Z kraju

Niezłomni spoczną u Bernardynów

W piątek rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe szczątków żołnierzy niezłomnych – majora Mariana Pilarskiego ps. „Jar” oraz podporucznika Stanisława Biziora ps. „Eam”. W sobotę spoczną oni w kryptach bernardyńskiej bazyliki pw. św. Antoniego Padewskiego w Radecznicy.

 

Obaj bohaterowie, od czasów powojennych, spoczywali w anonimowej mogile na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Na początku tego roku ich szczątki zostały wydobyte przez IPN i zidentyfikowane w Zakładzie Medycyny Sądowej w Lublinie.

 

Dziś, w piątek 13.10, trumny ze szczątkami Niezłomnych będą wiezione w niezwykłym kondukcie pogrzebowym. Po drodze zostaną wystawione w miejscach związanych z  działalnością „Jara” i „Eama” – w Sitańcu, Zamościu, Tuszowcach i Mokrymlipiu.

 

Pogrzeb odbędzie się 14 października w bazylice ojców Bernardynów w Radecznicy pw. św. Antoniego Padewskiego ( początek Msza św. o godz. 11.00), w którym Niezłomni mieli swoje schronienie w okresie powojennym. Klasztor w Radecznicy był oazą dla II Inspektoratu WiN. W 1950 r. zatrzymano wszystkich zakonników, którzy przewinęli się przez Radecznicę po 1944 r. W Krakowie aresztowano prowincjała o. Andrzeja Szepelaka, zarzucając mu, że wiedział i tolerował kontakty pomiędzy Pilarskim a zakonnikami.

 

Marian Pilarski – ps. ”Jar”, ”Grom” urodził się 30 sierpnia 1902 r. w Pisarzowicach k. Krakowa, był synem Franciszka i Marii z d. Mrawczyńskiej.  W listopadzie 1918 r. uczestniczył w obronie Lwowa a 1920 w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej 1939. Walczył w składzie Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Po bitwie pod Kockiem dostał się do niewoli niemieckiej. Zbiegł z transportu do Niemiec. Od 1940 r. był członkiem ZWZ-AK w Obwodzie Tomaszów Lub. Po wkroczeniu Armii Czerwonej pozostał w konspiracji. Pełnił funkcję komendanta i wykładowcy szkoły podchorążych AK. W lipcu 1946 r. został mianowany komendantem Obwodu WiN Zamość. W kwietniu 1947 r. ujawnił się przed PUBP w Zamościu, jednakże już wkrótce powrócił do konspiracji i rozpoczął formowanie II Inspektoratu Zamojskiego AK. Objął w nim funkcję dowódcy. W 1950 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy WUBP i osadzony w więzieniu na Zamku Lubelskim. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie z 16 października 1951 r. skazany na karę śmierci, którą wykonano 4 marca 1952 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie.

 

Stanisław Bizior „Eam” Urodził się 15 kwietnia 1918 r. w Szczebrzeszynie, był synem Pawła i Katarzyny z d. Jóźwiakowskiej. W 1940 r. wstąpił do ZWZ, pełniąc służbę w oddziale Tadeusza Kuncewicza „Podkowy”. Ukończył konspiracyjny Kurs Podchorążych Rezerwy. Po wkroczeniu Sowietów został zmobilizowany do WP. Zdezerterował z kursu oficerskiego w Zjednoczonej Szkole Lotniczej WP w Zamościu. Wiosną 1946 r. podjął działalność konspiracyjną w Obwodzie WiN Zamość, obejmując funkcję komendanta żandarmerii. W maju 1946 r. brał udział w akcji rozbicia więzienia w Zamościu, w wyniku której uwolniono ponad 300 więźniów. Ujawnił się 31 marca 1947 r. przed PUBP w Zamościu. W marcu 1948 r. wstąpił do II Inspektoratu Zamojskiego AK pod dowództwem Mariana Pilarskiego „Jara”. Pełnił funkcję dowódcy żandarmerii, a zarazem komendanta Rejonu Sitaniec w Obwodzie Zamość. 13 kwietnia 1950 r. w Zamościu został aresztowany przez funkcjonariuszy WUBP w Lublinie. Razem z Marianem Pilarskim osadzono go na Zamku Lubelskiem i skazano w tym samym procesie na karę śmierci; stracony tego samego dnia co Pilarski. Wyroki wydał Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie, a egzekucję, jak wiele innych, wykonano  w piwnicach budynku administracyjnego znajdującego się obok zamku.

 

Źródło – ipn.gov.pl

 

Adam Białous

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

67 komentarzy

67 Komentarzy

  1. timex watches make

    13 listopada 2017 at 20:26

    Good post. I will be experiencing a few of these issues as well..

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra