Z kraju

Tadeusz Płużański uważa, że opinie Michnika o pozytywach utraty przez Polskę Wilna są absurdalne, szkodliwe, i przeczą zdrowemu rozsądkowi

Jak doniosło wiele mediów Adam Michnik goszcząc w Wilnie na zaproszenie Polsko-Litewskie Forum Dialogu i Współpracy im. Jerzego Giedroycia, miał docenić odebranie Polsce Wilna i przekazanie przez Rosję sowiecką miasta Litwinom.

 

Wypowiedź Adama Michnika wzburzyła Tadeusza Płużańskiego, który dał temu wyraz w artykule „Michnikowi bliżej do Stalina czy Litwinów niż II RP” opublikowanym na portalu Parezja. W artykule zasłużony popularyzator historii stwierdził, że wypowiedź Michnika jest absurdalna, szkodliwa, przeczy zdrowemu rozsądkowi.

Zdaniem Tadeusza Płużańskiego przez setki lat Wilno było polskim miastem związanym z „naszą kulturą, z naszym językiem, z naszymi tradycjami”.

Według Tadeusza Płużańskiego niedopuszczalne jest przyznawanie racji Stalinowi „jednemu z największych zbrodniarzy Polaków, który nas metodami ludobójczymi wycinał, który ingerował w nasze granice i który nam Wilno wraz z całymi Kresami ukradł, dokonując grabieży niby to na rzecz republik sowieckich”.

Zdaniem Tadeusza Płużańskiego, możliwe, że słowa Michnika „to efekt wzrastania w domu, który był domem komunistycznym”. Według popularyzatora historii „nie od dziś wiemy, że Michnik ma alergię na przedwojenną Rzeczpospolitą”.

Jedyne co cieszy Tadeusza Płużańskiego w wypowiedzi Michnika to, że Michnik „dziś jest na marginesie”.

 

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

131 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra