Wydarzenie

Ciekawe spotkania patriotyczne na najbliższy tydzień od 14 do 20 października

Wystawa plakatów patriotycznych Wojciecha Korkucia. Uroczystości pogrzebowe płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i ppor. Stanisława Biziora ps. „Eam”. Drugie spotkanie z cyklu „Przystanek Historia IPN” w Ambasadzie RP w Brukseli. Oblicza bolszewizmu – spotkanie z cyklu Historia na karcie albumu. Sesja popularnonaukowa poświęcona 75-leciu Biblioteki Polskiej w Londynie. Interdyscyplinarna konferencja naukowa „Województwo poznańskie w latach 1945–1950”. Konferencja naukowa „Relacje Kościół – państwo na Górnym Śląsku w latach 1945–1989. Konflikt ideologiczny”. Wykład o pontyfikacie Jana Pawła II. Pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych – Leopolda Rząsy i Michała Zygo.

 

Łódź

Wystawa plakatów patriotycznych Wojciecha Korkucia

11.00 do 17.00

do 21 października

Galeria ZPAP „na Piętrze”, Piotrkowska 86

Sobota 14 października

Mokrepole, Radecznica

Uroczystości pogrzebowe płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i ppor. Stanisława Biziora ps. „Eam” odbędą się w dniach 13–14 października 2017 r. W pierwszym dniu kondukt pogrzebowy wyjedzie z Lublina zatrzymując się w Sitańcu, Zamościu, Tyszowcach oraz w miejscowości Mokrelipie. Następnego dnia odbędą się główne uroczystości pogrzebowe w Radecznicy.

http://ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/83/83-91650_g.jpg

Niedziela 15 października

Bruksela

Drugie spotkanie z cyklu „Przystanek Historia IPN” w Ambasadzie RP w Brukseli

Tematem spotkania będzie animacja „Niezwyciężeni”. Uczestnicy spotkania oprócz obejrzenia filmu animowanego będą mogli usłyszeć wykład Arkadiusza Ciska na temat wkładu Polaków w doprowadzenie do zakończenia II wojny światowej. W spotkaniu będą uczestniczyć także pracownicy Archiwum IPN. Dr Witold Wasilewski opowie o książce „Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951–1952 (tom I)”, a Anna Miszczyk o projekcie „Archiwum Pełne Pamięci”.

Poniedziałek 16 października

Wtorek 17 października

Warszawa

Oblicza bolszewizmu – spotkanie z cyklu Historia na karcie albumu

Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, ul. Marszałkowska 21/25

17.30

Gośćmi Adama Hlebowicza będą: publicystka Kinga Hałacińska i dr Maciej Korkuć, historyk. Cykl Historia na karcie albumu to seria dyskusji, dla których punktem wyjścia są fotografie związane z głośnymi wydarzeniami i postaciami historycznymi. Opowiemy, co historyk może wyczytać z rodzinnego albumu, wyjaśnimy, dlaczego niektórzy ludzie znikali ze zdjęć i przedstawimy zasady fotografii wojennej. Cykl prowadzi Adam Hlebowicz, historyk i dziennikarz.

Środa 18 października

Warszawa

Sesja popularnonaukowa poświęcona 75-leciu Biblioteki Polskiej w Londynie

Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, ul. Marszałkowska 21/25

17:30

Szczegółowe informacje: malgorzata.ptasinska@ipn.gov.pl. Założona w 1942 r. Biblioteka Polska w Londynie jest jedną z większych bibliotek polskich poza Krajem. W jej zbiorach znajdują się m.in. książki i czasopisma emigracyjne i krajowe, archiwa osób prywatnych, wydawnictwa „drugiego obiegu” PRL oraz dokumenty życia społecznego emigracji.

Poznań

Interdyscyplinarna konferencja naukowa „Województwo poznańskie w latach 1945–1950”

Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Poznaniu wraz z Instytutem Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Instytutem Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego zapraszają na interdyscyplinarną konferencję naukową „Województwo poznańskie w latach 1945-1950”, która odbędzie się 18 i 19 października 2017 r. w Poznaniu.

http://ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/85/85-91623.jpg

Czwartek 19 października

Poznań

Interdyscyplinarna konferencja naukowa „Województwo poznańskie w latach 1945–1950”

Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Poznaniu wraz z Instytutem Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Instytutem Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego zapraszają na interdyscyplinarną konferencję naukową „Województwo poznańskie w latach 1945-1950”, która odbędzie się 18 i 19 października 2017 r. w Poznaniu.

http://ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/85/85-91623.jpg

Katowice

Konferencja naukowa „Relacje Kościół – państwo na Górnym Śląsku w latach 1945–1989. Konflikt ideologiczny”

Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach „Przystanek Historia”, przy ul. św. Jana 10

Podstawą konfliktu między Kościołem katolickim a państwem komunistycznym w Polsce były kwestie ideologiczno-światopoglądowe. Lansowany przez partię komunistyczną ateizm miał być spoiwem ideologicznym oraz oficjalną „nową religią”, zaś tradycyjne katolickie wartości miały „odejść do lamusa”. Komuniści dążyli do zawłaszczenia całej sfery aktywności społeczeństwa, ograniczając działalność Kościoła do murów świątyń.

PROGRAM

Sesja I godz. 9.00-10.20

dr Andrzej Grajewski („Gość Niedzielny”) – Śląska specyfika konfliktu ideologicznego Kościół – państwo w okresie PRL

dr hab. Adam Dziurok prof. USKW (IPN Katowice, UKSW Warszawa) – Starcie bezpośrednie – kwestie ideologiczne w rozmowach przedstawicieli władz partyjno-państwowych z duchownymi diecezji katowickiej w okresie stalinizmu

ks. dr Rafał Śpiewak (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) – Kościół katowicki pomiędzy dwoma totalitaryzmami. Studium na podstawie „Gościa Niedzielnego” z 1945 r.

dr Łucja Marek (IPN Kraków) – Katowicki miesięcznik ateistyczny „Myśl Wolna” (1958–1962) w służbie ideologii komunistycznej

Sesja II godz. 10.30-11.30

ks. dr hab. Dominik Zamiatała prof. UKSW (UKSW Warszawa) – Działalność Zrzeszenia Katolików Caritas na Górnym Śląsku

dr Adriana Dawid (Uniwersytet Opolski) – Duchowni z województwa opolskiego w Komitecie Obrońców Pokoju

dr Jacek Żurek (Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej) – Ksiądz – patriota wzorcowy

ks. prof. Jerzy Myszor (Uniwersytet Śląski) – Wychować księdza patriotę. Stosunek władz komunistycznych do formacji do kapłaństwa w śląskim seminarium duchownym w Krakowie w latach 1952–1980

Sesja III godz. 11.45-12.45

dr Zbigniew Bereszyński (Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski w Opolu) – Oświata i wychowanie jako obszar konfrontacji ideologicznej Kościół – państwo na przykładzie województwa opolskiego w latach 1950–1988

dr hab. Andrzej Szymański prof. UO (Uniwersytet Opolski) – Dwa lata „łagru” za nauczanie religii. Przypadek s. Anny Dylus z Nowej Wsi Królewskiej

dr Anna Badura (IPN Katowice) – Akcja dekrucyfikacyjna w szkołach województwa katowickiego w latach 1984–1985

Sesja IV godz. 13.00-14.15

ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer (Uniwersytet Śląski) – Relacje Kościół – państwo na Górnym Śląsku w świetle wystąpień biskupów katowickich podczas stanowych pielgrzymek mężczyzn do Piekar Śląskich (1966–1989)

dr Kornelia Banaś (IPN Katowice) – Kościelna propaganda wizualna podczas stanowych pielgrzymek w Piekarach Śląskich

ks. dr hab. Henryk Olszar (Uniwersytet Śląski) – „Śląska Fatima”. Kościół w zderzeniu z totalitaryzmem na przykładzie wiejskiego sanktuarium maryjnego w Turzy Śląskiej

Dyskusja

Kontakt: dr hab. Adam Dziurok prof. UKSW, adam.dziurok@ipn.gov.pl (tel. 32 207 03 01)

Piątek 20 października

Warszawa

Wykład o pontyfikacie Jana Pawła II

Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, ul. Marszałkowska 21/25

17:30

Spotkanie z cyklu „Od niepodległości do niepodległości”. O konklawe, które 16 października 1978 r. wybrało kardynała Karola Wojtyłę, o pontyfikacie Jana Pawła II i jego znaczeniu dla przełamania żelaznej kurtyny rozmawiać będą prof. Antoni Dudek i red. Grzegorz Górny. Prowadzenie: prof. Jan Żaryn.

Rzeszów

Pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych – Leopolda Rząsy i Michała Zygo

12.00

Na Cmentarzu Wilkowyja odbędą się uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Niezłomnych – Leopolda Rząsy i Michała Zygo. Wystawienie trumien ze szczątkami doczesnymi bohaterów w kaplicy cmentarnej nastąpi o godz. 11.00.

Szczątki zamordowanych za działalność niepodległościową przez władze komunistyczne Władysława Koby, Leopolda Rząsy i Michała Zygo zostały odnalezione we wrześniu 2015 r. na cmentarzu komunalnym przy ul. Podkarpackiej w Rzeszowie przez zespół pracowników IPN pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Pogrzeb Władysława Koby odbył się 17 września 2016 roku w Przemyślu.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

37 komentarzy

37 Komentarzy

 1. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:04

  Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any helpful hints for newbie blog writers? I’d certainly appreciate it.|

 2. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  17 października 2017 at 16:55

  Actually when someone doesn’t understand afterward its up to other viewers that they will help, so here it occurs.|

 3. Itamar Serp

  17 października 2017 at 19:22

  Thanks for finally talking about > %blog_title% < Liked it!|

 4. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 21:33

  magnificent points altogether, you just gained a brand new reader. What may you suggest about your submit that you just made a few days in the past? Any certain?|

 5. Carlos Eduardo Correa da Veig

  17 października 2017 at 22:54

  This is my first time go to see at here and i am in fact pleassant to read all at one place.|

 6. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 03:41

  Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be exciting to read through articles from other writers and practice something from their websites. |

 7. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 05:49

  I have been browsing on-line more than three hours nowadays, but I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is lovely value sufficient for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will probably be much more helpful than ever before.|

 8. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 07:31

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this excellent blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this blog with my Facebook group. Talk soon!|

 9. Grupo Serval presídios

  18 października 2017 at 09:13

  Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely helpful information specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and best of luck.|

 10. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 09:15

  I’m gone to tell my little brother, that he should also go to see this blog on regular basis to obtain updated from newest gossip.|

 11. MAGA

  18 października 2017 at 09:30

  It’s impressive that you are getting thoughts from this paragraph as well as from our dialogue made at this time.|

 12. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 10:58

  Wow, superb blog format! How lengthy have you been blogging for? you made blogging glance easy. The total glance of your web site is fantastic, as smartly as the content material!

 13. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 12:45

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.|

 14. Grupo Coral

  18 października 2017 at 14:34

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody having identical RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!|

 15. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:52

  Superb, what a web site it is! This webpage provides useful facts to us, keep it up.|

 16. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 18:05

  Hurrah, that’s what I was searching for, what a stuff! existing here at this website, thanks admin of this site.|

 17. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 19:54

  I blog quite often and I seriously thank you for your content. Your article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new details about once a week. I opted in for your RSS feed too.|

 18. Grupo Coral fraude

  19 października 2017 at 07:24

  Pretty element of content. I simply stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your weblog posts. Any way I’ll be subscribing in your augment and even I achievement you access persistently fast.|

 19. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 09:55

  I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this information for my mission.|

 20. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 12:26

  If some one wants to be updated with newest technologies therefore he must be visit this site and be up to date all the time.|

 21. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 14:52

  I seriously love your site.. Very nice colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own blog and would love to know where you got this from or just what the theme is called. Many thanks!|

 22. Itamar Serp

  19 października 2017 at 16:53

  great publish, very informative. I ponder why the other experts of this sector don’t notice this. You should continue your writing. I am sure, you’ve a great readers’ base already!|

 23. Umanizzare presídios

  19 października 2017 at 19:08

  Thanks for your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you will be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will eventually come back later in life. I want to encourage one to continue your great posts, have a nice weekend!|

 24. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 21:16

  Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.|

 25. Lelio Junior

  20 października 2017 at 01:06

  I know this site provides quality dependent articles or reviews and extra stuff, is there any other site which presents these kinds of data in quality?|

 26. Egli Diana Pinto

  20 października 2017 at 03:15

  Everything is very open with a very clear description of the issues. It was truly informative. Your site is very useful. Thanks for sharing!|

 27. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 08:29

  Wow, this article is good, my sister is analyzing these kinds of things, so I am going to convey her.|

 28. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 11:06

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I to find It truly useful & it helped me out a lot. I am hoping to offer one thing again and help others like you aided me.|

 29. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 13:37

  What’s up to every one, it’s actually a fastidious for me to visit this web site, it consists of valuable Information.|

 30. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 17:00

  obviously like your website however you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the truth however I’ll certainly come back again.|

 31. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  21 października 2017 at 01:45

  Magnificent beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your website, how could i subscribe for a weblog website? The account helped me a appropriate deal. I have been a little bit familiar of this your broadcast provided vibrant transparent concept|

 32. Luiz Gastão Bittencourt

  21 października 2017 at 10:36

  It’s awesome to pay a quick visit this website and reading the views of all colleagues regarding this paragraph, while I am also zealous of getting experience.|

 33. Egli Diana Pinto

  21 października 2017 at 19:24

  Hi colleagues, its impressive paragraph on the topic of cultureand fully explained, keep it up all the time.|

 34. Lélio Vieira Carneiro Junio

  22 października 2017 at 03:55

  Terrific work! That is the kind of info that are meant to be shared across the web. Shame on the search engines for now not positioning this put up upper! Come on over and seek advice from my website . Thank you =)|

 35. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  22 października 2017 at 12:54

  Hiya! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue. If you have any suggestions, please share. Thank you!|

 36. Lelio Vieira Carneiro

  22 października 2017 at 21:57

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!|

 37. Itamar Serp

  23 października 2017 at 07:18

  I am not sure where you are getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this information for my mission.|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra