Rodzina

Konfederacja Kobiet RP apeluje o azyl dla Silje Garmo

Konfederacja Kobiet RP apeluje do polskich władz o udzielenie azylu Silje Garmo. Norweżka szuka ochrony w Polsce, ponieważ grozi jej utrata córki.

Silje Garmo stała się obiektem zainteresowania norweskiego urzędu ochrony dzieci (Barnevernet) po tym, jak złożono na nią donos. Zarzucono jej nadużywanie leków przeciwbólowych, „chaotyczny styl życia” i „przewlekłe zmęczenie”. Na tej podstawie odebrano jej starszą córkę. Podczas kolejnej ciąży Barnevernet stale monitorował wyniki badań krwi kobiety, aby znaleźć dowód na jej lekomanię. Nadużycia leków nigdy nie stwierdzono, ale i tak po urodzeniu drugiej córki urzędnicy zadecydowali o odebraniu jej matce. Sile Garmo wraz z kilkumiesięczną Eirą od maja przebywa w Polsce. Tu złożyła wniosek o azyl.

 

– Wg opinii prawników nie ma podstaw do odebrania Silje Garmo córki, a władze norweskie naruszyły szereg praw tej rodziny, w tym prawo dziecka do pozostawania pod opieką rodziców i prawo do rzetelnego procesu – mówi Małgorzata Owczarska, prezes Konfederacji Kobiet RP. – Nasza Konstytucja chroni rodzicielstwo, życie rodzinne i prawa dziecka. Mamy okazję udowodnić, że Polska w praktyce realizuje gwarancje międzynarodowego systemu praw człowieka – dodaje.

 

Na stronie www.maszwplyw.pl uruchomiona została petycja, adresowana do Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców. Konfederacja Kobiet RP apeluje o niezwłoczne udzielenie azylu Norweżce. – Wniosek o azyl analizowany jest bardzo szczegółowo i jego rozpatrywanie może trwać nawet kilka miesięcy. Niestety, tu liczy się każdy dzień, ponieważ Norwegia w każdej chwili może wystąpić o deportację pani Silje i jej córki. Stąd akcja zbierania podpisów pod apelem. Liczymy, że osoby decyzyjne wezmą pod uwagę głos polskiej społeczności – wyjaśnia Małgorzata Owczarska.

 

Petycję o udzielenie azylu Silje Garmo w ciągu kilku dni podpisało ponad 9,5 tys. osób.

 

Małgorzata Owczarska
Konfederacja Kobiet RP

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

92 komentarze

92 Komentarzy

  1. szybka pozyczka

    15 grudnia 2017 at 18:53

    Lubie Twoj tekst!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra