Z zagranicy

Na Białorusi powstają Polskie Szkoły Społeczne

W związku z ograniczaniem przez białoruskie władze oświatowe naboru do szkół z polskim językiem nauczania, Związek Polaków na Białorusi organizuje Polskie Szkoły Społeczne. Takie placówki powstały właśnie w Grodnie, Lidzie i Wołkowysku.  W Lidzie społeczna szkoła naukę języka polskiego prowadzi w ramach tzw. szkółek przy parafiach katolickich. Rodzice zgłosili do nich aż 400 dzieci, które chcą uczyć się języka swoich przodków.

 

Podczas spotkania inaugurującego rok szkolny w rozpoczynającej od października  br. działalność Polskiej Szkole Społecznej w Lidzie rodzice 400 jej uczniów złożyli niezwykłą deklarację, że każdego dnia, każda rodzina poświęci na wspólne czytanie lektur w języku polskim przynajmniej 20 minut. Społeczna szkoła w Lidzie, na razie, nie ma swojej siedziby. Dlatego lekcje języka polskiego prowadzi w ramach zajęć szkółek działających przy parafiach katolickich. Nauczanie takie prowadzą nauczyciele, którzy ukończyli warsztaty metodyczne organizowane przez Związek Polaków na Białorusi. W planach jest zapraszanie, kilka razy w roku, profesjonalnych nauczycieli języka polskiego z Polski.

 

Polska Szkoła Społeczna powstała też w Wołkowysku. W mieście tym mieszka dużo osób polskiego pochodzenia. Jest tu również państwowa szkoła podstawowa z polskim językiem nauczania, jednak nabór do niej z każdym rokiem jest ograniczany. Rozpoczynająca działalność Polska Szkoła Społeczna w Wołkowysku nie ma jeszcze stałej siedziby. Lekcje języka polskiego są organizowane w różnych miejscach, w tym przy parafiach katolickich. Gdzie będzie miała miejsce w danym czasie lekcja, o tym na bieżąco informowani są rodzice drogą telefoniczną. Lekcje odbywają się raz w tygodniu. W trakcie organizacji są  klasy dla uczniów w wieku 5-7 lat, 8-11 lat, 12-14 lat i klasy młodzieżowe dla piętnasto, szesnasto i siedemnastolatków. Również kilkadziesiąt osób dorosłych zgłosiło chęć nauki języka polskiego. Będą miały taką możliwość. Polska Szkoła Społeczna powstała również w Grodnie. 20 procent mieszkańcow tego miasta deklaruje się jako Polacy.

 

Na Białorusi działają dwie państwowe szkoły z polskim językiem nauczania – nr 36 w Grodnie oraz w Wołkowysku. Już w 2015 roku władze oświatowe Białorusi rozpoczęły ograniczanie liczby dzieci przyjmowanych do pierwszych klas tych szkół. Taki zabieg zastosowano w roku szkolnym 2015/2016 oraz w następnym. Od września br. naukę w pierwszej klasie tzw. szkoły polskiej w Grodnie chciało rozpocząć ponad 60 dzieci. Jednak samorząd miasta, wydział oświaty, tym razem powołując się na brak miejsca i złe warunki sanitarne, ograniczył tę liczbę do 48. Dwanaścioro polskich dzieci zostało tym zmuszonych do nauki w placówkach rosyjskojęzycznych. Jeśli nabór będzie nadal redukowany, tzw. polskim szkołom w Grodnie i Wołkowysku grozi likwidacja.

 

Przed dwoma laty, podczas roku szkolnego zlikwidowana została ostatnia polska grupa w grodzieńskim przedszkolu nr 83. Odbyło się to w sposób skandaliczny. Dzieci przyszły 1 września do przedszkola i dopiero tam dowiedziały się, że już nie stanowią grupy polskiej, tylko… rosyjską. Obecnie na Białorusi nie ma możliwości oddania dziecka do polskiej grupy przedszkolnej. Stanowisko władz głosi „Ministerstwo edukacji nie ma zatwierdzonego programu nauki dla polskich grup, dlatego zajęcia muszą się odbywać po rosyjsku bądź po białorusku”.

 

 Adam Białous

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

141 komentarzy

141 Komentarzy

  1. Raas

    13 listopada 2017 at 14:03

    Pięknie wykonane meble konferencyjne http://jfm-furniture.pl/meble-konferencyjne jakość w precyzji zapraszamy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra