Powstrzymaj skandaliczną nominację do Oscara! Podpisz petycję do ministra Glińskiego

0
0
0
/

 

Na platformie CitizenGO dostępna jest petycja do ministra kultury Piotra Glińskiego, której twórcy (Stowarzyszenie im. Biskupa Kajetana Sołtyka i Klub Magna Polonia Ziemia Kłodzka) oraz sygnatariusze domagają się zablokowania promowania filmu Agnieszki Holland „Pokot” i wystawiania go jako polskiego kandydata do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny oraz odwołania Komisji Oscarowej a także zdymisjonowania Magdaleny Sroki z funkcji Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Powód? W dniu 9 września 2017 r Komisja Oscarowa złożona z przedstawicieli polskiego środowiska filmowego oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w składzie: Paweł Pawlikowski (przewodniczący), Grażyna Torbicka, Stefan Laudyn, Arthur Reinhardt, Tomasz Wasilewski, Agnieszka Smoczyńska oraz Magdalena Sroka, podjęła decyzję o nominacji filmu "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland, na polskiego kandydata do Oscara, w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

„W zgodnej opinii naszego środowiska, wielu twórców polskiej kultury, krytyków filmowych i literackich oraz przedstawicieli mediów związanych z kulturą, film „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland, zrealizowany na podstawie adaptacji powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój plug przez kości umarłych” jest obrazem w swoim przekazie i narracji antypolskim, antykatolickim i nie powinien reprezentować Polski na prestiżowych międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym oczywiście nie powinien ubiegać się o Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej w roku 2018.” tłumaczyli swój wniosek twórcy petycji, podkreślając, iż członkowie Komisji oraz Pani Dyrektor Instytutu Sztuki Filmowej swoją decyzją o nominacji filmu „Pokot”, zachowali się tendencyjnie, promując nieprawdziwy w swojej i narracji i przekazie obraz naszej, polskiej rzeczywistości, którą wykreowały razem: pisarka Olga Tokarczuk i reżyser Agnieszka Holland.

„Dodatkowo promocja środowiska twórców i animatorów kultury, którzy kierują się w swoich działaniach, obcą w polskiej tradycji narodowej, ideologią marksizmu kulturowego oraz wypełniających w swojej twórczości dyrektywy tzw „szkoły frankfurckiej”, gdzie cywilizację wyrywa się z korzeniami z fundamentów natury i tradycji, i odbudowuje się jako nową organizację, która sztucznie i mechanicznie formuje człowieka ery postnowoczesnej, jest nie do przyjęcia” zauważają. „Takie traktowanie i manipulowanie odbiorcami polskiej kultury budzi nasz głęboki sprzeciw, szczególnie teraz, kiedy polski Rząd stawia sobie za priorytet odbudowywanie mediów narodowych, obronę i promocje polskiej kultury narodowej w świecie” dodają.

W ich ocenie film „Pokot” w sposób nieprawdziwy i nieuprawniony przedstawia obraz polskiej, współczesnej prowincji, napiętnuje polską wielowiekową tradycję związaną z kulturą materialną i obyczajem dworu szlacheckiego. Obraz ten ukazuje stosunkowo liczną grupę społeczną, jaką są myśliwi, członkowie kół łowieckich, jako ludzi złych i bezdusznych, okrutnych wobec zwierząt i nie szanujących świata przyrody. Film ten jest także nie do przyjęcia dla ludzi wierzących, katolików, bowiem stawia życie ludzkie na równi z życiem zwierząt, a nawet poprzez działania głównej bohaterki filmu, emerytowanej inżynier Janiny Duszejko, usprawiedliwia zabicie człowieka jako zadośćuczynienie i karę za śmierć zwierzęcia. W złym i nieprawdziwym świetle, autorki filmu przedstawiają też osobę duchownego katolickiego, sugerując widzowi, że ksiądz działa w zmowie i w porozumieniu z myśliwymi, w domyśle okrutnymi bandytami, mordującymi zwierzęta. W związku z tym ludzie na prowincji, w domyśle my wszyscy, związani z polską tradycją narodowo – katolicką, jesteśmy winni zła, które dzieje się na świecie, gwałcimy prawa przyrody i za to powinna nas spotkać śmierć, jako należna kara. Takie usprawiedliwienie zbrodni jaką jest zabicie człowieka jest niedopuszczalne, niezgodne z obowiązującym w Rzeczpospolitej prawem i bardzo krzywdzące dla ludzi, kierującymi się w życiu wartościami chrześcijańskimi.Ponadto główna bohaterka filmu zajmuje się namiętnie astrologią i wierzy w świat magiczny, które to działania są promocją tzw „miękkiego okultyzmu” i z natury rzeczy dla wierzących katolików są nie do przyjęcia.

Poza tym – na co również zwracają uwagę twórcy petycji - owi myśliwi, w filmie prezentowani są w sposób tendencyjny, jako pijacy, rozpustnicy, bijący swoje żony, nie potrafiący inaczej rozwiązywać konfliktów, jak tylko poprzez stosowanie przemocy i to wobec słabszych od siebie. „Doprawdy, odbiorca międzynarodowy może nabrać przekonania, że wszystko co jest związane w polską prowincją, z polską kulturą i tradycją jest złe i odrażające. Widz w Ameryce, który nigdy nie był w Polsce, nie zna naszej kultury i tradycji, po obejrzeniu filmu „Pokot”, może uwierzyć, że Polska to naprawdę dziki kraj, a Polacy, to niekrzesane dzikusy, których pouczanie i napiętnowanie za brak demokracji jest uzasadnione” ostrzegają.

Tłumaczą, iż film „Pokot” w swojej narracji zaciera granice pomiędzy dobrem i złem, usprawiedliwia zbrodnie na ludziach w imię słusznej kary i wskazuje na brak szacunku dla życia ludzkiego. Jest zatem obrazem głęboko nieetycznym. „Piętnowanie w filmie w sposób jawny i ukryty wartości chrześcijańskich, na których zbudowana jest nasza europejska cywilizacja, stawia film w opozycji do tych wartości i czyni z niego przekaz antykultury. Promowanie filmu „Pokot” przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest zatem skandalem, kompromituje państwowy Urząd i podważa dobry wizerunek Polski w świecie. Zatem nominacja tego filmu do ubiegania się o nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych, powinna być odwołana ze skutkiem natychmiastowym” konstatują.

„W związku z powyższym żądamy odwołania nominacji filmu „Pokot” do promowania go i ubiegania się o nagrody na międzynarodowych festiwali filmowych, w tym Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w roku 2018 r. oraz odwołania ze skutkiem natychmiastowym całego składu Komisji Oskarowej oraz Dyrektor Instytutu Sztuki Filmowej Pani Magdaleny Sroki” oświadczają, stwierdzając jednocześnie, że w roku 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, nasz kraj powinien reprezentować film bardziej godny, prawdziwie ukazujący naszą historię i dziedzictwo kulturowe. „W naszej zgodnej ocenie kryteria te spełnia film „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, zrealizowany na postawie scenariusza powieści Stanisława Srokowskiego „Nienawiść”” konkludują.

Petycję można podpisywać na stronie:

http://www.citizengo.org/pl/signit/97921/view

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną