terrorystą Józef Piłsudski, przywódca państwa polskiego?”.

Co więcej, autor w sposób kłamliwy zarzuca Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu oraz żołnierzom Armii Krajowej, iż są winni śmierci tysięcy Ukraińców [sic!]. Nie może też przeboleć, że w Polsce są oni czczeni jako bohaterowie.

Co ciekawe słowa te nie spotkały się z żadnym komentarzem zarówno ze strony MSZ jak i mediów – gros tych ostatnich po prostu zacytowało Hnatuka bez żadnego komentarza, co mogło sprawiać wrażenie, iż zwyczajnie się z nim zgadzają. Głuche milczenie panowało także ze strony polskich służb dyplomatycznych. Tymczasem, pomijając ignorancję ukraińskiego wykładowcy, który nie wiedział najwyraźniej, że Józef Piłsudski zmarł w 1935 roku, zatem w 1936 roku nie było go już wśród żyjących na ziemi, pozostała część tekstu to już nie ignorancja, ale jawna próba szkalowania Polski i Polaków włącznie z podważeniem legalności państwowości Polski w Dwudziestoleciu Międzywojennym. Na takie słowa MSZ powinien był zareagować tym bardziej, że płynęły z ust człowieka, który na Ukrainie cieszy się jednak wysoką pozycją społeczną.

Porównanie Tadeusza Kościuszki, walczącego o Polskę rozrywaną przez sąsiedzkie mocarstwa do Stepana Bandery, ludobójcy, który na krwi niewinnych ofiar usiłował stworzyć sobie totalitarne państewko to niewyobrażalny skandal. Podobnie zresztą przyrównywanie Bandery do Józefa Piłsudskiego. Nie mniejszym skandalem są kłamliwe oskarżenia pod adresem wspomnianego Piłsudskiego, Dmowskiego, czy AK.

Jakim prawem Hnatuk podważa legalność granic Rzeczpospolitej w Międzywojniu? Jakim prawem legalne polskie władze nazywa okupacyjnymi? Jakim prawem szkaluje dobre imię polskich bohaterów? Hnatuk nie tylko że nazywa niespotykane w dziejach jeżeli chodzi o bestialstwo ludobójstwo dokonywane na bezbronnych Polakach przez ukraińskich nacjonalistów „narodowo-wyzwoleńczą walką Ukraińców przeciwko ciemiężycielom własnego narodu”, ale na dodatek gloryfikuje taką postawę. „Przecież to święta i sprawiedliwa sprawa – niszczyć wrogów nacji w walce za jej wolność!” pisze w duchu totalitarnym, nawołując tym samym do kolejnego ludobójstwa. Warto bowiem w tym miejscu przypomnieć, że Ukraińcy roszczą sobie prawo do części obecnego polskiego terytorium i jeżeli ukraińscy intelektualiści mają takie poglądy, o politykach nie wspominając, to nie reagując, nie alarmując opinii międzynarodowej, polskie władze pozwalają na programowanie w dalekiej perspektywie powtórki Rzezi Wołyńskiej.

Należy w tym kontekście przytoczyć słowa samego Hnatuka, który przekonując do swojej inicjatywy stwierdził, iż „nikt na świecie nie szanuje słabych, ale liczą się tylko z tymi, którzy są silni i zdolni do symetrycznej reakcji na próbę odebrania im narodowego honoru i godności”.

Z punktu widzenia Ukraińców państwo polskie jest pod tym względem bardzo słabe, stąd coraz odważniejsze próby – o zgrozo wielokrotnie skuteczne! – narzucania mu przez Ukraińców historycznej narracji. Może polskie władze nie pozwalają na zrzucanie na Polaków odium winy za wybuch II wojny światowej i niemieckie zbrodnie, ale Ukraińcy mają ich pełne przyzwolenie na to, żeby na nowo pisać historię, z ukraińskich katów robiąc ofiary, a z polskich ofiar – katów.

Na koniec warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół, a mianowicie to, że władze uczelni pozwoliły, aby ten oszczerczy wobec Polaków, probanderowski i proludobójczy tekst ukazał się na oficjalnej stronie internetowej Politechniki Lwowskiej. Nie sposób odczytać tego inaczej, jak tylko jako kolejny przejaw odgórnego banderyzowania ukraińskich elit intelektualnych. Ukraińskie państwo totalitarne zatacza coraz szersze kręgi…

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

57 komentarzy

57 Komentarzy

 1. o2.pl

  3 października 2017 at 09:51

  Kwaśniewski uderza w Wałęsę.”Kompletne bzdury”

  • wolna-polska.pl

   3 października 2017 at 10:12

   1-NE PORA,NE PORA…Cz.III.Janusz Kowalczyk.2-Planowane zbrodnie na Polakach na Wołyniu i w Halicji w latach 1939-1946.3-Lwów:trwaja przygotowania do jubileuszu 75- lecia UPA 4-Bandersztadt:ukraińsko – hitlerowski Lwów….polecam ku odświezeniu pamieci!5-Ukraina czyli natychmiast potrzebny jest psychiatra!

  • o2.pl

   3 października 2017 at 11:27

   Panika na stacji kolejowej w Londynie.Pasażer z plecakiem czytał biblie.

 2. internet

  3 października 2017 at 09:56

  1-Ksiadz wykorzystał 17- latke.Dostał wyrok w zawieszeniu.2-Długa reka Błaszczaka.”Brakuje słów,żeby określić te podłość”.

 3. czytelnik

  3 października 2017 at 09:57

  „o2.pl
  3 października 2017 at 09:51”

  Związek z przedmiotem artykułu,
  jaki jest?
  Nijaki?

 4. internet

  3 października 2017 at 09:58

  „FAZ”o niemieckiej okupacji Polski:Celem była zagłada Polaków.

 5. gazetawarszawska.com

  3 października 2017 at 10:04

  UKRAIŃCY ŻOŁNIERZAMI OBRONY TERYTORIALNEJ III R.P! PLAN PiS.

 6. Winicjusz

  3 października 2017 at 10:15

  Gdzie są politycy PiS, rzekomo wrażliwego PSL i Kukiz? Nie ma ich i trzęsą gaciami ze strachu przed jakąkolwiek reakcją, bo Pan ambasador USA się zdenerwuje jeśli potępią neobanderyzm na Ukrainie.

 7. kwal

  3 października 2017 at 10:35

  Nie ma reakcji Polskiego MSZ bo nie jest Polski MSZ tylko żydowski…Powstaje powoli Judeopolonia…

 8. Poryck

  3 października 2017 at 10:48

  W westybulu Politechniki Lwowskiej już jest tablica z podobizną Bandery, zatem nadanie imienia całej uczelni to tylko kwestia czasu. W takich sytuacjach Ukraińcy w ogóle nie oglądają się na Polaków, po prostu robią swoje. Tablica Szuchewycza na polskiej szkole we Lwowie jest tego najlepszym dowodem. A skoro do tej pory polski MSZ nie protestował w sprawie tablicy Szuchewycza, to i nie zaprotestuje przeciwko banderyzacji Politechniki Lwowskiej! Mościcki (rektor PL) w grobie się przewraca! Że o Sikorskim czy Bartlu nie wspominając!

 9. Poryck

  3 października 2017 at 12:19

  Pani Redaktor, proszę poprawić tę literówkę – dekret o wprowadzeniu nauczania w języku polskim wydał cesarz, a nie car!

 10. Myamaar

  3 października 2017 at 12:50

  Tak jak w Polsce Żydzi odpalili polski „patriotyzm” , czyli wspominki i odkłamanie żołnierzy wyklętych , 500+ , by zrobić wodę z mózgu ludowi pisowskiego , tak na Ukrainie odpalili kult Bandery , finansowany również przez polskojęzycznych Żydów z PIS . Osobna rzecz , poniewieranie godnością Polaków i sprowadzanie ich do ludożerców gorszych od hitlerowców poza granicami kraju . Ta kampania ma się znakomicie i Kaczynski zabrania ekshumacji w Jedwabnem , czy przeprowadzenia śledztwa w sprawie pogromu kieleckiego , co wywróciłoby do góry nogami podłą narracje Żydowską . Po co ? Ameryka upada . Jesli upada , upada Izrael i jest to proces nieuchronny . Nataniahu , w 2014 przekazał Tuskowi do realizacji listę niezbędnych zmian , pzrygotowujących Polin do osiedlenia Izraela w nowej Ziemi Obiecanej , co PIS teraz realizuje . Ustawa 1066 , Prawo Wodne , Ustawa o ziemi , super bankster JPMorgan , kamienice nie do odzyskania itp. Co może przeszkodzić w tej relokacji , wiadomo polscy patrioci , nawet pisowska lemingoza , obecnie skołowana i ślepa , może się obudzić . Tą sprawę trzeba rozprowadzić wcześniej i pozbyć głupich Polaczków . Jak ? Po pierwsze bombardować opinię miedzynarodową rasizmem i zwyrodnialstwem Polaków . PO drugie doprowadzić do wewnetrznych zamieszek banderowcy + islamiści + Mossad kontra nieuzbrojeni Polacy . Dokonać stabilizacji , przy pomocy Merkel i Putina (broń Boże Żydów) i wytłuc resztki polskiego oporu . Taki jest klucz do „dziwnych” działań PIS

 11. Stanislaw

  3 października 2017 at 14:44

  Waszczykowski i spółka w sprawie skandalicznego działania Ukraińców zachowują się jak cioty.Rząd tę Ukrainę wspiera finansowo grubymi milionami.
  Karczewski się chwali ,że sprowadził do kraju 5 osobową rodzinę Polaków
  z Kazachstanu.Kpiny.

 12. Tomasz

  3 października 2017 at 17:25

  Ukraińcy zabierają Polakom pracę.Wybory samorządowe może się okazać że większość będą mieli Ukraińcy .Co na to Rząd ?? Urządzą Polakom drugi Wołyń ? Uchwalić Ustawę anty-banderowską wystąpić do Ukrainy odszkodowanie za majątek Polków znajdujący się na Ukrainie tak samo od Niemiec domagać się odszkodowania za II wojnę Światową .

 13. finka

  3 października 2017 at 17:28

  Zastanawiające jest PiSowskie podstawienie się do opluwania przez ukrów, Ci mówią prawdę, słabych nikt nie szanuje. To co PiS wyprawia, jeśli chodzi o Ukrainę to zdrada narodowa i przy tak duże mniejszości Ukraińców, jak obecna w Polsce to można śmiało powiedzieć, że sprowadzają nam na głowę kolejną rzeź wołyńską.

 14. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:06

  Hey! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my apple iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this issue. If you have any recommendations, please share. With thanks!|

 15. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 15:51

  Outstanding story there. What happened after? Good luck!|

 16. Lelio Vieira Carneiro

  17 października 2017 at 16:56

  I have read so many articles regarding the blogger lovers except this post is truly a pleasant post, keep it up.|

 17. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  17 października 2017 at 19:24

  This post will assist the internet visitors for setting up new weblog or even a weblog from start to end.|

 18. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 19:34

  Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept|

 19. tercio borlenghi junior

  17 października 2017 at 21:35

  Hello there! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Appreciate it!|

 20. Umanizzare presídios

  17 października 2017 at 22:52

  Great blog you’ve got here.. It’s hard to find good quality writing like yours these days. I really appreciate individuals like you! Take care!!|

 21. free mp3 songs

  17 października 2017 at 23:05

  Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. But think of if you added some great photos or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and videos, this website could undeniably be one of the very best in its field. Awesome blog!|

 22. José Wilame Araújo Rodrigues

  18 października 2017 at 01:06

  Valuable information. Fortunate me I found your web site accidentally, and I’m stunned why this twist of fate didn’t took place in advance! I bookmarked it.|

 23. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 03:25

  Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It will always be exciting to read content from other authors and use a little something from other websites. |

 24. Download Imagine Dragons Thunder

  18 października 2017 at 03:30

  It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!|

 25. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 03:38

  Thanks for a marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you are a great author. I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back very soon. I want to encourage that you continue your great posts, have a nice holiday weekend!|

 26. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 05:46

  hello!,I like your writing so so much! percentage we be in contact more approximately your article on AOL? I need an expert on this space to resolve my problem. Maybe that’s you! Having a look forward to look you. |

 27. Lelio Junior

  18 października 2017 at 07:29

  Hi! Would you mind if I share your blog with my twitter group? There’s a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Cheers|

 28. tercio borlenghi junior

  18 października 2017 at 09:11

  Greate pieces. Keep posting such kind of information on your site. Im really impressed by your blog.

 29. MAGA

  18 października 2017 at 09:31

  It’s very easy to find out any topic on net as compared to textbooks, as I found this piece of writing at this web site.|

 30. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 10:56

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Many thanks!|

 31. Umanizzare presídios

  18 października 2017 at 12:43

  I like it when folks get together and share views. Great website, stick with it!|

 32. tercio borlenghi junior

  18 października 2017 at 14:32

  With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help stop content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.|

 33. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 15:06

  Great goods from you, man. I’ve take into accout your stuff prior to and you are simply extremely magnificent. I really like what you’ve got here, certainly like what you’re stating and the best way by which you are saying it. You are making it entertaining and you continue to take care of to keep it smart. I can’t wait to read much more from you. That is really a great website.|

 34. Carlos Eduardo Correa da Veig

  19 października 2017 at 07:07

  My relatives always say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting familiarity daily by reading thes fastidious articles.|

 35. Umanizzare presidios

  19 października 2017 at 09:39

  Excellent post. I used to be checking constantly this weblog and I’m inspired! Extremely helpful info specifically the closing part 🙂 I maintain such info much. I used to be looking for this particular info for a long time. Thanks and good luck. |

 36. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 12:09

  I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for permitting me to comment!|

 37. Grupo Coral

  19 października 2017 at 14:35

  I have read so many posts about the blogger lovers but this article is really a pleasant piece of writing, keep it up.|

 38. tercio borlenghi jr

  19 października 2017 at 16:41

  Excellent way of telling, and fastidious paragraph to take facts concerning my presentation focus, which i am going to deliver in school.|

 39. Dadado Veig

  19 października 2017 at 18:53

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 40. Grupo Coral fraude

  19 października 2017 at 21:03

  If you would like to improve your know-how just keep visiting this website and be updated with the latest news posted here.|

 41. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 22:57

  Good day I am so excited I found your webpage, I really found you by accident, while I was searching on Yahoo for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic job.|

 42. tercio borlenghi junior

  20 października 2017 at 02:56

  I am regular reader, how are you everybody? This post posted at this website is actually pleasant.|

 43. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 05:36

  I’d like to find out more? I’d like to find out more details.|

 44. Umanizzare

  20 października 2017 at 08:11

  {

 45. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  20 października 2017 at 10:48

  Do you have any video of that? I’d love to find out some additional information.|

 46. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 13:19

  This is my first time pay a visit at here and i am actually happy to read everthing at alone place.|

 47. Lelio Vieira Carneiro

  20 października 2017 at 15:57

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 48. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  21 października 2017 at 00:50

  First off I would like to say excellent blog! I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind. I was interested to know how you center yourself and clear your head prior to writing. I’ve had a tough time clearing my thoughts in getting my ideas out. I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally lost just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Thanks!|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra