Felieton

Zaprogramować Polaka na lęk, żeby mu potem wyjaśniać islam?

W polskiej przestrzeni medialnej jest pewien rodzaj tendencji, powiedzmy para intelektualnej, która podprowadza określoną strategią społeczeństwo do swoistego poczucia winy, wpajanej, która ma w konsekwencji przynosić lęk w Polakach. Lęk ów został z resztą już stwierdzony, to znaczy, że on już naprawdę jest i  został określony jako lęk przed islamem!

Narracja owych publikacji jest zadziwiająco podobna, a opiera się na typowym sposobie pseudoargumentowania, zwanego ad ignorantiam. O co chodzi?

Otóż istnieją środowiska, których przedstawiciele uzurpują sobie prawo do wyjaśniania nam islamu. Nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież nie każdy Polak musi być wszędzie i widzieć wszystko, a z wiedzy tzw. ekspertów się po prostu korzysta, tak przecież na całym świecie ludzie wzajemnie wspomagają się zasobami intelektualnymi.

Jednak  w niektórych polskich mediach pojawiają się tzw. eksperci, którzy nas oświecają w dość specyficzny sposób, który wcale nie ukazuje ich w wiarygodnym świetle.

Tylko że my nie żyjemy w buszu i ogólnie rzecz biorąc, już po chociażby pobieżnym przyjrzeniu się publikacjom internetowym, autorytetów, na których warto opierać swoją wiedzę o islamie jest całe mnóstwo. W obecnych czasach z łatwością można przemierzyć literaturę i liczne dostępne wykłady znawców wszelkich zagadnień, z religioznawczymi włącznie i się z tego korzysta, jeśli się chce znać temat, ale po prostu nie ma się ochoty na samodzielne badania, wyjazdy i naoczne oglądanie świata np. islamskiej kultury, bo i dlaczego mielibyśmy wszyscy mieć na to chęć?

Zdobycie rzetelnej wiedzy na przykład o islamie właśnie i wyrobienie sobie własnego zdania w temacie nie jest żadną wiedzą tajemną, dostępną jedynie nad-przeciętnym osobom, które w pewnych gronach tzw. eksperckich, nazywają nas wszystkich „przeciętnymi Polakami”. Hm…

Sam Koran również nie jest przed nami ukryty – wprawdzie istnieją dwie papierowe jego wersje w tym jedna ocenzurowana, jednakże jego zawartość można odszukać również w internecie, a istotniejsze fragmenty – w opracowaniach naukowych. Można wziąć go do ręki, przeczytać wersy, można też z łatwością zapoznawać się z różnymi opiniami na temat tej księgi i jej interpretacjami.

Jednak pewne grono tzw. ekspertów w Polsce wydaje się samych uznawać za swoiste jury oceniające narodową świadomość Polaków względem islamu. Padają pod naszym adresem sformułowania typu: Polacy są zestresowani jeśli chodzi o islam, nie mają pojęcia o tej religii, są ignorantami, mówi się też o arogancji i nietolerancji. Oczywiście jak nieustannie powtarzający się hejnał pohukuje słowo klucz, które niekiedy chyba już stało się w niektórych środowiskach synonimem terminu „myślenie Polaków”, a słowo to brzmi: stereotyp. Hm… po raz drugi.

Cała ta kawalkada naszych rzekomych wad owocuje według tzw. ekspertów jednym: lękiem przed islamem. Jeśli nawet o tym jeszcze nie wiedzieliśmy, to zostaje nam to powtarzane. Jeżeli natomiast tak bardzo się boimy, to owi eksperci nam pomogą i podadzą na tacy wszystko to co mamy wiedzieć o islamie i jak (sic!) mamy o nim myśleć. To nas z pewnością ma uwolnić od tego okropnego, polskiego, stereotypowo nośnego przerażenia!

Gdy się przegląda owe tzw. kompendia wiedzy o islamie na pewnych polskich stronach, budzi się od razu kilka pytań. Zadajmy je jedno po drugim:

 1. Skąd u owych ekspertów tak nagminne wpajanie Polakom przeciętniactwa?
 2. Dlaczego z taką asercją i podkreśleniem powtarza się, że Polacy są ignorantami?
 3. Dlaczego tzw. eksperci, mówiąc tyle o konieczności dialogu z islamem, uczciwie nie przedstawiają (co akurat na tym polu jest istotne) własnej wyznawanej duchowości?
 4. Dlaczego w proponowanych materiałach nie ma odniesień do Encyklik i stanowiska Kościoła Katolickiego, albo są one traktowane kurtuazyjnie jako konieczny dodatek?
 5. Dlaczego tak nachalnie stawiana jest teza o lęku Polaków przed islamem?
 6. Dlaczego to, co ma stanowić rzekomo kompendium wiedzy o islamie, jest na samym początku szeroko prezentowaną bardzo pejoratywną opinią owych ekspertów na temat świadomości narodu polskiego?

Pozostawmy te pytania do samodzielnej refleksji Czytelnikom, którzy bynajmniej nie zasługują na miano wylęknionych ignorantów!

Na koniec zobaczmy coś bardzo ważnego o nas:

Wczoraj milion z nas – tych właśnie Polaków, wspólnie odmówiło różaniec na granicach naszego kraju. Ilu odmówiło we własnych domach, parafiach, w podróży tego już nikt nie policzy. Kto takiemu narodowi ma śmiałość wmawiać, że się boi? Kto ma czelność ogłaszać, że istnieje „przeciętny” Polak, albo w ogóle „przeciętny” człowiek? Kto chce ukazywać Polaków jako nietolerancyjnych ignorantów?

Każdy dialog zaczyna się od miłości. Miłość to relacja osobowa. Polacy o tak głębokiej i Maryjnej duchowości,  wciąż w ogromnej liczbie modlący się i żyjący życiem sakramentalnym, mieliby być nazywani zalęknionymi ignorantami? Coś tu bardzo nie pasuje drodzy Państwo!

Dialog między ludźmi jest wtedy, gdy obie strony zaczynają z równej pozycji, gdy każda z osób ma świadomość własnej godności osoby ludzkiej i swojej rozumności. Na gruncie rozumu ludzkiego spotykają się osoby różnych wyznań i obserwując sugerowane Polakom treści o ich ignorancji i lęku, lepiej byłoby gdyby gruntu do jakichkolwiek dialogów nie przygotowywali żadni tak działający eksperci, bo szybciej dogadają się sami ludzie, którzy znają swojego Boga, a przez to że Go znają, znają także Miłość do drugiego człowieka!

Ps. Tekst ten proszę potraktować jako wprowadzenie do kolejnego, w którym pochylimy się nad treściami tzw. Leksykonu dla dziennikarzy, pt: „Nie bój się islamu”.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

68 komentarzy

68 Komentarzy

 1. Robert

  8 października 2017 at 20:40

  Nie bój sie islamu,bój sie technologii remote neural monitoring w rekach nadzorców z pod znaku CIAmajd,to drugie dno garnucha tych popapranców których celem jest laicyzacja,wykorzenienie wiary w ,,wymyslonego,,Boga,Chrzescijanskiego,islmskiego…tworzac nowego boga posiadajacego sztuczna inteligencje,kontrolujacego ludzi na całym globie podłaczonych pod jednostke centralna w sieci neuroprzekaznikowej,tradycyjna wiara jest tylko przeszkoda,podobnie jak panstwa narodowe w budowie nowego,cyberbiotechnologicznego społeczenstwa.No to sie nagadałem

  • Natalia

   8 października 2017 at 21:31

   Nie wiem czy to akura ma związej czy inne świństwa (chlor, glifostat), ale w swoim otoczeniu zauważyłam starszych ludzi…jakby się z miesiąca na miesiąc postarzeli o 10 lat. Taki powolni, wiecznie zmęczeni, spokojni…OBserwując ich na codzień od razu zauważyłam różnicę. Na pocieszenie mogę tylko dodać, że coraz więcej osób ma „Szumy uszne” i ktoś w końcu się ostro weżmie za to (za nich).

 2. Maciek

  8 października 2017 at 20:58

  No tak ,rzeczywiście rzygać chce się ,gdy słyszy się monotonny głos „ekspertów” od wszystkiego , owładniętych manią leczenia z przeróżnych „fobii” Właściwie należałoby poczekać na „dobre rady” jak radzić sobie z lękiem przed wkładaniem palców do gniazdka z 230V , czy strachem przed zamianą ice bucket challenge na boiling oil bucket challenge ,albo jak opanować fobię przed skokiem na główkę z dziesięciometrowej wieży do miednicy z wodą . OBAWY CZĘSTO MAJĄ RACJONALNE PODŁOŻE ,A PROMOWANIE BEZMYŚLNEJ BRAWURY TO SZCZYT GŁUPOTY.

  • Maciek

   8 października 2017 at 22:27

   Podejmowanie ryzyko jest nieodłączną częścią życia ,tylko chyba czasami nie warto ,dawać się sprowokować i łapać na prostą manipulację tzn. albo obawa przed islamizacją ,albo współudział w ideologicznym projekcje „multi-kulti” albo-albo. Niestety bywają sytuację ,że oszacowanie ryzyka jest wyjątkowo trudne ,a w tym przypadku także nie jest to chyba zbyt łatwe ,ale bez wątpienia islam MOŻE być groźny . Z resztą sami islamiści kręcąc propagandowe filmy z egzekucji , ucinania głów itd. usilnie starają się o tym zapewniać .

   • Kinetete

    9 października 2017 at 08:32

    I jest groźny. Jeśli już jesteśmy przy czytaniu Koranu, to czy Pani pisząca artykuł, nie zwróciła uwagi, że większość wersetów mówi o świętości wynikającej z zabijania i nawracania niewiernych? Że innowiercy płacą olbrzymie pieniądze za brak przynależności do islamu? Że w odwecie można gwalcic, mordować, torturować? Że dziewczynka 6 letnia nadaje się na żonę? Że seks z noworodkiem to nic złego jeśli jest zewnętrzny? Gdzie kobieta to pół człowiek?? Tak trzeba najpierw poznać i przeczytać.

 3. Bron

  8 października 2017 at 23:38

  Z islamem się nie dialoguje. Od 1300 lat islam podbija, a my stawiamy mu opór. Jeśli przez my rozumieć spadkobierców Cywilizacji Łacińskiej oraz Bizantyjskiej to bilans wychodzi na minus. Jedyne co możemy zrobić to zatrzymać islam na granicach Europy. I tego jako świadomy Polak sobie i Państwu życzę

  • IGO

   13 października 2017 at 19:27

   No właśnie, Bron a My wciąż ględzimy i ględzimy aż się „zaględzimy” i Polak będzie mądry po szkodzie jak zawsze, nic nowego.

 4. Tamaar

  9 października 2017 at 02:07

  cyt : „Sam Koran również nie jest przed nami ukryty – wprawdzie istnieją dwie papierowe jego wersje w tym jedna ocenzurowana,”

  heh…. wie pani co? Samo to JEDNO jedyne zdanie ujawnia pani kompletny brak wiedzy i niekompetencje ;). Jak może pani uważać sie za osobę która ‚ma wiedze o islamie pisząc takie bzdury? Pani sobie nawet nie zadała trudu zeby takie podstawy sprawdzić, a zrobiła pani cały felieton na ten temat??? Żenujące.

 5. Katarzyna Chrzan

  9 października 2017 at 07:10

  Ale Pani widzi, że własnie Pani potwierdzila dokładnie to, o czym napisałam?

 6. Maciej

  9 października 2017 at 22:13

  Proponuje Pani jeszcze bliżej współpracować z posłem Skuteckim, który bezczelnie realizuje misje ocieplania wizerunku islamu w Polsce.

 7. TZ.

  11 października 2017 at 23:18

  paraintelektualnej, a nie „para intelektualnej”

 8. Pola Kowalska

  12 października 2017 at 14:00

  Tak to prawda bardzo boje sie islamu bo jak czlowiek sie WK****i to moze bydlo zabic a bedzie odpowiadal za pelnowartosciowego czlowieka .Plan zydow jest wrazany coraz wiecej szaranczy zydowskiej wkraju to sie nie skonczy niczym dobryw .

 9. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:05

  It’s an amazing paragraph designed for all the online users; they will take advantage from it I am sure.|

 10. Sumadhura Silver Ripples

  17 października 2017 at 11:17

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to seek out any individual with some authentic thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this web site is one thing that’s needed on the web, somebody with somewhat originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!
  Sumadhura Silver Ripples https://goo.gl/X5DJ6a

 11. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 16:31

  This is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise information… Thanks for sharing this one. A must read article!|

 12. costume

  17 października 2017 at 16:49

  After examine a number of of the blog posts in your website now, and I really like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site record and will likely be checking again soon. Pls take a look at my website online as properly and let me know what you think.
  costume https://www.fanmerchstore.com/naruto-ring-stainless-steel-jewelry-men-women-rings-vintage-lord-of-the-rings/

 13. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  17 października 2017 at 16:55

  Fantastic site. Lots of helpful info here. I am sending it to a few buddies ans additionally sharing in delicious. And certainly, thank you on your sweat!|

 14. Hostgator Black Friday DISCOUNT

  17 października 2017 at 17:07

  This actually answered my problem, thank you!
  Hostgator Black Friday DISCOUNT https://hostgatorblackfriday.xyz

 15. application smartphone

  17 października 2017 at 17:28

  A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing a little bit evaluation on this. And he in fact bought me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love studying more on this topic. If doable, as you grow to be expertise, would you thoughts updating your blog with more details? It is extremely useful for me. Massive thumb up for this blog post!
  application smartphone http://shadowfight2hackmod.com/privacy-policy/index.html

 16. Highest Paying Bitcoin Faucet

  17 października 2017 at 18:37

  Nice post. I study something more challenging on completely different blogs everyday. It should at all times be stimulating to learn content material from other writers and observe a little bit one thing from their store. I’d choose to make use of some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your internet blog. Thanks for sharing.
  Highest Paying Bitcoin Faucet http://www.thebitcoinegg.com/bitcoinsuperduperrewards

 17. Lelio Vieira Carneiro

  17 października 2017 at 19:23

  obviously like your web-site but you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the reality nevertheless I’ll definitely come back again.|

 18. how to make a scorpio want you more

  17 października 2017 at 19:31

  Aw, this was a very nice post. In idea I want to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make an excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and on no account appear to get one thing done.

 19. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 19:40

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from. thank you|

 20. Read More

  17 października 2017 at 20:26

  I’d have to examine with you here. Which isn’t something I normally do! I enjoy studying a put up that may make individuals think. Also, thanks for permitting me to remark!
  Read More http://www.videosprout.com/video?id=da2fe59e-30e0-459e-9d89-db634453c1e2

 21. this site

  17 października 2017 at 20:42

  There are definitely quite a lot of details like that to take into consideration. That may be a great level to deliver up. I supply the ideas above as common inspiration however clearly there are questions just like the one you convey up where a very powerful factor can be working in trustworthy good faith. I don?t know if greatest practices have emerged around things like that, but I’m certain that your job is clearly identified as a fair game. Each boys and girls really feel the affect of only a moment’s pleasure, for the rest of their lives.
  this site http://www.familylobby.com/raedess/newsprint.asp?newsid=877276

 22. Lelio Vieira Carneiro Junior

  17 października 2017 at 21:34

  Hi everyone, it’s my first pay a quick visit at this web page, and article is really fruitful designed for me, keep up posting these types of content.|

 23. Lelio Junior

  17 października 2017 at 23:00

  Helpful information. Lucky me I found your website by accident, and I am shocked why this accident did not took place earlier! I bookmarked it.|

 24. mp3 songs free download

  18 października 2017 at 00:45

  You’re so interesting! I don’t believe I’ve read anything like that before. So nice to discover another person with genuine thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is something that’s needed on the internet, someone with some originality!|

 25. Dadado Veig

  18 października 2017 at 01:15

  Wow, fantastic blog layout! How long have you ever been blogging for? you made blogging glance easy. The overall look of your website is fantastic, let alone the content material!

 26. Taylor Swift Look What You Made Me Do mp3

  18 października 2017 at 02:29

  If you would like to get a great deal from this piece of writing then you have to apply such strategies to your won web site.|

 27. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  18 października 2017 at 03:46

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 28. Umanizzare presidios

  18 października 2017 at 05:53

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?|

 29. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 06:49

  This paragraph will assist the internet viewers for creating new webpage or even a weblog from start to end.|

 30. tercio borlenghi jr

  18 października 2017 at 07:35

  you’re really a good webmaster. The website loading velocity is incredible. It sort of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve done a wonderful task on this topic!|

 31. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 09:18

  fantastic post, very informative. I ponder why the other experts of this sector don’t realize this. You must proceed your writing. I am confident, you have a great readers’ base already!|

 32. MAGA

  18 października 2017 at 09:30

  Hi, i believe that i noticed you visited my site so i came to go back the choose?.I’m attempting to find issues to enhance my site!I guess its good enough to use a few of your concepts!!|

 33. Lelio Vieira Carneiro Junior

  18 października 2017 at 11:04

  Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!|

 34. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 12:49

  Greetings! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Appreciate it!|

 35. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 14:16

  Hi would you mind letting me know which hosting company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good hosting provider at a honest price? Thanks a lot, I appreciate it!|

 36. Dadado Veig

  18 października 2017 at 14:39

  I blog quite often and I seriously appreciate your information. This great article has really peaked my interest. I am going to take a note of your site and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.|

 37. Umanizzare

  18 października 2017 at 16:50

  Quality content is the key to attract the viewers to pay a quick visit the website, that’s what this website is providing.|

 38. Itamar Serp

  19 października 2017 at 08:15

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our entire community will be grateful to you.|

 39. Grupo Serval presídios

  19 października 2017 at 10:44

  We’re a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community. Your site provided us with helpful information to work on. You’ve performed an impressive process and our whole community can be grateful to you.|

 40. lacne oplotenie

  19 października 2017 at 11:54

  It is best to participate in a contest for the most effective blogs on the web. I’ll recommend this web site!
  lacne oplotenie https://www.lacne-oplotenie.sk/

 41. Itamar Serp

  19 października 2017 at 13:14

  Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I will be waiting for your next write ups thank you once again.|

 42. Grupo Coral

  19 października 2017 at 15:33

  Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.|

 43. José Wilame Araújo Rodrigues

  19 października 2017 at 17:36

  excellent issues altogether, you just won a new reader. What would you recommend about your publish that you made some days in the past? Any sure?|

 44. Luiz Gastão Bittencourt

  19 października 2017 at 19:53

  whoah this blog is magnificent i really like studying your articles. Keep up the great work! You understand, a lot of individuals are searching round for this information, you could help them greatly. |

 45. Itamar Serpa Fernandes

  19 października 2017 at 21:55

  Excellent blog! Do you have any tips for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed .. Any suggestions? Thanks a lot!|

 46. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  19 października 2017 at 23:46

  Your mode of explaining all in this piece of writing is genuinely nice, all can easily know it, Thanks a lot.|

 47. Lelio Vieira Carneiro Junior

  20 października 2017 at 01:41

  Hi there to every single one, it’s actually a fastidious for me to visit this site, it contains priceless Information.|

 48. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 04:11

  hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up something new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, since I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon.|

 49. José Wilame Araújo Rodrigues

  20 października 2017 at 06:42

  hey there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this site, as I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective interesting content. Ensure that you update this again very soon.|

 50. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  20 października 2017 at 09:21

  I’m curious to find out what blog platform you’re working with? I’m experiencing some minor security issues with my latest blog and I would like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations?|

 51. Carlos Eduardo Veiga

  20 października 2017 at 11:55

  What’s up Dear, are you truly visiting this site regularly, if so after that you will definitely obtain good knowledge.|

 52. Itamar Serp

  20 października 2017 at 14:25

  What’s up, after reading this remarkable article i am also delighted to share my experience here with mates.|

 53. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 19:48

  Wow, superb weblog layout! How lengthy have you ever been blogging for? you made running a blog glance easy. The entire glance of your site is excellent, let alone the content!

 54. Luiz Gastão Bittencourt

  21 października 2017 at 04:29

  Hi there, I read your new stuff regularly. Your writing style is witty, keep up the good work!|

 55. Grupo Coral

  21 października 2017 at 13:21

  Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards|

 56. Dadado Veig

  21 października 2017 at 22:14

  I’m not sure why but this weblog is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.|

 57. Egli Diana Pinto

  22 października 2017 at 06:43

  Hi there! This blog post couldn’t be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I will forward this post to him. Fairly certain he will have a very good read. Many thanks for sharing!|

 58. Image to Text OCR

  22 października 2017 at 11:39

  This web site can be a stroll-by for the entire information you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.
  Image to Text OCR https://play.google.com/store/apps/details?id=com.freeapp.imagetotextocrs

 59. marketing farming

  22 października 2017 at 11:55

  I’m impressed, I must say. Actually not often do I encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and let me let you know, you will have hit the nail on the head. Your idea is excellent; the problem is one thing that not enough persons are speaking intelligently about. I’m very pleased that I stumbled across this in my seek for something referring to this.
  marketing farming http://www.tgdaily.com/enterprise/advertising/why-you-must-hire-a-marketing-expert

 60. Free web submission

  22 października 2017 at 12:13

  Once I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a remark is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any approach you can remove me from that service? Thanks!
  Free web submission http://www.add-e.com/submitter

 61. pisces man best love match

  22 października 2017 at 12:29

  I found your blog web site on google and check a number of of your early posts. Continue to keep up the excellent operate. I simply further up your RSS feed to my MSN Information Reader. Searching for forward to studying extra from you later on!…
  pisces man best love match http://www.youtube.com/watch?v=ntm4LcqIT8c

 62. enfp love compatibility

  22 października 2017 at 12:57

  After study a couple of of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site record and shall be checking again soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.
  enfp love compatibility http://www.youtube.com/watch?v=3VfqILYnAVI

 63. Itamar Serp

  22 października 2017 at 15:50

  Just desire to say your article is as astonishing. The clearness on your post is simply great and i could suppose you are knowledgeable in this subject. Well together with your permission let me to take hold of your feed to keep up to date with imminent post. Thanks one million and please continue the rewarding work.|

 64. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  23 października 2017 at 00:46

  Spot on with this write-up, I really think this site needs much more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the advice!|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra