Ciekawe spotkania patriotyczne na najbliższy tydzień od 14 do 20 października

Wystawa plakatów patriotycznych Wojciecha Korkucia. Uroczystości pogrzebowe płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i ppor. Stanisława Biziora ps. „Eam”. Drugie spotkanie z cyklu „Przystanek Historia IPN” w Ambasadzie RP w Brukseli. Oblicza bolszewizmu – spotkanie z cyklu Historia na karcie albumu. Sesja popularnonaukowa poświęcona 75-leciu Biblioteki Polskiej w Londynie. Interdyscyplinarna konferencja naukowa „Województwo poznańskie w latach 1945–1950”. Konferencja naukowa „Relacje Kościół – państwo na Górnym Śląsku w latach 1945–1989. Konflikt ideologiczny”. Wykład o pontyfikacie Jana Pawła II. Pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych – Leopolda Rząsy i Michała Zygo.

 

Łódź

Wystawa plakatów patriotycznych Wojciecha Korkucia

11.00 do 17.00

do 21 października

Galeria ZPAP „na Piętrze”, Piotrkowska 86

Sobota 14 października

Mokrepole, Radecznica

Uroczystości pogrzebowe płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i ppor. Stanisława Biziora ps. „Eam” odbędą się w dniach 13–14 października 2017 r. W pierwszym dniu kondukt pogrzebowy wyjedzie z Lublina zatrzymując się w Sitańcu, Zamościu, Tyszowcach oraz w miejscowości Mokrelipie. Następnego dnia odbędą się główne uroczystości pogrzebowe w Radecznicy.

http://ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/83/83-91650_g.jpg

Niedziela 15 października

Bruksela

Drugie spotkanie z cyklu „Przystanek Historia IPN” w Ambasadzie RP w Brukseli

Tematem spotkania będzie animacja „Niezwyciężeni”. Uczestnicy spotkania oprócz obejrzenia filmu animowanego będą mogli usłyszeć wykład Arkadiusza Ciska na temat wkładu Polaków w doprowadzenie do zakończenia II wojny światowej. W spotkaniu będą uczestniczyć także pracownicy Archiwum IPN. Dr Witold Wasilewski opowie o książce „Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951–1952 (tom I)”, a Anna Miszczyk o projekcie „Archiwum Pełne Pamięci”.

Poniedziałek 16 października

Wtorek 17 października

Warszawa

Oblicza bolszewizmu – spotkanie z cyklu Historia na karcie albumu

Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, ul. Marszałkowska 21/25

17.30

Gośćmi Adama Hlebowicza będą: publicystka Kinga Hałacińska i dr Maciej Korkuć, historyk. Cykl Historia na karcie albumu to seria dyskusji, dla których punktem wyjścia są fotografie związane z głośnymi wydarzeniami i postaciami historycznymi. Opowiemy, co historyk może wyczytać z rodzinnego albumu, wyjaśnimy, dlaczego niektórzy ludzie znikali ze zdjęć i przedstawimy zasady fotografii wojennej. Cykl prowadzi Adam Hlebowicz, historyk i dziennikarz.

Środa 18 października

Warszawa

Sesja popularnonaukowa poświęcona 75-leciu Biblioteki Polskiej w Londynie

Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, ul. Marszałkowska 21/25

17:30

Szczegółowe informacje: malgorzata.ptasinska@ipn.gov.pl. Założona w 1942 r. Biblioteka Polska w Londynie jest jedną z większych bibliotek polskich poza Krajem. W jej zbiorach znajdują się m.in. książki i czasopisma emigracyjne i krajowe, archiwa osób prywatnych, wydawnictwa „drugiego obiegu” PRL oraz dokumenty życia społecznego emigracji.

Poznań

Interdyscyplinarna konferencja naukowa „Województwo poznańskie w latach 1945–1950”

Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Poznaniu wraz z Instytutem Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Instytutem Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego zapraszają na interdyscyplinarną konferencję naukową „Województwo poznańskie w latach 1945-1950”, która odbędzie się 18 i 19 października 2017 r. w Poznaniu.

http://ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/85/85-91623.jpg

Czwartek 19 października

Poznań

Interdyscyplinarna konferencja naukowa „Województwo poznańskie w latach 1945–1950”

Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Poznaniu wraz z Instytutem Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Instytutem Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego zapraszają na interdyscyplinarną konferencję naukową „Województwo poznańskie w latach 1945-1950”, która odbędzie się 18 i 19 października 2017 r. w Poznaniu.

http://ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/85/85-91623.jpg

Katowice

Konferencja naukowa „Relacje Kościół – państwo na Górnym Śląsku w latach 1945–1989. Konflikt ideologiczny”

Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach „Przystanek Historia”, przy ul. św. Jana 10

Podstawą konfliktu między Kościołem katolickim a państwem komunistycznym w Polsce były kwestie ideologiczno-światopoglądowe. Lansowany przez partię komunistyczną ateizm miał być spoiwem ideologicznym oraz oficjalną „nową religią”, zaś tradycyjne katolickie wartości miały „odejść do lamusa”. Komuniści dążyli do zawłaszczenia całej sfery aktywności społeczeństwa, ograniczając działalność Kościoła do murów świątyń.

PROGRAM

Sesja I godz. 9.00-10.20

dr Andrzej Grajewski („Gość Niedzielny”) – Śląska specyfika konfliktu ideologicznego Kościół – państwo w okresie PRL

dr hab. Adam Dziurok prof. USKW (IPN Katowice, UKSW Warszawa) – Starcie bezpośrednie – kwestie ideologiczne w rozmowach przedstawicieli władz partyjno-państwowych z duchownymi diecezji katowickiej w okresie stalinizmu

ks. dr Rafał Śpiewak (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) – Kościół katowicki pomiędzy dwoma totalitaryzmami. Studium na podstawie „Gościa Niedzielnego” z 1945 r.

dr Łucja Marek (IPN Kraków) – Katowicki miesięcznik ateistyczny „Myśl Wolna” (1958–1962) w służbie ideologii komunistycznej

Sesja II godz. 10.30-11.30

ks. dr hab. Dominik Zamiatała prof. UKSW (UKSW Warszawa) – Działalność Zrzeszenia Katolików Caritas na Górnym Śląsku

dr Adriana Dawid (Uniwersytet Opolski) – Duchowni z województwa opolskiego w Komitecie Obrońców Pokoju

dr Jacek Żurek (Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej) – Ksiądz – patriota wzorcowy

ks. prof. Jerzy Myszor (Uniwersytet Śląski) – Wychować księdza patriotę. Stosunek władz komunistycznych do formacji do kapłaństwa w śląskim seminarium duchownym w Krakowie w latach 1952–1980

Sesja III godz. 11.45-12.45

dr Zbigniew Bereszyński (Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski w Opolu) – Oświata i wychowanie jako obszar konfrontacji ideologicznej Kościół – państwo na przykładzie województwa opolskiego w latach 1950–1988

dr hab. Andrzej Szymański prof. UO (Uniwersytet Opolski) – Dwa lata „łagru” za nauczanie religii. Przypadek s. Anny Dylus z Nowej Wsi Królewskiej

dr Anna Badura (IPN Katowice) – Akcja dekrucyfikacyjna w szkołach województwa katowickiego w latach 1984–1985

Sesja IV godz. 13.00-14.15

ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer (Uniwersytet Śląski) – Relacje Kościół – państwo na Górnym Śląsku w świetle wystąpień biskupów katowickich podczas stanowych pielgrzymek mężczyzn do Piekar Śląskich (1966–1989)

dr Kornelia Banaś (IPN Katowice) – Kościelna propaganda wizualna podczas stanowych pielgrzymek w Piekarach Śląskich

ks. dr hab. Henryk Olszar (Uniwersytet Śląski) – „Śląska Fatima”. Kościół w zderzeniu z totalitaryzmem na przykładzie wiejskiego sanktuarium maryjnego w Turzy Śląskiej

Dyskusja

Kontakt: dr hab. Adam Dziurok prof. UKSW, adam.dziurok@ipn.gov.pl (tel. 32 207 03 01)

Piątek 20 października

Warszawa

Wykład o pontyfikacie Jana Pawła II

Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, ul. Marszałkowska 21/25

17:30

Spotkanie z cyklu „Od niepodległości do niepodległości”. O konklawe, które 16 października 1978 r. wybrało kardynała Karola Wojtyłę, o pontyfikacie Jana Pawła II i jego znaczeniu dla przełamania żelaznej kurtyny rozmawiać będą prof. Antoni Dudek i red. Grzegorz Górny. Prowadzenie: prof. Jan Żaryn.

Rzeszów

Pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych – Leopolda Rząsy i Michała Zygo

12.00

Na Cmentarzu Wilkowyja odbędą się uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Niezłomnych – Leopolda Rząsy i Michała Zygo. Wystawienie trumien ze szczątkami doczesnymi bohaterów w kaplicy cmentarnej nastąpi o godz. 11.00.

Szczątki zamordowanych za działalność niepodległościową przez władze komunistyczne Władysława Koby, Leopolda Rząsy i Michała Zygo zostały odnalezione we wrześniu 2015 r. na cmentarzu komunalnym przy ul. Podkarpackiej w Rzeszowie przez zespół pracowników IPN pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Pogrzeb Władysława Koby odbył się 17 września 2016 roku w Przemyślu.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

148 komentarzy

148 Komentarzy

  1. 日本藤素哪裡買

    27 listopada 2017 at 22:52

    These are actually wonderful ideas in regarding blogging.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra