Wiara

Dr Josef Seifert: Nowa inkwizycja w Kościele uderza w ortodoksyjnych katolików

 

W Kościele mamy obecnie do czynienia z „odwróconą inkwizycją” – zauważył światowej sławy filozof Dr Josef Seifert, który został zwolniony przez arcybiskupa Javiera Martíneza Fernándeza za kwestionowanie papieskiego nauczania w adhortacji „Amoris Laetitia”. Zwrócił uwagę, że ta „inkwizycja” uderza i oskarża ortodoksyjnych katolików za to, że odmawiają afirmacji „sytuacji etycznych”, które Kościół zawsze potępiał.

Dr Josef Seifert, który był bliskim przyjacielem papieża św. Jana Pawła II, został zwolniony przez arcybiskupa Javiera Martíneza Fernándeza z Międzynarodowej Akademii Filozofii w Granadzie po tym, jak opublikował artykuł określający Amoris Laetitia jako „teologiczną bombę atomową”, ponieważ w jego ocenie sugeruje ona, że wolą Boga jest, aby ludzie popełniali czyny, które są bezsprzecznie złe i tym samym podkopuje nauczanie Kościoła katolickiego w kwestii moralności.

Seifert podejmuje prawne i eklezjalne działania przeciwko Fernándezowi. „Próbowałem i nadal będę próbował proponować koncyliacyjne i pokojowe zakończenie sprawy przed Sądem Pokoju w Granadzie, ale nie za cenę prawdy i sprawiedliwości” napisał. Wcześniej zapowiedział, że będzie bronił katolickiego nauczania i wypowiadał się przeciwko szkodliwym niejasnościom, „nawet jeżeli zostanie za to zamordowany”.

Filozof rozpoczął swoje wyjaśnienia odnośnie do „inkwizycji” przeciwko wiernym katolickim, z jaką mamy do czynienia obecnie, od zauważenia, „że przez całą historię kler, a nawet papieże bronili katolickiego nauczania poprzez podejmowane przez siebie działania”. „Wielu ludzi w łonie Kościoła katolickiego sprzeciwiało się nauczaniu tegoż Kościoła, a fakt, że Kościół był w stanie przetrwać te kryzysy i utrzymać swoje pierwotne nauczanie pokazuje, że to Boża instytucja, tyle że prowadzona przez człowieka” podkreślał.

„W ostatnich 50 latach kryzys, który zagroził Kościołowi najbardziej to kryzys teologii moralnej oraz pojęcia <<prawa naturalnego>>” ostrzegł Seifert. Kryzys ten – zwrócił uwagę – zaczął się z chwilą, kiedy niektórzy ludzie Kościoła zaczęli świadomie przekonywać, aby zezwolić ludziom osobiście odrzucić zwarty w encyklice Humanae Vitae zakaz stosowania sztucznej antykoncepcji.

„Jednakże moralno-teologiczna falanga, która zwróciła się przeciwko Humanae Vitae nie zadowoliła się twierdzeniem, że etyczne błędy i poważnie niezrównoważone działania tych, którzy praktykują antykoncepcję są czysto subiektywnie usprawiedliwione przez ich błądzące sumienie” napisał Seifert. „ Zamiast tego ci przeciwnicy nagle chcieli rościć sobie pełną obiektywność swego stanowiska stojącego w opozycji do Humanae Vitae, twierdząc, iż nie mamy tu do czynienia z błądzącymi sumieniami”.

„Obrony podmiotowości sumienia nadal implikują, że grzesznik, który sam znalazł się zaplątany w błędy sumienia, powinien być lepiej nauczany, i pokornie podporządkować się ocenie dokonanej w świetle prawdy obiektywnej o wrodzonej niewłaściwości tego typu aktów” wyjaśniał.

Alarmował, iż teologowie-dysydenci zaczęli twierdzić, że „pod wieloma względami akty, które Humanae Vitae nazywa ze swej istoty złe, obiektywnie rzecz ujmując wcale nie są złe. Przekonywali przy tym, że osoby stosujące sztuczną antykoncepcję mogłyby mieć „obiektywnie rację, kiedy decydowały się na ten krok”.

W tym kontekście przypomniał słowa papieża św. Jana Pawła II, który upomniał „dysydentów” i potępił ten błędny wątek etyczny w encyklikach Familiaris Consortio, Evangelium Vitae i Veritatis Splendor. W tej ostatniej encyklice święty papież podkreślał „z całą mocą, że są czyny, które są ze swojej natury złe i moralnie złe”.

„Dzisiaj ta etyka odrzucona przez Veritatis Splendor podniosła swoją obrzydliwą głowę raz jeszcze” napisał Seifert. „Grozi ona doprowadzeniem do kulminacji moralno-teologicznego kryzysu w Kościele, ponieważ obecnie nie jest to już tylko tłum kilku teologicznych rebeliantów i biskupów, którzy zaprzeczają istocie wewnętrznie złych aktów” stwierdził, dodając, iż „Amoris Laetitia spowodowała głęboki szok u tych, którzy przez dekady walczyli u boku Jana Pawła II i papieża-emeryta Benedykta XVI przeciwko złej w swej istocie, fałszywej etyce”.

Seifert wskazał, że były Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary kard. Gerhard Müller otrzymał zakaz ze strony arcybiskupa Madrytu zaprezentowania książki, która interpretowała Amoris Laetitia przez pryzmat Familiaris Consortio.

„Czy usunięcie kardynała Raymonda Burke’a z drugiej części synodu poświęconego rodzinie i od wszystkich wysokich stanowisk w Kurii nie było rodzajem inkwizycji w reakcji na zadane przez niego pytania, na które odpowiedzi się nie doczekał, tylko został ukarany?” pytał filozof, zastanawiając się, czy przypadkiem „te same czynniki nie zdecydowały o usunięciu kard. Müllera ze stanowiska prefekta Kongregacji Doktryny Wiary”.

„Moralno-teologiczny kryzys przesunął się z nizin aż na szczyty Kościoła” stwierdził Seifert, dodając, iż jego ofiarom odmawia się nawet prawa do obrony przed niesprawiedliwymi zarzutami, czyli „naturalnego prawa człowieka, uznawanego bezpośrednio w prawie kanonicznym”.

„Tego, że arcybiskup (Granady) nie usuwa katolickich teologów, którzy rozprzestrzeniają błędy i herezje, ucząc ich w imieniu Kościoła katolickiego, ale za to usunął mnie z posady, jaką stworzył w niezwiązanej z Kościołem szkole filozofii, nie jestem w stanie zrozumieć” przyznał.

Zwrócił uwagę, iż taka postawa arcybiskupa, w której skazuje kogoś, kto broni nauczania całkowicie zgodnego z nauczaniem Kościoła katolickiego jest szkodliwe nie tylko dla niego, „ale również dla samego arcybiskupa oraz całego Kościoła”.

Źródło: LifeSiteNews

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

49 komentarzy

49 Komentarzy

 1. Soroka

  8 października 2017 at 11:38

  W Kościele zaczyna się rozwijać proces oczyszczający, za co wielkie dzięki Panu Bogu. Każdy dzień się o to modlę. Bardzo podniosła mnie na duchu homilia na temat małżeństwa abp Hosera, wygłoszona do pielgrzymów WSKiM. Do doskonałości jej jeszcze dużo brakowało, ale jeszcze nigdy takiej nie słyszałem.
  Wczoraj natomiast wysłuchałem w Radiu Katowice historii o miłości pomiędzy królem Zygmuntem Augustem, a Barbarą Radziwiłówną i to jakby dopełniło homilię abp Hsera.
  Przykład miłości pomiędzy Zygmuntem Augustem i Barbarą Radziwiłówną powinien być dawany dzieciom jako przykład na lekcjach o wychowaniu do życia w rodzinie i na lekcjach religii dotyczących małżeństwa i Szóstego Przykazania Bożego.

 2. kowalski

  8 października 2017 at 12:15

  A może należy mówić głośno i otwarcie o roli obcych i masonerii w hierarchii KK?!

 3. gazetawarszawska.com

  8 października 2017 at 18:22

  TRIUMF KRZYŻA CZYLI O PRAWDZIE WIARY KSIĄG O.HIERONIM SAVONAROLA.

 4. wolna-polska.pl

  8 października 2017 at 18:31

  Filosemita Kowalski czyli kilka słów o poglądach Mariana w kwestiach żydowskich.

 5. Willie Torguson

  9 października 2017 at 10:55

  Greetings, just wanted to let you know that we had a great vacation at Marina de Bolnuevo in June of this year. We flew into San Javier and hired a car from the airport for the short drive to Bolnuevo. The beaches are fantastic, most of them awarded the Blue Flag. The restaurents were great, with paella on the beach a must and managed a trip to the nudist beach there. Very liberating. We also visited the Big Guns, The Roman Mines and the Sand sculptures. Will be returning there again next year. Thanks for reading Nikki.

 6. Tom Agrios

  9 października 2017 at 14:09

  Greetings, just wanted to share with you that we had a great time at Marina de Bolnuevo in June of this year. We flew into San Javier and hired a car from the airport for the short drive to Bolnuevo. The beaches are perfect, most of them awarded the Blue Flag. The restaurents were great, with paella on the beach a must and managed a trip to the nudist beach there. Very liberating. We also visited the Big Guns, The Roman Mines and the Sand sculptures. Will be returning there again in 2018. Thanks for reading Niall.

 7. klioes vel pislamista

  14 października 2017 at 05:13

  Prawda jako droga

  „Droga, prawda, zycie” –
  Trzy oddzielne slowa!
  Wicie, rozumicie…
  Prawda jest gotowa
  Byc, jak droga – wic sie…
  (Nie rozumiesz? – Wstydz sie!)

  Zbawca i krzyz Jego
  Nierozdzielni …byli.
  „Krzyza” papieskiego
  Az nie zobaczyli
  Wierni. (Fajne kreski!
  Jak ogonek bieski…)

  „Tak-tak, nie-nie!” – Tomizm
  Nowoczesny przeciez
  Kwestionuje. (Komizm:
  Ciagle, Jezu pleciesz
  Swoje! Nie masz racji…
  Bez interpretacji!!!)

 8. Dung Spore

  16 października 2017 at 20:54

  Greetings, just wanted to share with you that we had a great vacation at Marina de Bolnuevo in September of this year (http://www.marinadebolnuevo.co.uk/about-bolnuevo). We flew into San Javier and hired a car from the airport for the short drive to Bolnuevo. The beaches are fantastic, most of them awarded the Blue Flag. The cafes were great, with paella on the beach a highlight and managed a trip to the nudist beach there. Very liberating. We also visited the Big Guns, The Roman Mines and the Sand sculptures. Will be returning there again next year. Look forward to catching up with you at Marina de Bolnuevo in the next few months. Thanks for reading Alicia.

 9. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:06

  Simply desire to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply nice and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.|

 10. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 15:15

  If you are going for best contents like I do, only pay a visit this web site all the time as it presents feature contents, thanks|

 11. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  17 października 2017 at 16:57

  Awesome article.|

 12. José Wilame Araújo Rodrigues

  17 października 2017 at 19:24

  I needed to thank you for this great read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I’ve got you book marked to look at new things you post…|

 13. Itamar Serp

  17 października 2017 at 21:35

  Undeniably imagine that which you said. Your favourite justification seemed to be on the internet the easiest thing to have in mind of. I say to you, I certainly get irked even as other folks consider worries that they plainly do not recognize about. You managed to hit the nail upon the highest and also defined out the whole thing with no need side-effects , folks could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 14. Lelio Junior

  17 października 2017 at 22:32

  I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. You are amazing! Thanks!|

 15. Umanizzare presídios

  18 października 2017 at 00:40

  Hi, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!|

 16. Umanizzare presidios

  18 października 2017 at 03:09

  Hi there, this weekend is nice in favor of me, because this point in time i am reading this fantastic educational piece of writing here at my residence.|

 17. Download Imagine Dragons Thunder

  18 października 2017 at 03:16

  Hey there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to prevent hackers?|

 18. Luiz Gastão Bittencourt

  18 października 2017 at 05:26

  Hello! I realize this is somewhat off-topic but I had to ask. Does operating a well-established blog such as yours require a lot of work? I am brand new to blogging but I do write in my diary daily. I’d like to start a blog so I can share my personal experience and feelings online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou!|

 19. Umanizzare presidios

  18 października 2017 at 07:09

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers|

 20. Lélio Vieira Carneiro Junio

  18 października 2017 at 08:50

  Can I simply say what a comfort to uncover a person that really knows what they are discussing over the internet. You actually know how to bring a problem to light and make it important. More people need to look at this and understand this side of your story. It’s surprising you’re not more popular given that you surely possess the gift.|

 21. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 10:37

  First off I would like to say excellent blog! I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your head prior to writing. I have had difficulty clearing my thoughts in getting my thoughts out there. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally lost simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Thank you!|

 22. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 12:21

  Hello would you mind letting me know which webhost you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good web hosting provider at a honest price? Thank you, I appreciate it!|

 23. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  18 października 2017 at 14:09

  I just like the helpful info you supply in your articles. I will bookmark your weblog and test again right here regularly. I am fairly sure I’ll be informed many new stuff proper right here! Good luck for the following!|

 24. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 16:18

  I like looking through a post that will make men and women think. Also, thanks for allowing me to comment!|

 25. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:55

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for %keyword%|

 26. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 19:19

  Hey! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!|

 27. Itamar Serp

  19 października 2017 at 06:57

  Everyone loves it whenever people get together and share opinions. Great site, keep it up!|

 28. Umanizzare

  19 października 2017 at 09:29

  Hey would you mind letting me know which web host you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good hosting provider at a reasonable price? Cheers, I appreciate it!|

 29. Itamar Serp

  19 października 2017 at 11:59

  My spouse and I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be what precisely I’m looking for. can you offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a few of the subjects you write concerning here. Again, awesome site!|

 30. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 14:26

  I’m not sure where you’re getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for fantastic info I was looking for this information for my mission.|

 31. Lelio Vieira Carneiro

  19 października 2017 at 16:34

  Hi, I read your blogs regularly. Your writing style is witty, keep it up!|

 32. Carlos Eduardo Correa da Veig

  19 października 2017 at 18:44

  Great article.|

 33. Carlos Eduardo Correa da Veig

  19 października 2017 at 22:50

  Someone essentially help to make seriously posts I would state. That is the first time I frequented your website page and up to now? I surprised with the research you made to make this actual submit amazing. Excellent activity!|

 34. Grupo Coral

  20 października 2017 at 00:46

  Hi Dear, are you really visiting this website on a regular basis, if so after that you will without doubt get good know-how.|

 35. Dadado Veig

  20 października 2017 at 02:46

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 36. Grupo Serval presidios

  20 października 2017 at 05:26

  Hi exceptional blog! Does running a blog such as this take a massive amount work? I’ve virtually no understanding of computer programming however I was hoping to start my own blog soon. Anyhow, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I understand this is off subject but I just had to ask. Kudos!|

 37. Umanizzare

  20 października 2017 at 08:00

  That is very fascinating, You are an overly skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to searching for more of your fantastic post. Also, I’ve shared your website in my social networks|

 38. Carlos Eduardo Correa da Veig

  20 października 2017 at 10:38

  Wow, this paragraph is pleasant, my younger sister is analyzing these things, so I am going to tell her.|

 39. Carlos Eduardo Correa da Veig

  20 października 2017 at 13:08

  This is a topic that’s close to my heart… Take care! Where are your contact details though?|

 40. Umanizzare

  21 października 2017 at 00:19

  I read this piece of writing completely regarding the comparison of most recent and earlier technologies, it’s remarkable article.|

 41. Itamar Serpa Fernandes

  21 października 2017 at 09:03

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.|

 42. Umanizzare presídios

  21 października 2017 at 17:54

  Hello it’s me, I am also visiting this web site daily, this web page is genuinely nice and the users are in fact sharing good thoughts.|

 43. Lelio Junior

  22 października 2017 at 02:27

  It’s not my first time to pay a visit this web page, i am browsing this site dailly and get good facts from here daily.|

 44. Grupo Serval presidios

  22 października 2017 at 11:18

  What’s up to every , for the reason that I am actually eager of reading this blog’s post to be updated regularly. It includes fastidious material.|

 45. official statement

  22 października 2017 at 18:19

  I just want to tell you that I am beginner to weblog and seriously enjoyed this web site. Most likely I’m going to bookmark your site . You surely have perfect articles. Kudos for revealing your web site.

 46. Dadado Veig

  22 października 2017 at 20:24

  Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have created some nice practices and we are looking to exchange methods with others, please shoot me an email if interested.|

 47. José Wilame Araújo Rodrigues

  23 października 2017 at 05:36

  Superb, what a blog it is! This blog gives valuable data to us, keep it up.|

 48. Grupo Coral

  23 października 2017 at 14:57

  If some one wants expert view about running a blog then i propose him/her to visit this web site, Keep up the nice work.|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra