Z zagranicy

Objęcie Rosji sankcjami kosztowało kraje UE 30 mld euro

 

Z najnowszych badań wynika, że sankcje ekonomiczne nałożone na Rosję przez Unię Europejską kosztowały dotychczas kraje członkowskie wspólnoty około 30 mld euro.

Badanie zostało przeprowadzone przez Austriacki Instytut Badań Ekonomicznych (WIFO) na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Wykazało ono, że eksport do Rosji zmniejszał się o 15,7 proc. rocznie, począwszy od 2014 r., kiedy to nałożono sankcje.

Ponad 40 proc. tego spadku wiąże się z sankcjami – stwierdzili analitycy, którzy wyliczyli, że unijny eksport do Rosji odnotował gwałtowny spadek ze 120 mld euro cztery lata temu do 72 mld euro w 2016 roku. Najbardziej w tej materii ucierpiał przez ostatnie dwa lata Cypr (34,5 proc. spadku) oraz Grecja (23,2 proc.). Z kolei eksport chorwackich artykułów zmniejszył się o 21 procent.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że wpływ sankcji był najbardziej druzgocący w pierwszym roku ich obowiązywania, jako że „nie uczyniono zbyt wielkiego postępu w skierowaniu eksportu do innych krajów”.

Pierwsze sankcje Bruksela nałożyła na Rosję w 2014 roku, po odłączeniu się w drodze referendum od Ukrainy Półwyspu Krymskiego i przyłączeniu go do Federacji Rosyjskiej.

Kolejne sankcje nałożono po wybuchu konfliktu w Donbasie, domagającym się autonomii, w czym Rosja brała udział, wspierając rebeliantów.

Źródło: PressTV
Fot. Pixabay

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

69 komentarzy

69 Komentarzy

  1. ggt6

    6 listopada 2017 at 10:35

    Potrzebujesz pomocy zadzwoń do nas gabinet psychiatryczny Brochów http://praktyka-psychiatryczna.pl nie czekaj czas gra na Twoją niekorzyść

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra