Felieton

WDŻ – czy nie czas na zmianę uwzględniającą prawo do intymności ucznia?

W Polsce zagadnienia seksualności człowieka jako tematu pedagogicznego były podejmowane od umownej daty 1957, tj. od roku gdy powstało tzw. Towarzystwo Planowania Rodziny.

 

Możemy się domyślać, jak wyglądała cała historia problemu ideologizacji społeczeństwa, skoro rządząca lewica nie pomijała i tych osobistych zagadnień na przykład na polu edukacyjnym. Z historią problemu na terenie naszego kraju można się szczegółowo zapoznać w ogólnodostępnych dokumentach Kancelarii Sejmu w Biurze Studiów i Ekspertyz.

Obecnie, po wielu staraniach różnych środowisk, zwłaszcza po wielkim wysiłku zespołu opracowującego program dla przedmiotu zwanego Wychowaniem Do Życia W Rodzinie (WDŻ), mamy również ogólnodostępną tzw. podstawę programową z całym szeregiem materiałów dydaktycznych do wykorzystania na lekcjach tego przedmiotu w szkołach.

Po ostatnim posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu na rzecz Polityki i Kultury Prorodzinnej, które poświęcone zostało właśnie problematyce przeprowadzania tegoż przedmiotu, a które obnażyło właściwie dość – nazwijmy to – specyficzne podejście parlamentarne do zagadnienia WDŻ, postanowiliśmy zapoznać się bliżej ze specyfiką owego nauczania. Zachęcamy do podobnego pochylenia się nad tematem również wszystkich Państwa, a zwłaszcza rodziców dzieci szkolnych.

Pierwszym i najbardziej niepokojącym sygnałem jest w tej przestrzeni edukacyjnej to, że rodzice najczęściej nie wiedzą nic o światopoglądzie osoby prowadzącej tego typu zajęcia z ich własnymi dziećmi, a otwartość na różnorodność światopoglądową edukatorów jest bardzo duża, co podkreślało wielu gości uczestniczących w spotkaniu  parlamentarnym.

Spójrzmy jednak na samą problematykę zagadnienia o wiele szerzej i zastanówmy się, czy nie powinno wzbudzić naszego niepokoju pewne zjawisko, a mianowicie chodzi o przerzucenie zbyt dużej odpowiedzialności za wychowywanie dzieci na placówki szkolne.

Skąd taki niepokój? Po prostu, daje się wyraźnie zauważyć niski poziom zainteresowania rodziców tym, co jest nauczane na lekcjach WDŻ oraz kto konkretnie naucza tego przedmiotu w szkole.

Zjawisko nadmiernego ufania pod względem wychowawczym placówkom edukacyjnym ma swoje konkretne przyczyny, a są to przyczyny pierwotnie ideologiczne! Otóż, nasze społeczeństwo, powolutku krok po kroku, było przez całe dekady przyzwyczajane do idei, że szkoła uczy i… wychowuje. To jest prawda, ale tylko częściowa!

Dlaczego? Zobaczmy to wyraźnie. Szkoła uczy i rzeczywiście wychowuje, ale zarówno jedno jak i drugie realizuje się w młodym człowieku częściowo! Na przykład dzieci uczą się matematyki, ale utrwalają ją w sklepie, gdy na przykład muszą dodać do ceny zabawki i cenę zeszytu itd…

Analogicznie jest z wychowywaniem, tylko że w przypadku wychowywania otworzyły się pewne bardzo niebezpieczne drzwi, które mogą prowadzić do niebezpiecznej pułapki.

Jeśli chodzi o aspekt wychowawczy szkoły, przypatrzmy się samej celowości wychowawczej. Teren szkoły jest niezmierzoną przestrzenią różnych relacji. Jednak – co jest w zagadnieniu wychowawczym niezwykle istotne – te relacje niekoniecznie są wolne, to znaczy dzieci należą do jakiejś określonej klasy, na której skład nie mają wpływu, oraz uczą ich nauczyciele, których sami nie wybierają.

Ma to ogromne znaczenie w aspekcie przygotowywania się do dorosłego życia społecznego, w którym funkcjonujemy po prostu pośród ludzi, których nie wybieramy, jeśli chodzi na przykład o pracę, czy pośród sąsiadów, we wspólnotach, na różnych polach naszego życia.

To jest bardzo piękne, że sytuacje życiowe są dla nas okazją do wchodzenia w relacje z osobami różnymi od nas, że nawzajem się siebie uczymy i rozwijamy się w sprawnościach wzajemnie mobilizując się do cierpliwości, szacunku, służenia jeden drugiemu, bez selekcjonowania ludzi na lepszych i gorszych.

W przygotowywaniu się do takich relacji społecznych rzeczywiście szkoła jest doskonałym terenem dla dzieci dla wychowawczego praktykowania przyszłych społecznych zachowań, dla poznawania własnych możliwości, dla uczenia się własnych talentów, czy ograniczeń. Mądrzy nauczyciele mają na tym polu niesamowitą misję do przeprowadzenia, a pod ich czujnym okiem dzieci mogą wspaniale rozwijać się w społeczności szkolnej, która jest swoistym nazwijmy to prespołeczeństwem.

Każdy rodzic będzie wdzięczny nauczycielowi za mądre towarzyszenie dzieciom w dojrzewaniu do ról społecznych.

Jednak jeśli chodzi o wychowywanie do życia w rodzinie musimy przecież w końcu jasno zobaczyć, że szkoła ze swej natury nie jest terenem dla tego rodzaju wychowywania! Mimo najszczerszych chęci zespołu, który opracował plan ratujący szkoły przed seksualizacją, proponując WDŻ, nadszedł już najwyższy czas, aby zobaczyć nowe światło tego problemu!

Przedmiot sam w sobie jest niepopularny, bo wychowanie do życia w rodzinie ze swej natury odbywa się… w rodzinie i nigdy nie będzie inaczej. O ile podstawy innych przedmiotów poznawane w placówkach edukacyjnych są przydatne np. w późniejszej pracy zawodowej, czy w różnych życiowych sytuacjach dotyczących spraw bardziej życiowo przyziemnych, o tyle wychowanie do życia w rodzinie ma w sobie coś, co nie może naturze tego procesu być odebrane, a chodzi mianowicie o INTYMNOŚĆ!

Podstawie programowej spisanej w wielu punktach dla tego przedmiotu będziemy się szczegółowo przyglądać, ale już dziś musimy zauważyć, iż zagadnienia są tak obszerne i niestety nierealne do przeprowadzenia w szkole. Pewnie musiało to tak wyjść, skoro sam przedmiot, bez względu na to jak go nazwiemy, po prostu jest nierealizowalny w szkole! Chęci szczere niestety nic tu nie pomogą, ale za tytaniczną pracę nad programem, który w tamtych czasach oddalił przedmioty moralnie wątpliwe należy się wdzięczność zespołowi opracowującemu wtedy ów program.

Jest jednak już czas tzw. zmian i wszyscy jesteśmy świadkami tego, czy są one realne na polu edukacji szkolnej, czy rzeczywiście idą w parze i do końca z prorodzinna polityką rządu?

Podkreślmy zatem jeszcze raz, gdzie leży sedno problemu z przedmiotem typu WDŻ, prowadzonym w szkołach? Otóż chodzi o samą naturę przedmiotu i o prawo dziecka do intymności!

Dziecko ma prawo do intymności, do nieprowokowania do rozmów o jego najczulszych sferach rodzinnych, uczuciowych, emocjonalnych w przypadkowym towarzystwie. W klasach są dzieci, które się lubią i takie które się nie lubią. Jest bardzo niedobrze prowokować dzieci do rozmów na przykład o rodzinie, czy o seksualności życia ludzkiego w gronie osób, którym dziecko nie ufa. A dziwne byłoby, gdyby dzieci oprócz wzajemnego zaufania, nie uczyły się także zachowywania zdrowego dystansu względem siebie nawzajem w przestrzeni klasowej. Jedna z ważniejszych lekcji życiowych jest ta, że nie rozmawia się ze wszystkimi o wszystkim. Oczywiście dziecko nie musi się wcale odzywać podczas lekcji WDŻ, ale odczuwać swoje najintymniejsze emocje związane z rodziną, czy własną seksualnością do której przeżywania jest pobudzane, z resztą zupełnie niepotrzebnie już w klasie 4 szkoły podstawowej (sic!),  dziecko także nie musi w przypadkowym gronie!

A zatem przedmiot WDŻ jest bardzo ryzykowny, bo może być krzywdzący dla wrażliwości dzieci. INTYNOŚĆ jest darem, który każdy człowiek ma dla wyższego celu, z pewnością nie dla jakiegokolwiek planu edukacyjnego, choćby był on najwspanialszy na świecie!

My dorośli, jeśli chcemy poruszać tematykę naszych relacji rodzinnych, naszych małżeństw, czy naszych choćby poglądów w tych sprawach, nie rozmawiamy z narzuconą nam grupą, ani nie słuchamy przypadkowych osób pouczających nas w tym temacie. Sami wybieramy osoby, z którymi chcemy się dzielić naszymi spostrzeżeniami, albo od których chcielibyśmy się dowiedzieć czegoś na te tematy. Dlaczego więc dzieciom to prawo do intymności jest odbierane? Czyżbyśmy stracili z oczu coś bardzo ważnego?…

Oczywiście jest to jeden z wielu głosów w sprawie. Temat jest obszerny i nie można go oddzielić od tematu integralności człowieka i od razu dodajmy odważnie – integralności duchowo cielesnej. O tym następnym razem…

Cdn…

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

77 komentarzy

77 Komentarzy

 1. Robert

  4 października 2017 at 21:02

  Intymnosc przestała istniec odkad CIAmajdy wprowadziły w zycie cudowny wynalazek zwany Remote Neural Monitoring.Fantazja Robocopa?Pamietacie jeszcze Edwarda Snowdena?Miał okazje dotykac super wynalazków sto lat przed murzynami siedzac w podziemnym miescie wspaniałego kraju uuusa.Nikt sie tak nie kamufluje jak oni,nawet obcy zazdroszcza im latajacych spodkow.Troche odbiegam od tematu.W sprawie intymnosci,nawet dzieci dla kumatych polecam zobaczyc i przesłuchac….wyszukiwarka google;krótka piłka.przerażające życzenia od Edwarda Snowdena.Dla mnie ten gość to najwiekszy bohater w historii ludzkosci……

 2. photo

  4 października 2017 at 21:54

  Świetny i bardzo potrzebny tekst. Postulat respektowania „prawa dziecka do intymności” jak najbardziej zasadny.

 3. Soroka

  5 października 2017 at 11:05

  „szkoła ze swej natury nie jest terenem dla tego rodzaju wychowywania!”
  Właśnie szkoła jest właściwym terenem do tego rodzaju wychowania, ale musi to być szkoła wyznaniowa z rozdzieleniem na szkoły żeńskie i męskie, no i musi być odpowiedni program nauczania.
  Obecne szkoły są najgorszym sposobem wychowania dzieci i młodzieży!

 4. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:05

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any ways to help reduce content from being stolen? I’d certainly appreciate it.|

 5. MAGA

  18 października 2017 at 09:30

  Wow, awesome weblog structure! How lengthy have you ever been blogging for? you make blogging look easy. The entire look of your web site is fantastic, let alone the content!

 6. Luiz Gastão Bittencourt

  18 października 2017 at 10:14

  I every time emailed this website post page to all my contacts, because if like to read it after that my links will too.|

 7. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 14:24

  I’m gone to say to my little brother, that he should also go to see this web site on regular basis to get updated from hottest reports.|

 8. Grupo Serval presidios

  18 października 2017 at 17:49

  Your means of telling everything in this article is actually nice, every one be capable of effortlessly know it, Thanks a lot.|

 9. Umanizzare presídios

  19 października 2017 at 10:58

  you are in reality a just right webmaster. The website loading pace is amazing. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterwork. you’ve done a great task on this subject!|

 10. Umanizzare presídios

  19 października 2017 at 13:27

  It’s very easy to find out any topic on net as compared to books, as I found this paragraph at this web site.|

 11. tercio borlenghi jr

  19 października 2017 at 17:48

  Great blog here! Also your web site loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol|

 12. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 22:04

  Everything is very open with a really clear description of the challenges. It was truly informative. Your site is extremely helpful. Many thanks for sharing!|

 13. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  20 października 2017 at 12:07

  Your style is unique compared to other folks I have read stuff from. Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this page.|

 14. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  21 października 2017 at 22:56

  Can you tell us more about this? I’d like to find out some additional information.|

 15. tercio borlenghi jr

  24 października 2017 at 06:52

  Hi to every one, it’s actually a good for me to pay a visit this web page, it consists of important Information.|

 16. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  25 października 2017 at 01:53

  you are really a just right webmaster. The web site loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve done a magnificent job on this topic!|

 17. Carlos Eduardo Veiga

  25 października 2017 at 11:35

  This article will assist the internet viewers for setting up new website or even a blog from start to end.|

 18. Itamar Serp

  25 października 2017 at 21:30

  I all the time emailed this webpage post page to all my friends, for the reason that if like to read it after that my contacts will too.|

 19. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 02:59

  You need to take part in a contest for one of the finest sites on the web. I will highly recommend this blog!|

 20. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 05:37

  }

 21. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 08:03

  I think the admin of this web page is genuinely working hard in support of his site, since here every data is quality based stuff.|

 22. Lelio Junior

  26 października 2017 at 09:17

  Hello, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to improve my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!|

 23. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 10:33

  I’ve read a few excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how so much effort you put to create this kind of great informative website.|

 24. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 11:51

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to join it. Is there anybody having similar RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!|

 25. Lelio Junior

  26 października 2017 at 13:12

  Hello, this weekend is pleasant in support of me, since this time i am reading this wonderful informative piece of writing here at my house.|

 26. Lelio Junior

  26 października 2017 at 15:52

  I don’t even know the way I stopped up right here, however I assumed this submit used to be great. I don’t realize who you might be however certainly you’re going to a well-known blogger when you aren’t already. Cheers!|

 27. Lelio Junior

  26 października 2017 at 20:46

  I was able to find good info from your blog articles.|

 28. Lelio Junior

  26 października 2017 at 21:57

  This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me. Thanks!|

 29. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 23:11

  Hello! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this problem. If you have any recommendations, please share. Thanks!|

 30. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 00:24

  Excellent pieces. Keep posting such kind of info on your blog. Im really impressed by your site.

 31. Lelio Junior

  27 października 2017 at 01:38

  Hi there, just wanted to tell you, I liked this post. It was inspiring. Keep on posting!|

 32. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 03:42

  It’s difficult to find experienced people in this particular subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks|

 33. Lelio Junior

  27 października 2017 at 05:38

  Great beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a weblog website? The account aided me a acceptable deal. I were a little bit familiar of this your broadcast provided vibrant clear concept|

 34. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 06:55

  Superb, what a web site it is! This weblog provides useful facts to us, keep it up.|

 35. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 18:08

  Hi to every one, the contents present at this website are truly remarkable for people experience, well, keep up the nice work fellows.|

 36. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 20:27

  I am really impressed together with your writing talents as well as with the layout to your weblog. Is this a paid topic or did you customize it yourself? Anyway stay up the nice high quality writing, it is uncommon to peer a great weblog like this one these days..|

 37. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 21:38

  }

 38. Lelio Junior

  28 października 2017 at 02:20

  I all the time used to read paragraph in news papers but now as I am a user of internet thus from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.|

 39. Umanizzare presidios

  28 października 2017 at 09:01

  Hiya! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my apple iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this issue. If you have any suggestions, please share. Appreciate it!|

 40. Lélio Vieira Carneiro Junio

  29 października 2017 at 02:28

  Pretty! This was a really wonderful post. Thanks for providing these details.|

 41. tercio borlenghi junior

  30 października 2017 at 02:49

  Hello, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!|

 42. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  30 października 2017 at 21:54

  If you are going for best contents like I do, just pay a quick visit this web page every day because it presents feature contents, thanks|

 43. surveillance cameras

  31 października 2017 at 15:42

  I have read so many articles or reviews regarding the
  blogger lovers however this piece of writing is really a nice paragraph, keep it up.

 44. Umanizzare presidios

  31 października 2017 at 17:40

  Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 45. Umanizzare presidios

  1 listopada 2017 at 12:12

  This piece of writing is really a fastidious one it helps new the web people, who are wishing in favor of blogging.|

 46. Grupo Coral fraude

  2 listopada 2017 at 08:42

  If you are going for best contents like me, just visit this website daily as it gives quality contents, thanks|

 47. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  2 listopada 2017 at 19:33

  This paragraph is actually a fastidious one it helps new net viewers, who are wishing for blogging.|

 48. domain name registrar

  5 listopada 2017 at 06:15

  Great post.

 49. Grupo Coral fraude

  6 listopada 2017 at 15:07

  you’re truly a just right webmaster. The website loading velocity is incredible. It seems that you are doing any distinctive trick. Also, The contents are masterwork. you’ve performed a magnificent activity on this matter!|

 50. asbestos removal company

  7 listopada 2017 at 21:48

  Hello there! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
  There’s a lot of people that I think would really enjoy your content.

  Please let me know. Thank you

 51. asbestos study

  8 listopada 2017 at 00:46

  fantastic publish, very informative. I’m wondering why
  the other experts of this sector don’t realize this.
  You must continue your writing. I’m sure, you’ve a great readers’ base
  already!

 52. just another

  8 listopada 2017 at 14:17

  HcrNtC This info is invaluable. When can I find out more?

 53. domain names

  8 listopada 2017 at 19:01

  Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your site,
  how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 54. Luiz Gastão Bittencourt

  12 listopada 2017 at 04:08

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you!
  However, how could we communicate?

 55. Lelio Junior

  13 listopada 2017 at 04:34

  Your style is very unique compared to other people I’ve read
  stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess
  I’ll just bookmark this web site.

 56. This article will help the internet people for creating new blog or even a blog from start to end.

 57. to learn more

  20 listopada 2017 at 13:32

  Very interesting information!Perfect just what I was searching for! Charity is injurious unless it helps the recipient to become independent of it. by John Davidson Rockefeller, Sr..

 58. Tara

  21 listopada 2017 at 07:33

  Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a weblog site?
  The account helped me a applicable deal. I were a little
  bit familiar of this your broadcast offered brilliant clear concept

 59. diet plan

  21 listopada 2017 at 22:24

  Spot on with this write-up, I truly feel this web site needs a lot more attention. I all probably be back again to read more, thanks for the info!

 60. отдых-в-судаке.com

  22 listopada 2017 at 20:09

  Great site you have here but I was curious if you
  knew of any discussion boards that cover the same topics talked about
  in this article? I’d really like to be a part of community where I can get advice from other experienced individuals
  that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.

  Thanks a lot!

 61. nackte fotze

  25 listopada 2017 at 00:06

  Major thankies for the article.Much thanks again. Want more.

 62. dominatrix london

  1 grudnia 2017 at 10:11

  Thanks for the blog.Much thanks again. Really Cool.

 63. estate agent

  2 grudnia 2017 at 02:39

  The authentic cheap jerseys china authentic

 64. watch movies online

  4 grudnia 2017 at 10:15

  Lovely website! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am bookmarking your feeds also

 65. padidpardaz.ir

  4 grudnia 2017 at 13:06

  I visited several sites however the audio quality
  for audio songs present at this web page is in fact
  wonderful.

 66. Oracle Database Certification

  6 grudnia 2017 at 13:41

  Perfectly indited content material, appreciate it for entropy. The earth was made round so we would not see too far down the road. by Karen Blixen.

 67. incest

  7 grudnia 2017 at 18:49

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall glance of your site is excellent, let alone the content material!

 68. plant based skincare

  7 grudnia 2017 at 21:55

  I’а†ve learn some just right stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you set to make the sort of great informative website.

 69. sale

  8 grudnia 2017 at 06:44

  I will right away clutch your rss as I can at to find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please permit me recognise so that I could subscribe. Thanks.

 70. Vancouver SEO company

  10 grudnia 2017 at 14:53

  Very informative blog article.Really looking forward to read more. Cool.

 71. gbwhatsapp latest version

  11 grudnia 2017 at 13:48

  Ich konnte den RSS Feed nicht in Safari abonnieren. Toller Blog!

 72. doll surprise

  11 grudnia 2017 at 14:18

  Wow! Thank you! I always needed to write on my blog something like that. Can I include a portion of your post to my website?

 73. SEO Vancouver

  13 grudnia 2017 at 21:46

  Im grateful for the blog.Really thank you! Really Cool.

 74. Someone necessarily help to make significantly posts I would state.
  This is the very first time I frequented your website page and thus far?
  I surprised with the analysis you made to create this actual post extraordinary.
  Fantastic job!

 75. Hung

  14 grudnia 2017 at 20:57

  Great blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for
  a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused ..

  Any suggestions? Thank you!

 76. penny stocks

  15 grudnia 2017 at 15:39

  It is best to participate in a contest for probably the greatest blogs on the web. I will suggest this website!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra