Polskość

Z wysokości masztu

W czasach, kiedy powstają coraz wyższe budynki i konstrukcje (w Arabii Saudyjskiej powstaje właśnie Jeddah Tower, wieżowiec o wysokości kilometra) często zapominamy, że jeszcze na początku lat 90. w Polsce znajdowała się najwyższa konstrukcja w dziejach ludzkości.

Mowa tu oczywiście o maszcie radiowym w Konstantynowie, który mierzył 646 metrów wysokości – dla porównania Pałac Kultury i Nauki ma 237 metrów waz z iglicą.

Budowa obiektu została zakończona w 1974 oku. Od tej pory Polskiego Radia można było słuchać nawet w Kazachstanie, a sam maszt imponował rozmiarami, przewyższał słynne amerykańskie wieżowce i był prawdziwym powodem do dumy dla wielu Polaków. Drugi pod względem wysokości był nadal istniejący maszt KVLY/KTHI TV Mast w stanie Północna Dakota.

Maszt w Konstantynowie nie był konserwowany w profesjonalny sposób, zdarzały się odchyły, odciągi były w złym stanie. W 1991 oku podczas pac konserwatorskich maszt zawalił się, na szczęście nikomu nie stała się krzywda. Kierownik ekipy konserwującej stanął przed sądem jako odpowiedzialny za katastrofę, W 1995 oku podjęto decyzję o odbudowie, ale protesty mieszkańców doprowadziły do jej uchylenia rok później. W 2008 roku najwyższą konstrukcją wzniesioną przez człowieka został Budż Chalifa w Dubaju.

Masztu w Konstantynowie nie pamięta moje pokolenie. Warto mu przypomnieć, że kiedyś to Polska, a nie żaden inny kraj mogła poszczycić się taką oto imponującą konstrukcją. Rzeczony maszt to symbol wielkości, siły polskiego przekazu radiowego geniuszu polskich konstruktorów. Mówiąc językiem poezji „polskie”, znaczy „silne i wznoszące się wysoko”.

Stefan Aleksander Dziekoński

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

137 komentarzy

137 Komentarzy

  1. Jose Wilame Araujo Rodrigues

    3 listopada 2017 at 05:18

    Awesome post.|

  2. Itamar Serp

    9 listopada 2017 at 07:43

    I’d like to find out more? I’d love to find out some additional information.|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra