Z kraju

Leksykon o islamie na miarę naszej ignorancji?

Czy Państwo wiedzieli, że istnieje Leksykon dla dziennikarzy, rzekomo walczący ze stereotypami, w którego samej już nazwie jest zawarty stereotyp, a brzmi on następująco: „Nie bój się islamu”?

Postanowiliśmy się mu ogólnie przyjrzeć.

To bardzo ciekawy tytuł, bo w nim jest zawarte stwierdzenie, że boimy się islamu, jednak może nie wszyscy, bo skoro wyraźnie jest napisane, że Leksykon jest przeznaczony dla dziennikarzy, to z prostej implikacji wynika, że dziennikarze się boją islamu.

Jak to można zrozumieć?

Ach… to taka sugestia powitalna, mocno sugerująca, że być może jeśli któryś z dziennikarzy ośmiela się jakkolwiek opisywać islam, to społeczeństwo od razu ma pomyśleć, że ze strachu, a że lęk nie jest dobrym doradcą, zatem dziennikarze nie zawsze są wiarygodni. No może z wyjątkiem tych, którzy wiedzę czerpią z… Leksykonu dla dziennikarzy?

Boimy się tego, czego nie znamy. I rzeczywiście treści zamieszczone w leksykonie wprost nazywają tę cechę mianem ignorancji.

Erudycja jest istotna, naukowcy z zasady ją posiadają. Granty jakie sypią się na niezliczone podróże umożliwiają im zdobywanie wiedzy, ale czy światopoglądu też? Odróżniamy to!

Na jakiej podstawie jednak znawca jakiejś dziedziny ocenia innych jako ignorantów? Otóż na podstawie badań! Czy na Państwu były one przeprowadzane?

Ze wstępu leksykonu wypływa następująca logika:  Jeśli krytykujesz islam, to znaczy, że się na nim nie znasz. Jeśli media podają złe wiadomości o islamie, to znaczy, że są skanalizowane w stereotypach, wynikających z ignorancji. Czytamy w owym leksykonie na przykład:

„Przekaz dziennikarski jest bardzo ważny, gdyż w naszych czasach media są ogromną siłą, kształtują świadomość większości społeczeństwa, a nawet w pewien sposób kreują rzeczywistość. Media mają również wielką siłę przekonywania – dla znaczącej części ludzi wystarczającym dowodem na prawdziwość jakiegoś zjawiska lub zdarzenia jest fakt opisania tego zjawiska przez prasę lub pokazania go przez media elektroniczne. W przypadku islamu – kultury odległej od nas geograficznie – media pełnią szczególną rolę: zazwyczaj są jedynym źródłem informacji. Tylko nieliczni – znawcy islamu oraz ludzie o wszechstronnej wiedzy, a także podróżnicy – są w stanie zweryfikować informacje przekazywane przez media i tylko ta nieliczna grupa czerpie swoje wiadomości z innych źródeł.”

Co nam się mówi w tym fragmencie? Otóż po pierwsze, medialne doniesienia o islamie, powinniśmy podważać, bo przecież są jedynie owi ‘nieliczni”, którzy znają prawdę, ale to pewnie nie my.

Jeśli więc chodzi o islam mamy wątpić w to, co się nam szeroko podaje, bo istnieje wielka szansa, że doniesienia są serwowane tendencyjnie i wątpliwie. Skąd wiemy, że szansa na niewiarygodność mediów jest wielka? Wynika to z ostatniego zdania o owych ‘nielicznych’.

Jeśli chcemy zaufać erudycie, który zna temat islamu i chcemy czerpać wiedzę od takich osób, trzeba mieć świadomość w pewnym stopniu przynajmniej jaki reprezentuje taki autorytet stan duchowy. Jak to się ma na przykład w przypadku autorytetu św. Tomasza z Akwinu Europejczyka z krwi i kości, chociażby jego dzieło Summa contra Gentiles. Z resztą dzieła wielu chrześcijańskich intelektualistów są z reguły ogólnodostępne, dla dziennikarzy również. Można czerpać, a autorytet jest wiarygodny.

Jednak w leksykonie czytamy tak:

„Mieszkańcy naszej części Europy swą wiedzę na temat religii muzułmańskiej czerpali w znacznej mierze z tych samych źródeł, co ludzie żyjący na Zachodzie, czyli z chrześcijańskich pism polemicznych, które mało zawierały rzetelnej wiedzy, a wiele półprawd, mitów i fantastycznych wyobrażeń.”

Państwo pozwolą, że nawet tego nie skomentuję!!!

Cóż, podróże kształcą, ale niekiedy szkodzą. Jeśli w Leksykonie przywołuje się jako autorytet niejaką Salomeę Reginę Pilsztynową, której życie było moralnie bardzo wątpliwe, czego przykładem mogło być choćby porzucenie przez nią własnych synów ich ojcu – pijakowi, prowadzącemu się na tyle źle, że jeden z chłopców został zagłodzony, podczas gdy samozwańcza pani doktor bawiła się w podróżowanie, a jednocześnie przywołuje się Henryka Sienkiewicza jako typowego programatora stereotypów, który kształtuje fałszywą świadomość na temat muzułmanów, to niestety, ale sam leksykon przestaje być godny zaufania. Oto adekwatny fragment:

„Pewne wyjątki, które malowały w miarę prawdziwy obraz wyznawców islamu, jak na przykład pamiętniki podróżniczki i lekarki z XVIII w., Salomei Reginy Pilsztynowej, nie docierały raczej do szerszego grona odbiorców.

W przeważającym wśród naszego społeczeństwa obrazie islamu i muzułmanów powtarzają się zatem te same stereotypy na temat muzułmanów, postrzeganych jako ludzie prymitywni, wojowniczy, skłonni do stosowania przemocy i okrutni, do tego zaś fanatycznie przywiązani do swej religii i rozwiąźli w sprawach seksu. Wiele tekstów literackich powtarza te stereotypy, wystarczy choćby sięgnąć do W pustyni i w puszczy czy Trylogii Henryka Sienkiewicza (na przykład zdradziecki, choć bardzo dzielny Azja Tuhajbejowicz).”

Czy naprawdę Salomea Regina Pilsztynowa jest wiarygodna, a Henryk Sienkiewicz tendencyjny???

Patronatem medialnym owego Leksykonu jest między innymi Gazeta Wyborcza. Jest też KAI, Polskie Radio 1 i Tygodnik Powszechny. Projekt powstał w 2005 roku zainicjowany przez Towarzystwo Więź.

Cóż, jest wielką zagadką, dlaczego tworzy się określone kompendium wiedzy ściśle dla dziennikarzy. Czyżby było już aż tak źle z tą profesją, że trzeba podawać na tacy to, co mieliby pisać? Przecież dziennikarstwo nie polega na czynnościach ‘zaznacz’, ‘kopiuj’, ‘wklej’, ale poszukuj samodzielnie i myśl!

Swoisty program światopoglądowy leksykonu odsłania się w jednym z artykułów i brzmi następująco:

„Polska jest już jednym z krajów Unii Europejskiej, co nieuchronnie prowadzi do zwiększenia liczby naszych kontaktów z ludźmi mówiącymi innym językiem, wyznającymi inną religię, mającymi inne obyczaje. Coraz więcej uchodźców i emigrantów wraz z rodzinami zamieszkuje czasowo lub na stałe w Polsce, ich dzieci chodzą do szkół wraz z polskimi dziećmi. Jest wysoce prawdopodobne, że migracja ludności będzie wzrastać. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby zapobiegać potencjalnym konfliktom społecznym, do których może z czasem dojść, jeśli będziemy mieli wrogie czy pełne uprzedzeń podejście do obcych, w tym do muzułmanów. Warto więc zawczasu podjąć działania na rzecz tolerancji i przyjaznego, zgodnego współżycia z ludźmi wywodzącymi się z innych kręgów kulturowych i wyznającymi inną religię.”

Brzmi jak proroctwo. Proroctwo, które ma się spełnić. Czy Leksykon ma przygotować mentalnie społeczeństwo poprzez dziennikarskie pióro na… no właśnie na co?

W Encyklice Fides et Ratio, którą należy przypominać wciąż i wciąż jest napisane:

„Myśl filozoficzna jest często jedynym terenem porozumienia i dialogu z tymi, którzy nie wyznają naszej wiary. Przemiany dokonujące się współcześnie w filozofii wymagają uważnego i kompetentnego udziału wierzących filozofów, umiejących dostrzec oczekiwania związane z obecnym momentem dziejowym, nowe zainteresowania i zespoły problemów. Chrześcijański filozof, który buduje swoją argumentację w świetle rozumu i zgodnie z jego regułami, choć zarazem kieruje się też wyższym zrozumieniem, czerpanym ze słowa Bożego, może dokonać refleksji dostępnej i sensownej także dla tych, którzy nie dostrzegają jeszcze pełnej prawdy zawartej w Bożym Objawieniu.”

Najwyższy czas powstać w mądrości Kościoła Katolickiego, któremu nie można zarzucić braku otwartości, ani tym bardziej braku wiedzy w prowadzeniu dialogów z innowiercami, czy niewierzącymi. Oczywiście nie wszyscy są do takiego dzieła powołani i nie muszą być.

Jednak jeśli Leksykon, który ma ze swej natury być kompendium wiedzy, we wstępnie ustawia potencjalnego czytelnika w pozycji wystraszonego ignoranta, myślącego stereotypami, to pytanie które nasuwa się wprost: jaką rolę ma on odegrać? Czy tak pejoratywnie podsumowujący nasze społeczeństwo autorzy są dla nas godni zaufania?

Pozostawiam do samodzielnej oceny owej pozycji.

Na koniec uprzedzam zarzuty wobec powyższego tekstu, że niby jest on o islamie. Nie, nie jest w ani jednym zdaniu. Jest o sposobie podawania treści na jego temat społeczeństwu polskiemu. Ten sposób wzbudza w przypadku Leksykonu dla dziennikarzy wątpliwość.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

64 komentarze

64 Komentarzy

 1. Czesław

  10 października 2017 at 05:18

  A to jest praktyczny leksykon na temat islamu http://bezprzesady.com/aktualnosci/27149

 2. Robert B.

  10 października 2017 at 08:29

  Żydowska taktyka: nasłać jednych na drugich i na tym żerować.

 3. Ada

  10 października 2017 at 09:40

  Polecam strony internetowe http://www.devilart.pl/strony-internetowe warte zamówienie

 4. tercio borlenghi junior

  17 października 2017 at 16:56

  Hello, I want to subscribe for this website to get most up-to-date updates, therefore where can i do it please assist.|

 5. Lelio Vieira Carneiro Junior

  17 października 2017 at 21:35

  Since the admin of this web page is working, no hesitation very quickly it will be well-known, due to its feature contents.|

 6. zippyaudio

  17 października 2017 at 23:27

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is great, as well as the content!|

 7. MAGA

  18 października 2017 at 09:31

  I don’t even know how I finished up here, but I assumed this submit was once great. I don’t know who you are however definitely you’re going to a well-known blogger in case you are not already. Cheers!|

 8. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 10:35

  Wow, this piece of writing is pleasant, my younger sister is analyzing these kinds of things, so I am going to inform her.|

 9. tercio borlenghi junior

  18 października 2017 at 13:08

  I am truly glad to glance at this website posts which includes plenty of helpful data, thanks for providing these kinds of information.|

 10. Grupo Coral fraude

  18 października 2017 at 17:12

  Very quickly this web page will be famous among all blogging visitors, due to it’s good articles or reviews|

 11. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 18:01

  Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.|

 12. Luiz Gastão Bittencourt

  20 października 2017 at 02:01

  Good day! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?|

 13. Luiz Gastão Bittencourt

  20 października 2017 at 09:48

  This paragraph is genuinely a nice one it helps new net users, who are wishing for blogging.|

 14. tercio borlenghi jr

  21 października 2017 at 05:56

  My brother recommended I would possibly like this web site. He used to be entirely right. This submit actually made my day. You cann’t consider simply how so much time I had spent for this info! Thank you!|

 15. José Wilame Araújo Rodrigues

  23 października 2017 at 22:39

  Hi to every one, for the reason that I am truly eager of reading this webpage’s post to be updated regularly. It consists of pleasant stuff.|

 16. Grupo Serval presidios

  24 października 2017 at 17:29

  Hi, its pleasant paragraph about media print, we all be familiar with media is a great source of information.|

 17. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  25 października 2017 at 02:43

  I was able to find good info from your blog articles.|

 18. Lelio Junior

  25 października 2017 at 19:05

  Hello there, I found your website by way of Google at the same time as searching for a comparable subject, your site came up, it appears to be like good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 19. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 20:18

  Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!|

 20. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 23:54

  If you are going for best contents like myself, just go to see this web site everyday because it gives feature contents, thanks|

 21. Lelio Junior

  26 października 2017 at 04:56

  Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!|

 22. Lelio Junior

  26 października 2017 at 07:24

  This article will assist the internet users for building up new blog or even a weblog from start to end.|

 23. Grupo Coral fraude

  26 października 2017 at 08:20

  {

 24. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 08:37

  I was able to find good advice from your content.|

 25. Lelio Junior

  26 października 2017 at 09:51

  you’re truly a good webmaster. The web site loading pace is amazing. It seems that you’re doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a great activity on this subject!|

 26. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 12:28

  Hi, its fastidious paragraph about media print, we all be familiar with media is a enormous source of information.|

 27. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 13:50

  Hello there, I found your website by means of Google even as looking for a related topic, your site got here up, it seems good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 28. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 16:26

  You ought to take part in a contest for one of the best blogs on the web. I’m going to highly recommend this web site!|

 29. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 22:31

  Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards|

 30. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 23:45

  Really when someone doesn’t know afterward its up to other people that they will help, so here it happens.|

 31. Lelio Junior

  27 października 2017 at 06:15

  What’s up, I wish for to subscribe for this weblog to take newest updates, thus where can i do it please assist.|

 32. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 07:30

  If you want to obtain much from this piece of writing then you have to apply such methods to your won webpage.|

 33. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 08:42

  What’s up, I read your blog regularly. Your writing style is witty, keep doing what you’re doing!|

 34. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 13:50

  Hi i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also make comment due to this sensible article.|

 35. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 17:31

  Hey there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!|

 36. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 19:50

  Good blog you have here.. It’s difficult to find excellent writing like yours nowadays. I seriously appreciate people like you! Take care!!|

 37. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 02:52

  Awesome! Its really awesome paragraph, I have got much clear idea on the topic of from this piece of writing.|

 38. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 05:22

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content!|

 39. Umanizzare presídios

  29 października 2017 at 02:12

  It’s an remarkable post designed for all the web users; they will take benefit from it I am sure.|

 40. Lelio Vieira Carneiro Junior

  29 października 2017 at 19:04

  Why users still use to read news papers when in this technological world everything is existing on net?|

 41. Dadado Veig

  30 października 2017 at 03:36

  You could definitely see your expertise within the article you write. The sector hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.|

 42. Lélio Vieira Carneiro Junio

  30 października 2017 at 22:41

  Hey there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Appreciate it!|

 43. two cameras make

  31 października 2017 at 22:06

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message
  home a bit, but other than that, this is excellent blog.
  A fantastic read. I’ll certainly be back.

 44. Itamar Serp

  1 listopada 2017 at 13:02

  bookmarked!!, I love your web site!|

 45. Egli Diana Pinto

  2 listopada 2017 at 09:37

  Hey there! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!|

 46. Carlos Eduardo Veiga

  2 listopada 2017 at 20:25

  Wow, this piece of writing is fastidious, my sister is analyzing such things, so I am going to inform her.|

 47. Umanizzare

  3 listopada 2017 at 06:27

  Hello! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?|

 48. wireless motion sensor

  3 listopada 2017 at 18:35

  I have learn several excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
  I wonder how a lot effort you set to create this type of magnificent informative site.

 49. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  4 listopada 2017 at 21:37

  I was able to find good info from your content.|

 50. Egli Diana Pinto

  8 listopada 2017 at 01:21

  Awesome blog you have here but I was wondering if you knew of any message boards that cover the same topics talked about here? I’d really love to be a part of online community where I can get feedback from other experienced individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Cheers!|

 51. Excellent blog here! Additionally your web site loads up fast!
  What host are you the use of? Can I get your affiliate link for
  your host? I wish my site loaded up as quickly
  as yours lol

 52. www.bilgiislem.gen.tr

  12 listopada 2017 at 19:56

  I used to be suggested this web site via my cousin. I’m no longer positive whether this put up is
  written via him as no one else recognize such
  specified about my trouble. You’re amazing!
  Thanks!

 53. Seek foreman Financial Officer responsibilities at Huge.

 54. expert asbestos removal

  14 listopada 2017 at 06:09

  Hey, I think your blog might be having browser
  compatibility issues. When I look at your
  blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing
  blog!

 55. asbestos spores

  15 listopada 2017 at 02:54

  I am really delighted to glance at this webpage posts which contains tons of useful data, thanks for providing
  these kinds of information.

 56. Elizabet

  22 listopada 2017 at 06:31

  Hello to all, the contents present at this web page are genuinely
  remarkable for people experience, well, keep up the good work fellows.

 57. Concetta

  23 listopada 2017 at 04:15

  Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out.

  Please let me know where you got your theme. Kudos

 58. Fantastic website. A lot of useful information here.
  I am sending it to a few pals ans also sharing
  in delicious. And naturally, thanks in your effort!

 59. forum.mrhp.ir

  15 grudnia 2017 at 18:24

  Fantastic beat ! I wish to apprentice while
  you amend your website, how could i subscribe for
  a blog site? The account aided me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear
  idea

 60. Deangelo Sudo

  16 grudnia 2017 at 00:31

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that „perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say you have done a great job with this. In addition, the blog loads extremely fast for me on Chrome. Excellent Blog!|

 61. Carlton Kossey

  16 grudnia 2017 at 23:05

  hi!,I really like your writing so much! share we keep up a correspondence more about your article on AOL? I require an expert on this area to unravel my problem. May be that is you! Having a look forward to peer you. |

 62. Tish Wechselblatt

  17 grudnia 2017 at 20:34

  My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any help would be greatly appreciated!|

 63. Raguel Hariri

  17 grudnia 2017 at 22:59

  This web site certainly has all of the information I needed about this subject and didn’t know who to ask. |

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra