Z kraju

Konsorcjum uniwersytetów pomoże w identyfikacji Niezłomnych

 

Dziś w Warszawie odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej i Konsorcjum GRID (Konsorcjum naukowo-badawcze – Grupa ds. Identyfikacji) w zakresie prowadzenia badań identyfikacyjnych ofiar zbrodni przeciwko narodowi polskiemu. Przyśpieszy to bardzo badania identyfikacyjne DNA Żołnierzy Niezłomnych.

Konsorcjum GRID zostało utworzone przez sześć polskich uczelni medycznych: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Medyczny im Piastów Śląskich we Wrocławiu. Wszystkie one pomogą IPN w badaniach DNA.

Do tej pory, od roku 2012, prowadzono je jedynie na Pomorskim Uniwersytecie w Szczecinie, który ma duże zasługi w identyfikacji żołnierzy podziemia niepodległościowego. Zidentyfikowano tam szczątki m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” czy Danuty Siedzikównej „Inki”. Szczecińska placówka nie weszła jednak w skład Konsorcjum GRID, z powodu jak poinformowano „nie spełniła wymogu formalnego”.

Złożenie podpisów pod umową IPN z Konsorcjum nastąpiło o godz. 13.00 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. „Polska czekała zbyt długo na to, by poznawać kolejne nazwiska osób…Tę sytuację chcieliśmy zmienić i dziś jest to fakt” – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk wiceprezes IPN.

Adam Białous

Fot. Marcin Jurkiewicz/IPN

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

146 komentarzy

146 Komentarzy

  1. reverse phone directory

    5 listopada 2017 at 04:53

    Very descriptive blog, I loved that a lot.
    Will there be a part 2?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra