Z kraju

Tablica ofiar Obławy Augustowskiej w kościele Cudu Eucharystycznego

16 października 2017 roku o godzinie 11.00 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, który jest również, znanym na całym świecie, Sanktuarium Najświętszego Sakramentu, odbędzie się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamięci ofiar Obławy Augustowskiej.

 

W uroczystości wezmą udział – młodzież z sokólskich szkół wraz z pocztami sztandarowymi, kompanie honorowe Wojska Polskiego i Straży Granicznej, komendanci, funkcjonariusze oraz oraz inni goście. Współorganizator tej uroczystości, Związek Pamięci Ofiar Obławy  Augustowskiej 1945, planuje podobne tablice zawiesić we wszystkich kościołach miast, które leżą na terenach objętych tą sowiecką ludobójczą akcją.  Następna ma zawisnąć w kościele w Lipsku nad Biebrzą.

 

Tablica memoratywna – epitafium, która 16 października zostanie poświęcona w sokólskim Sanktuarium Najświętszego Sakramentu, jest wzorowana na tablicy poświęconej 3 maja 2014 roku w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Znajduje się na niej cytat z Księgi Hioba „Ziemio! Nie kryj naszej krwi, iżby nasz krzyk nie ustawał…” Dalej epitafium głosi „W hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku – żołnierzom Armii Krajowej i Mieszkańcom Ziemi Augustowskiej, Sejneńskiej, Sokólskiej, Suwalskiej oraz zza „linii Curzona” – zamordowanym z rozkazu Stalina przez NKWD, „Smiersz”, UB, MO w liczbie ok. 2 tys., którzy do końca byli wierni Bogu i Ojczyźnie”.

W treści zawartej na tablicy są również podani fundatorzy „Rodziny Ofiar i mieszkańcy z terenu Obławy”. Całość treści wieńczy modlitewne zawierzenie Polski pod opiekę Matki Bożej – „Maryjo, Królowo Korony Polskiej, weź w opiekę Polskę – Ojczyznę naszą”.

Obława Augustowska to największa zbrodnia dokonana na mocy dyrektyw władz sowieckich na obywatelach Polski po zakończeniu II wojny światowej.  Zasadniczym celem Obławy, przeprowadzonej przez Armię Czerwoną, w głównym swoim przebiegu od 10 do 25 lipca 1945 roku, była likwidacja polskich organizacji niepodległościowych, a przede wszystkim oddziałów Armii Krajowej Obywateli, operujących na ziemi suwalskiej, augustowskiej, sejneńskiej i sokólskiej. Do dziś nie znana jest dokładna liczba ofiar tej ludobójczej akcji, którą historycy umieszczają w przedziale od 592 do nawet około 2000. Do chwili obecnej nie znane jest również miejsce dołów śmierci, w których od przeszło 72 lat spoczywają szczątki pomordowanych.

W kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce (woj. podlaskie), w którym poświęcona zostanie tablica Ofiar Obławy Augustowskiej, 12 października 2008 roku miało miejsce niezwykłe zdarzenie eucharystyczne, dziś mija jego 9 rocznica. Podczas udzielania komunii świętej jeden z księży upuścił konsekrowany Komunikant. Umieszczono Go, w naczyniu liturgicznym zwanym vasculum wypełnionym wodą. Po kilku dniach siostra zakonna (Eucharystka) zajrzała do vasculum i zobaczył, iż woda w nim jest barwy czerwonej, a Komunikant całkowicie się nie rozpuścił. Zachowała się jego centralna część, która wyglądała jakby czerwona plamka czy maleńki skrzep krwi. To zastanowiło księży, którzy o niezwykłym zdarzeniu powiadomili JE ks. abp. Edwarda Ozorowskiego, ówczesnego Metropolitę Białostockiego.

Arcypasterz skierował do Sokółki swoich wysłanników, którzy po obejrzeniu zjawiska, stwierdzili, że zachowany fragment Komunikantu należy poddać badaniom naukowym. Przeprowadziło je dwoje niezależnych specjalistów z dziedziny patomorfologii – lekarze profesorowie białostockiego Uniwersytetu Medycznego. Obaj stwierdzili, że substancja z zachowanego i w niezwykły sposób przemienionego fragmentu Hostii jest cząstką mięśnia ludzkiego serca. Dlatego ksiądz arcybiskup Edward Ozorowski powołał specjalną komisję, która wiele miesięcy badała sprawę dotyczącą tego niezwykłego zjawiska. Komisja nie wykryła żadnej mistyfikacji, potwierdzając tym nadprzyrodzony charakter zjawiska. Na szczeblu diecezjalnym, zostało ono uznane za cudowne. Akta sprawy, wraz ze świadectwami cudownych uzdrowień, zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Rozkrzewiania Wiary. W marcu 2017 roku, specjalnym edyktem ks. abp Edwarda Ozorowskiego, kolegiata św. Antoniego została ustanowiona Sanktuarium Najświętszego Sakramentu.

Liczba łask eucharystycznych, które otrzymują wierni, modlący się w obliczy sokólskiej Hostii, ciągle wzrasta. Odnotowane do tej pory, a szczególnie od czasu wystawienia Hostii w kościele św. Antoniego, w roku 2011,  niezwykłe uzdrowienia fizyczne czy wybawienia od śmierci w wypadkach, wprawiają w zdumienie.  W sokólskiej kolegiacie św. Antoniego oprócz udokumentowanych medycznie uzdrowień fizycznych, w specjalnej księdze wierni modlący się przed Hostią wpisują również bardzo liczne podziękowania świadczące o wewnętrznej przemianie i nawróceniach.

Adam Białous

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

119 komentarzy

119 Komentarzy

  1. designer-creations.com

    9 listopada 2017 at 17:27

    Jewelry with Meena is a special category of Indian Jewelry.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra