Recenzje

Francuski Front Narodowy 1972–2015

Nakładem wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej ukazał się 1038 stronicowy zbiór „Yesterday. Studia z historii najnowszej”. Publikacja kilkudziesięciu ciekawych artykułów dedykowana jest profesorowi Jerzemu Eislerowi w 65. rocznicę urodzin. Przykładem artykułów zawartych w zbiorze jest tekst Aleksandra Halla „Front Narodowy 1972–2015”.

Francuski Front Narodowy powstał w 1972 roku. Pierwsze sukcesy odniósł w wyborach samorządowych w 1983 roku. Inicjatorem powstania FN była antykomunistyczna organizacja Nowy Ład (Ordre Nouveau) współpracująca z Włoskim Ruchem Społecznym (MSI). Z czasem środowiska ON odeszły z FN i założyły PFN.

Liderem FN został Jean Maria Le Pen, syn rybaka, prawnik, polityk, kombatant walk w Wietnamie i Algierii. Człowiek towarzyski, lubujący się w wzbudzaniu kontrowersji, za młodu nie stroniący od walk ulicznych z lewakami (w czasie jednej z akcji stracił oko).

Partia była patriotyczna, solidarystyczna, wroga koncernom i marksistom. Przez lata przegrywała kolejne wybory. Le Pen traktował ją jak swoją własność. W skład partii weszli nacjonaliści francuscy odwołujący się do tradycji Vichy, zwolennicy przynależności Algierii do Francji, tradycjonaliści katoliccy, monarchiści, narodowi liberałowie, zwolennicy solidaryzmu społecznego.

W latach osiemdziesiątych FN był partią wolnorynkową, anty etatystyczną, opowiadającą się za silnym państwem minimum, republikańską, demokratyczną, popierającą ustrój prezydencki, ordynacje proporcjonalną, armię zawodową, zakaz aborcji, karę śmierci, antysowiecką i pro zachodnią. Partia opowiadała się za polityką pro rodzinna. FN zwalczał neomarksistowski liberalizm, imigracje prowadzącą do bezrobocia i wzrostu przestępczości.

W 1986 roku dzięki ordynacji proporcjonalnej i poparciu prawie 10% wyborców FN zdobył 35 mandatów. Lewicowe oskarżenia FN o faszyzm i antysemityzm były absolutnie bezpodstawne. W 1987 za rewizjonizm historyczny w radiowym wywiadzie Le Pena, sprzeczny z żydowską narracją historyczną, wszystkie organizacje polityczne uznały FN za wroga. Wprowadzona ordynacja większościowa jednomandatowa uniemożliwiła FN, pomimo poparcia ponad 10% wyborców, posiadania reprezentacji w francuskim paramencie.

W latach dziewięćdziesiątych FN stał się partią antyamerykańską, protekcjonistyczną, przeciwną Unii Europejskiej, zwalczająca wielokulturowość. FN chciał wystąpienia z UE i NATO, zwalczania imigracji, zakazu aborcji i legalizowania związków homoseksualnych. Pomimo wzrostu poparcia społecznego FN nie zdobywał reprezentacji politycznej w francuskim parlamencie, było to spowodowane jednomandatowymi okręgami wyborczymi, w których wszystkie partie jednoczyły się przeciw Frontowi Narodowemu.

W 2011 roku Jean Maria władze nad partią przekazał swojej najmłodszej córce Marine. Nowa przewodnicząca, z wykształcenia prawnik, dążyła do przekształcenia FN w partie przyjazną imigrantom, pro gejowską i pro aborcyjną, sympatyzująca z Rosją. Wiceprzewodniczącym Frontu został konkubent Marine.

Za czasów Marine FN stał się partią centrum popierająca etatyzm, protekcjonizm, rozbudowane świadczenia socjalne, wrogą globalizacji, liberalizmowi i imigracji, anty islamską. FN nie poparł demonstracji w obronie rodziny, a z partii byli wyrzucani działacze oskarżani o rasizm i antysemityzm – w 2015 z FN wyrzucono nawet Jean Marie Le Pena. Takie działania sprawiły rozrost ilości członków FN – w 2013 liczył on 74.000 działaczy.

Po 43 latach od powstania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku FN zdobył 25% poparcia, najwięcej ze wszystkich francuskich partii. Dzięki ordynacji proporcjonalnej FN ma swoją reprezentacje w europarlamencie, ordynacja większościowa jednomandatowa sprawia, że FN pomimo posiadania poparcia 1/4 Francuzów nie ma swojej reprezentacji w francuskim parlamencie. Podobne poparcie ma Front Narodowy w wyborach samorządowych.

Na kartach publikacji czytelnicy znajdą bibliografie publikacji Jerzego Eislera za lata 1980–2016, oraz artykuły takich historyków jak:

Małgorzata Gmurczyk-Wrońska „Francja i jej rosyjski „sojusznik” w latach 1917– 1921”

Tomasz Szarota „Antyniemiecka demonstracja i patriotyczna manifestacja na paryskich Polach Elizejskich 11 listopada 1940 r”

Paweł Machcewicz „Francuskie rozliczenia z Vichy i kolaboracją 1944–1945”

Maria Pasztor „Wizyta gen. Charles’a de Gaulle’a w Gdańsku. Nadzieje i rozczarowania”

Patryk Pleskot „„Solidarność” w oczach francuskich ekspertów. Polska od sierpnia 1980 do grudnia 1981 r. z perspektywy Quai d’Orsay”

Aleksander Hall „Front Narodowy 1972–2015. Stałość i zmiana”

Pierre-Étienne Penot „Reakcje prasy francuskiej na śmierć gen. Wojciecha Jaruzelskiego”

Andrzej Paczkowski „„Naruszanie obowiązku lojalności obywatelskiej” przyczynek do polskich rozliczeń z kolaboracją wojenną”.

Grzegorz Berendt „Polska 1944–1946. Kraj rodzinny, kraj obcy”

Dariusz Jarosz „Problemy gospodarcze i socjalno-bytowe ruchu kombatanckiego w Polsce w latach 1945–1949”

Wadim Wołobujew „Jugosłowiańscy emigranci polityczni w powojennej Polsce (na podstawie materiałów Rosyjskiego Państwowego Archiwum Historii Społeczno-Politycznej)”

Arkadiusz Kutkowski „Polityka karna władz PRL w 1953 r. – jej wyznaczniki i konsekwencje”

János Tischler „1966 – wyjątkowy rok w historii stosunków węgiersko-polskich”

Piotr Byszewski „W obronie przywódców „Ruchu””

Andrzej Zawistowski „„Powstańcie, których dręczy głód!” Wokół protestów przeciwko ograniczeniom norm reglamentacyjnych latem 1981”

Marek Wierzbicki „U genezy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Odrodzenie harcerstwa w Polsce w latach 1980–1990”

Anna Landau-Czajka „Adolf Hitler i III Rzesza w oczach czytelników „Małego Przeglądu””

Tadeusz Wolsza „Dziennikarze w PRL. Rozważania na temat czterech porcji wolności”

Katarzyna Rembacka „Prezes na czas przełomu? Reorganizacja kinematografii pod rządami Leonarda Borkowicza w latach 1954–1957”

Michał Przeperski „„Polityka” Stefana Żółkiewskiego, czyli narodziny pewnego modelu”

Hubert Wilk „Od Sputnika do selenonautów. Kosmiczny wyścig w świetle oficjalnej propagandy PRL (1957–1969)”

Artur Pasko „Sprawa bojkotu igrzysk olimpijskich w Moskwie w 1980 r. w świetle doniesień zachodnich agencji prasowych oraz relacji polskich korespondentów prasowych”

Dorota Skotarczak „Świat przedstawiony w powieści kryminalnej w PRL”

Sławomir Stępień „Państwo stanu wyjątkowego Franciszka Ryszki po latach. Refleksje wokół osoby autora, jego dzieła i źródeł inspiracji”

Konrad Rokicki „Fabuła, fikcja, fałszerstwo w powieściach politycznych i wspomnieniach Jerzego Putramenta”

Tom Junes „„My kontra oni”. Zmiana pokoleniowa i bunt młodzieży jako pierwowzór i tło dla „Solidarności””

Beata Bińko „Historyk jako badacz, świadek, uczestnik wydarzeń. Krystyna i Adam Kerstenowie w „polskich miesiącach””

Mirosław Szumiło „Pomarcowa wymiana kadr – elita PZPR w latach 1968–1970”

Paweł Ceranka „Polski rok 1968 w Ministerstwie Spraw Zagranicznych”

Marcin Zaremba „Gomułka i piąta kolumna. U źródeł antysemickiej kampanii”

Eugeniusz Cezary „Król Polska kultura w roku 1968. Antecedencje – kulminacje – konsekwencje”

Piotr Zwierzchowski „Rok 1968 w polskim kinie – konteksty i konsekwencje”

Jan Olaszek „„Całe moje dorosłe życie jest z Marca”. Udział Jana Walca w protestach studenckich w 1968”

Krzysztof Kosiński „Zapiski marcowe Marka Nowakowskiego”

Andrzej Boboli „Narracja wyprzedzająca. Dwudziesta rocznica wydarzeń marcowych w ujęciu kierownictwa PZPR i MSW”

Eryk Krasucki „Mozart, poeci i robotnicy. Kilka spostrzeżeń wokół jednej z pieśni Grudnia ’70”

Rafał Stobiecki „Etyczne i metodologiczne dylematy biografistyki w historiografii dziejów najnowszych”

Marcin Kula „Józef Piłsudski – raczej „ojciec” niż „dziadek” narodu”

Łukasz Kamiński „Casablanca – prawdziwa historia”

Jerzy W. Borejsza „Grypsy Józefa Cyrankiewicza z Konzentrationslager Auschwitz”

Paweł Szulc „Włodzimierz Sokorski – kreator i nadzorca stalinowskiego Kulturkampfu”

Robert Spałek „Pragmatyk orbitujący. Zawodowy i prywatny portret charakterologiczny Władysława Gomułki”

Paweł Sasanka „Przyjaciel Moczara i Gierka. Franciszka Szlachcica droga do władzy”

Michał Paziewski „Lucjan Adamczuk. Przyczynek do biografii politycznej”

Andrzej Friszke „Pieta Jacka Kuronia. Choroba i śmierć Grażyny Kuroń w czasie stanu wojennego”

Paweł Sowiński „Książki ze starej półki. Portret Andrzeja Chileckiego”

Marek Kornat „Jacques Maritain a Polska i Polacy”

Bożena Szaynok „Cenzura po II wojnie światowej wobec tematyki żydowskiej na łamach czasopism katolickich”

Władysław Bułhak „NATO czy Matka Boska Częstochowska? Niektóre aspekty watykańskiej polityki wschodniej w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX”

Paweł Kowal „Złudzenie podobieństwa. O różnicach pomiędzy rewolucją polską i ukraińską”

Robert Kupiecki „Kolektywna obrona, suwerenność i wyzwania strategicznego dowodzenia w NATO”

Antoni Dudek „Drugie powszechne wybory prezydenta RP w 1995 r. Kampanie kandydatów”

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

84 komentarze

84 Komentarzy

 1. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:05

  Hello there, I discovered your web site via Google at the same time as searching for a similar topic, your web site came up, it seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 2. Grupo Coral fraude

  17 października 2017 at 23:34

  Unquestionably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 3. Free mp3 Download

  18 października 2017 at 01:14

  Hi there, I found your web site by way of Google even as searching for a related topic, your website got here up, it appears to be like good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 4. Umanizzare

  18 października 2017 at 04:22

  Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Thank you|

 5. José Wilame Araújo Rodrigues

  18 października 2017 at 11:30

  Great beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how can i subscribe for a blog website? The account helped me a appropriate deal. I have been a little bit familiar of this your broadcast offered shiny clear idea|

 6. Umanizzare presídios

  19 października 2017 at 19:03

  Hi Dear, are you in fact visiting this website daily, if so after that you will definitely take fastidious knowledge.|

 7. Umanizzare presídios

  19 października 2017 at 21:12

  Excellent blog here! Also your web site quite a bit up fast! What web host are you using? Can I am getting your affiliate hyperlink on your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol|

 8. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  20 października 2017 at 03:08

  Hi there, just wanted to say, I enjoyed this post. It was inspiring. Keep on posting!|

 9. Carlos Eduardo Correa da Veig

  20 października 2017 at 08:24

  I have read so many posts regarding the blogger lovers but this article is actually a pleasant post, keep it up.|

 10. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  22 października 2017 at 03:36

  Greetings! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue. If you have any recommendations, please share. With thanks!|

 11. Lelio Vieira Carneiro Junior

  22 października 2017 at 12:34

  Spot on with this write-up, I honestly think this web site needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the info!|

 12. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  23 października 2017 at 16:10

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, let alone the content!|

 13. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 19:42

  I’ll right away clutch your rss as I can’t to find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Please allow me recognise so that I may subscribe. Thanks.|

 14. Lelio Junior

  26 października 2017 at 00:28

  Hello, I want to subscribe for this web site to take most recent updates, therefore where can i do it please help.|

 15. Lelio Junior

  26 października 2017 at 01:39

  I always spent my half an hour to read this webpage’s content daily along with a cup of coffee.|

 16. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 09:15

  Wonderful blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely confused .. Any tips? Many thanks!|

 17. Lelio Junior

  26 października 2017 at 10:30

  hello!,I really like your writing very so much! share we be in contact extra approximately your post on AOL? I require a specialist on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to look you. |

 18. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 11:49

  My brother recommended I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!|

 19. Lelio Junior

  26 października 2017 at 13:09

  I was curious if you ever thought of changing the structure of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?|

 20. Luiz Gastão Bittencourt

  26 października 2017 at 13:25

  You should be a part of a contest for one of the highest quality blogs on the web. I will recommend this site!|

 21. Lelio Junior

  26 października 2017 at 14:31

  I am actually grateful to the owner of this web page who has shared this great piece of writing at at this time.|

 22. Lelio Junior

  26 października 2017 at 15:50

  I could not refrain from commenting. Very well written!|

 23. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 18:19

  Hi there, just wanted to say, I enjoyed this post. It was helpful. Keep on posting!|

 24. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 19:32

  Superb, what a web site it is! This web site provides helpful information to us, keep it up.|

 25. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 01:35

  Excellent article. I am going through some of these issues as well..|

 26. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 02:51

  Keep on writing, great job!|

 27. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 10:35

  It’s very effortless to find out any matter on web as compared to textbooks, as I found this article at this site.|

 28. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 13:10

  Appreciate this post. Let me try it out.|

 29. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 16:56

  Great post but I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Thanks!|

 30. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 18:06

  Hello to all, for the reason that I am genuinely eager of reading this weblog’s post to be updated regularly. It consists of nice data.|

 31. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 19:16

  Hello, just wanted to mention, I loved this article. It was funny. Keep on posting!|

 32. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 01:06

  I’m really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any browser compatibility problems? A few of my blog readers have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any advice to help fix this issue?|

 33. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  28 października 2017 at 04:30

  Thanks for finally writing about > %blog_title% < Loved it!|

 34. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 04:44

  Great post.|

 35. Grupo Coral fraude

  28 października 2017 at 13:54

  Thanks for finally talking about > %blog_title% < Liked it!|

 36. Luiz Gastão Bittencourt

  29 października 2017 at 06:08

  I am sure this paragraph has touched all the internet viewers, its really really good post on building up new weblog.|

 37. Carlos Eduardo Correa da Veig

  30 października 2017 at 07:47

  When some one searches for his necessary thing, so he/she needs to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.|

 38. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  30 października 2017 at 17:44

  I want to to thank you for this wonderful read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have got you saved as a favorite to look at new things you post…|

 39. security devices available

  31 października 2017 at 18:15

  bookmarked!!, I like your site!

 40. José Wilame Araújo Rodrigues

  1 listopada 2017 at 07:56

  You can definitely see your expertise within the work you write. The world hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.|

 41. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  3 listopada 2017 at 11:06

  Hello Dear, are you really visiting this site on a regular basis, if so then you will without doubt obtain good know-how.|

 42. Carlos Eduardo Veiga

  4 listopada 2017 at 14:00

  If you would like to get a good deal from this piece of writing then you have to apply these strategies to your won webpage.|

 43. Egli Diana Pinto

  5 listopada 2017 at 02:31

  Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say fantastic blog!|

 44. Umanizzare presidios

  5 listopada 2017 at 13:03

  Hi, I check your blog regularly. Your story-telling style is witty, keep doing what you’re doing!|

 45. tercio borlenghi junior

  5 listopada 2017 at 23:52

  This piece of writing will help the internet visitors for building up new web site or even a blog from start to end.|

 46. José Wilame Araújo Rodrigues

  6 listopada 2017 at 21:26

  I am genuinely thankful to the owner of this web site who has shared this fantastic article at at this place.|

 47. Lelio Junior

  7 listopada 2017 at 07:50

  I was able to find good advice from your content.|

 48. contract phones encapsulate

  7 listopada 2017 at 13:19

  Awesome post.

 49. suba buba

  8 listopada 2017 at 13:05

  trsZPL Just Browsing While I was surfing today I saw a great post concerning

 50. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  8 listopada 2017 at 17:07

  Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards|

 51. Lelio Vieira Carneiro Junior

  9 listopada 2017 at 03:24

  Thanks very nice blog!|

 52. Lélio Vieira Carneiro Junio

  9 listopada 2017 at 22:37

  Greetings! Very helpful advice within this post! It’s the little changes that produce the greatest changes. Thanks for sharing!|

 53. tercio borlenghi junior

  10 listopada 2017 at 00:09

  I visited multiple web sites however the audio feature for audio songs present at this web page is genuinely fabulous.|

 54. Lelio Vieira Carneiro Junior

  10 listopada 2017 at 04:58

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you
  are not already 😉 Cheers!

 55. www.mariagraziapiras.com

  11 listopada 2017 at 03:56

  Howdy! This blog post could not be written any better!
  Looking at this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I’ll forward this article to
  him. Pretty sure he’s going to have a great read.
  Thank you for sharing!

 56. Grupo Coral

  12 listopada 2017 at 06:31

  Keep on writing, great job!

 57. Magnolia

  12 listopada 2017 at 08:21

  There is certainly a great deal to know about this subject.
  I really like all of the points you made.

 58. yopute momde

  14 listopada 2017 at 19:29

  8D8igW Really appreciate you sharing this article.Really looking forward to read more. Great.

 59. phones allow

  16 listopada 2017 at 02:28

  Wow, incredible blog layout! How long have
  you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, let alone the content!

 60. Kitchens Middleton

  16 listopada 2017 at 08:31

  In my opinion it is obvious. Try to look for the answer to your question in google.com

 61. superhero kungfu fight

  17 listopada 2017 at 22:26

  I think you have noted some very interesting details, thanks for the post.

 62. Buy research paper

  22 listopada 2017 at 15:51

  shared around the web. Disgrace on Google for no longer positioning this publish higher!

 63. seo vancouver

  23 listopada 2017 at 00:32

  There is perceptibly a bundle to know about this. I suppose you made some nice points in features also.

 64. security consultants

  23 listopada 2017 at 11:18

  There as certainly a lot to find out about this topic. I really like all the points you have made.

 65. find asbestos inside

  24 listopada 2017 at 14:36

  If some one needs expert view on the topic of running a blog after that i suggest him/her to pay a quick visit this webpage, Keep up the good
  work.

 66. Arcadia Home Loans

  24 listopada 2017 at 20:24

  very good submit, i actually love this website, carry on it

 67. jasa facebook

  27 listopada 2017 at 22:12

  Informative article, exactly what I wanted to find.

 68. quickloan

  2 grudnia 2017 at 08:13

  When are you going to post again? You really inform me!

 69. shopify expert plus

  3 grudnia 2017 at 02:00

  Thank you ever so for you blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 70. Cremation Keepsake

  3 grudnia 2017 at 17:36

  Really informative blog article. Awesome.

 71. dayton advertising

  7 grudnia 2017 at 04:37

  It as the little changes that make the biggest changes. Many thanks for sharing!

 72. interracial

  7 grudnia 2017 at 20:34

  I was same pleased to find this website. I wanted to thank you for your calculate representing this admirable post!!

 73. beastiality

  7 grudnia 2017 at 22:32

  This is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere. Short but very precise info Thanks for sharing this one. A must read post!

 74. gay

  8 grudnia 2017 at 00:29

  There is definately a great deal to find out about this subject. I love all of the points you made.

 75. SEO

  8 grudnia 2017 at 02:28

  Your current blogs normally have got alot of really up to date info. Where do you come up with this? Just stating you are very creative. Thanks again

 76. augenarzt bern

  9 grudnia 2017 at 08:47

  Muchos Gracias for your article.Much thanks again. Really Cool.

 77. Filmes Online

  10 grudnia 2017 at 01:27

  You cann at imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 78. Vancouver SEO company

  10 grudnia 2017 at 16:43

  Say, you got a nice blog.Thanks Again. Want more.

 79. VIP Financing Solutions

  12 grudnia 2017 at 20:06

  you. This is really a tremendous web site.

 80. ken calhoun

  13 grudnia 2017 at 10:41

  Thanks a lot for the post.Really looking forward to read more.

 81. cryptyo exchange

  13 grudnia 2017 at 12:44

  You made some nice points there. I did a search on the topic and found most guys will consent with your website.

 82. film semi seks

  13 grudnia 2017 at 21:32

  Yahoo results While browsing Yahoo I discovered this page in the results and I didn at think it fit

 83. SEO Vancouver

  13 grudnia 2017 at 23:40

  Tumblr article I saw someone talking about this on Tumblr and it linked to

 84. vakantie thailand 2018

  14 grudnia 2017 at 20:53

  This is one awesome article post.Much thanks again. Cool.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra