Kultura i historia

Cudownie ocalony spod sowieckiej kuli

W dziesiątą rocznicę śmierci przypominamy postać ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, harcmistrza, kapelana Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie.

Zdzisław Peszkowski urodził się 23 sierpnia 1918 r. w Sanoku. W rodzinnym mieście ukończył szkołę powszechną oraz gimnazjum. W czasie nauki związał się z harcerstwem, wstąpił też do Sodalicji Mariańskiej. Po zdaniu matury w sanockim Gimnazjum im. Królowej Zofii w 1938 r. został powołany do służby wojskowej, w trakcie której ukończył szkołę Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu.

Brał udział w kampanii wrześniowej, jako podchorąży kawalerii dowodził plutonem 20 Pułku Ułanów. Niedługo po agresji sowieckiej na Polskę trafił do niewoli, był więziony w obozach w Kozielsku i Griazowcu.

Niemal cudem uniknął Katynia – z niewiadomych powodów ostatni transport, w którym się znajdował, nie zatrzymał się na miejscu kaźni. Wydarzenie to wpłynęło na całe jego późniejsze życie. Jak sam mówił, jako cudownie ocalony spod sowieckiej kuli w czaszkę musi spłacać dług wobec tych, którzy zginęli.

Trafił do Armii gen. Władysława Andersa, w jej szeregach awansował do stopnia porucznika, a później rotmistrza. Dowodził kompanią w 1. Pułku Ułanów Krechowieckich. Przeszedł cały szlak bojowy przez Bliski Wschód, Włochy do Wielkiej Brytanii.

Jednym z zadań, w które wówczas się zaangażował, było kształcenie i wychowanie młodzieży polskiej, którą razem z wojskiem udało się wyprowadzić z ZSRR. Jako harcmistrz w indyjskim osiedlu Valivade, gdzie utworzono obóz dla polskich uchodźców, organizował szkoły, drużyny i hufce harcerskie.

Po zakończeniu wojny studiował w Oksfordzie na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie oraz w Polskim Seminarium Duchownym w Orchard Lake na Uniwersytecie Winconsinx w Detroit. Uzyskał tam tytuł magistra teologii i stopień naukowy doktora filozofii. Po przyjęciu święceń kapłańskich w czerwcu 1954 r. został profesorem teologii pastoralnej i literatury języka polskiego.

W czasie swojego trwającego pół wieku pobytu na emigracji uczestniczył w wielu międzynarodowych zjazdach o charakterze teologicznym, naukowym i patriotyczno-społecznym. Blisko związany z papieżem Janem Pawłem II, od 1970 r. nosił tytuł prałata domowego Ojca Świętego. Był autorem kilkuset broszur, rozpraw i artykułów poświęconych teologii, historii Polski, filozofii i literaturze. Cały czas apelował o ujawnienie prawdy o zbrodni katyńskiej.

Do Polski wrócił w 1989 r. W połowie lat 90. został Kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie. Był też Kapelanem Chorych Polonii i naczelnym kapelanem Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju. Oprócz tego założył i kierował fundacją Golgota Wschodu.

To między innymi dzięki jego staraniom udało się doprowadzić do końca budowę cmentarzy w miejscu pochówku polskich ofiar w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Brał udział ekshumacjach, odzyskiwaniu od Rosjan dokumentów o zbrodni katyńskiej. W styczniu 2006 r. Sejm RP przez aklamację poparł jego kandydaturę do pokojowej Nagrody Nobla.

Ks. Zdzisław Peszkowski zmarł 8 października 2007 r. Jego ciało złożono w krypcie w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Źródła: biblioteka.sanok.pl, rajdkatynski.net
Fot. sluzew.com.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

141 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra