Z kraju

Syryjski przyjaciel środowisk prorosyjskich oddał hołd komunistycznemu oprawcy Che

 

Znany z działalności w partii Zmiana, bliskich kontaktów z środowiskami prorosyjskimi, wspierania Assada, aktywności w czasie kampanii Grzegorza Brauna, Nabil Al Malazi pochwalił się facebookowej grupie dyskusyjnej Narodowy Front Polski swoimi zdjęciami z kameralnego spotkania w rezydencji Ambasadora Kuby w Polsce z okazji 50 Rocznicy Śmierci El-Comendante Che Guevaray.

Nabil Al Malazi jest osobą aktywną w środowiskach aspirujących do miana patriotycznych, pojawiał się na spotkaniach sztabu Grzegorza Brauna w czasie wyborów prezydenckich, w demonstracjach organizowanych przez środowiska określające się mianem „narodowych”, będąc jednocześnie we władzach lewicowej partii „Zmiana”, a dziś chwali się obecnością na uroczystościach ku czci jednego z najbardziej znanych działaczy komunistycznych, który jest idolem całej nowej lewicy. Środowiska patriotyczne powinny być świadome sympatii tego pana do ikony komunizmu.

Warto zdać sobie sprawę, czym jest oddawanie czci oprawcy Che. Doskonale uświadamia wydana nakładem Prohibita książka „Mit Che a przyszłość wolności” Alvaro Vargas Liosa.

Che Guevara funkcjonuje dziś jako ikona popkultury. Zapewne większość osób obwieszających się podobiznami Che nie zna prawdy o nim, pomimo że Che sam często opisywał swoje zbrodnie i swoje totalitarne poglądy. Guevara nawoływał swoich zwolenników do nienawiści i wyzbycia się oporów przed mordowaniem. Deklarował, że sianie terroru sprawia mu ogromną przyjemność.

Che sam własnoręcznie zamordował kilkaset osób, i zlecił zamordowanie tysięcy innych. Często jego ofiary były zamordowane bez żadnej przyczyny, za samo podejrzenie, że mogą być antykomunistami. Wiele ze swych ofiar okradł, jak wielu komunistów stał się właścicielem posiadłości upaństwowionej przez dyktaturę. By mieć pretekst do mordowania swoich ofiar zlecał przeprowadzenie pseudo procesów.

Pragnieniem Che było całkowite zniewolenie ludzi. Swój polityczny sadyzm wyrażał w narzucaniu komunizmu. Jego celem było stworzenie nowego człowieka. Robił wszystko, by przeciwników komunistycznej tyranii wymordować i wypędzić. By efektywnie siać terror współtworzył kubańską bezpiekę. W zniewolonej przez komunistów Kubie był też szefem propagandy politycznej w kubańskiej armii.

Che był jednym z inicjatorów powstania obozów koncentracyjnych na Kubie. Do obozów trafiali od 1960 roku ci, na których władze nie miały dostatecznych dowodów, by wsadzać ich do wiezień. Od 1965 roku do obozów komuniści wysyłali: opozycjonistów, homoseksualistów, katolików, świadków jehowy, kapłanów lokalnych kultów, a od lat osiemdziesiątych chorych na AIDS. Więźniowie kubańskich obozów koncentracyjnych byli: mordowani, gwałceni, bici i okaleczani.

Che był od Castro o wiele większym fanatykiem komunizmu. Niewątpliwie odpowiadał za sowietyzację kubańskiej rewolucji. Che sprowadził na Kubę sowieckie rakiety z głowicami jądrowymi i korpus kilkudziesięciu tysięcy czerwonoarmistów. Sowieci zapewniali Che, że w obronie Kuby przeprowadzą atak atomowy na USA. Sam Che pragną rozpętać wojnę atomową, by przeprowadzić globalną rewolucje komunistyczną. W połowie lat sześćdziesiątych ekstremizm komunistyczny Che był tak wielki, że miał on za złe ZSRR pewną liberalizację systemu. Na tle ZSRR doceniał ortodoksyjność komunistycznych Chin.

Che Guevara pełnił na funkcje prezesa Narodowego Banku Kuby, szefa Wydziały Przemysłowego w Narodowym Instytucie Reformy Rolnej i ministra w Ministerstwie Rolnictwa. Swoimi komunistycznymi reformami Che doprowadził do upadku produkcji przemysłowej i rolnej, racjonowania żywności. Ziemia rolna dekretem Che została upaństwowiona i przekazana w ręce biurokracji. Decyzją władz komunistycznych zmniejszono tereny uprawne, chłopów skierowano do pracy w przemyśle – pomimo że Kuba nie posiadała ani surowców ani dewiz niezbędnych do zakupu surowców. Od 1961 do 1963 zbiory na Kubie spadły o połowę. Było to tym bardziej drastyczne, że przed rewolucją Kuba była jednym z czterech najbogatszych krajów Ameryki Łacińskiej. Kolejne 40 lat Kuba przetrwała dzięki sowieckim dotacjom.

Fałszywy okazał się też mit o zdolnościach militarnych Che. Che Guevara na Kubie nie odniósł ani jednego zwycięstwa, a jego armie partyzanckie w Nikaragui, Dominikanie, Panamie, Haiti, Boliwii i Argentynie zostały zmiecione z powierzchni ziemi. Wbrew faktom Che w swojej „wojnie partyzanckiej” twierdził, że partyzantka jest zawsze skuteczniejsza od armii, najlepiej rozwija się w terenie wiejskim, a kobiety mogą zajmować się w ramach walki tylko kuchnią i pielęgniarstwem.

 

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

154 komentarze

154 Komentarzy

 1. Przecław

  7 października 2017 at 18:32

  A może zamiast wylewać krokodyle łzy nad ofiarami Che z przed 50 lat, pochylili byście się nad prawdziwym problemem jakim są ofiary agresji na Syrię …?

  • panMarek

   7 października 2017 at 23:14

   Przymusowo to zaszczepić Redakcję Wolnosc24 przeciw głupocie.
   Ludzie:
   1. Właściciel drona złapał niewidzialny bombowiec B-2 przelatujący nisko nad miastem – gówno złapał nie B2.
   2. Właściciel drona złapał (wykadrował) niewidzialny bombowiec B-2 przelatujący nisko nad miastem z prędkością na oko 400 – 600 km/h – niech się ktoś puknie w głowę zanim całe odium tego „portalu” spadnie na p. Sommera.
   3. Właściciel drona tak prowadzi kamerę, że nie powstydziliby się najlepsi operatorzy jak Sławomir Idziak.
   Ludzie co Wy wypisujecie. Przecież to wstyd!

   Z powodu blokady komentarzy na Wolnosc24 na: http://wolnosc24.pl/2017/10/07/niesamowite-nagranie-wlasciciel-drona-zlapal-niewidzialny-bombowiec-b-2-przelatujacy-nisko-nad-miastem-video/#comment-120744

  • Egzorcysta

   8 października 2017 at 02:06

   Dlaczego ciagle ofiary sa czemus winne, i nad nimi mam sie pochylac.A dlaczgo nikt sie nie czepia tych ktorzy z ludzi ofiary uczynili.Mozesz mi kolego odpowiedziec, dlaczgo Bush i Obama nie siedza na lawie oskrazonych w Norymberdze.Obaj razem zamordowali wiecej ludzi jak Hitler i Stalin razem.Przyczny trzeba zwalczac a nie glaskac ofiary.Norllnie to obum nalezy odbrac cale majatki i dac ofiarom i ich na krzeslo elektryczne.A co robia Polacy klaskaja kolejnemu chetnemu do robienia nastepnych ofiar.Swiatem rzadza psychopaci i jak sie ich powsadza do psychuszki gdzie ich miejsce, na swiecie nie bedzie ofiar.I nie trzba bedzie sie nad nikim pochylac.I uwazaj nad kim sie pochlasz, dasz mu wody i nakramisz a on ci zgwalci zone, okradnie i powie ,ze allach tak chcial.I nawet jakktos powie ze nie wszyscy sa tacy, to zaden z nich nie stanie w Twojej obronie ani w obronie twoich idealow tylko po stronie swojej ideologii tauronskiej jaka cechuje ludy prymitywne pasozydnicze.Ciagle poszukujace mozliwosci wydymania kogos, a nie zapracowania na swoje potrzeby.Jedz i sie sam pochylaj a normalnym ludziom dupy nie zawracaj.

 2. jaro7

  7 października 2017 at 18:34

  Panie Bodakowski lepiej być pro rosyjski niż pro banderowski.Wolałbym z ruskim konie „kraść” niż z ukrem wódkę pić.A swoją drogą Che to był bandyta jak każdy lewacki przywódca,terrorysta.

 3. z-k

  7 października 2017 at 20:47

  Połączenie Che Guevary z Assadem a nawet z Grzegorzem Braunem świadczy o porypaniu wielkim

  • Tamaar

   8 października 2017 at 18:19

   Wszyscy oni są przeciwko Imperializmowi, hegemoni, i za sprawiedliwością społeczną i prawie do samostanowienia, gdzie tu jakies porypanie ? Reszta to niuanse. Jest pan małostkowy, ma małe ograniczony móżdżek i nie potrafi spojrzeć na świat szerzej, z perspektywy globalnej .

 4. Termojądrowa Potęga Izraela

  7 października 2017 at 22:06

  Ten Alladyn to kolega tych chujów od Aleksieja Jabłonowa i „związku gadziego”. Hehe narodowcy, kurwa ich mać.

  • Tamaar

   8 października 2017 at 18:48

   Odezwała się „termojądrowa potęga okupantów izraela” . No właśnie Panie Bodakowski, takich to oto obrońców pan sobie swoją „działalnością” i poglądami przysporzył. I tylko na takich pana stać.

   • Termojądrowa Potęga Izraela

    8 października 2017 at 20:48

    Bodakowskim gardzę tak samo jak ty alladynem. Taka z was kurwów „prawica” zachwycająca się komunistycznymi rewolucjonistami.
    A teraz zawrzyj kurwo pysk a najlepiej zabij się.

    • Tomasz

     8 października 2017 at 21:04

     „Termojądrowa Potęga Syjonistów'”ty lewacka ku*wo spadaj do Izraela

     • Termojądrowa Potęga Izraela

      8 października 2017 at 21:10

      Ty tępa kurwo ja jestem w Israelu. A syjonizm to powód do dumy marny polaczku-robaczku.

     • Tamaar

      9 października 2017 at 01:48

      Do powód do dumy, dla takich pasożytów i nieudaczników jak ty, co żeby coś mieć muszą to ukraść . Ukrasc cudza ziemie, cudzy dom a potem siedzi taki burak jak panisko na nie swoim i jeszcze uważa że to powód do dumy;).

     • Tomasz

      9 października 2017 at 22:07

      Termojądrowa Potęga Syjonistów Jesteście pozamiatani jak wam Iran zrobi „rów atomowy”.Nie udało się zniszczyć Syrii .USA wam już nie pomoże sypie się .

  • Tomasz

   9 października 2017 at 22:10

   Termojądrowa Potęga Syjonizmu ty ku*wo faszystowska .

 5. Codreanu

  7 października 2017 at 23:11

  Ten pan to Syryjczyk a nie Polak. Dla Syryjczyków i większości narodów III świata komunizm nie kojarzy się ze zbrodniami, tylko z walką o sprawiedliwość społeczną, przeciw kapitalizmowi. Zresztą nie widzę, aby Osobiście nie popieram Che, ale nie skreśla to w moich oczach ambasadora Syrii w Polsce.
  Na pewno nie jest gorszy niż ci co podcierają żyda i chwalą się, że im pomagaliśmy podczas II wojny światowej. Od ich propagandy można dopiero dostać skrętu kiszek.

 6. Codreanu

  7 października 2017 at 23:14

  errata
  Zresztą nie widzę, aby Nabil popierał terror wobec chrześcijan, bądź okradanie z własności prywatnej. On po prostu nie lubi kapitalizmu i imperializmu, przez które Syria obróciła się w kupę gruzów.

 7. Czaruś

  8 października 2017 at 12:17

  Bodakowski – napisz o „Różańcu do granic”. Modliłeś się wtedy, co? Czy wolisz wspierać ukrów?
  Ciekawe, że portal – podobno katolicki – niewiele na ten temat pisze. Dlaczego nie zrobiliście relacji z jakichś modlitw???

 8. Hania

  8 października 2017 at 13:46

  Znamy innego wielbiciela Che, który aktualnie wpędza Polaków w wojnę z Rosją
  Ale Bodakowski takich rzeczy nie zauważa, on zajęty przeglądaniem fotek
  I opisywaniem ich…
  Pan wie co oznaczają słowa
  – kameralne spotkanie?
  Panu Bodakowskiemu nic do tego z kim spotyka się zwykły obywatel, w dodatku syryjskiego pochodzenia
  Gorzej kiedy wielbicielem ludobójców ( i nie tylko Che) okazują się czynni politycy RP!

 9. Vagoddindes

  8 października 2017 at 16:45

  Panie Bodakowski, prosze nie uzywac nazwiska Pana Grzegorza Brauna w swoich glupkowatych wypocinach.

 10. Michał

  8 października 2017 at 17:23

  Cóż… Syryjczycy mają inne doświadczenia z Blokiem Wschodnim niż my, Polacy. Dla nich dywersja Che Guevary była nawet korzystna, bo angażowała uwagę USA na Ameryce Płd. Zaś angażując siły i środki Amerykanów, zmniejszało ich możliwości sabotowania świeckiego rządu Syrii – reżimu Hafeza Asada, który znacznie rozwinął kraj.

  Polska (PRL) miała z tym reżimem dobre stosunki gospodarcze. Podobnie jak z reżimem Husajna. Zapytajcie starszych, ile się zarabiało na budowach w Syrii czy Iraku. Zaradni potrafili w rok zaoszczędzić na budowę domu.

 11. Soroka

  8 października 2017 at 18:19

  Panie Janie! Ale dużo ruskich nożyc się odezwało.
  I potem Michalkiewicz pisze, że ruskich poputczików w Polsce nie ma.

  • k

   8 października 2017 at 21:01

   Soroka Banderowski trollu na Ukrainę do Kijowa tam twoje miejsce,UKRAINA ROSJA NIEMCY TO WROGOWIE POLSKI I POLAKÓW.Roman Dmowski „UKRAINA TO WRZÓD KTÓRY NALEŻY WYCIĄĆ „

  • Tomasz

   9 października 2017 at 22:15

   Soroka spadaj trollu banderowski na Ukrainę tam twoje miejsce.Ukraina Rosja Niemcy to wrogowie Polski.lecz twój chory czerep bo to jest choroba tropienie wydumanych „ruskich agentów”.Agentura knuje po cichu i uderza za węgła nie działa jawnie radzę czytać książki historyczne.

 12. Zona

  8 października 2017 at 18:33

  Jak zawsze w wykonaniu tego antychrześcijańskiego i antypolskiego portalu zrozumienie świata przekracza horyzonty… Guevara działał w określonej sytuacji geopolitycznej i w określonej rzeczywistości. W rzeczywistości stałej inwazji USA na Amerykę Południową i Środkową, Afrykę i Azję. Oczywiście was taka inwazja cieszy. Sympatyzujecie z kolonialnym reżimem który np zarządzał w imieniu amerykańskiego biznesu Kubą. Podoba się wam zamach na prezydenta Ekwadoru. Cieszą was kolejne wszczynane przez USA wojny. Wszak jak wiadomo nic tak dobrze nie robi jak wojna o poranku. Wojna rzecz jasna sprawiedliwa bo z „komuną”. A że tu czy tam kogoś rozstrzelają, i że trzeba będzie spalić jakąś wioskę czy kraj by „je ocalić”. Tym lepiej. Swoją drogą znamienne jest ostatnie zdanie waszego propagandzisty oburzające się na ograniczanie roli Kobiet na polu walki. Dobrze było dowiedzieć jakie macie wy pallotyńscy „prawacy” poglądy na tę kwestię. Kobiety na front. Bo wy już zapewne macie trasę na Zaleszczyki w nawigacji.

 13. Termojądrowa Potęga Izraela

  8 października 2017 at 20:51

  Fajnie się czyta jak „prawica” i „narodowcy” nagle zawzięcie broni w komentarzach największego idola współczesnego lewactwa.

  Pokazuje to tylko kim jesteście – brudnymi zwierzętami robiącymi za tanie ruskie kurwy.

  • Tomasz

   9 października 2017 at 23:14

   Termojądrowa Potęga Syjonu Federacja Rosyjska popsuła wam plany Syria nie została zniszczona tak jak Libia,Irak,Afganistan utarli wam nosa .Polski wrogami są banderowska Ukraina Rosja Niemcy i Syjoniści czytasj faszyści ,

 14. Hania

  9 października 2017 at 00:06

  Termojądrowa Potęga Izraela

  Zakładaj swój chałat i zjeżdżaj stąd robaczku:(
  Pastuchu.

  • Termojądrowa Potęga Izraela

   9 października 2017 at 01:06

   Stul kurwo ryj!

   • Tamaar

    9 października 2017 at 01:43

    Jądro, weź użyj tej termojądrowej mocy i jebn.j tam u siebie w tej wielkiej „potędze” izraela.. . jak ten syf zniknie z powierzchni ziemi , to może w końcu na ziemi zapanuje pokój;). Jak to mawiał Ahmadinedżad : ” istnienie izraela to obraza dla ludzkości” ;).

 15. Logan Herbin

  9 października 2017 at 10:38

  Hi, just wanted to share with you that we had a great vacation at Marina de Bolnuevo in August of this year. We flew into San Javier and hired a car from the airport for the short drive to Bolnuevo. The beaches are clean, most of them awarded the Blue Flag. The bars were great, with paella on the beach a delight and managed a day on the nudist beach there. Very liberating. We also visited the Big Guns, The Roman Mines and the Sand sculptures. Will be returning there again in 2018. Thanks for reading Nikki.

 16. Earlene Camarda

  9 października 2017 at 13:52

  Greetings, just wanted to inform you that we had a great holiday at Marina de Bolnuevo in July of this year. We flew into Alicante and hired a car from the airport for the short drive to Bolnuevo. The beaches are clean, most of them awarded the Blue Flag. The restaurents were great, with paella on the beach a must and managed a trip to the nudist beach there. Very liberating. We also visited the Big Guns, The Roman Mines and the Sand sculptures. Will be returning there again next year. Thanks for reading Niall.

 17. Ramon Ciani

  16 października 2017 at 20:51

  Hi there, just wanted to share with you that we had a great vacation at Marina de Bolnuevo in June of this year (http://www.marinadebolnuevo.co.uk/about-bolnuevo). We flew into Alicante and hired a car from the airport for the short drive to Bolnuevo. The beaches are clean, most of them awarded the Blue Flag. The bars were great, with paella on the beach a delight and managed a trip to the nudist beach there. Very liberating. We also visited the Big Guns, The Roman Mines and the Sand sculptures. Will be returning there again next year. Look forward to seeing you at Marina de Bolnuevo in the next few months. Thanks for reading Tony.

 18. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:06

  It’s actually a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.|

 19. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 15:36

  I get pleasure from, cause I found exactly what I was taking a look for. You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye|

 20. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 16:16

  Wow that was strange. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say fantastic blog!|

 21. Egli Diana Pinto

  17 października 2017 at 16:56

  When some one searches for his essential thing, so he/she needs to be available that in detail, so that thing is maintained over here.|

 22. tercio borlenghi junior

  17 października 2017 at 19:24

  I really love your site.. Great colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m looking to create my own personal site and want to find out where you got this from or what the theme is named. Many thanks!|

 23. Lelio Vieira Carneiro Junior

  17 października 2017 at 21:35

  There is definately a great deal to find out about this topic. I really like all the points you have made.|

 24. Free mp3 Download

  17 października 2017 at 23:03

  Thanks in favor of sharing such a good thinking, article is pleasant, thats why i have read it fully|

 25. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  17 października 2017 at 23:49

  For most up-to-date information you have to visit world-wide-web and on web I found this web site as a most excellent web site for most recent updates.|

 26. Related Site

  18 października 2017 at 01:35

  Hello I am so delighted I found your website, I really found you by accident, while I was researching on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say kudos for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the superb job.|

 27. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 02:08

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.|

 28. Umanizzare presídios

  18 października 2017 at 04:36

  Hey there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 29. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 06:32

  A person necessarily assist to make significantly posts I’d state. That is the first time I frequented your website page and so far? I surprised with the research you made to make this particular put up amazing. Great job!|

 30. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 07:32

  Outstanding story there. What occurred after? Take care!|

 31. Grupo Coral presidios

  18 października 2017 at 08:12

  Hello mates, its fantastic article regarding tutoringand completely defined, keep it up all the time.|

 32. MAGA

  18 października 2017 at 09:31

  Great information. Lucky me I discovered your blog by accident (stumbleupon). I have book marked it for later!|

 33. tercio borlenghi junior

  18 października 2017 at 09:58

  Highly descriptive blog, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?|

 34. Umanizzare presídios

  18 października 2017 at 11:41

  I was recommended this website by my cousin. I’m now not positive whether or not this put up is written by means of him as nobody else recognize such designated about my trouble. You’re wonderful! Thank you!|

 35. Grupo Serval escandalo

  18 października 2017 at 13:28

  I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days.|

 36. tercio borlenghi jr

  18 października 2017 at 15:28

  Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.|

 37. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 17:31

  What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable experience about unpredicted emotions.|

 38. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:53

  Hi i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this post i thought i could also make comment due to this sensible post.|

 39. Lelio Vieira Carneiro

  19 października 2017 at 07:00

  Hi, i feel that i saw you visited my web site thus i got here to go back the prefer?.I am trying to to find things to enhance my web site!I guess its ok to make use of a few of your ideas!!|

 40. Umanizzare presidios

  19 października 2017 at 09:32

  These are in fact impressive ideas in concerning blogging. You have touched some fastidious things here. Any way keep up wrinting.|

 41. tercio borlenghi junior

  19 października 2017 at 12:01

  I think everything published was very logical. But, what about this? what if you were to write a killer post title? I am not suggesting your information is not good, but what if you added a title that grabbed a person’s attention? I mean %BLOG_TITLE% is kinda boring. You should peek at Yahoo’s home page and see how they create news titles to get people to click. You might add a video or a related pic or two to get people interested about everything’ve written. In my opinion, it could make your blog a little bit more interesting.|

 42. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  19 października 2017 at 14:28

  I blog often and I genuinely appreciate your information. Your article has really peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed too.|

 43. Grupo Serval escandalo

  19 października 2017 at 16:35

  Howdy! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Cheers|

 44. Umanizzare

  19 października 2017 at 18:46

  It’s an amazing post in favor of all the internet people; they will get advantage from it I am sure.|

 45. Lelio Vieira Carneiro

  19 października 2017 at 20:57

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I’m going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 46. Carlos Eduardo Veiga

  19 października 2017 at 22:52

  I like the helpful info you supply in your articles. I’ll bookmark your weblog and take a look at again right here frequently. I am reasonably certain I will learn many new stuff right right here! Good luck for the following!|

 47. Dadado Veig

  20 października 2017 at 00:47

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is great blog. An excellent read. I’ll certainly be back.|

 48. Grupo Coral

  20 października 2017 at 02:48

  What’s up, after reading this awesome article i am as well glad to share my knowledge here with friends.|

 49. Lelio Vieira Carneiro Junior

  20 października 2017 at 05:28

  I all the time emailed this weblog post page to all my friends, since if like to read it afterward my contacts will too.|

 50. Dadado Veig

  20 października 2017 at 08:03

  Hello I am so thrilled I found your site, I really found you by error, while I was browsing on Google for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say kudos for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic work.|

 51. Grupo Serval presidios

  20 października 2017 at 10:40

  Highly energetic post, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?|

 52. Itamar Serp

  20 października 2017 at 13:11

  You ought to be a part of a contest for one of the greatest blogs online. I am going to highly recommend this blog!|

 53. Grupo Serval presidios

  20 października 2017 at 15:41

  I’m gone to say to my little brother, that he should also pay a quick visit this webpage on regular basis to take updated from latest reports.|

 54. Grupo Coral presidios

  21 października 2017 at 00:25

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Appreciate it|

 55. Carlos Eduardo Veiga

  21 października 2017 at 09:10

  I always emailed this weblog post page to all my associates, since if like to read it after that my links will too.|

 56. Umanizzare

  21 października 2017 at 18:01

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for %meta_keyword%|

 57. Itamar Serp

  22 października 2017 at 02:34

  Hey there are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!|

 58. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  22 października 2017 at 11:26

  These are truly impressive ideas in about blogging. You have touched some pleasant points here. Any way keep up wrinting.|

 59. Lelio Vieira Carneiro

  22 października 2017 at 20:31

  Hey there would you mind stating which blog platform you’re using? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!|

 60. Itamar Serpa Fernandes

  23 października 2017 at 05:44

  Thanks for a marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will come back down the road. I want to encourage continue your great writing, have a nice weekend!|

 61. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  23 października 2017 at 15:04

  This post is really a fastidious one it helps new net viewers, who are wishing for blogging.|

 62. Itamar Serp

  24 października 2017 at 01:39

  I don’t even know the way I finished up right here, however I believed this publish was once good. I don’t recognise who you are but definitely you are going to a famous blogger in case you aren’t already. Cheers!|

 63. Umanizzare presídios

  24 października 2017 at 10:36

  For hottest news you have to visit world-wide-web and on world-wide-web I found this site as a best website for hottest updates.|

 64. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  24 października 2017 at 20:42

  Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.|

 65. Neta Rowett

  24 października 2017 at 22:17

  Great holiday at the Marina de Bolnuevo. Check out the website.

 66. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  25 października 2017 at 05:59

  Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have developed some nice practices and we are looking to swap solutions with other folks, why not shoot me an email if interested.|

 67. Dadado Veig

  25 października 2017 at 15:48

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t understand why I can’t subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS problems? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!|

 68. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 19:03

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!|

 69. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 20:16

  I used to be able to find good advice from your blog articles.|

 70. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 21:28

  Hi, Neat post. There is an issue together with your web site in internet explorer, would test this? IE still is the market chief and a huge component of people will leave out your great writing because of this problem.|

 71. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 22:38

  I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are incredible! Thanks!|

 72. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 01:01

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept|

 73. Itamar Serp

  26 października 2017 at 01:22

  I’ve been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.|

 74. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 02:14

  Hi there to every one, it’s genuinely a nice for me to pay a quick visit this site, it contains useful Information.|

 75. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 03:34

  Excellent post. I am experiencing a few of these issues as well..|

 76. Lelio Junior

  26 października 2017 at 06:10

  It’s actually a great and helpful piece of info. I am glad that you shared this helpful information with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.|

 77. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 07:22

  Great blog here! Also your web site loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol|

 78. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 08:35

  Heya i am for the primary time here. I found this board and I find It really helpful & it helped me out a lot. I am hoping to offer one thing again and help others such as you helped me.|

 79. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 09:49

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!|

 80. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 11:07

  What’s up, after reading this remarkable piece of writing i am as well happy to share my experience here with friends.|

 81. Grupo Serval presidios

  26 października 2017 at 11:58

  I’d like to find out more? I’d love to find out more details.|

 82. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 12:26

  Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and brilliant design.|

 83. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 15:09

  It’s actually a cool and useful piece of info. I’m happy that you simply shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.|

 84. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 16:24

  Hi there to every , as I am in fact eager of reading this website’s post to be updated daily. It consists of nice stuff.|

 85. Lelio Junior

  26 października 2017 at 17:40

  I used to be able to find good advice from your blog articles.|

 86. Lelio Junior

  26 października 2017 at 18:53

  Good respond in return of this question with real arguments and describing all on the topic of that.|

 87. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 20:06

  Very great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing for your feed and I am hoping you write again soon!|

 88. Lelio Junior

  26 października 2017 at 21:16

  Hello there, simply become alert to your weblog via Google, and found that it’s truly informative. I am going to be careful for brussels. I will appreciate should you proceed this in future. Numerous people might be benefited from your writing. Cheers!|

 89. Grupo Serval escandalo

  26 października 2017 at 22:08

  I just could not go away your site before suggesting that I actually enjoyed the usual information a person provide for your guests? Is gonna be again incessantly to investigate cross-check new posts|

 90. Lelio Junior

  26 października 2017 at 22:29

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful info particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this certain info for a very long time. Thank you and best of luck.|

 91. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 23:43

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post and the rest of the site is very good.|

 92. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 00:56

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thank you|

 93. Lelio Junior

  27 października 2017 at 02:10

  I’ve been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.|

 94. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 03:29

  An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who has been conducting a little homework on this. And he in fact ordered me dinner due to the fact that I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this issue here on your web site.|

 95. Lelio Junior

  27 października 2017 at 04:52

  This is a topic which is close to my heart… Take care! Exactly where are your contact details though?|

 96. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 06:12

  Hey there, You have performed an excellent job. I’ll definitely digg it and for my part recommend to my friends. I’m confident they will be benefited from this site.|

 97. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 07:28

  Your style is so unique compared to other people I have read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this site.|

 98. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  27 października 2017 at 08:02

  Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any suggestions for inexperienced blog writers? I’d genuinely appreciate it.|

 99. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 08:40

  I visited many web sites however the audio feature for audio songs current at this web site is in fact excellent.|

 100. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 09:54

  Hi to all, how is everything, I think every one is getting more from this site, and your views are pleasant designed for new viewers.|

 101. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 11:12

  If you want to get much from this paragraph then you have to apply such strategies to your won weblog.|

 102. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 12:31

  Hi to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this site, and your views are pleasant for new visitors.|

 103. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 13:48

  I used to be recommended this blog via my cousin. I’m now not certain whether or not this submit is written by him as no one else recognise such unique about my problem. You are wonderful! Thanks!|

 104. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 15:05

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for %meta_keyword%|

 105. Lelio Junior

  27 października 2017 at 16:19

  If you desire to get a good deal from this article then you have to apply such techniques to your won website.|

 106. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 17:29

  What’s up Dear, are you really visiting this web page on a regular basis, if so afterward you will absolutely take fastidious knowledge.|

 107. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  27 października 2017 at 18:20

  Appreciating the time and effort you put into your blog and detailed information you provide. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.|

 108. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 18:39

  This post will help the internet visitors for building up new weblog or even a blog from start to end.|

 109. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 19:48

  Thanks very nice blog!|

 110. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 20:58

  Quality posts is the main to invite the visitors to pay a quick visit the website, that’s what this website is providing.|

 111. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 22:08

  Pretty part of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment or even I success you get right of entry to constantly rapidly.|

 112. Lelio Junior

  27 października 2017 at 23:20

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your website in my social networks!|

 113. trafficridermoney

  31 października 2017 at 00:33

  Awesome, this is what I was browsing for in google

 114. home security applications

  31 października 2017 at 18:14

  We are a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community.

  Your web site offered us with valuable info to work on.
  You’ve done an impressive activity and our entire community might
  be thankful to you.

 115. freeplay cheats }

  31 października 2017 at 21:52

  This helps. Cheers!

 116. ip camera

  1 listopada 2017 at 08:05

  Hey there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I
  came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Excellent blog and fantastic design.

 117. pet security alert

  1 listopada 2017 at 15:20

  Thank you for another magnificent article. The place else may
  anyone get that type of information in such an ideal way of writing?
  I’ve a presentation next week, and I’m at the search for such
  information.

 118. walking war robots hack android

  2 listopada 2017 at 15:10

  I am not rattling great with English but I get hold this really easygoing to read .

 119. gunship battle versi 1.3.1

  4 listopada 2017 at 00:32

  I really enjoy examining on this internet site , it has got great posts .

 120. website admin

  4 listopada 2017 at 09:12

  Thanks for the auspicious writeup. It in truth was once a
  leisure account it. Look complex to far brought agreeable from you!
  By the way, how can we keep up a correspondence?

 121. domain registrars

  6 listopada 2017 at 01:55

  I am in fact happy to glance at this blog posts which carries lots of valuable facts, thanks
  for providing these information.

 122. last resort asbestos

  6 listopada 2017 at 02:13

  My partner and I stumbled over here from a different page and
  thought I should check things out. I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to finding out about your web page again.

 123. timex wearers

  6 listopada 2017 at 03:26

  Hi, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 124. Tell me how videos

  6 listopada 2017 at 14:52

  I am not rattling great with English but I get hold this really easygoing to read .

 125. short websites

  7 listopada 2017 at 02:13

  Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information.
  Thanks for the post. I’ll definitely return.

 126. phones allow

  7 listopada 2017 at 22:37

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog
  and was curious what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Kudos

 127. contract phones

  10 listopada 2017 at 01:41

  Thank you for the good writeup. It in fact was once a entertainment account it.
  Look complex to more brought agreeable from you!

  By the way, how can we keep up a correspondence?

 128. www.juergen-r-winkler.de

  11 listopada 2017 at 01:14

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our
  community. Your site offered us with valuable info to work on.
  You have done a formidable job and our whole community will
  be grateful to you.

 129. Grupo Coral fraude

  11 listopada 2017 at 11:47

  Howdy this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors
  or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone
  with experience. Any help would be enormously
  appreciated!

 130. smart phone applications

  11 listopada 2017 at 13:30

  I am in fact grateful to the owner of this web site who has shared this impressive article
  at at this time.

 131. asbestos spores

  11 listopada 2017 at 23:39

  Superb website you have here but I was wondering if you knew of any discussion boards that
  cover the same topics discussed here? I’d really like to be
  a part of group where I can get opinions from other knowledgeable individuals that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Kudos!

 132. Itamar Serp

  12 listopada 2017 at 05:17

  I’ll immediately grasp your rss as I can not in finding
  your e-mail subscription link or newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly let me realize in order that I
  could subscribe. Thanks.

 133. José Wilame Araújo Rodrigues

  13 listopada 2017 at 00:21

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this
  blog before but after reading through some of the post I realized it’s new
  to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back
  frequently!

 134. Carlos Eduardo Veiga

  13 listopada 2017 at 08:41

  You ought to take part in a contest for one
  of the most useful websites on the net. I’m going to highly
  recommend this site!

 135. website numbers

  13 listopada 2017 at 23:03

  I couldn’t refrain from commenting. Perfectly
  written!

 136. home security systems reviews diy

  14 listopada 2017 at 00:32

  Do you got sliding outdoor room at home?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra