Z kraju

Żeby mądrze pomagać chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, trzeba sięgnąć do źródeł konfliktu

Nie da się w sposób mądry udzielić pomocy syryjskim chrześcijanom bez zrozumienia sytuacji na Bliskim Wschodzie – wynika ze świadectwa jakie w poniedziałek w budynku Konferencji Episkopatu Polski przedstawił misjonarz przez 30 lat posługujący w Syrii jezuita o. Zygmunt Kwiatkowski. Jego głos był szczególnie cenny ze względu na istniejące w przestrzeni publicznej przekłamania i niedomówienia.

O. Kwiatkowski przedstawił swoje doświadczenia i refleksje odnośnie do konfliktu w Syrii przy okazji promocji swojej najnowszej książki „Za daleki Bliski Wschód”– reportażu, którego celem jest ukazanie realiów życia chrześcijan w tym kraju. – Dla mnie to jest obowiązek moralny, żeby o tym mówić. To są konkretni ludzie, wobec których mam obowiązek, żeby być świadkiem – tłumaczył misjonarz, zauważając, iż „my tak jesteśmy poddani presji tych strasznych rzeczy, co tam się dzieją, terroryzmu, że jesteśmy święcie przekonani, że nasze rozwiązania są święcie słuszne bez poznania tamtejszej kultury, wyobrażamy sobie tamtą kulturę, tamtych ludzi i mimo że chcemy wyjść im naprzeciw, to się z nimi mijamy”.

– Przez 30 lat jeździłem głównie po Syrii, nocami przemierzałem pieszo różne miasta, jeździłem środkami komunikacji ludowej. Nigdy żadnego aktu agresji pod moim adresem, nawet werbalnej. Były spory, były spięcia, ale dochodziło do konsensusu – relacjonował swoje doświadczenia, przyznając jednak, iż przynajmniej raz na pokolenie dochodzi w Syrii do fali prześladowań chrześcijan ze strony muzułmanów. – Relacje chrześcijańsko-muzułmańskie to nie była tępa tolerancja, te stosunki układały się bardzo dobrze. Chociaż chrześcijanie nie mogli piastować niektórych stanowisk, był odczuwalny szacunek dla wspólnot chrześcijańskich. W dziedzinie prawa rodzinnego uprzywilejowani są muzułmanie, czyli dzieci będą muzułmanami nawet jeżeli kobieta poślubiwszy muzułmanina zachowa wiarę chrześcijańską. Po śmierci męża nie dziedziczy. Rodzina boi się, że by nie przenikały te wpływy. Chrześcijanin, który chciałby poślubić muzułmankę musi przejść na islam, bo inaczej jest to bardzo groźne. Chrześcijanie odcinali się w kontaktach od muzułmanów, ponieważ bali się o przeżycie – nakreślił krótką charakterystykę wzajemnych relacji.

– Chrześcijanie byli na Bliskim Wschodzie prześladowani w każdym pokoleniu, a mimo tego chcą żyć z muzułmanami tak, jak przed wojną – mówił. W słowach tych wybrzmiała desperacja ludzi, którzy warunki sprzed wojny – mimo że nacechowane prześladowaniami – określali jako do przyjęcia w porównaniu ze stanem obecnym [sic!]. Można jedynie spróbować sobie wyobrazić, jaką gehennę są zmuszeni znosić od czasu rozpoczęcia wojny. A może wyobraźnia nie sięga aż tak daleko…

Bliski Wschód zdestabilizowano celowo

– Na początku wmawiano chrześcijanom, że to nie ich sprawa, tylko sunnitów i szyitów, że chrześcijanie są bezpieczni, a tymczasem tam, gdzie dżihadyści doszli, nastąpił rozlew krwi – wspominał początki konfliktu o. Kwiatkowski.

– W pierwszym okresie wojny zabijano tylko szyitów, ale to eskalowało. W dalszym ciągu w takich miastach jak Aleppo, Homs czy Damaszek, muzułmanie i chrześcijanie mieszkają razem i nie powiem, żeby była tam idylla, ale w dalszym ciągu mówią, że jest bezpieczne, że nie ma wojennego antagonizmu między chrześcijaninem a muzułmaninem – tłumaczył zawiłości wzajemnych relacji.

O. Kwiatkowski nie ma złudzeń – Bliski Wschód zdestabilizowano w sposób celowy. – To jest intencjonalna, prowadzona przez inteligentnych ludzi polityka, którzy znają swoje interesy i potrafią je realizować – stwierdził. Był akt terroru, który zapoczątkował globalną walkę z terroryzmem, później była szumna koncepcja nowego porządku, a następnie inwazja na Irak, która musiała być przeprowadzona, bo miał broń masowej zagłady. Jan Paweł II sprzeciwiał się tej inwazji, a potem okazało się, że tej broni nie było a dowody sfingowano. To jest wprost nieprawdopodobne – podkreślał.

– Tam już 16 lat trwa wojna z wszystkimi konsekwencjami. To się rozprzestrzeniło i ogarnęło cały Bliski Wschód. Początkowo wydawało się, że skaczą sobie do oczu szyici i sunnici, ale okazało się, że pieniądze odgrywają tam wielką rolę – dodał.

– Pokojowe manifestacje były sowicie opłacane. Aktorzy tej wojny to Turcja, Arabia Saudyjska, biedny Liban, który liczy 4 mln mieszkańców i obdarzono go 2 mln uchodźców, Francja. To co stało się w Libii, tam byli sami sunnici, to był kraj bogaty. A tam za darmo była oświata, za darmo służba zdrowia, kto miał wykształcenie a nie miał pracy, to pensję dostawał. Później stali z butelkami po ropę, żeby ogrzać domy – nie krył smutku.

Wskazywał jednocześnie na podejmowane przez Zachód próby pozornej pomocy w rzeczywistości będącej działaniami obliczonymi na wyniszczenie. – Najpierw ucięto emisję telewizyjną (satelitarną) ze światem zewnętrznym i wprowadzono embargo ekonomiczne tak skonstruowane, że zniszczyło sektor prywatny. To wprost prowokacja, że do tego kraju po sześciu latach nie mogę przesłać pieniędzy, bo jest embargo ekonomiczne. Dzieci nie mogą posyłać pieniędzy rodzicom. Lekarstw nie można wysłać do tego kraju – mówił. – To jakiś absurd – skonstatował.

Recepta na pomoc humanitarną

Zapytany, w jaki sposób udzielić Syryjczykom skutecznej pomocy, o. Kwiatkowski odpowiedział: „Po pierwsze znać początek, jak się zaczęło. Nie brać pod uwagę sytuacji obecnej, dlatego że opowiada się bajki. Jest mit początku. Chodzi o prawdę, a prawda jest monstrualna. Znajomość początku jest ważna dla udzielenia mądrej pomocy”. – Przed wojną była niesamowita presja we wszystkich krajach arabskich, żeby zdobyć wizę do Europy do USA. Jeżeli pojawiła się możliwość wyjazdu z zagwarantowaniem pracy, mieszkania, to zrozumiałe, że tendencja ta spotęgowana przez stan zagrożenia spowodowała lawinę – zauważył. Zwrócił też uwagę na brak rozeznania odnośnie do rzeczywistych powodów migracji. – Jak odróżnić uchodźcę od imigranta ekonomicznego? – pytał, powołując się na doświadczenia polskich księży, którzy sprowadzali do Polski syryjskie rodziny „uciekające przed bombami” i byli mocno zdziwieni, kiedy te rodziny, zamiast docenić wysiłek i ofiarowany dach nad głową, potajemnie uciekały do Niemiec, gdzie miały zagwarantowane życie na wyższym poziomie zasobności.

W ocenie misjonarza właściwe jest pomaganie na Bliskim Wschodzie, również Kościołowi, nie tylko ludziom, którzy stamtąd uciekają, ale przede wszystkim tym, którzy tam są.

Komuś naprawdę zależało na tej wojnie

– Pierwszy element popsucia stosunków z muzułmanami to indoktrynacja, radykalizacja. Pewna linia ideologiczna miała pieniądze, żeby wykształcić dżihadystów, to jądro, pozostali muzułmanie musieli milczeć akceptując to wszystko (presja fizyczna, materialna, ideologiczna) – wyliczał. Zauważył, że działania Zachodu zostały odczytane jako agresja chrześcijańska na muzułmanów, co umożliwiło radykalizację. Sytuację pogorszył dodatkowo wszechobecny na Zachodzie odwrót od rzeczywistych wartości dokonujący się na rzecz hołdowania antywartościom, hedonizmowi, perwersjom oraz wielu innym objawom wewnętrznego zepsucia – wówczas już bardzo łatwo było zradykalizować muzułmanów wobec zachodnich społeczeństw. Można zatem powiedzieć, że chrześcijanie padli ofiarą postrzegania przez muzułmanów Zachodu, chociaż może nie jest tak do końca, ponieważ czynników, które zdecydowały o prześladowaniach chrześcijan i dżihadzie było zdecydowanie więcej.

Tu też należy – zdaniem o. Kwiatkowskiego – upatrywać przyczyn, dla których muzułmanie przebywający w Europie nigdy nie zintegrują się z miejscową ludnością. Dla nich bowiem laickość państwa i ateizm są czymś, co w zasadzie jest nie do przyjęcia. – Również Merkel wspomniała, że formuła multi-kulti zawiodła – zauważył o. Kwiatkowski. – Tam [w krajach muzułmańskich – przyp. red.] nie popełnia się zasadniczego błędu, nie wycina się z tożsamości człowieka wymiaru religijnego. Nie ma takiego podejścia, że religia jest rzeczą prywatną. To się nie udało z muzułmanami. Prawo państwowe jest związane z prawem koranicznym. W Europie wydaje się, że to był istotny błąd, że ten wymiar duchowy został schowany – analizował misjonarz. – Szanowali polskich architektów w Syrii ponieważ byli ludźmi wierzącymi, a zatem normalnymi. Tendencja żeby ukrywać się ze swoją wiarą była dla nich niezrozumiała – dodał.

Skutki tak prowadzonej przez szeroko rozumiany Zachód polityki są katastrofalne. – My nie chcemy państwa chrześcijańskiego, ale żeby każda wspólnota posiadała prawa, które pozwalają jej normalnie funkcjonować – mówią syryjscy chrześcijanie, na słowa których powołuje się o. Kwiatkowski. Na razie jednak nic nie wskazuje, aby owo normalne funkcjonowanie było możliwe. Misjonarz zauważył jeszcze jedną prawidłowość, a mianowicie „jedynie tam, gdzie jest porządek państwowy, to tam Kościół istnieje, tam gdzie dotarło Państwo Islamskie ten Kościół zniknął (Irak)”. Wraz z niszczeniem państwowości poszczególnych państw Bliskiego Wschodu niszczy się równolegle Kościół katolicki, który wypracował sobie w starym porządku lepszą lub gorszą ale zawsze umożliwiającą przetrwanie pozycję. Teraz – w nowym porządku – nie ma dla niego miejsca. Może właśnie o to chodziło, aby i z kolebki chrześcijaństwa wyrugować wszystkich chrześcijan, a niepokornych zabić? Wymiar symboliczny tych działań jest bezsprzeczny i przerażający.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

126 komentarzy

126 Komentarzy

 1. Ada

  10 października 2017 at 09:41

  Zobacz strony www radom http://www.devilart.pl/strony-internetowe/radom w atrakcyjnych cenach

 2. Lélio Vieira Carneiro Junio

  18 października 2017 at 01:59

  Hi! I simply wish to offer you a huge thumbs up for your great info you’ve got right here on this post. I will be coming back to your web site for more soon.|

 3. zippyshare

  18 października 2017 at 03:11

  Fabulous, what a website it is! This website provides useful data to us, keep it up.|

 4. Itamar Serp

  18 października 2017 at 09:52

  If you would like to get a good deal from this piece of writing then you have to apply these techniques to your won website.|

 5. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 11:35

  If some one desires expert view regarding running a blog after that i propose him/her to go to see this website, Keep up the fastidious work.|

 6. Grupo Serval presidios

  19 października 2017 at 17:40

  Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thank you|

 7. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 21:58

  An interesting discussion is worth comment. I believe that you should publish more about this issue, it may not be a taboo subject but generally folks don’t talk about such issues. To the next! Best wishes!!|

 8. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  21 października 2017 at 04:45

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content!|

 9. Carlos Eduardo Veiga

  23 października 2017 at 10:48

  It’s wonderful that you are getting thoughts from this post as well as from our dialogue made at this time.|

 10. Joma Jewellery UK

  23 października 2017 at 13:47

  Another possibility could be to promote on Ebay, which might provide you with far higher publicity instantly, however you may find that you find yourself competing with others on value alone.

 11. Gary

  23 października 2017 at 17:59

  Alloying also has other advantages moreover increasing its hardness.

 12. Grupo Coral

  23 października 2017 at 21:01

  Your method of describing the whole thing in this paragraph is actually pleasant, all be able to effortlessly be aware of it, Thanks a lot.|

 13. Lelio Junior

  26 października 2017 at 00:48

  Remarkable! Its truly remarkable post, I have got much clear idea concerning from this paragraph.|

 14. Lelio Junior

  26 października 2017 at 01:58

  My relatives always say that I am killing my time here at net, except I know I am getting experience all the time by reading thes pleasant articles.|

 15. Lelio Junior

  26 października 2017 at 05:56

  Ahaa, its good discussion concerning this piece of writing at this place at this weblog, I have read all that, so now me also commenting here.|

 16. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 09:35

  Hello there, I believe your website could be having internet browser compatibility issues. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, fantastic blog!|

 17. Lelio Junior

  26 października 2017 at 18:39

  This is a topic that’s near to my heart… Cheers! Exactly where are your contact details though?|

 18. Lelio Junior

  26 października 2017 at 19:52

  Hey very nice blog!|

 19. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 22:14

  I was curious if you ever considered changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?|

 20. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 01:55

  Now I am going to do my breakfast, afterward having my breakfast coming again to read additional news.|

 21. tercio borlenghi junior

  27 października 2017 at 03:05

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for %meta_keyword%|

 22. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 04:37

  Excellent blog here! Additionally your site a lot up very fast! What web host are you the usage of? Can I get your associate hyperlink in your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol|

 23. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 05:57

  Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. Thank you|

 24. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 07:13

  It’s an remarkable paragraph designed for all the online viewers; they will get benefit from it I am sure.|

 25. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 09:39

  Every weekend i used to pay a visit this web site, as i want enjoyment, since this this website conations in fact nice funny data too.|

 26. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 10:56

  Wow, wonderful weblog structure! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The whole glance of your website is wonderful, as well as the content material!

 27. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  27 października 2017 at 13:37

  Great blog here! Also your website loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol|

 28. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 16:04

  I am really thankful to the owner of this site who has shared this wonderful post at at this time.|

 29. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 21:55

  Hi there to every one, as I am truly keen of reading this website’s post to be updated daily. It consists of good data.|

 30. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 23:07

  Yes! Finally someone writes about %keyword1%.|

 31. Lelio Junior

  28 października 2017 at 05:05

  No matter if some one searches for his necessary thing, thus he/she wants to be available that in detail, so that thing is maintained over here.|

 32. Umanizzare

  30 października 2017 at 02:21

  Very good article. I’m facing a few of these issues as well..|

 33. Grupo Serval presídios

  30 października 2017 at 11:41

  Quality content is the key to attract the people to pay a visit the site, that’s what this site is providing.|

 34. Umanizzare presídios

  30 października 2017 at 21:22

  No matter if some one searches for his required thing, therefore he/she desires to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.|

 35. José Wilame Araújo Rodrigues

  31 października 2017 at 06:42

  My family all the time say that I am wasting my time here at web, however I know I am getting experience all the time by reading thes good articles.|

 36. Luiz Gastão Bittencourt

  31 października 2017 at 17:05

  I could not resist commenting. Well written!|

 37. Carlos Eduardo Correa da Veig

  4 listopada 2017 at 20:03

  When someone writes an piece of writing he/she maintains the plan of a user in his/her mind that how a user can know it. Therefore that’s why this post is great. Thanks!|

 38. Carlos Eduardo Correa da Veig

  5 listopada 2017 at 06:35

  It’s going to be ending of mine day, but before ending I am reading this wonderful piece of writing to improve my know-how.|

 39. Lelio Vieira Carneiro

  8 listopada 2017 at 10:11

  wonderful put up, very informative. I wonder why the opposite specialists of this sector don’t realize this. You should continue your writing. I am confident, you’ve a huge readers’ base already!|

 40. Luiz Gastão Bittencourt

  8 listopada 2017 at 21:12

  Spot on with this write-up, I actually believe that this amazing site needs much more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the advice!|

 41. Umanizzare presídios

  9 listopada 2017 at 07:27

  Excellent beat ! I wish to apprentice whilst you amend your site, how can i subscribe for a weblog site? The account aided me a acceptable deal. I were a little bit familiar of this your broadcast provided vibrant clear concept|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra