Z kraju

Teatr Brata Alberta w Krynicy Zdrój

Najbardziej znany dramat Karola Wojtyły zabrzmi w polskich kościołach. Spektakl “Brat naszego Boga”w adaptacji wybitnych aktorów młodego pokolenia zostanie wystawiony 15 października w ramach Teatru Brata Alberta. To najnowsza inicjatywa Roberta Grudnia, muzyka, kompozytora, dyrektora artystycznego wielu ogólnopolskich festiwali.

Wystąpią młodzi aktorzy Andrzej Rozmus, Martyna Kowalik, Wojciech Trela. Muzykę do spektaklu przygotował i wykona Robert Grudzień – organy, fortepian, a doświadczony aktor, rektor i profesor Akademii Teatralnej w Krakowie Jerzy Trela zapewnił konsultację artystyczną tego przedsięwzięcia. – Obchodzimy ustanowiony przez Sejm RP Rok Św. Brata Alberta. W ramach festiwali, nad którymi sprawuję opiekę artystyczną, odbywały się koncerty i spektakle – słowno muzyczne przybliżające życie i przesłanie Adama Chmielowskiego – Brata Alberta. Dla św. Jana Pawła II był bardzo ważną postacią, swoistym drogowskazem w przejściu od życia artystycznego do duchownego, od sztuki do służby bliźniemu. Papież Polak pisał: “Widziałem w nim model, który mi odpowiadał: rzucił sztukę, żeby stać się sługą biedaków – „opuchlaków”, jak ich nazywano. Jego dzieje bardzo pomogły mi zostawić sztukę i teatr i wstąpić do seminarium duchownego”.

Dlatego ten dramat wybraliśmy jako ukoronowanie Roku Brata Alberta – wyjaśnia Robert Grudzień. Teatr Brata Alberta wyrósł z tradycji, jaką na festiwalach współtworzonych przez Roberta Grudnia, są spektakle i koncerty słowno muzyczne wykonaniu najlepszych polskich aktorów, warto tu wspomnieć cykl “Z Herbertem po kraju”, “Dobry wieczór, monsieur Chopin” z okazji obchodów Roku Chopinowskiego, “Hymn” Słowackiego, “Zło dobrem zwyciężać – ks. Jerzy Popiełuszko”, cykl koncertów słowno muzycznych w 150. rocznicę powstania styczniowego, Oratorium Roberta Grudnia “Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę” w 1050 rocznicę Chrztu Polski. Preludium zapowiadającym inaugurację tego teatru był spektakl-muzyczny “Być dobrym jak chleb…Adam Chmielowski – Brat Albert”.

Dotychczas w spektaklach od roku 2002 występowali znakomici aktorzy scen polskich jak Krzysztof Kolberger, Jerzy Trela, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Zelnik, Anna Seniuk, Anna Romantowska, Grażyna Barszczewska, Zbigniew Zamachowski, Cezary Żak, Maciej Zakościelny. – Teatr Brata Alberta to odpowiedź na wezwanie św. Jana Pawła II, który w “Liście do artystów”, pisał że Kościół potrzebuje sztuki. W dobie powszechnego kryzysu autorytetów to wezwanie staje się szczególnie aktualne. Teatr Brata Alberta nadal będzie promował chrześcijańskie wartości, klasykę literatury polskiej, pokazywał postacie ważne dla historii I kultury Polski – dodaje Robert Grudzień.

Jaki będzie “Brat naszego Boga” w wersji przygotowanej przez młodych aktorów? Jak zapewnia pomysłodawca teatru – zaskakujący, promieniujący świeżością pomysłów i spojrzenia młodych, a jednocześnie głęboko zakorzeniony w przesłaniu św. Jana Pawła II. Pierwszy spektakl nieprzypadkowo odbędzie się w Krynicy Zdrój. Uzdrowisko to chętnie odwiedzała a od 1882 roku także grała w nowo wybudowanym teatrze Helena Modrzejewska, która jest jedną z postaci dramatu Karola Wojtyły i ważną osobą w kręgu przyjaciół Adama Chmielowskiego, później Brata Alberta. Spektakl będzie można zobaczyć w kościele zdrojowym o 20.00, w niedzielę 15października 2017 roku.

Zapraszają ks. Bp Andrzej Jeż – biskup Tarnowski, dr Dariusz Reśko – Burmistrz Krynicy-Zdrój ks. Bogusław Skotarek – proboszcz parafii. Kolejny spektakl odbędzie się m.in. w Lublinie, Warszawie, Poznaniu, Krakowie i we Wrocławiu.

Kamila Wrzesińska

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

66 komentarzy

66 Komentarzy

  1. chief operating officer jobs

    13 listopada 2017 at 20:23

    Be aware that designation three fascinating boss functioning officials?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra