Wydarzenie

Ciekawe spotkania patriotyczne na najbliższy tydzień od 14 do 20 października

Wystawa plakatów patriotycznych Wojciecha Korkucia. Uroczystości pogrzebowe płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i ppor. Stanisława Biziora ps. „Eam”. Drugie spotkanie z cyklu „Przystanek Historia IPN” w Ambasadzie RP w Brukseli. Oblicza bolszewizmu – spotkanie z cyklu Historia na karcie albumu. Sesja popularnonaukowa poświęcona 75-leciu Biblioteki Polskiej w Londynie. Interdyscyplinarna konferencja naukowa „Województwo poznańskie w latach 1945–1950”. Konferencja naukowa „Relacje Kościół – państwo na Górnym Śląsku w latach 1945–1989. Konflikt ideologiczny”. Wykład o pontyfikacie Jana Pawła II. Pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych – Leopolda Rząsy i Michała Zygo.

 

Łódź

Wystawa plakatów patriotycznych Wojciecha Korkucia

11.00 do 17.00

do 21 października

Galeria ZPAP „na Piętrze”, Piotrkowska 86

Sobota 14 października

Mokrepole, Radecznica

Uroczystości pogrzebowe płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i ppor. Stanisława Biziora ps. „Eam” odbędą się w dniach 13–14 października 2017 r. W pierwszym dniu kondukt pogrzebowy wyjedzie z Lublina zatrzymując się w Sitańcu, Zamościu, Tyszowcach oraz w miejscowości Mokrelipie. Następnego dnia odbędą się główne uroczystości pogrzebowe w Radecznicy.

http://ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/83/83-91650_g.jpg

Niedziela 15 października

Bruksela

Drugie spotkanie z cyklu „Przystanek Historia IPN” w Ambasadzie RP w Brukseli

Tematem spotkania będzie animacja „Niezwyciężeni”. Uczestnicy spotkania oprócz obejrzenia filmu animowanego będą mogli usłyszeć wykład Arkadiusza Ciska na temat wkładu Polaków w doprowadzenie do zakończenia II wojny światowej. W spotkaniu będą uczestniczyć także pracownicy Archiwum IPN. Dr Witold Wasilewski opowie o książce „Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951–1952 (tom I)”, a Anna Miszczyk o projekcie „Archiwum Pełne Pamięci”.

Poniedziałek 16 października

Wtorek 17 października

Warszawa

Oblicza bolszewizmu – spotkanie z cyklu Historia na karcie albumu

Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, ul. Marszałkowska 21/25

17.30

Gośćmi Adama Hlebowicza będą: publicystka Kinga Hałacińska i dr Maciej Korkuć, historyk. Cykl Historia na karcie albumu to seria dyskusji, dla których punktem wyjścia są fotografie związane z głośnymi wydarzeniami i postaciami historycznymi. Opowiemy, co historyk może wyczytać z rodzinnego albumu, wyjaśnimy, dlaczego niektórzy ludzie znikali ze zdjęć i przedstawimy zasady fotografii wojennej. Cykl prowadzi Adam Hlebowicz, historyk i dziennikarz.

Środa 18 października

Warszawa

Sesja popularnonaukowa poświęcona 75-leciu Biblioteki Polskiej w Londynie

Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, ul. Marszałkowska 21/25

17:30

Szczegółowe informacje: malgorzata.ptasinska@ipn.gov.pl. Założona w 1942 r. Biblioteka Polska w Londynie jest jedną z większych bibliotek polskich poza Krajem. W jej zbiorach znajdują się m.in. książki i czasopisma emigracyjne i krajowe, archiwa osób prywatnych, wydawnictwa „drugiego obiegu” PRL oraz dokumenty życia społecznego emigracji.

Poznań

Interdyscyplinarna konferencja naukowa „Województwo poznańskie w latach 1945–1950”

Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Poznaniu wraz z Instytutem Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Instytutem Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego zapraszają na interdyscyplinarną konferencję naukową „Województwo poznańskie w latach 1945-1950”, która odbędzie się 18 i 19 października 2017 r. w Poznaniu.

http://ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/85/85-91623.jpg

Czwartek 19 października

Poznań

Interdyscyplinarna konferencja naukowa „Województwo poznańskie w latach 1945–1950”

Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Poznaniu wraz z Instytutem Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Instytutem Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego zapraszają na interdyscyplinarną konferencję naukową „Województwo poznańskie w latach 1945-1950”, która odbędzie się 18 i 19 października 2017 r. w Poznaniu.

http://ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/85/85-91623.jpg

Katowice

Konferencja naukowa „Relacje Kościół – państwo na Górnym Śląsku w latach 1945–1989. Konflikt ideologiczny”

Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach „Przystanek Historia”, przy ul. św. Jana 10

Podstawą konfliktu między Kościołem katolickim a państwem komunistycznym w Polsce były kwestie ideologiczno-światopoglądowe. Lansowany przez partię komunistyczną ateizm miał być spoiwem ideologicznym oraz oficjalną „nową religią”, zaś tradycyjne katolickie wartości miały „odejść do lamusa”. Komuniści dążyli do zawłaszczenia całej sfery aktywności społeczeństwa, ograniczając działalność Kościoła do murów świątyń.

PROGRAM

Sesja I godz. 9.00-10.20

dr Andrzej Grajewski („Gość Niedzielny”) – Śląska specyfika konfliktu ideologicznego Kościół – państwo w okresie PRL

dr hab. Adam Dziurok prof. USKW (IPN Katowice, UKSW Warszawa) – Starcie bezpośrednie – kwestie ideologiczne w rozmowach przedstawicieli władz partyjno-państwowych z duchownymi diecezji katowickiej w okresie stalinizmu

ks. dr Rafał Śpiewak (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) – Kościół katowicki pomiędzy dwoma totalitaryzmami. Studium na podstawie „Gościa Niedzielnego” z 1945 r.

dr Łucja Marek (IPN Kraków) – Katowicki miesięcznik ateistyczny „Myśl Wolna” (1958–1962) w służbie ideologii komunistycznej

Sesja II godz. 10.30-11.30

ks. dr hab. Dominik Zamiatała prof. UKSW (UKSW Warszawa) – Działalność Zrzeszenia Katolików Caritas na Górnym Śląsku

dr Adriana Dawid (Uniwersytet Opolski) – Duchowni z województwa opolskiego w Komitecie Obrońców Pokoju

dr Jacek Żurek (Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej) – Ksiądz – patriota wzorcowy

ks. prof. Jerzy Myszor (Uniwersytet Śląski) – Wychować księdza patriotę. Stosunek władz komunistycznych do formacji do kapłaństwa w śląskim seminarium duchownym w Krakowie w latach 1952–1980

Sesja III godz. 11.45-12.45

dr Zbigniew Bereszyński (Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski w Opolu) – Oświata i wychowanie jako obszar konfrontacji ideologicznej Kościół – państwo na przykładzie województwa opolskiego w latach 1950–1988

dr hab. Andrzej Szymański prof. UO (Uniwersytet Opolski) – Dwa lata „łagru” za nauczanie religii. Przypadek s. Anny Dylus z Nowej Wsi Królewskiej

dr Anna Badura (IPN Katowice) – Akcja dekrucyfikacyjna w szkołach województwa katowickiego w latach 1984–1985

Sesja IV godz. 13.00-14.15

ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer (Uniwersytet Śląski) – Relacje Kościół – państwo na Górnym Śląsku w świetle wystąpień biskupów katowickich podczas stanowych pielgrzymek mężczyzn do Piekar Śląskich (1966–1989)

dr Kornelia Banaś (IPN Katowice) – Kościelna propaganda wizualna podczas stanowych pielgrzymek w Piekarach Śląskich

ks. dr hab. Henryk Olszar (Uniwersytet Śląski) – „Śląska Fatima”. Kościół w zderzeniu z totalitaryzmem na przykładzie wiejskiego sanktuarium maryjnego w Turzy Śląskiej

Dyskusja

Kontakt: dr hab. Adam Dziurok prof. UKSW, adam.dziurok@ipn.gov.pl (tel. 32 207 03 01)

Piątek 20 października

Warszawa

Wykład o pontyfikacie Jana Pawła II

Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, ul. Marszałkowska 21/25

17:30

Spotkanie z cyklu „Od niepodległości do niepodległości”. O konklawe, które 16 października 1978 r. wybrało kardynała Karola Wojtyłę, o pontyfikacie Jana Pawła II i jego znaczeniu dla przełamania żelaznej kurtyny rozmawiać będą prof. Antoni Dudek i red. Grzegorz Górny. Prowadzenie: prof. Jan Żaryn.

Rzeszów

Pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych – Leopolda Rząsy i Michała Zygo

12.00

Na Cmentarzu Wilkowyja odbędą się uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Niezłomnych – Leopolda Rząsy i Michała Zygo. Wystawienie trumien ze szczątkami doczesnymi bohaterów w kaplicy cmentarnej nastąpi o godz. 11.00.

Szczątki zamordowanych za działalność niepodległościową przez władze komunistyczne Władysława Koby, Leopolda Rząsy i Michała Zygo zostały odnalezione we wrześniu 2015 r. na cmentarzu komunalnym przy ul. Podkarpackiej w Rzeszowie przez zespół pracowników IPN pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Pogrzeb Władysława Koby odbył się 17 września 2016 roku w Przemyślu.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

171 komentarzy

171 Komentarzy

 1. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:04

  Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any helpful hints for newbie blog writers? I’d certainly appreciate it.|

 2. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  17 października 2017 at 16:55

  Actually when someone doesn’t understand afterward its up to other viewers that they will help, so here it occurs.|

 3. Itamar Serp

  17 października 2017 at 19:22

  Thanks for finally talking about > %blog_title% < Liked it!|

 4. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 21:33

  magnificent points altogether, you just gained a brand new reader. What may you suggest about your submit that you just made a few days in the past? Any certain?|

 5. Carlos Eduardo Correa da Veig

  17 października 2017 at 22:54

  This is my first time go to see at here and i am in fact pleassant to read all at one place.|

 6. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 03:41

  Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be exciting to read through articles from other writers and practice something from their websites. |

 7. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 05:49

  I have been browsing on-line more than three hours nowadays, but I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is lovely value sufficient for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will probably be much more helpful than ever before.|

 8. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 07:31

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this excellent blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this blog with my Facebook group. Talk soon!|

 9. Grupo Serval presídios

  18 października 2017 at 09:13

  Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely helpful information specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and best of luck.|

 10. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 09:15

  I’m gone to tell my little brother, that he should also go to see this blog on regular basis to obtain updated from newest gossip.|

 11. MAGA

  18 października 2017 at 09:30

  It’s impressive that you are getting thoughts from this paragraph as well as from our dialogue made at this time.|

 12. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 10:58

  Wow, superb blog format! How lengthy have you been blogging for? you made blogging glance easy. The total glance of your web site is fantastic, as smartly as the content material!

 13. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 12:45

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.|

 14. Grupo Coral

  18 października 2017 at 14:34

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody having identical RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!|

 15. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:52

  Superb, what a web site it is! This webpage provides useful facts to us, keep it up.|

 16. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 18:05

  Hurrah, that’s what I was searching for, what a stuff! existing here at this website, thanks admin of this site.|

 17. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 19:54

  I blog quite often and I seriously thank you for your content. Your article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new details about once a week. I opted in for your RSS feed too.|

 18. Grupo Coral fraude

  19 października 2017 at 07:24

  Pretty element of content. I simply stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your weblog posts. Any way I’ll be subscribing in your augment and even I achievement you access persistently fast.|

 19. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 09:55

  I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this information for my mission.|

 20. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 12:26

  If some one wants to be updated with newest technologies therefore he must be visit this site and be up to date all the time.|

 21. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 14:52

  I seriously love your site.. Very nice colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own blog and would love to know where you got this from or just what the theme is called. Many thanks!|

 22. Itamar Serp

  19 października 2017 at 16:53

  great publish, very informative. I ponder why the other experts of this sector don’t notice this. You should continue your writing. I am sure, you’ve a great readers’ base already!|

 23. Umanizzare presídios

  19 października 2017 at 19:08

  Thanks for your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you will be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will eventually come back later in life. I want to encourage one to continue your great posts, have a nice weekend!|

 24. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 21:16

  Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.|

 25. Lelio Junior

  20 października 2017 at 01:06

  I know this site provides quality dependent articles or reviews and extra stuff, is there any other site which presents these kinds of data in quality?|

 26. Egli Diana Pinto

  20 października 2017 at 03:15

  Everything is very open with a very clear description of the issues. It was truly informative. Your site is very useful. Thanks for sharing!|

 27. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 08:29

  Wow, this article is good, my sister is analyzing these kinds of things, so I am going to convey her.|

 28. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 11:06

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I to find It truly useful & it helped me out a lot. I am hoping to offer one thing again and help others like you aided me.|

 29. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 13:37

  What’s up to every one, it’s actually a fastidious for me to visit this web site, it consists of valuable Information.|

 30. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 17:00

  obviously like your website however you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the truth however I’ll certainly come back again.|

 31. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  21 października 2017 at 01:45

  Magnificent beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your website, how could i subscribe for a weblog website? The account helped me a appropriate deal. I have been a little bit familiar of this your broadcast provided vibrant transparent concept|

 32. Luiz Gastão Bittencourt

  21 października 2017 at 10:36

  It’s awesome to pay a quick visit this website and reading the views of all colleagues regarding this paragraph, while I am also zealous of getting experience.|

 33. Egli Diana Pinto

  21 października 2017 at 19:24

  Hi colleagues, its impressive paragraph on the topic of cultureand fully explained, keep it up all the time.|

 34. Lélio Vieira Carneiro Junio

  22 października 2017 at 03:55

  Terrific work! That is the kind of info that are meant to be shared across the web. Shame on the search engines for now not positioning this put up upper! Come on over and seek advice from my website . Thank you =)|

 35. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  22 października 2017 at 12:54

  Hiya! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue. If you have any suggestions, please share. Thank you!|

 36. Lelio Vieira Carneiro

  22 października 2017 at 21:57

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!|

 37. Itamar Serp

  23 października 2017 at 07:18

  I am not sure where you are getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this information for my mission.|

 38. Grupo Serval escandalo

  24 października 2017 at 03:08

  Spot on with this write-up, I truly believe that this website needs much more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the information!|

 39. Luiz Gastão Bittencourt

  24 października 2017 at 12:02

  Hi! I understand this is sort of off-topic however I had to ask. Does operating a well-established blog like yours take a large amount of work? I’m brand new to writing a blog but I do write in my diary daily. I’d like to start a blog so I can easily share my experience and thoughts online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for new aspiring blog owners. Thankyou!|

 40. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  24 października 2017 at 22:06

  I’m not certain the place you are getting your info, but great topic. I must spend some time learning much more or figuring out more. Thanks for magnificent information I was on the lookout for this info for my mission.|

 41. Carlos Eduardo Veiga

  25 października 2017 at 07:38

  Fantastic blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any ideas? Thank you!|

 42. Grupo Serval presidios

  25 października 2017 at 17:45

  Link exchange is nothing else except it is just placing the other person’s weblog link on your page at suitable place and other person will also do same in support of you.|

 43. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 19:28

  Great article, totally what I wanted to find.|

 44. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 20:40

  I don’t know if it’s just me or if everyone else encountering problems with your blog. It appears as though some of the text in your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This could be a issue with my web browser because I’ve had this happen before. Thank you|

 45. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 21:51

  My brother suggested I would possibly like this blog. He was once totally right. This submit truly made my day. You can not consider simply how a lot time I had spent for this info! Thank you!|

 46. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 23:07

  I want to to thank you for this great read!! I definitely loved every little bit of it. I’ve got you book-marked to check out new stuff you post…|

 47. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 00:15

  Greetings! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this problem. If you have any suggestions, please share. Many thanks!|

 48. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 01:25

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!|

 49. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 02:40

  Link exchange is nothing else except it is simply placing the other person’s website link on your page at proper place and other person will also do similar in favor of you.|

 50. Egli Diana Pinto

  26 października 2017 at 03:11

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!|

 51. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 04:00

  My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!|

 52. Lelio Junior

  26 października 2017 at 05:20

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I in finding It truly useful & it helped me out much. I hope to give one thing again and aid others such as you helped me.|

 53. Lelio Junior

  26 października 2017 at 06:34

  Hello, yeah this piece of writing is in fact nice and I have learned lot of things from it about blogging. thanks.|

 54. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 07:47

  {

 55. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 09:00

  Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my audience would value your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.|

 56. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 10:15

  Hello there! I simply wish to give you a huge thumbs up for your excellent information you’ve got here on this post. I’ll be coming back to your site for more soon.|

 57. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 11:33

  It’s an awesome paragraph designed for all the online visitors; they will obtain benefit from it I am sure.|

 58. Lelio Junior

  26 października 2017 at 12:53

  Hello! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 59. Umanizzare presidios

  26 października 2017 at 13:50

  Hey there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My blog discusses a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Great blog by the way!|

 60. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 14:15

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for %keyword%|

 61. Lelio Junior

  26 października 2017 at 15:35

  Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!|

 62. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 16:49

  of course like your website however you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to inform the truth on the other hand I will definitely come again again.|

 63. Lelio Junior

  26 października 2017 at 18:05

  An interesting discussion is definitely worth comment. I think that you need to write more about this subject matter, it may not be a taboo subject but generally folks don’t speak about such issues. To the next! Cheers!!|

 64. Lelio Junior

  26 października 2017 at 19:17

  Hi to every , for the reason that I am actually keen of reading this website’s post to be updated daily. It consists of pleasant data.|

 65. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 20:30

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Cheers|

 66. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 21:40

  Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely wonderful. I really like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read much more from you. This is really a great website.|

 67. Itamar Serp

  26 października 2017 at 23:44

  It’s genuinely very complex in this active life to listen news on Television, thus I just use web for that purpose, and take the latest information.|

 68. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 00:08

  This is my first time visit at here and i am actually happy to read everthing at one place.|

 69. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 01:21

  Awesome article.|

 70. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 02:36

  I have been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.|

 71. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 03:58

  This information is priceless. Where can I find out more?|

 72. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 05:19

  Hi i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this article i thought i could also create comment due to this brilliant piece of writing.|

 73. Lelio Junior

  27 października 2017 at 06:38

  This design is incredible! You certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 74. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 07:52

  Hi to every one, it’s genuinely a good for me to visit this web site, it includes useful Information.|

 75. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 09:04

  For most up-to-date information you have to visit world wide web and on web I found this site as a finest web page for most recent updates.|

 76. Luiz Gastão Bittencourt

  27 października 2017 at 09:29

  Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 77. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 10:19

  Remarkable! Its really awesome piece of writing, I have got much clear idea concerning from this article.|

 78. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 11:38

  My partner and I stumbled over here coming from a different web page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to exploring your web page yet again.|

 79. Lelio Junior

  27 października 2017 at 12:55

  If you are going for best contents like myself, simply go to see this web site all the time for the reason that it gives feature contents, thanks|

 80. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 14:14

  I pay a quick visit day-to-day a few web pages and information sites to read posts, but this webpage offers feature based posts.|

 81. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 15:29

  Hey There. I discovered your blog using msn. This is an extremely smartly written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read extra of your useful information. Thank you for the post. I’ll certainly comeback.|

 82. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 16:43

  I simply couldn’t leave your site prior to suggesting that I actually enjoyed the standard info an individual provide for your guests? Is gonna be back ceaselessly to investigate cross-check new posts|

 83. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 17:52

  Heya i’m for the primary time here. I found this board and I in finding It truly helpful & it helped me out a lot. I hope to present one thing again and help others such as you helped me.|

 84. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 19:02

  I couldn’t resist commenting. Exceptionally well written!|

 85. Umanizzare presídios

  27 października 2017 at 19:53

  This web site definitely has all the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask. |

 86. Lelio Junior

  27 października 2017 at 20:11

  If you are going for most excellent contents like me, only pay a quick visit this website every day as it presents quality contents, thanks|

 87. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 21:22

  Greetings! Very helpful advice in this particular article! It is the little changes that will make the most important changes. Thanks a lot for sharing!|

 88. Lelio Junior

  27 października 2017 at 22:33

  Truly no matter if someone doesn’t be aware of after that its up to other people that they will help, so here it happens.|

 89. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 00:53

  Thank you for some other magnificent article. The place else could anybody get that kind of info in such a perfect manner of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the look for such information.|

 90. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 02:03

  I believe this is among the most important info for me. And i am happy reading your article. However want to observation on some general things, The site style is perfect, the articles is actually great : D. Just right task, cheers|

 91. Lelio Junior

  28 października 2017 at 03:14

  Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.|

 92. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 04:29

  Hi, yes this piece of writing is in fact good and I have learned lot of things from it regarding blogging. thanks.|

 93. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  28 października 2017 at 04:52

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be grateful to you.|

 94. Lelio Vieira Carneiro

  28 października 2017 at 05:46

  Great information. Lucky me I recently found your website by chance (stumbleupon). I’ve saved as a favorite for later!|

 95. Luiz Gastão Bittencourt

  28 października 2017 at 14:12

  It’s amazing to pay a quick visit this website and reading the views of all friends concerning this piece of writing, while I am also eager of getting knowledge.|

 96. Carlos Eduardo Veiga

  28 października 2017 at 23:03

  This is a topic that’s near to my heart… Thank you! Exactly where are your contact details though?|

 97. Dadado Veig

  29 października 2017 at 06:29

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 98. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  29 października 2017 at 14:56

  I wanted to thank you for this very good read!! I definitely loved every bit of it. I have got you book marked to look at new things you post…|

 99. Itamar Serp

  29 października 2017 at 23:24

  Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a totally different topic but it has pretty much the same layout and design. Excellent choice of colors!|

 100. Lelio Vieira Carneiro

  30 października 2017 at 08:09

  Its such as you read my mind! You appear to grasp a lot about this, such as you wrote the e book in it or something. I believe that you simply can do with a few % to force the message home a little bit, however instead of that, that is wonderful blog. A fantastic read. I will definitely be back.|

 101. Dadado Veig

  30 października 2017 at 18:07

  Hey there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to protect against hackers?|

 102. Lelio Vieira Carneiro Junior

  31 października 2017 at 03:21

  For the reason that the admin of this web page is working, no doubt very quickly it will be renowned, due to its quality contents.|

 103. Egli Diana Pinto

  31 października 2017 at 13:09

  If you are going for finest contents like myself, only pay a visit this web page daily because it gives quality contents, thanks|

 104. free home security s

  31 października 2017 at 15:16

  I was curious if you ever considered changing the page layout of your blog?

  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

 105. Lelio Vieira Carneiro Junior

  31 października 2017 at 23:20

  Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same information you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my viewers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.|

 106. Egli Diana Pinto

  1 listopada 2017 at 18:09

  Hello there! This blog post could not be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I’ll send this information to him. Fairly certain he’s going to have a great read. I appreciate you for sharing!|

 107. Itamar Serp

  2 listopada 2017 at 04:38

  Excellent beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your site, how can i subscribe for a weblog site? The account aided me a applicable deal. I were tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea|

 108. Itamar Serp

  2 listopada 2017 at 15:23

  Wonderful post! We are linking to this great article on our site. Keep up the good writing.|

 109. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  3 listopada 2017 at 01:25

  When someone writes an post he/she retains the idea of a user in his/her mind that how a user can be aware of it. Therefore that’s why this paragraph is great. Thanks!|

 110. Grupo Coral fraude

  3 listopada 2017 at 11:28

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?|

 111. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  3 listopada 2017 at 23:35

  Hi there, this weekend is good designed for me, because this time i am reading this wonderful educational post here at my home.|

 112. Dadado Veig

  4 listopada 2017 at 14:36

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.|

 113. timex observe

  4 listopada 2017 at 23:35

  Hi there, its pleasant paragraph regarding media print,
  we all be familiar with media is a impressive source of information.

 114. José Wilame Araújo Rodrigues

  5 listopada 2017 at 02:55

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 115. Umanizzare presidios

  5 listopada 2017 at 13:29

  What’s up, all is going sound here and ofcourse every one is sharing information, that’s truly good, keep up writing.|

 116. tercio borlenghi junior

  6 listopada 2017 at 00:16

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I most certainly will send this post to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 117. short websites

  6 listopada 2017 at 09:06

  Thanks for sharing your info. I really appreciate your
  efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

 118. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  6 listopada 2017 at 10:28

  hey there and thank you for your info – I have certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this web site, since I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective exciting content. Ensure that you update this again soon.|

 119. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  6 listopada 2017 at 21:48

  This excellent website really has all of the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask. |

 120. find asbestos inside

  7 listopada 2017 at 07:06

  You have made some really good points there. I checked
  on the web for more information about the issue and found most people will go along with your
  views on this web site.

 121. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  7 listopada 2017 at 08:14

  This web site certainly has all the info I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask. |

 122. website designing

  7 listopada 2017 at 15:15

  hello there and thank you for your information –
  I’ve definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise a few technical issues using this website,
  as I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get
  it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will
  often affect your placement in google and could damage
  your quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for much more
  of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon.

 123. tercio borlenghi junior

  7 listopada 2017 at 20:05

  Appreciate this post. Let me try it out.|

 124. tercio borlenghi jr

  8 listopada 2017 at 06:24

  I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.|

 125. Itamar Serp

  8 listopada 2017 at 17:31

  Thanks for finally writing about > %blog_title% < Liked it!|

 126. best pron

  8 listopada 2017 at 18:44

  hzWu70 Its hard to find good help I am regularly proclaiming that its hard to get good help, but here is

 127. Lelio Junior

  9 listopada 2017 at 01:50

  You ought to take part in a contest for one of the best websites online. I am going to recommend this web site!|

 128. pay monthly phone

  10 listopada 2017 at 11:11

  If some one needs to be updated with latest technologies therefore he must be visit this web page and be up to date every day.

 129. Dadado Veig

  11 listopada 2017 at 04:54

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that
  I have truly enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I will be subscribing to your rss feed and
  I hope you write again very soon!

 130. Grupo Serval presídios

  11 listopada 2017 at 16:48

  Nice blog here! Also your site loads up fast! What host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as fast as yours lol

 131. home security cameras amazon

  15 listopada 2017 at 17:35

  Are you presently serious about your loved ones?

 132. Spot on with this write-up, I absolutely feel this site needs a lot more attention. I all probably be back again to see more, thanks for the advice!

 133. the secret

  16 listopada 2017 at 04:03

  Thank you ever so for you blog post. Will read on

 134. Homecoming Dresses

  17 listopada 2017 at 12:33

  you ave gotten an amazing blog right here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 135. Dominic

  18 listopada 2017 at 10:40

  I am curious to find out what blog platform you have been using?
  I’m experiencing some small security issues with my latest website
  and I would like to find something more safeguarded. Do you have any
  recommendations?

 136. advertising companies in vancouver

  20 listopada 2017 at 01:25

  Really informative article.Really thank you! Fantastic.

 137. Live scores

  20 listopada 2017 at 03:07

  This is one awesome article post.Thanks Again.

 138. for more information

  20 listopada 2017 at 12:02

  Music began playing when I opened up this web page, so annoying!

 139. in4link

  22 listopada 2017 at 04:02

  I value the post.Really thank you! Will read on

 140. seo vancouver

  22 listopada 2017 at 23:27

  voyance gratuite immediate WALSH | ENDORA

 141. fetal doppler reviews

  23 listopada 2017 at 09:57

  Im obliged for the blog post.Really thank you! Really Cool.

 142. Best Bank to Refinance Mortgage

  24 listopada 2017 at 12:16

  pretty beneficial stuff, overall I consider this is really worth a bookmark, thanks

 143. http://kientruceco.com

  26 listopada 2017 at 11:03

  Everything typed was very reasonable. However, think on this,
  what if you typed a catchier title? I mean, I don’t want to tell you how
  to run your website, but suppose you added a title
  that makes people want more? I mean Ciekawe spotkania patriotyczne na najbliższy tydzień
  od 14 do 20 października – Prawy.pl is a little
  plain. You could look at Yahoo’s home page and see how they create
  article headlines to get people interested. You might add a video or a related pic or two to
  grab readers interested about what you’ve written. In my opinion, it would make
  your posts a little livelier.

 144. visit website

  27 listopada 2017 at 10:57

  You ave offered intriguing and legitimate points which are thought-provoking in my viewpoint.

 145. 日本藤素哪裡買

  27 listopada 2017 at 22:52

  These are actually wonderful ideas in regarding blogging.

 146. VIP Financing Solutions reviews

  28 listopada 2017 at 18:57

  There is visibly a bundle to realize about this. I suppose you made some good points in features also.

 147. last resort asbestos

  29 listopada 2017 at 01:36

  I think the admin of this site is in fact working
  hard for his web site, because here every stuff is quality based stuff.

 148. free apps download for windows 10

  29 listopada 2017 at 04:56

  Wow, fantastic weblog structure! How lengthy have you been running a blog for? you make running a blog glance easy. The total glance of your website is magnificent, let alone the content!

 149. LK21

  29 listopada 2017 at 08:47

  Im grateful for the article post.Much thanks again. Want more.

 150. Darwin Horan

  29 listopada 2017 at 21:48

  There is definately a great deal to know about this topic. I like all of the points you made.

 151. Vancouver SEO

  1 grudnia 2017 at 00:08

  Very informative post.Really looking forward to read more. Really Great.

 152. cheap loans in uk

  2 grudnia 2017 at 07:01

  Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Thanks Again. Really Cool.

 153. early years outdoor climbing equipment

  2 grudnia 2017 at 22:47

  Wow. This site is amazing. How can I make it look like this.

 154. to learn more

  4 grudnia 2017 at 10:48

  Im obliged for the article.Really thank you! Really Great.

 155. us.norton.com

  4 grudnia 2017 at 17:34

  Thank you, I have just been looking for information about

 156. Cremation necklace for pets

  6 grudnia 2017 at 08:59

  Well I really enjoyed studying it. This article procured by you is very constructive for correct planning.

 157. jiaogulan kaufen

  7 grudnia 2017 at 01:21

  Muchos Gracias for your article.Really looking forward to read more. Really Great.

 158. terry london vip financing

  7 grudnia 2017 at 09:22

  Now I am ready to do my breakfast, afterward having my breakfast coming yet again to read other news.

 159. click here

  7 grudnia 2017 at 16:21

  Major thankies for the blog article.Thanks Again. Keep writing.

 160. whore

  7 grudnia 2017 at 19:20

  I think this is a real great blog post.Really thank you! Really Cool.

 161. video production services�

  7 grudnia 2017 at 19:34

  Thanks-a-mundo for the article post.Really thank you! Will read on

 162. anal

  7 grudnia 2017 at 21:19

  Thanks for the article post.Really looking forward to read more. Awesome.

 163. vagina

  7 grudnia 2017 at 23:16

  Thanks a lot for the blog article. Much obliged.

 164. visit website

  8 grudnia 2017 at 15:24

  Wonderful post! We will be linking to this particularly great post on our site. Keep up the great writing.

 165. VIP Financing Solutions Reviews

  9 grudnia 2017 at 05:02

  you have got an amazing weblog right here! would you wish to make some invite posts on my weblog?

 166. Logo Design

  9 grudnia 2017 at 09:30

  Wonderful article! We will be linking to this particularly great article on our website. Keep up the good writing.

 167. http://bitcoin-code.site/

  9 grudnia 2017 at 20:07

  Major thankies for the article.Really looking forward to read more. Will read on

 168. InventHelp Patent Services

  9 grudnia 2017 at 22:09

  Im grateful for the article post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 169. como tener una ereccion duradera

  10 grudnia 2017 at 02:13

  The Silent Shard This may likely be fairly practical for many within your job opportunities I want to never only with my blogging site but

 170. clash of clans hack

  11 grudnia 2017 at 11:56

  I truly appreciate this blog article.Really thank you! Great.

 171. flamingo gift

  12 grudnia 2017 at 08:35

  I truly appreciate this blog post.Much thanks again. Really Cool.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra