Stanisław Tyszka – Klub Kukiz zaproponował w sejmie projekt ustawy obniżającej PIT dla małych firm do 15%

Jak informuje na swoim Facebooku wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka ramach de-regulacyjnych inicjatyw klubu Kukiz posłowie wybrani z listy Kukiza zaproponowali „kolejny projekt ustawy poszerzającej sferę wolności Polaków. Tym razem posłowie klubu Kukiz” chcą by „od 1 stycznia 2018 r. stawka podatku liniowego dla małych firm rozliczających PIT wynosiła 15%, zamiast dotychczasowych 19%”.

 

Jak informuje Stanisław Tyszka „Od kilku miesięcy obowiązuje obniżona stawka CIT, również w wysokości 15%. Jednak, ze względu na formę prawną prowadzonej działalności mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa nie skorzystały w większości na obniżce stawki CITu. Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodzimych firm i ułatwić im prowadzenie działalności. W Polsce ok. 92% wszystkich przedsiębiorców to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, stąd obniżka stawki PITu z 19% do 15% istotnie przyczyniałby się do polepszenia ich sytuacji.

 

Chcielibyśmy, aby rząd zamiast wspierać międzynarodowe korporacje koncentrował się na tym jak pomóc polskim firmom, zwłaszcza tym małym, które są przecież silnikiem napędowym polskiej gospodarki”.

 

Wicemarszałek sprawę szerzej opisał na swoim blogu, gdzie stwierdził, że „od 1 stycznia 2017 r. wprowadzona została obniżona stawka CIT dla małych firm w wysokości 15% (zamiast dotychczasowej stawki 19%). Rozwiązanie to zostało wprowadzone w celu wsparcia małych i średnich przedsiębiorców. O ile sam kierunek zmiany polegający na obniżeniu opodatkowania należy ocenić pozytywnie, to jednak należy również wskazać, że obniżenie stawki CIT nie jest narzędziem optymalnym dla wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

 

W Polsce mikro, mali i średni przedsiębiorcy, w istotnej mierze, ze względu na formę prawną prowadzonej działalności, rozliczają bowiem podatek dochodowy od osób fizycznych, a nie podatek dochodowy od osób prawnych. Wicemarszałek Sejmu, Stanisław Tyszka podkreśla, że dla większości drobnych przedsiębiorców obniżenie CIT nie poskutkowało w żaden sposób polepszeniem warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Odpowiednim instrumentem, który wymiernie przyczyniłby się do polepszenia sytuacji polskich małych firm byłoby obniżenie stawki PIT dla przedsiębiorców z 19% do 15%.

 

Celem proponowanej przez nas Kukiz’15 ustawy jest wyjście naprzeciw potrzebom rodzimego biznesu poprzez obniżenie stawki podatku liniowego dla małych firm rozliczających PIT z 19% do 15%. Chcemy, aby od 1 stycznia 2018 r. stawka podatku dochodowego od osób fizycznych wynosiła 15% dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność – w roku, w którym rozpoczęli działalność.

 

Według najnowszych danych dotyczących rozliczenia PIT za 2015 r., z obniżonego 15% PIT potencjalnie skorzystać może nawet ponad 500 tys. podatników, którzy dziś rozliczają podatek liniowy. Dodatkowo obniżenie stawki PIT może spowodować też wybór podatku liniowego, jako metody opodatkowania przez mikroprzedsiębiorców rozliczających dziś PIT według skali podatkowej (według stawek 18% i 32%).

 

Projekt ustawy jest elementem cyklu Kukiz’15 #PoniedziałekWolności, którego celem jest poszerzanie sfery wolności Polaków m.in. przez ograniczanie obciążeń administracyjnych czy obniżanie podatków”.

 

Należy docenić wszelkie inicjatywy na rzecz obniżania opodatkowania w Polsce. Tym bardziej, że obniżka podatków spowoduje większe wpływy do budżetu i zmniejszenie wyzwań socjalnych jakie stoją przez Polską. Wysokie podatki to niskie wpływy do budżetu, wynikające z tego, że oferta polskich przedsiębiorstw z racji wysokich podatków jest droższa dla spauperyzowanego podatkami społeczeństwa. Wysokie podatki to generator problemów, obniżanie podatków automatycznie rozwiązuje wiele z nich.

 

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

60 komentarzy

60 Komentarzy

  1. home security cameras amazon uk

    12 listopada 2017 at 01:56

    To defend family members from damage?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra