Z kraju

MRPIPS nie wprowadzi obowiązku przedkładania przez Ukraińców starających się o zatrudnienie w Polsce zaświadczenia o niekaralności

Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na zapytanie portalu Prawy.pl, „Czy resort zamierza wprowadzić obowiązek dla Ukraińców przedłożenia zaświadczenia o niekaralności przy zatrudnieniu w Polsce?”.

„Legalne zatrudnianie cudzoziemców w Polsce wiąże się z dwoma kwestiami – dopuszczeniem do rynku pracy oraz pobytem na terytorium RP. MRPiPS odpowiada za część związaną z pracą, czyli określa zasady i wymagania, jakie muszą zostać spełnione, aby podmiot mógł zatrudnić pracownika cudzoziemskiego. Stroną w procedurze wydawania zezwolenia na pracę dla cudzoziemca jest podmiot, który chce powierzyć pracę, a nie cudzoziemiec. Należy jednak zwrócić uwagę, że wojewoda rozpatrując wniosek o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca, zgodnie z art. 88j ust. 1 pkt 9) lit. b) ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. 2017 r. poz. 1065 z późn. zm.) odmawia wydania zezwolenia na pracę, jeśli podmiot wnioskuje o zezwolenie dla cudzoziemca, który w związku z postępowaniem o wydanie zezwolenia na pracę został ukarany za czyn określony w art. 270-275 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny, czyli m.in.: za przerabianie lub podrabianie dokumentów” tłumaczył w rozmowie z nami przedstawiciel MRPiPS. Oznacza to, że pracy w Polsce nie może podjąć fałszerz, ale morderca czy gwałciciel już tak. Jak wynika z dalszej części odpowiedzi, resort nie poczuwa się do tego, żeby wprowadzić wymóg przedkładania zaświadczenia o niekaralności przez ubiegających się o pracę w Polsce Ukraińców czy też wymóg dla pracodawców, aby takich dokumentów od ukraińskich pracowników żądali, tłumacząc to trudnością w ich weryfikacji.

„W kwestii wprowadzenia obowiązku przedkładania przez cudzoziemca zaświadczenia o niekaralności w innym państwie w procedurze o uzyskanie zezwolenia na pracę należy pamiętać, że weryfikacja zagranicznych zaświadczeń przez administrację danego kraju rodzi wiele trudności co do potwierdzenia autentyczności dokumentu, a w przypadku opisanej procedury dodatkowym utrudnieniem jest nieuczestniczenie cudzoziemca jako strony w postępowaniu” wyjaśnia resort, dodając, iż „Cudzoziemiec jest stroną w postępowaniu o uzyskanie możliwości wjazdu i pobytu na teren Polski. Dokumentami umożliwiającymi wjazd i pobyt są wizy, będące w kompetencji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, oraz zezwolenia na pobyt, za które odpowiedzialny jest Urząd do Spraw Cudzoziemców”.

Takie stanowisko dziwi o tyle, że zarówno resort pracy, jak i spraw zagranicznych w pełni mają prawo do żądania od strony ukraińskiej poświadczenia prawdziwości dokumentów, ewentualnie – skoro współpraca polsko-ukraińska układa się tak wspaniale, jak nam to przedstawia rząd – uzyskania dostępu do bazy danych tych Ukraińców, którzy w swojej ojczyźnie popadli w konflikt z prawem. Należy zauważyć, że gros pracodawców na Zachodzie Europy wymaga od polskich pracowników przedstawiania zaświadczeń o niekaralności. Dlaczego zatem jest tak wielkim problemem dla polskich władz, aby analogicznych zaświadczeń żądać od pracowników ze wschodu?

Ministerstwo zapewnia, że monitoruje rynek pracy pod kątem nielegalnego zatrudniania ukraińskich pracowników. „Nieprawidłowości i nadużycia związane z zatrudnianiem cudzoziemców w Polsce są stałym elementem analiz, a następnie działań zmierzających do ich minimalizowania, podejmowanych przez Ministerstwo” poinformowali jego przedstawiciele, przypominając, że nowe mechanizmy przeciwdziałania niekorzystnym zjawiskom zostały wprowadzone w przyjętych ostatnio zmianach legislacyjnych (nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 lipca br., która wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 r.). „Należy wśród nich wymienić wprowadzenie nowych przesłanek odmowy wydania dokumentu dopuszczającego do rynku pracy (zezwolenia na pracę, zezwolenia na pracę sezonową oraz wpisu oświadczenia do ewidencji). Poprawi się również przepływ informacji za pomocą systemów elektronicznych pomiędzy organami zaangażowanymi w proces zatrudniania cudzoziemców w Polsce oraz kontroli pracy i pobytu cudzoziemców (dot. to publicznych służb zatrudnienia, Państwowej Inspekcji Pracy, Straży Granicznej, konsulów, ZUS, KAS czy Policji)” zapowiada resort. Warto w tym miejscu zauważyć, że w ramach tego systemu można byłoby bez problemu zawrzeć system wymiany informacji na temat osób karanych, ale nikt najwyraźniej nie zamierza tego uczynić.

Przedstawiciele MRPiPS przyznają, że wielkość szarej strefy jest trudna do oszacowania, zarówno w przypadku pracowników polskich jak i cudzoziemskich.

Kwestia wprowadzenia obowiązku przedkładania zaświadczeń o niekaralności przez pracowników z Ukrainy jest o tyle istotna, że coraz częściej pracujący w Polsce Ukraińcy dopuszczają się poważnych przestępstw. Najgorsze, że organy państwa w ogóle na to nie reagują.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

150 komentarzy

150 Komentarzy

 1. Anita

  5 października 2017 at 14:23

  Ciekawe jak m. Rafalska się naprawdę nazywa?.

  • Pankrac

   5 października 2017 at 16:50

   Kajzer z domu. Kajzer icek!

   No i po AWF, więc co to ma we łbie? GOOWNO!

 2. myślący

  5 października 2017 at 14:33

  Skandalem jest już samo to, że o imigracji ukraińskiej decyzuje jakaś minister rodziny i pracy. Wszystkie kompetencje tu powinny być w gestii ministerstwa spraw wewnętrznych i bezpieczeństwo Polaków powinno być kluczowym warunkiem, a nie dodatkiem
  Nie ma co jednak liczyć na jakiekolwiek dobre dla Polaków decyzje do podjęcia przez ukrofilski czyli de facto probanderowski rząd PIS

 3. myślący

  5 października 2017 at 14:35

  „Nieprawidłowości i nadużycia związane z zatrudnianiem cudzoziemców w Polsce są stałym elementem analiz, a następnie działań zmierzających do ich minimalizowania, podejmowanych przez Ministerstwo” w to jest zwykłe kłamstwo. Ostanie zmiany nie dość, że wlekły się 2 prawie lata, to ostatecznie nie wdrożono prawie żadnego pomysłu służb na realne usunięcie patologii zwanej dla niepoznaki przez Rafalską „Nieprawidłowości i nadużycia związane z zatrudnianiem cudzoziemców w Polsce „

 4. Egzorcysta

  5 października 2017 at 14:47

  Tak samo jak zachod ma najezdzcow z Bliskiego wschodu ,Polska ma ze wschodu, i identycznie jak zachod nie karze a nie zapopiega przestepstwom identycznie postepuje „polski rzad”.W rzeczywistosci przybysze ze wschodu to w wiekszosci potomkowie Chazarow ,z terenow Wielkiej Chazarii, o czym wam w szkole jakby przez przypadek ktos zapomnial powiedziec.Kazdy ineligentny czlowiek doskonale juz wie ze w Polsce obowiazuje prawo talmudyczne, wiec „Chazar Chazara nie ukara”.Ale wracajac do jakby zbiegu okolicznosci jaki ma mniejsce w zwaiazku z karaniem gosci i ich legitymowaniem i jakimi kolwiek wymaganiami co do nich, jest narzuconym przez wladcow swiata chazarska grupe rozbujnicza pod przywodztwem Rotschilda & Co ,najwieksza mafie swiata ,planem.Plan ten ma na celu wymordowanie sie nawzajem wrogow Chazarow.W zasadzie wrogiem Chazarow nikt nie jest, jestesmy tylko wrogiem dranstwa, oszostwa ,zlodziejstwa, beztrzlnosci, arogancji, nieprawosci, braku etyki, co akurat jakby przez przypadek cechuje te koczownicza cywilizacje, ktora pojechala tak daleko poniewaz zaden czlowiek normalny w zyciu nie uwierzylby, ze mozna byac az takim klamca, zlodziejem, oszostem, morderca, itd.Poprostu ludziom normalnym nie miesci sie w glowie ze na tej Ziemii chodza na wolnosci tacy psychopaci.Tak wiec skoro wczesniej nikogo to nie interesowalo teraz przyjdzie nam wypic to piwo ,ktore nam nawarzyli Chazarzy, i bez wojny domowej sie nie obejdzie.

  • abc

   5 października 2017 at 15:03

   Tak to właśnie wygląda – Zachód jest napychany muzułmanami, a Polska banderowcami.
   Było wielkie larum, że zachodnie media przemilczają przestępstwa muslimów, a nasze robią dokładnie to samo w odniesieniu do bandziorów z Ukrainy.

  • AS

   5 października 2017 at 15:12

   Koliszczyzna lub koliwszczyzna (ukr. Коліївщина) – wystąpienie ruskiego chłopstwa pańszczyźnianego, hajdamaków i Kozaków przybyłych z podległej Imperium Rosyjskiemu Siczy Zaporoskiej, skierowane przeciw szlachcie polskiej, ludności żydowskiej, Kościołowi unickiemu i rzymskokatolickiemu i istniejącemu ładowi społecznemu. Trwało od czerwca do lipca 1768.
   Proszę sobie poczytać na ten temat,

   • podolak

    6 października 2017 at 09:57

    Dane mówią a niektórzy, tacy jak niejaki:

    „Poznaniak74 @Poznaniak74:
    Jaki tam wzrost poparcia, Ukroince gdyby „czapa’ z Kijowa im tego nie nakazywała to by raz dwa to olali. Prawda jest niestety taka że gdyby Zachód, A W SZCZEGÓLNOŚCI POLSKA nie popierały obecnej polityki w Kijowie (czyli promocji BANDERYZMU) to problemu z BANDERYZMEM na Ukrainie by nie było !!!
    5 października 2017 21:35”
    udaje że nie widać iż gdyby to tylko od presji rządu w Kijowie zależało, to wyniki miłości do OUN-UPA w rozkładzie terytorialnym w UA, byłyby PODOBNE.
    Są tak znacząco różne dlatego, że to właśnie na tzw. Ukrainie Zachodniej NAJDŁUŻEJ TRWA edukacyjna indoktrynacja banderyzmem oraz tam właśnie przechowała się największa liczba oprawców i grabieżców z Shoah i Genocidum Atrox oraz potomków oprawców i beneficjentów grabieżców, rodzinie powiązanych z tymi, którzy dzięki znanej protekcji i ochronie, znaleźli schronienie po II WŚ w USA I Kanadzie.

    Ustawa oświatowa ma te dysproporcje wyrównać gdyż to właśnie w szkołach mniejszości narodowych doychczasowa indoktrynacja banderyzmem, była w UA najmniejsza.
    Stąd właśnie te wyniki, tak terytorialnie jak i wykształceniowo się biorą.

    https://kresy.pl/wydarzenia/duzy-wzrost-poparcia-dla-oun-upa-ukrainie/#comments

 5. Danka

  5 października 2017 at 14:48

  Na pewno moga, tak jak inne kraje poczatkowo wobec Polakow, wprowadzic obowiazek szukania pracownikow przez pracodawcow w okolicznych Urzedach Pracy.Czyli najpierw obywatele polscy maja byc zatrudniani, a nie wypychani z rynku pracy, a potem inni w kolejce.Tak postepuja rzady patriotyczne, dbajace o swoich obywateli, a nie wyrzucajace ich zza granice kraju.Nie opowiadajcie Polakom, ze dbacie o nich, skoro niszczycie im szanse na prace i zmuszacie do wyjazdu.Dla celebrytow kolejne apanaze z Vat i Cit, przekupstwo jakies rozwrzeszczanych aktorzyn i tfuuuurcow Klatw wszelakich? A male firmy?

 6. darek

  5 października 2017 at 15:17

  ciekawe że nie ma zalewu Ukraińców w Czechach , Słowacji czy Wegrzech gdzie przecież pracy jest więcej niż u nas

  • myślący

   5 października 2017 at 16:13

   jsak ciekawe ? oni chronia swoje państwa a rządy PO-PIS robią dla banderowców ułatwienia jakich świat nie widział

 7. Pankrac

  5 października 2017 at 16:45

  PiS to żydowska i ukraińska koorva.

  • kubaziel

   7 października 2017 at 10:01

   dokładnie, bo to prawdziwi rodacy kaczynskich dudy schetyny budki, ale i kukiza z jakubem i andruszczem!!

 8. hansi

  5 października 2017 at 18:22

  Pani Wiejak !
  Przypominam o dacie 13 października niedługo !
  Ma się odbyć rozprawa „Sądu” w Bydgoszczy, czy w Koszalinie, w sprawie „bydgoskiej !
  Warto to monitorować !
  To jeszcze ważniejsze od banderowców !
  Chodzi o obronę przed chamskim i bezczelnym truciem nam DZIECI !
  Pozdrawiam.

  • podolak

   6 października 2017 at 10:35

   Należy być ostrożnym z radami takiego osobnika jak hansi, któremu prawa mniejszości narodowych z prawami migrantów, we łbie się kiełbaszą.
   Dla niego, to TO SAMO.

 9. Czarek

  5 października 2017 at 22:15

  Co się tu dziwić? Okupanci nami rządzą, a ich celem jest WYMORDOWANIE NARODU WSZELKIMI DOSTĘPNYMI METODAMI.

 10. podolak

  6 października 2017 at 12:41

  Kolejny plugawy atak tuby Sadowego wraz dalszą multiplikacją kłamstwa na abp. Mokrzyckiego, tym razem z powodu przypomnienia grabieży.
  „ам Мечислав Мокшицький не вперше відзначається скандальними заявами. У травні 2017 року в інтерв’ю польському католицькому тижневику Niedziela він заявив, що війна на Донбасі є божим знаком про те, що українцям потрібно покаятися за Волинську трагедію.”
  Waszczu oczywiście nic nie wie, bo nikt mu nie powiedział.

  https://zaxid.net/mitropolit_rkts_zayaviv_pro_uzurpatsiyu_ugkts_rimokatolitskih_hramiv_u_lvovi_n1438242

 11. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:06

  Excellent way of describing, and good piece of writing to take facts regarding my presentation topic, which i am going to deliver in institution of higher education.|

 12. tercio borlenghi junior

  17 października 2017 at 16:56

  Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too magnificent. I really like what you’ve acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific site.|

 13. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 17:01

  Yes! Finally something about %keyword1%.|

 14. Lelio Vieira Carneiro

  17 października 2017 at 19:24

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very useful info particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this particular info for a very long time. Thank you and good luck.|

 15. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 19:47

  I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Studying this info So i’m happy to express that I have an incredibly good uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I most unquestionably will make certain to do not overlook this site and give it a look on a continuing basis.|

 16. Carlos Eduardo Correa da Veig

  17 października 2017 at 21:35

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!|

 17. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  17 października 2017 at 23:35

  I am now not certain the place you’re getting your information, but great topic. I must spend a while learning much more or understanding more. Thanks for fantastic info I was looking for this info for my mission.|

 18. mp3 download mobile

  17 października 2017 at 23:59

  I just couldn’t go away your site before suggesting that I actually loved the standard information an individual provide on your guests? Is going to be back ceaselessly to investigate cross-check new posts|

 19. free mp3 downloads

  18 października 2017 at 00:20

  Right away I am going to do my breakfast, afterward having my breakfast coming over again to read further news.|

 20. Carlos Eduardo Veiga

  18 października 2017 at 01:53

  Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say excellent blog!|

 21. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 04:23

  Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely return.|

 22. Lelio Vieira Carneiro Junior

  18 października 2017 at 06:21

  Incredible! This blog looks exactly like my old one! It’s on a totally different subject but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors!|

 23. Umanizzare

  18 października 2017 at 08:02

  Marvelous, what a web site it is! This web site gives helpful information to us, keep it up.|

 24. MAGA

  18 października 2017 at 09:31

  What i do not understood is actually how you’re not really a lot more smartly-liked than you may be now. You’re very intelligent. You understand therefore considerably in relation to this topic, produced me in my view consider it from so many various angles. Its like women and men don’t seem to be involved unless it is something to accomplish with Lady gaga! Your individual stuffs nice. At all times care for it up!|

 25. Grupo Coral fraude

  18 października 2017 at 09:48

  Greetings! Very useful advice within this post! It is the little changes which will make the biggest changes. Thanks for sharing!|

 26. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 10:53

  Hello it’s me, I am also visiting this web site on a regular basis, this web site is truly fastidious and the visitors are in fact sharing fastidious thoughts.|

 27. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 11:30

  I just like the valuable info you supply on your articles. I’ll bookmark your blog and check again right here frequently. I am somewhat certain I’ll learn lots of new stuff right right here! Best of luck for the next!|

 28. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 11:57

  Hi there it’s me, I am also visiting this web page regularly, this web site is in fact pleasant and the users are really sharing good thoughts.|

 29. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  18 października 2017 at 13:18

  Outstanding post but I was wondering if you could write a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit more. Thanks!|

 30. Dadado Veig

  18 października 2017 at 15:14

  This is a really good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very precise information… Appreciate your sharing this one. A must read article!|

 31. Carlos Eduardo Correa da Veig

  18 października 2017 at 17:21

  Terrific work! That is the type of information that are supposed to be shared across the net. Disgrace on the search engines for not positioning this post upper! Come on over and talk over with my web site . Thank you =)|

 32. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:53

  Link exchange is nothing else but it is just placing the other person’s website link on your page at suitable place and other person will also do same in support of you.|

 33. José Wilame Araújo Rodrigues

  19 października 2017 at 10:32

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.|

 34. Lelio Vieira Carneiro

  19 października 2017 at 13:01

  Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept|

 35. Umanizzare

  19 października 2017 at 15:25

  We stumbled over here from a different page and thought I may as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking into your web page repeatedly.|

 36. Itamar Serpa Fernandes

  19 października 2017 at 17:24

  Tremendous issues here. I’m very satisfied to peer your post. Thank you a lot and I’m looking ahead to contact you. Will you please drop me a mail?|

 37. Itamar Serpa Fernandes

  19 października 2017 at 19:42

  Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too fantastic. I actually like what you have acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise. I cant wait to read much more from you. This is actually a great site.|

 38. José Wilame Araújo Rodrigues

  19 października 2017 at 21:46

  Awesome things here. I am very glad to peer your article. Thanks so much and I am looking forward to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?|

 39. Lelio Junior

  19 października 2017 at 23:38

  Hello there! This blog post couldn’t be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I am going to send this post to him. Fairly certain he will have a great read. I appreciate you for sharing!|

 40. Lelio Vieira Carneiro Junior

  20 października 2017 at 03:56

  Attractive element of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your weblog posts. Any way I will be subscribing to your feeds or even I fulfillment you get entry to constantly fast.|

 41. Itamar Serp

  20 października 2017 at 06:29

  I’m gone to tell my little brother, that he should also pay a quick visit this web site on regular basis to take updated from most recent reports.|

 42. Dadado Veig

  20 października 2017 at 09:08

  Quality articles is the important to invite the viewers to visit the site, that’s what this web site is providing.|

 43. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 11:44

  I was wondering if you ever thought of changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?|

 44. José Wilame Araújo Rodrigues

  20 października 2017 at 14:14

  It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!|

 45. Carlos Eduardo Veiga

  20 października 2017 at 19:03

  Why viewers still use to read news papers when in this technological world all is accessible on net?|

 46. Egli Diana Pinto

  21 października 2017 at 03:42

  Hi it’s me, I am also visiting this web page on a regular basis, this site is truly good and the users are in fact sharing nice thoughts.|

 47. José Wilame Araújo Rodrigues

  21 października 2017 at 12:40

  After exploring a few of the blog posts on your site, I really appreciate your technique of blogging. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my website too and let me know how you feel.|

 48. Itamar Serpa Fernandes

  21 października 2017 at 21:30

  Just want to say your article is as surprising. The clearness to your submit is just excellent and i could assume you are knowledgeable in this subject. Well together with your permission allow me to grasp your feed to stay updated with imminent post. Thank you 1,000,000 and please continue the rewarding work.|

 49. Grupo Serval presidios

  22 października 2017 at 06:01

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.|

 50. Grupo Serval presídios

  22 października 2017 at 15:08

  I visit daily some web pages and information sites to read posts, but this website provides feature based articles.|

 51. Carlos Eduardo Veiga

  23 października 2017 at 00:03

  Admiring the persistence you put into your site and detailed information you provide. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 52. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  23 października 2017 at 09:45

  Quality content is the crucial to attract the people to pay a visit the web site, that’s what this web page is providing.|

 53. Lelio Vieira Carneiro

  23 października 2017 at 19:19

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who had been doing a little research on this. And he in fact ordered me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this subject here on your blog.|

 54. Carlos Eduardo Veiga

  24 października 2017 at 05:20

  Hi, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 55. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  24 października 2017 at 14:32

  Hi there, its good paragraph concerning media print, we all be aware of media is a impressive source of data.|

 56. Itamar Serpa Fernandes

  25 października 2017 at 00:25

  You are so interesting! I do not think I have read through a single thing like this before. So great to discover somebody with some genuine thoughts on this subject matter. Really.. many thanks for starting this up. This web site is something that is needed on the web, someone with a bit of originality!|

 57. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  25 października 2017 at 10:01

  This piece of writing will assist the internet users for setting up new weblog or even a weblog from start to end.|

 58. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  25 października 2017 at 19:59

  If you would like to take a good deal from this piece of writing then you have to apply such techniques to your won website.|

 59. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 20:02

  Just desire to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply nice and i could think you are knowledgeable on this subject. Well together with your permission allow me to grab your feed to stay up to date with approaching post. Thanks one million and please keep up the enjoyable work.|

 60. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 21:14

  Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say fantastic blog!|

 61. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 22:24

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a weblog site? The account aided me a applicable deal. I have been a little bit acquainted of this your broadcast provided shiny clear concept|

 62. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 23:39

  I pay a quick visit day-to-day some blogs and information sites to read posts, except this weblog gives quality based content.|

 63. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 00:48

  Whats up are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 64. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 01:58

  Spot on with this write-up, I truly believe this amazing site needs far more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the advice!|

 65. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 03:18

  I every time used to study post in news papers but now as I am a user of net thus from now I am using net for content, thanks to web.|

 66. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 04:39

  Undeniably imagine that which you said. Your favourite justification appeared to be on the web the easiest factor to take into accout of. I say to you, I certainly get irked at the same time as other people consider issues that they plainly do not realize about. You managed to hit the nail upon the highest and defined out the whole thing with no need side effect , other folks can take a signal. Will likely be again to get more. Thank you|

 67. Itamar Serpa Fernandes

  26 października 2017 at 05:55

  We are a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site offered us with helpful info to work on. You have done an impressive task and our whole group might be grateful to you.|

 68. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 05:55

  Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely return.|

 69. Lelio Junior

  26 października 2017 at 07:08

  Hi I am so glad I found your weblog, I really found you by error, while I was looking on Google for something else, Anyways I am here now and would just like to say thank you for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the great b.|

 70. Lelio Junior

  26 października 2017 at 08:21

  Hello, i think that i noticed you visited my web site so i got here to return the choose?.I am attempting to find issues to enhance my web site!I guess its adequate to use some of your ideas!!|

 71. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 09:35

  Hi there, this weekend is fastidious for me, for the reason that this time i am reading this wonderful educational piece of writing here at my house.|

 72. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 10:52

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you aided me.|

 73. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 12:11

  I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future. Cheers|

 74. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 13:32

  Greate article. Keep writing such kind of info on your site. Im really impressed by your blog.

 75. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 14:53

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article and also the rest of the website is extremely good.|

 76. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 16:10

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.|

 77. Carlos Eduardo Correa da Veig

  26 października 2017 at 16:29

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it|

 78. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 17:26

  Do you have any video of that? I’d want to find out more details.|

 79. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 18:39

  Hi there to all, for the reason that I am really keen of reading this weblog’s post to be updated daily. It consists of nice data.|

 80. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 19:52

  Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I will come back yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.|

 81. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 21:03

  My partner and I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be just what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on many of the subjects you write regarding here. Again, awesome blog!|

 82. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 22:15

  I know this web page presents quality dependent content and additional stuff, is there any other web page which provides these kinds of information in quality?|

 83. Lelio Junior

  27 października 2017 at 00:42

  Genuinely no matter if someone doesn’t be aware of after that its up to other users that they will assist, so here it happens.|

 84. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 01:55

  Hello there, just became aware of your weblog via Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I will appreciate if you happen to proceed this in future. A lot of other folks will be benefited from your writing. Cheers!|

 85. Carlos Eduardo Veiga

  27 października 2017 at 02:01

  This is very interesting, You’re an excessively professional blogger. I’ve joined your rss feed and look ahead to in the hunt for extra of your wonderful post. Additionally, I have shared your website in my social networks|

 86. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 03:13

  It’s actually a nice and helpful piece of info. I am satisfied that you simply shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.|

 87. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 04:37

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative. I am going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!|

 88. Lelio Junior

  27 października 2017 at 05:57

  If some one wishes to be updated with most up-to-date technologies then he must be visit this website and be up to date daily.|

 89. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 07:14

  If you want to get much from this article then you have to apply such techniques to your won web site.|

 90. Lelio Junior

  27 października 2017 at 08:26

  You ought to be a part of a contest for one of the highest quality blogs online. I’m going to highly recommend this website!|

 91. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 09:39

  It’s enormous that you are getting ideas from this article as well as from our argument made at this place.|

 92. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 10:56

  There is certainly a lot to know about this topic. I love all the points you made.|

 93. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 12:15

  I’ve been surfing on-line greater than three hours lately, yet I by no means found any interesting article like yours. It is beautiful value sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.|

 94. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  27 października 2017 at 12:31

  Hello colleagues, its impressive post regarding educationand fully defined, keep it up all the time.|

 95. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 13:32

  Hi would you mind letting me know which hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good hosting provider at a honest price? Thanks a lot, I appreciate it!|

 96. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 14:51

  Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you helped me.|

 97. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 16:04

  Magnificent site. Plenty of helpful info here. I am sending it to several friends ans also sharing in delicious. And naturally, thank you to your effort!|

 98. Lelio Junior

  27 października 2017 at 17:16

  It’s going to be ending of mine day, but before end I am reading this enormous piece of writing to improve my experience.|

 99. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 18:25

  My relatives every time say that I am killing my time here at web, but I know I am getting know-how all the time by reading such pleasant articles.|

 100. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 19:35

  Thanks for every other informative web site. The place else could I am getting that kind of info written in such an ideal method? I have a venture that I am simply now working on, and I’ve been on the glance out for such info.|

 101. Lelio Junior

  27 października 2017 at 20:45

  Hi, I want to subscribe for this blog to get latest updates, so where can i do it please assist.|

 102. tercio borlenghi jr

  27 października 2017 at 22:04

  Hello there, You have performed a fantastic job. I’ll certainly digg it and individually recommend to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this website.|

 103. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 23:07

  This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 104. Lelio Vieira Carneiro

  28 października 2017 at 00:17

  Thank you for the good writeup. It actually was a entertainment account it. Glance advanced to far introduced agreeable from you! However, how can we keep in touch?|

 105. Lelio Vieira Carneiro

  28 października 2017 at 01:26

  Hello there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Appreciate it|

 106. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 03:49

  Howdy! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thank you|

 107. Lelio Vieira Carneiro

  28 października 2017 at 05:05

  A fascinating discussion is worth comment. There’s no doubt that that you need to publish more about this subject matter, it might not be a taboo subject but typically folks don’t discuss these issues. To the next! Kind regards!!|

 108. Itamar Serp

  28 października 2017 at 07:26

  Keep on working, great job!|

 109. Lelio Vieira Carneiro

  28 października 2017 at 16:18

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 110. Lélio Vieira Carneiro Junio

  29 października 2017 at 01:06

  Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept|

 111. home security

  31 października 2017 at 22:03

  Hello, I enjoy reading through your post.
  I like to write a little comment to support you.

 112. website admin allows

  2 listopada 2017 at 05:24

  It’s nearly impossible to find knowledgeable people about this subject, however,
  you sound like you know what you’re talking about!

  Thanks

 113. asbestos removal company

  3 listopada 2017 at 03:39

  Hiya! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring
  a blog post or vice-versa? My blog discusses
  a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 114. alarm system for home

  3 listopada 2017 at 15:33

  Thanks for the good writeup. It in reality was once a leisure account
  it. Glance complex to more delivered agreeable from you!
  By the way, how can we communicate?

 115. alarm system for home

  4 listopada 2017 at 00:27

  May I simply just say what a relief to find someone
  that truly knows what they are talking about on the net. You actually understand how to bring an issue to light
  and make it important. More and more people really need to look at this and understand this
  side of the story. I was surprised that you are not more popular given that you surely possess the gift.

 116. timex watches make

  8 listopada 2017 at 01:55

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this outstanding blog!
  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and
  adding your RSS feed to my Google account. I look forward
  to new updates and will share this website with my Facebook group.

  Chat soon!

 117. domain name

  8 listopada 2017 at 19:37

  Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no backup.
  Do you have any methods to prevent hackers?

 118. Thanks for some other excellent post. Where else may just anyone get
  that type of info in such an ideal manner of writing?
  I have a presentation subsequent week, and I am at the search for such information.

 119. timex watches

  10 listopada 2017 at 07:58

  You ought to take part in a contest for one of the best
  sites online. I’m going to highly recommend this blog!

 120. Tomas

  10 listopada 2017 at 09:31

  Great post.

 121. sand asbestos

  11 listopada 2017 at 00:02

  Hello there! This blog post couldn’t be written any better!
  Reading through this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept preaching about this. I am going to send this post to him.
  Fairly certain he’s going to have a very good read. Thanks for sharing!

 122. home security cameras costco

  11 listopada 2017 at 04:27

  Have you dropping garden and patio entry way in your residense?

 123. Itamar Serpa Fernandes

  11 listopada 2017 at 08:16

  Thanks , I’ve recently been looking for info approximately
  this topic for a long time and yours is the greatest I have discovered so far.
  But, what concerning the conclusion? Are you positive in regards to the
  supply?

 124. samsung home security cameras amazon

  11 listopada 2017 at 08:53

  Are you experiencing gliding outdoor room in your own home?

 125. Lélio Vieira Carneiro Junio

  11 listopada 2017 at 11:21

  Hello! Do you know if they make any plugins to help with
  SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.

  If you know of any please share. Appreciate it!

 126. José Wilame Araújo Rodrigues

  12 listopada 2017 at 02:09

  I was wondering if you ever thought of changing the layout of your
  website? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content
  so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

 127. Alfonso

  12 listopada 2017 at 08:24

  Thanks for ones marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you happen to be a great author.
  I will make certain to bookmark your blog and will often come back from now on. I want to encourage you to continue
  your great job, have a nice evening!

 128. asbestos removal company

  12 listopada 2017 at 20:42

  Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you finding the time and energy to put
  this article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting.
  But so what, it was still worthwhile!

 129. asbestos removal company

  13 listopada 2017 at 01:49

  I have read so many posts about the blogger lovers but this post is really
  a pleasant piece of writing, keep it up.

 130. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  13 listopada 2017 at 13:58

  I have been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article
  like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all
  site owners and bloggers made good content as you did, the net will
  be a lot more useful than ever before.

 131. When someone writes an paragraph he/she maintains the image
  of a user in his/her brain that how a user can understand it.
  So that’s why this piece of writing is great. Thanks!

 132. home security systems reviews diy

  15 listopada 2017 at 13:28

  You might be worried about you and your family?

 133. asbestos spores

  15 listopada 2017 at 15:29

  Hi there it’s me, I am also visiting this website on a regular basis, this web
  page is in fact good and the users are truly sharing good thoughts.

 134. home security systems colorado

  15 listopada 2017 at 23:56

  To safeguard your loved ones from deterioration?

 135. timex watch

  16 listopada 2017 at 01:06

  Hello, i think that i noticed you visited my blog so i got here to return the choose?.I am trying
  to in finding issues to enhance my site!I assume its adequate to make use
  of a few of your concepts!!

 136. Flossie

  20 listopada 2017 at 08:50

  We are a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our
  community. Your web site offered us with valuable information to
  work on. You have done a formidable job and our entire group will be grateful
  to you.

 137. http://information.za.org/

  21 listopada 2017 at 15:39

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is
  added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that
  service? Many thanks!

 138. Quinton

  22 listopada 2017 at 23:39

  Very good info. Lucky me I discovered your website by accident
  (stumbleupon). I’ve bookmarked it for later!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra