Felieton

Pułapki popularnych stereotypów wychowawczych. cz.1.

Mity, które warto poddać pod dyskusję, dobijają się nagminnie do naszego życia, a ile z nich już sforsowało wejście w nasze umysły, Bóg raczy sam wiedzieć!

Dziś propozycja dla Państwa jest taka: Abyśmy wspólnie pochylili się nad zjawiskami, które wniknęły w społeczeństwo tak mocno, iż stały się normą, której się już nikt nie dziwi. Ale człowiek musi się dziwić, bo wiele zachowań ludzkich – naszych zachowań wchodzi nam niekiedy w krew, a wcale nie muszą być one słuszne. Mądrość natomiast polega na tym, że dla wszelkich zjawisk, które w błogosławiony sposób nas niepokoją, szukamy po prostu przyczyn. Wtedy obraz nam się sam składa w całość przyczynowo-skutkową tak, że znając przyczyny różnych zjawisk społecznych, odkrywamy sposób racjonalnego reagowania na to, w co sami daliśmy się zagonić, a okazało się niesłusznym.

Zauważmy więc wspólnie pewne fakty, które przyjmujemy w większości jako normy i poddajmy je w wątpliwość, bo może to wcale nie są normy? Poddajmy razem pod dyskusję współczesne opinie na temat sposobów reagowania na propozycje ze strony świata, kierowane do dzieci i młodzieży. Nie analizujmy w tym momencie jednak naszych podopiecznych, ale nas samych, nasze podejście do zjawisk, które być może niekiedy są pułapkami, w które to my dorośli wpadliśmy lub… jeszcze nie.

Mit 1.: Instytucje zaufania publicznego są bezpieczne. Oczywiście w tym miejscu chodzi o szkoły, świetlice środowiskowe, różne kluby przeznaczone dla dzieci itd… Otóż nie zawsze są one bezpieczne i wcale nie chodzi o odnotowywane  agresywne zachowania dzieci i młodzieży, które bywają w szkołach, ale które to sprawny wychowawca dokładnie wie jak potraktować.

Chodzi o same propozycje, które pojawiają w środowiskach szkolnych ze strony niektórych pedagogów, na przykład puszczane w niektórych świetlicach szkolnych złe bajki, po których obejrzeniu niektóre dzieci boją się i nie mogą spać. Znane są sytuacje, gdy rodzice reagujący na takie zjawisko usłyszeli od pań świetliczanek, że nie mają wpływu na dobór odtwarzanych filmów, ale że rozumieją niepokój rodzicielski i same swoim dzieciom by tego nie puszczały. Jest to świadectwo rodzica pewnej prestiżowej szkoły!

Nie wiem, czy Państwo kiedyś weszli do jakiekolwiek biblioteki szkolnej i zanurzyli się w naprawdę pokaźny regał z propozycjami o związkach dziewczyn z wilkołakami? Taką literaturą niekiedy są przepełnione całe półki bibliotek szkolnych.

Największym kuriozum jakie spotkałam było ogłoszenie zachęcające do zapisów dzieci do żłobka. Tak, chodzi o żłobek i to nie jest pomyłka. Na plakacie widniał napis, że w owej placówce pracuje się z dziećmi metodą niejakiego Temla. Jak się okazało, za owymi metodami stoi całkiem niezła taoistyczna ezoteryka, która w szerokim spectrum rozwija się nieźle w Zakładzie Podstaw Pedagogiki Instytutu Pedagogiki Wydziału Pedagogicznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Co na to mistrz Jan Długosz? Możemy się domyślać.

To tylko trzy przykłady z życia placówek oświatowych… Niech zmotywują nas do samodzielnego przyglądania się temu, co się w nich dzieje. W dobie Internetu wszelkie potrzebne nam informacje do samodzielnej oceny są na wyciągnięcie ręki.

Mit2. Świat autorytetów nie jest czysty. Oczywiście jest wielu, ludzi prawdziwie oddanych dziełom, czy to dydaktycznym, czy innym. Jednak pośród nich są też osoby, którym wcale nie musi chodzić o dobro naszych dzieci. Można łatwo zobaczyć jednak kto realnie działa w służbie Prawdy,a kto nie. Przykładem może być dobra analiza propozycji, które ktoś nam i naszym dzieciom składa, a pamiętajmy że będą one zawsze zewnętrznie dobre. Pośród założeń oferty będzie na przykład tylko jedna, mało znacząca propozycja, która może niszczyć człowieka, młodego tym bardziej, gdyż jest on z racji braku doświadczeń życiowych bardziej narażony na różnego rodzaju wpływy. Tak działają np. różnego rodzaju sekty, które z pozoru tylko uwalniają od na przykład niezdrowego żywienia, w miedzy czasie proponując wizję kobiety, jako bytu gorszej jakości. Młode nastolatki, wnikając w podróż pseudo – duchową, nie wiedzą nawet kiedy zaczynają być spolegliwe wobec mężczyzn, których traktują jako guru. To oczywiście staje się typowym zniewoleniem. Zadowoleni rodzice niekiedy cieszą się, że ich córka, która być może do tej pory sprawiała duże trudności wychowawcze, wyciszyła się i zaczęła np. zdrowo się odżywiać i nie stosuje używek. W rzeczywistości nawet nie zdają sobie sprawy, że właśnie wpadła z deszczu pod rynnę.

Przyglądajmy się bacznie tzw. autorytetom, które oddziałują na nasze dzieci. Naprawdę świat ten nie jest czysty.

Mit.3. Przerzucamy na dzieci nasze lęki.  Gdy mówimy o zagrożeniach duchowych, pada często sformułowanie, z resztą przywoływane przez niektórych psychologów również, że podnosząc tematy owych zagrożeń, przerzucamy nasze lęki na dzieci. Cała tego typu pseudo – merytoryka wybuchła najbardziej jako reakcja na działania ks. Sławomira Kostrzewy, który w konferencjach pt.: „Odebrać dzieciom niewinność” [polecamy dokładnie ją obejrzeć na you tube], prezentuje twarde fakty w temacie, a nie lęki dorosłych. Przypomnijmy że ks. Kostrzewa jest teologiem i kulturoznawcą i do tematu podchodzi fachowo i merytorycznie, z podawaniem wszelkich źródeł informacji.

Troską o duchowy rozwój dzieci i młodzieży jest świadomość istoty propozycji, które są im podsuwane. Konferencje w tej tematyce nie są kierowane do dzieci, ale do dorosłych. Argument ze straszeniem dzieci sam siebie wybija z logicznej implikacji. A swoją drogą, zobaczmy dokładnie, czy to jest normalne, że sporo dzieci nie boi się dziś oglądania horrorów? Że tym żyją i dzielą się w szkołach i na podwórkach drastycznymi treściami, dostępnymi na ekranach ich komórek?

Dokładnie musimy przyjrzeć się procesowi kształtowania się wyobraźni dziecka, bo po konsumowaniu przez ich umysły wielu drastycznych obrazków, których jak to się dziś trafnie mówi, nie da się ‘odzobaczyć’, to one poniosą najtrudniejsze konsekwencje takich procesów.

Jeśli chcemy rzetelnie sprawdzić, co jest modne w podstawówce, z erotyczną sexmasterką włącznie, zapytajmy dzieci. I wystarczy. Sprawdzanie treści, które mają wpływ na kształtowanie emocjonalności, uczuciowości i charakteru dzieci, to nie jest przerzucanie lęków na nie, ale odpowiedzialne wychowywanie.

Mit.4. Demon nie ma wpływu na dzieci. Nam się wydaje, że świat zła nie dotyka dzieci, że one są bezpieczne. A dlaczego demon miałby się kierować taką moralnością? Już Spartanie zabierali dzieci na służbę ideologii, teraz proceder odbierania rodzicom ich dzieci odbywa się w bardzo przebiegły sposób, ale cel jest ten sam. Podawane są im treści wątpliwe duchowo, bo ‘wszyscy to oglądają’, a jak ktoś nie będzie czegoś tam znał, to zostanie klasowym dziwakiem i będzie problem. Tylko że dziecko pod okiem dorosłego może poznać, oczywiście na odpowiednim dla swego wieku poziomie treści, które znają jego rówieśnicy i robić to razem z rodzicem, nie wciągając się w treść, o czym z dzieckiem się rozmawia.

Dziecko nie lubi się czuć poza grupą, to jasne. Potrzebuje grona rówieśników, przyjaźni, która ze swej natury, o czym słusznie pisał do bólu realistyczny Arystoteles, jest relacją opartą na podobieństwie natur dwóch osób. A zatem, jeśli na przykład klasa szkolna w dużej części żyje treściami duchowo wątpliwymi, a tak się niestety niekiedy dzieje, to dlaczego nie zorganizować np. przyparafialnych grup dziecięcych? Wielu księży tego nie robi, temat traktowany jest po macoszemu w parafiach. To my –  rodzice powinniśmy wyruszyć z inicjatywą, a zaręczam Państwu, że wspaniałe rzeczy się wtedy dzieją! Jest na to wiele świadectw i doświadczeń, z którymi można się zapoznać. Pozostawiam temat do samodzielnej refleksji. Zaświadczam na koniec, że takie działania są w brew pozorom bardzo łatwe do przeprowadzenia, przynoszą niezwykłe dobro naszym dzieciom, a sam Duch Święty to prowadzi.

Mit.5. Wszędzie widzi się diabła. Gdy zaczyna się mówić o zagrożeniach duchowych, zwłaszcza skierowanych do dzieci, padają częste pseudoargumenty pod osobistym adresem konkretnych znawców tematu, że „wszędzie widzą diabła”. To oczywiście jest nieuczciwa argumentacja ad personam. To, że ktoś prowadzi prelekcję z tegoż tematu, albo pisze o tym artykuł, nie oznacza wcale, że wszędzie widzi diabła, ale że trwa konferencja poświęcona temu tematowi, albo artykuł jest o tym. Faktem jest, że wielu rodziców jest po takich konferencjach zaszokowanych wielkością liczby złych propozycji kulturowych, skierowanych współcześnie do dzieci i młodzieży. Są jednak oni ogromnie wdzięczni za odkrycie przed nimi świata, który wydawało im się, że dobrze znają, ale wcale tak nie jest.

Ze strony adwersarzy pada też argument, który ma podważać autorytet prelegenta, a mianowicie że doszukuje się wszędzie spisku złego ducha. Oczywiście nagminne wyśmiewanie teorii spiskowej jest typowe, a tymczasem przypomnijmy, spisek zaczął się na początku świata, gdy człowiek wszedł w dialog z demonem. Dlaczego demon miałby sobie odpuścić dzisiaj swoją działalność?

 

To pierwsza część analizy, mitów jest jeszcze kilka, zatrzymajmy się na chwilę, przemyślmy, a już wkrótce pochylimy się nad kolejnymi pięcioma, a potem jeszcze nad kilkoma.

Stańmy się patrzeniem widzącym, mamy w sobie wszystkie narzędzia intelektualne i nikt nie może nam odebrać samodzielnego myślenia.

Duchu Święty prowadź!

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

44 komentarze

44 Komentarzy

 1. Soroka

  9 października 2017 at 12:52

  „Mądrość natomiast polega na tym, że dla wszelkich zjawisk, które w błogosławiony sposób nas niepokoją, szukamy po prostu przyczyn. Wtedy obraz nam się sam składa w całość przyczynowo-skutkową tak, że znając przyczyny różnych zjawisk społecznych, odkrywamy sposób racjonalnego reagowania na to, w co sami daliśmy się zagonić, a okazało się niesłusznym.”
  Brawo pani Kasiu!
  Tylko że to jeszcze nie jest mądrość, tylko otwartość na prawdę. Mądrość jest dopiero wtedy, gdy poznamy prawdę na takim poziomie, który pozwoli nam prawidłowo odróżniać dobro od zła.

 2. Soroka

  9 października 2017 at 13:00

  Ad mit 1.
  Wszystkie bajki, które są oparte na nieprawdzie są złe!
  Dobre są tylko opowieści oparte na realnych podstawach, czyli można zmyślać, ale zmyślenia muszą być realne, bo inaczej dziecko wprowadza się w zakłamany świat, co w życiu dorosłym człowieka skutkuje lemingozą.

 3. Soroka

  9 października 2017 at 13:12

  Ad mit 2.
  Sprawa autorytetów jest skomplikowana, ponieważ przyjęcie kogoś za autorytet zależy od świadomości przyjmującego. Autorytetem obdarza się takiego kogoś, kogo autorytetem obdarza czyjaś świadomość. Świadomość jest to uporządkowany zasób informacji będący w pamięci osoby, w oparciu o który osoba kształtuje swoje postępowanie. Uporządkowanie tego zasobu informacji wyznacza wiara w przyczynę i źródło powstania świata materialnego wyznawana przez daną osobę.
  Nie da się komuś wytłumaczyć, że uznawany przez niego autorytet jest nic nie warty, jeżeli wygłaszane przez ten autorytet opinie, są zgodne ze świadomością uznającego.

 4. Soroka

  9 października 2017 at 13:25

  Ad mit 3.
  Ameryka! Wiadomo przecież od wieków, że dzieci uczą się widzenia świata od rodziców. Młodzi ludzie nie widzą zagrożeń dla siebie w otaczającym świecie. Rodzice już nieraz się sparzyli, albo mają jakieś obawy wynikające z wiary w byle co, więc je dzieci od nich przejmują.
  Ludzie źli i podli chcą, aby dzieci się niczego nie bały, bo wtedy można je łatwiej psuć.

 5. Soroka

  9 października 2017 at 13:38

  Ad mit 4.
  Ludzie nie mają pojęcia co to jest duch i czym się charakteryzuje.
  Człowiek jest jak komputer, a duch jest programem. Aby komputer działał, musi mieć wgrany program.
  Duch inspiruje człowieka do wszelkich działań i te działania noszą w sobie znamiona ducha, który je inspiruje. Dlatego Boga poznajemy po Jego stworzeniu. Dzieła złego ducha noszą w sobie znamiona zła i człowiek obcujący z tymi dziełami, zostaje napełniany tym złem.
  Dobro jest efektem sprawiedliwości i miłosierdzia i wytwarza szczęśliwość ludzi i więzi duchowe pomiędzy dobrymi ludźmi.
  Zło jest efektem niesprawiedliwości i wytwarza nienawiść pomiędzy ludźmi, oraz powoduje cierpienie ludzi, których dotyka niesprawiedliwość.

 6. Soroka

  9 października 2017 at 13:45

  Ad mit 5.
  Diabeł pragnie, aby o nim nie mówić i aby ludzie myśleli że diabła nie ma, bo wtedy ma największe pole do działania.
  Poza tym, przed dobrym nie trzeba przestrzegać i roztrząsać jego aspektów, bo dobro dla nikogo nie jest groźne.
  Zło jest groźne dla ludzi i trzeba przed nim przestrzegać, szczególnie dzieci i młodzież i dlatego należy mówić o nim.
  Ci, którzy chcą ukrywać wszystko, co prowadzi do złego, są sługami zła, a mówiąc dokładnie, są sługami diabła.

 7. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:06

  Thank you a lot for sharing this with all folks you actually realize what you’re talking approximately! Bookmarked. Please additionally visit my web site =). We could have a link exchange arrangement between us|

 8. Grupo Coral fraude

  17 października 2017 at 16:57

  Thank you for any other wonderful article. The place else may anybody get that kind of info in such an ideal manner of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the look for such info.|

 9. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 18:51

  It’s awesome in favor of me to have a web page, which is good for my know-how. thanks admin|

 10. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 19:08

  Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I have really loved browsing your weblog posts. After all I will be subscribing for your feed and I’m hoping you write again soon!|

 11. Lélio Vieira Carneiro Junio

  17 października 2017 at 19:24

  My family all the time say that I am wasting my time here at web, except I know I am getting familiarity daily by reading thes nice content.|

 12. Carlos Eduardo Veiga

  17 października 2017 at 21:35

  My spouse and I stumbled over here coming from a different web address and thought I may as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to checking out your web page again.|

 13. tercio borlenghi junior

  17 października 2017 at 23:37

  I got this web site from my pal who shared with me regarding this web site and now this time I am browsing this web page and reading very informative content at this time.|

 14. Free mp3 Download

  18 października 2017 at 00:18

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Many thanks!|

 15. fast download mp3 songs for free

  18 października 2017 at 00:26

  It’s actually very complex in this full of activity life to listen news on TV, so I only use web for that purpose, and get the most recent information.|

 16. Carlos Eduardo Correa da Veig

  18 października 2017 at 01:56

  I have been surfing on-line more than three hours lately, but I never discovered any interesting article like yours. It’s pretty value sufficient for me. Personally, if all site owners and bloggers made just right content as you probably did, the net will likely be much more helpful than ever before.|

 17. Grupo Coral fraude

  18 października 2017 at 04:26

  I’d like to find out more? I’d care to find out more details.|

 18. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 08:12

  Spot on with this write-up, I actually believe this web site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info!|

 19. MAGA

  18 października 2017 at 09:33

  I like the helpful information you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I am quite certain I’ll learn many new stuff right here! Best of luck for the next!|

 20. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 09:49

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!|

 21. Luiz Gastão Bittencourt

  18 października 2017 at 11:32

  I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.|

 22. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 13:20

  I am truly pleased to glance at this blog posts which includes plenty of useful facts, thanks for providing such data.|

 23. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 16:20

  I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I really hope to see the same high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own site now ;)|

 24. Grupo Coral

  18 października 2017 at 17:22

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!|

 25. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:55

  I just like the helpful info you provide on your articles. I’ll bookmark your blog and test once more right here frequently. I am somewhat certain I will learn lots of new stuff right right here! Best of luck for the next!|

 26. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 07:22

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any methods to help reduce content from being stolen? I’d genuinely appreciate it.|

 27. Carlos Eduardo Correa da Veig

  19 października 2017 at 12:23

  My brother recommended I may like this website. He used to be entirely right. This post actually made my day. You can not believe just how a lot time I had spent for this info! Thanks!|

 28. Carlos Eduardo Correa da Veig

  19 października 2017 at 16:51

  I always emailed this website post page to all my contacts, because if like to read it afterward my links will too.|

 29. Carlos Eduardo Correa da Veig

  19 października 2017 at 19:07

  I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this site. I’m hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal blog now ;)|

 30. Dadado Veig

  19 października 2017 at 21:14

  I’m truly enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Excellent work!|

 31. Grupo Coral presidios

  19 października 2017 at 23:09

  I needed to thank you for this wonderful read!! I absolutely loved every little bit of it. I have you saved as a favorite to check out new stuff you post…|

 32. Grupo Coral presidios

  20 października 2017 at 03:12

  Everyone loves it when people come together and share thoughts. Great website, continue the good work!|

 33. Carlos Eduardo Veiga

  20 października 2017 at 05:50

  I am actually thankful to the holder of this site who has shared this fantastic article at at this place.|

 34. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 08:27

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.|

 35. Grupo Serval presidios

  20 października 2017 at 11:03

  For the reason that the admin of this site is working, no hesitation very rapidly it will be well-known, due to its feature contents.|

 36. Lélio Vieira Carneiro Junio

  20 października 2017 at 16:51

  I think that is among the most important info for me. And i am happy studying your article. But wanna remark on some common things, The web site taste is ideal, the articles is in reality great : D. Excellent job, cheers|

 37. José Wilame Araújo Rodrigues

  21 października 2017 at 01:38

  I got this site from my buddy who told me about this web page and now this time I am browsing this web site and reading very informative articles or reviews at this time.|

 38. Lelio Vieira Carneiro

  21 października 2017 at 10:28

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.|

 39. Lélio Vieira Carneiro Junio

  21 października 2017 at 19:17

  Hello, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!|

 40. Umanizzare presídios

  22 października 2017 at 03:48

  These are in fact great ideas in on the topic of blogging. You have touched some good factors here. Any way keep up wrinting.|

 41. Luiz Gastão Bittencourt

  22 października 2017 at 12:46

  I don’t know if it’s just me or if everybody else encountering issues with your site. It appears like some of the text within your content are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This could be a issue with my internet browser because I’ve had this happen previously. Cheers|

 42. Lélio Vieira Carneiro Junio

  22 października 2017 at 21:49

  First off I would like to say superb blog! I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind. I was interested to know how you center yourself and clear your thoughts prior to writing. I have had a difficult time clearing my thoughts in getting my thoughts out. I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Thank you!|

 43. Luiz Gastão Bittencourt

  23 października 2017 at 16:26

  Thank you for sharing your info. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your further write ups thank you once again.|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra