Felieton

Zaprogramować Polaka na lęk, żeby mu potem wyjaśniać islam?

W polskiej przestrzeni medialnej jest pewien rodzaj tendencji, powiedzmy para intelektualnej, która podprowadza określoną strategią społeczeństwo do swoistego poczucia winy, wpajanej, która ma w konsekwencji przynosić lęk w Polakach. Lęk ów został z resztą już stwierdzony, to znaczy, że on już naprawdę jest i  został określony jako lęk przed islamem!

Narracja owych publikacji jest zadziwiająco podobna, a opiera się na typowym sposobie pseudoargumentowania, zwanego ad ignorantiam. O co chodzi?

Otóż istnieją środowiska, których przedstawiciele uzurpują sobie prawo do wyjaśniania nam islamu. Nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież nie każdy Polak musi być wszędzie i widzieć wszystko, a z wiedzy tzw. ekspertów się po prostu korzysta, tak przecież na całym świecie ludzie wzajemnie wspomagają się zasobami intelektualnymi.

Jednak  w niektórych polskich mediach pojawiają się tzw. eksperci, którzy nas oświecają w dość specyficzny sposób, który wcale nie ukazuje ich w wiarygodnym świetle.

Tylko że my nie żyjemy w buszu i ogólnie rzecz biorąc, już po chociażby pobieżnym przyjrzeniu się publikacjom internetowym, autorytetów, na których warto opierać swoją wiedzę o islamie jest całe mnóstwo. W obecnych czasach z łatwością można przemierzyć literaturę i liczne dostępne wykłady znawców wszelkich zagadnień, z religioznawczymi włącznie i się z tego korzysta, jeśli się chce znać temat, ale po prostu nie ma się ochoty na samodzielne badania, wyjazdy i naoczne oglądanie świata np. islamskiej kultury, bo i dlaczego mielibyśmy wszyscy mieć na to chęć?

Zdobycie rzetelnej wiedzy na przykład o islamie właśnie i wyrobienie sobie własnego zdania w temacie nie jest żadną wiedzą tajemną, dostępną jedynie nad-przeciętnym osobom, które w pewnych gronach tzw. eksperckich, nazywają nas wszystkich „przeciętnymi Polakami”. Hm…

Sam Koran również nie jest przed nami ukryty – wprawdzie istnieją dwie papierowe jego wersje w tym jedna ocenzurowana, jednakże jego zawartość można odszukać również w internecie, a istotniejsze fragmenty – w opracowaniach naukowych. Można wziąć go do ręki, przeczytać wersy, można też z łatwością zapoznawać się z różnymi opiniami na temat tej księgi i jej interpretacjami.

Jednak pewne grono tzw. ekspertów w Polsce wydaje się samych uznawać za swoiste jury oceniające narodową świadomość Polaków względem islamu. Padają pod naszym adresem sformułowania typu: Polacy są zestresowani jeśli chodzi o islam, nie mają pojęcia o tej religii, są ignorantami, mówi się też o arogancji i nietolerancji. Oczywiście jak nieustannie powtarzający się hejnał pohukuje słowo klucz, które niekiedy chyba już stało się w niektórych środowiskach synonimem terminu „myślenie Polaków”, a słowo to brzmi: stereotyp. Hm… po raz drugi.

Cała ta kawalkada naszych rzekomych wad owocuje według tzw. ekspertów jednym: lękiem przed islamem. Jeśli nawet o tym jeszcze nie wiedzieliśmy, to zostaje nam to powtarzane. Jeżeli natomiast tak bardzo się boimy, to owi eksperci nam pomogą i podadzą na tacy wszystko to co mamy wiedzieć o islamie i jak (sic!) mamy o nim myśleć. To nas z pewnością ma uwolnić od tego okropnego, polskiego, stereotypowo nośnego przerażenia!

Gdy się przegląda owe tzw. kompendia wiedzy o islamie na pewnych polskich stronach, budzi się od razu kilka pytań. Zadajmy je jedno po drugim:

 1. Skąd u owych ekspertów tak nagminne wpajanie Polakom przeciętniactwa?
 2. Dlaczego z taką asercją i podkreśleniem powtarza się, że Polacy są ignorantami?
 3. Dlaczego tzw. eksperci, mówiąc tyle o konieczności dialogu z islamem, uczciwie nie przedstawiają (co akurat na tym polu jest istotne) własnej wyznawanej duchowości?
 4. Dlaczego w proponowanych materiałach nie ma odniesień do Encyklik i stanowiska Kościoła Katolickiego, albo są one traktowane kurtuazyjnie jako konieczny dodatek?
 5. Dlaczego tak nachalnie stawiana jest teza o lęku Polaków przed islamem?
 6. Dlaczego to, co ma stanowić rzekomo kompendium wiedzy o islamie, jest na samym początku szeroko prezentowaną bardzo pejoratywną opinią owych ekspertów na temat świadomości narodu polskiego?

Pozostawmy te pytania do samodzielnej refleksji Czytelnikom, którzy bynajmniej nie zasługują na miano wylęknionych ignorantów!

Na koniec zobaczmy coś bardzo ważnego o nas:

Wczoraj milion z nas – tych właśnie Polaków, wspólnie odmówiło różaniec na granicach naszego kraju. Ilu odmówiło we własnych domach, parafiach, w podróży tego już nikt nie policzy. Kto takiemu narodowi ma śmiałość wmawiać, że się boi? Kto ma czelność ogłaszać, że istnieje „przeciętny” Polak, albo w ogóle „przeciętny” człowiek? Kto chce ukazywać Polaków jako nietolerancyjnych ignorantów?

Każdy dialog zaczyna się od miłości. Miłość to relacja osobowa. Polacy o tak głębokiej i Maryjnej duchowości,  wciąż w ogromnej liczbie modlący się i żyjący życiem sakramentalnym, mieliby być nazywani zalęknionymi ignorantami? Coś tu bardzo nie pasuje drodzy Państwo!

Dialog między ludźmi jest wtedy, gdy obie strony zaczynają z równej pozycji, gdy każda z osób ma świadomość własnej godności osoby ludzkiej i swojej rozumności. Na gruncie rozumu ludzkiego spotykają się osoby różnych wyznań i obserwując sugerowane Polakom treści o ich ignorancji i lęku, lepiej byłoby gdyby gruntu do jakichkolwiek dialogów nie przygotowywali żadni tak działający eksperci, bo szybciej dogadają się sami ludzie, którzy znają swojego Boga, a przez to że Go znają, znają także Miłość do drugiego człowieka!

Ps. Tekst ten proszę potraktować jako wprowadzenie do kolejnego, w którym pochylimy się nad treściami tzw. Leksykonu dla dziennikarzy, pt: „Nie bój się islamu”.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

106 komentarzy

106 Komentarzy

 1. Robert

  8 października 2017 at 20:40

  Nie bój sie islamu,bój sie technologii remote neural monitoring w rekach nadzorców z pod znaku CIAmajd,to drugie dno garnucha tych popapranców których celem jest laicyzacja,wykorzenienie wiary w ,,wymyslonego,,Boga,Chrzescijanskiego,islmskiego…tworzac nowego boga posiadajacego sztuczna inteligencje,kontrolujacego ludzi na całym globie podłaczonych pod jednostke centralna w sieci neuroprzekaznikowej,tradycyjna wiara jest tylko przeszkoda,podobnie jak panstwa narodowe w budowie nowego,cyberbiotechnologicznego społeczenstwa.No to sie nagadałem

  • Natalia

   8 października 2017 at 21:31

   Nie wiem czy to akura ma związej czy inne świństwa (chlor, glifostat), ale w swoim otoczeniu zauważyłam starszych ludzi…jakby się z miesiąca na miesiąc postarzeli o 10 lat. Taki powolni, wiecznie zmęczeni, spokojni…OBserwując ich na codzień od razu zauważyłam różnicę. Na pocieszenie mogę tylko dodać, że coraz więcej osób ma „Szumy uszne” i ktoś w końcu się ostro weżmie za to (za nich).

 2. Maciek

  8 października 2017 at 20:58

  No tak ,rzeczywiście rzygać chce się ,gdy słyszy się monotonny głos „ekspertów” od wszystkiego , owładniętych manią leczenia z przeróżnych „fobii” Właściwie należałoby poczekać na „dobre rady” jak radzić sobie z lękiem przed wkładaniem palców do gniazdka z 230V , czy strachem przed zamianą ice bucket challenge na boiling oil bucket challenge ,albo jak opanować fobię przed skokiem na główkę z dziesięciometrowej wieży do miednicy z wodą . OBAWY CZĘSTO MAJĄ RACJONALNE PODŁOŻE ,A PROMOWANIE BEZMYŚLNEJ BRAWURY TO SZCZYT GŁUPOTY.

 3. Bron

  8 października 2017 at 23:38

  Z islamem się nie dialoguje. Od 1300 lat islam podbija, a my stawiamy mu opór. Jeśli przez my rozumieć spadkobierców Cywilizacji Łacińskiej oraz Bizantyjskiej to bilans wychodzi na minus. Jedyne co możemy zrobić to zatrzymać islam na granicach Europy. I tego jako świadomy Polak sobie i Państwu życzę

  • IGO

   13 października 2017 at 19:27

   No właśnie, Bron a My wciąż ględzimy i ględzimy aż się „zaględzimy” i Polak będzie mądry po szkodzie jak zawsze, nic nowego.

 4. Tamaar

  9 października 2017 at 02:07

  cyt : „Sam Koran również nie jest przed nami ukryty – wprawdzie istnieją dwie papierowe jego wersje w tym jedna ocenzurowana,”

  heh…. wie pani co? Samo to JEDNO jedyne zdanie ujawnia pani kompletny brak wiedzy i niekompetencje ;). Jak może pani uważać sie za osobę która ‚ma wiedze o islamie pisząc takie bzdury? Pani sobie nawet nie zadała trudu zeby takie podstawy sprawdzić, a zrobiła pani cały felieton na ten temat??? Żenujące.

 5. Katarzyna Chrzan

  9 października 2017 at 07:10

  Ale Pani widzi, że własnie Pani potwierdzila dokładnie to, o czym napisałam?

 6. Maciej

  9 października 2017 at 22:13

  Proponuje Pani jeszcze bliżej współpracować z posłem Skuteckim, który bezczelnie realizuje misje ocieplania wizerunku islamu w Polsce.

 7. TZ.

  11 października 2017 at 23:18

  paraintelektualnej, a nie „para intelektualnej”

 8. Pola Kowalska

  12 października 2017 at 14:00

  Tak to prawda bardzo boje sie islamu bo jak czlowiek sie WK****i to moze bydlo zabic a bedzie odpowiadal za pelnowartosciowego czlowieka .Plan zydow jest wrazany coraz wiecej szaranczy zydowskiej wkraju to sie nie skonczy niczym dobryw .

 9. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:05

  It’s an amazing paragraph designed for all the online users; they will take advantage from it I am sure.|

 10. Sumadhura Silver Ripples

  17 października 2017 at 11:17

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to seek out any individual with some authentic thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this web site is one thing that’s needed on the web, somebody with somewhat originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!
  Sumadhura Silver Ripples https://goo.gl/X5DJ6a

 11. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 16:31

  This is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise information… Thanks for sharing this one. A must read article!|

 12. Hostgator Black Friday DISCOUNT

  17 października 2017 at 17:07

  This actually answered my problem, thank you!
  Hostgator Black Friday DISCOUNT https://hostgatorblackfriday.xyz

 13. Read More

  17 października 2017 at 20:26

  I’d have to examine with you here. Which isn’t something I normally do! I enjoy studying a put up that may make individuals think. Also, thanks for permitting me to remark!
  Read More http://www.videosprout.com/video?id=da2fe59e-30e0-459e-9d89-db634453c1e2

 14. mp3 songs free download

  18 października 2017 at 00:45

  You’re so interesting! I don’t believe I’ve read anything like that before. So nice to discover another person with genuine thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is something that’s needed on the internet, someone with some originality!|

 15. Dadado Veig

  18 października 2017 at 01:15

  Wow, fantastic blog layout! How long have you ever been blogging for? you made blogging glance easy. The overall look of your website is fantastic, let alone the content material!

 16. Taylor Swift Look What You Made Me Do mp3

  18 października 2017 at 02:29

  If you would like to get a great deal from this piece of writing then you have to apply such strategies to your won web site.|

 17. Umanizzare presidios

  18 października 2017 at 05:53

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?|

 18. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 06:49

  This paragraph will assist the internet viewers for creating new webpage or even a weblog from start to end.|

 19. tercio borlenghi jr

  18 października 2017 at 07:35

  you’re really a good webmaster. The website loading velocity is incredible. It sort of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve done a wonderful task on this topic!|

 20. MAGA

  18 października 2017 at 09:30

  Hi, i believe that i noticed you visited my site so i came to go back the choose?.I’m attempting to find issues to enhance my site!I guess its good enough to use a few of your concepts!!|

 21. Umanizzare

  18 października 2017 at 16:50

  Quality content is the key to attract the viewers to pay a quick visit the website, that’s what this website is providing.|

 22. lacne oplotenie

  19 października 2017 at 11:54

  It is best to participate in a contest for the most effective blogs on the web. I’ll recommend this web site!
  lacne oplotenie https://www.lacne-oplotenie.sk/

 23. José Wilame Araújo Rodrigues

  19 października 2017 at 17:36

  excellent issues altogether, you just won a new reader. What would you recommend about your publish that you made some days in the past? Any sure?|

 24. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  19 października 2017 at 23:46

  Your mode of explaining all in this piece of writing is genuinely nice, all can easily know it, Thanks a lot.|

 25. Lelio Vieira Carneiro Junior

  20 października 2017 at 01:41

  Hi there to every single one, it’s actually a fastidious for me to visit this site, it contains priceless Information.|

 26. Carlos Eduardo Veiga

  20 października 2017 at 11:55

  What’s up Dear, are you truly visiting this site regularly, if so after that you will definitely obtain good knowledge.|

 27. Itamar Serp

  20 października 2017 at 14:25

  What’s up, after reading this remarkable article i am also delighted to share my experience here with mates.|

 28. Luiz Gastão Bittencourt

  21 października 2017 at 04:29

  Hi there, I read your new stuff regularly. Your writing style is witty, keep up the good work!|

 29. Grupo Coral

  21 października 2017 at 13:21

  Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards|

 30. Egli Diana Pinto

  22 października 2017 at 06:43

  Hi there! This blog post couldn’t be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I will forward this post to him. Fairly certain he will have a very good read. Many thanks for sharing!|

 31. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  23 października 2017 at 00:46

  Spot on with this write-up, I really think this site needs much more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the advice!|

 32. Lélio Vieira Carneiro Junio

  24 października 2017 at 06:05

  Great web site you have got here.. It’s difficult to find high-quality writing like yours nowadays. I honestly appreciate people like you! Take care!!|

 33. Umanizzare presidios

  24 października 2017 at 15:33

  Hi there Dear, are you really visiting this site daily, if so after that you will without doubt obtain fastidious know-how.|

 34. tercio borlenghi jr

  25 października 2017 at 10:47

  Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks|

 35. Music Videos

  25 października 2017 at 16:41

  It’s hard to find knowledgeable folks on this subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 36. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 23:57

  Thank you for the auspicious writeup. It in reality was a enjoyment account it. Look advanced to more brought agreeable from you! By the way, how could we keep up a correspondence?|

 37. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 01:07

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!|

 38. Dadado Veig

  26 października 2017 at 06:39

  you’re really a excellent webmaster. The website loading speed is amazing. It kind of feels that you’re doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork. you have done a great task in this topic!|

 39. Lelio Junior

  26 października 2017 at 07:28

  I must thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own site now ;)|

 40. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 08:41

  Why viewers still make use of to read news papers when in this technological globe the whole thing is accessible on web?|

 41. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 11:13

  Hello, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you.|

 42. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 12:32

  I will immediately take hold of your rss feed as I can not in finding your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly let me realize in order that I may just subscribe. Thanks.|

 43. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 13:54

  That is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very precise info… Thanks for sharing this one. A must read post!|

 44. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 15:15

  Highly descriptive article, I loved that bit. Will there be a part 2?|

 45. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 20:12

  Hello, i think that i noticed you visited my website thus i came to go back the want?.I am trying to in finding issues to improve my site!I suppose its good enough to use some of your ideas!!|

 46. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 01:03

  Awesome! Its in fact remarkable piece of writing, I have got much clear idea on the topic of from this post.|

 47. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 02:16

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?|

 48. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 11:18

  That is a good tip especially to those new to the blogosphere. Simple but very precise information… Many thanks for sharing this one. A must read article!|

 49. Grupo Coral fraude

  27 października 2017 at 13:17

  Hi! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions? With thanks|

 50. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 16:25

  Greate article. Keep writing such kind of info on your blog. Im really impressed by your site.

 51. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 18:44

  I think the admin of this web page is really working hard in favor of his web site, as here every stuff is quality based data.|

 52. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 19:54

  Wow, this post is fastidious, my younger sister is analyzing these kinds of things, thus I am going to inform her.|

 53. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 21:04

  I have learn a few excellent stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I surprise how much attempt you put to create one of these wonderful informative web site.|

 54. Lelio Junior

  28 października 2017 at 00:35

  Hi, I believe your website could possibly be having browser compatibility issues. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, excellent website!|

 55. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 01:46

  Very nice post. I absolutely appreciate this website. Stick with it!|

 56. Lelio Vieira Carneiro

  28 października 2017 at 04:10

  I was recommended this web site through my cousin. I’m now not sure whether this submit is written by him as nobody else recognise such unique approximately my difficulty. You’re incredible! Thank you!|

 57. best pron

  8 listopada 2017 at 13:28

  4CutKI This is a great tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very precise info Many thanks for sharing this one. A must read article!

 58. besting timex

  9 listopada 2017 at 08:15

  Hey very interesting blog!

 59. Model Papers

  15 listopada 2017 at 18:56

  if you are if you are in an apartment that is confined, then folding tables would be very well suited for you;;

 60. home security systems diy wireless review

  16 listopada 2017 at 02:36

  Do you feel the build may well be more guarantee in your home?

 61. acuriousmix.com

  18 listopada 2017 at 05:04

  Thanks for finally talking about >Zaprogramować Polaka na lęk,
  żeby mu potem wyjaśniać islam? – Prawy.pl <Liked it!

 62. soccer statistics

  20 listopada 2017 at 03:50

  Very nice blog post. I definitely love this site. Keep it up!

 63. limpieza comunidades

  22 listopada 2017 at 01:21

  you are in point of fact a good webmaster. The site loading speed is incredible.

 64. callus

  22 listopada 2017 at 03:03

  some really superb blog posts on this internet site , thankyou for contribution.

 65. stock exchange canada

  22 listopada 2017 at 22:27

  very good, Are you contemplating taking up sport fishing.

 66. health

  24 listopada 2017 at 00:49

  Muchos Gracias for your article.Really thank you! Really Cool.

 67. King

  24 listopada 2017 at 04:41

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I don’t know who you are but certainly you’re going to
  a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 68. Mathematics

  24 listopada 2017 at 06:04

  Thank you ever so for you article.Thanks Again. Much obliged.

 69. www.memorytoday.com

  24 listopada 2017 at 09:34

  I am actually thankful to the owner of this website who has
  shared this great paragraph at at this time.

 70. Rosemead Mortgage Company

  24 listopada 2017 at 23:33

  Im grateful for the post.Thanks Again. Want more.

 71. seo

  25 listopada 2017 at 03:04

  It as nearly impossible to find educated people in this particular topic, but you sound like you know what you are talking about! Thanks

 72. outdoor playground mats

  26 listopada 2017 at 19:36

  Very interesting subject , regards for putting up.

 73. free download for windows pc

  29 listopada 2017 at 14:52

  I will not talk about your competence, the write-up simply disgusting

 74. Coupon Codes

  29 listopada 2017 at 20:45

  Thankyou for all your efforts that you have put in this. very interesting information.

 75. Darwin Horan

  29 listopada 2017 at 22:35

  I really liked your article post.Thanks Again. Awesome.

 76. Pingback: URL

 77. hunden futter

  2 grudnia 2017 at 21:39

  ta, aussi je devais les indices de qu aen fait

 78. VIP Financing Solutions

  4 grudnia 2017 at 20:21

  very few web-sites that transpire to be comprehensive below, from our point of view are undoubtedly effectively worth checking out

 79. VIP Financing Solutions reviews

  5 grudnia 2017 at 00:15

  Really enjoyed this blog article.Much thanks again. Awesome.

 80. terry london vip financing

  5 grudnia 2017 at 04:10

  Thanks for sharing this very good post. Very inspiring! (as always, btw)

 81. prevodilac sa nemackog na srpski

  5 grudnia 2017 at 16:06

  This unique blog is really interesting as well as informative. I have discovered many helpful things out of this blog. I ad love to return again soon. Thanks!

 82. booking

  7 grudnia 2017 at 12:15

  Muchos Gracias for your blog.Thanks Again. Fantastic.

 83. gay

  7 grudnia 2017 at 16:14

  Really informative post.Thanks Again. Want more.

 84. anal

  7 grudnia 2017 at 20:11

  Muchos Gracias for your blog.Much thanks again. Cool.

 85. SEO

  8 grudnia 2017 at 02:04

  This is a list of phrases, not an essay. you will be incompetent

 86. WordPress Hosting

  9 grudnia 2017 at 10:20

  My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post truly made my day. You cann at imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 87. kayseri avukat

  9 grudnia 2017 at 14:28

  Many thanks! Exactly where are your contact details though?

 88. Filmes Online HD

  10 grudnia 2017 at 01:03

  This is one awesome blog.Much thanks again. Awesome.

 89. retro

  10 grudnia 2017 at 12:14

  Thanks again for the blog post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 90. Vancouver SEO company

  10 grudnia 2017 at 16:18

  Say, you got a nice post.Much thanks again. Cool.

 91. TSX

  10 grudnia 2017 at 18:24

  I will right away grab your rss as I can at to find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Please allow me realize so that I may subscribe. Thanks.

 92. coffee

  10 grudnia 2017 at 22:34

  wow, awesome blog.Thanks Again. Awesome.

 93. unicorn mug

  12 grudnia 2017 at 09:29

  Thanks so much for the blog post.Thanks Again. Keep writing.

 94. VIP Financing Solutions

  13 grudnia 2017 at 02:02

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure nice factors in features also.

 95. VIP Financing Solutions

  13 grudnia 2017 at 04:09

  What as up mates, you are sharing your opinion concerning blog Web optimization, I am also new user of web, so I am also getting more from it. Thanks to all.

 96. ken calhoun

  13 grudnia 2017 at 10:17

  You can definitely see your expertise in the work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren at afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 97. sell bitcoin

  13 grudnia 2017 at 12:19

  Merely wanna state that this is very helpful , Thanks for taking your time to write this.

 98. Hi there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of
  any please share. Appreciate it!

 99. school

  14 grudnia 2017 at 01:32

  Perfectly composed content material , regards for entropy.

 100. how to buy bitcoin hawaii

  14 grudnia 2017 at 03:38

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject.

 101. credit repair

  14 grudnia 2017 at 05:42

  wow, superb blog post.Really pumped up about read more. Really want more.

 102. I every time used to study paragraph in news papers but now as I
  am a user of net thus from now I am using net for
  content, thanks to web.

 103. Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog.
  You have some really good posts and I feel I would be
  a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like
  to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please blast me an email if interested. Thanks!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra