Powieść „Bogowie jak ludzie” Marcina Wolskiego. Zobacz jak pisarz uwodzi polskich czytelników od dekad

Pisząc o twórczości Marcina Wolskiego często spotykam się z złośliwymi komentarzami czytelników insynuujących, że Marcin Wolski zrobił karierę dzięki przynależności do PZPR. Moim zdaniem jest to krzywdząca opinia. Choć przynależność do partii niewątpliwie ułatwiała życie, to trzeba oddać Marcinowi Wolskiemu, że sympatie czytelników zdobył twórczością literacka, tym, że jest niekwestionowanym mistrzem powieści rozrywkowej z happy endem. Dodatkowo pisarz śmiało i jednoznacznie od lat opowiedział się po stronie polskiego patriotyzmu.

 

Siedemdziesięcioletni Marcin Wolski jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Jak możemy przeczytać na Wikipedii Marcin Wolski zadebiutował „w 1966 w piśmie „Szpilki”. Publikował również w „Żołnierzu Wolności”, organie propagandowym Ludowego Wojska Polskiego, m.in. szopkę noworoczną krytykującą państwa Zachodu i Izrael w związku z wojną sześciodniową”. Zapewne szopka ta zapadła w pamięć późniejszym środowiskom „Gazety Wyborczej”.

Marcin Wolski w latach 70 pisał teksty i prowadził programy satyryczne w Polskim Radiu. „W latach 1975–1981 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, od 1980 był sekretarzem Podstawowej Organizacji Partyjnej Programu III PR. Podczas stanu wojennego zwolniony z pracy z zakazem zatrudnienia w mediach”. Pozbawiony pracy stworzył w stanie wojennym nielegalny kabaret.

Już w „2005 wszedł w skład Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich”, czym przez dekadę skazał się na kosztowną niechęć władz PO. Współpracował z TV Republika. Pisuje do „Gazety Polskiej”, „Tygodnika Solidarność”, i tygodnika „Do Rzeczy”. Obecnie jest dyrektorem TVP2 i wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Wydana nakładem wydawnictwa Solaris powieść „Bogowie jak ludzie” to jedna z klasycznych powieści Marcina Wolskiego. Praca doskonale pokazująca jak pisarzowi udaje się uwodzić polskich czytelników od dekad swoją twórczością.

Przez dekady PRL i III RP oferowały życie w smutnym, szarym, brudnym i biednym kraju. Komunistyczne i postkomunistyczne władze sztucznie utrzymywały Polaków w nędzy, odbierając Polakom radość życia i możliwość poprawy sytuacji materialnej. Azylem od ponurej rzeczywistości, była pop kultura, w tym powieści zabierające zmęczonych i smutnych Polaków w niezwykłą podróż pełną przygód w egzotycznych krajach. Mistrzem takich powieści jest Marcin Wolski.

Na kartach powieści „Bogowie jak ludzie” czytelnicy znajdą kilka wzajemnie się przeplatających historii rozgrywających się w różnych czasach i krajach. Osią akcji jest historia ingerencji kosmitów uznanych przez pogan za bóstwa w życie rodzaju ludzkiego. Koncepcja taka choć szkodliwa to niezwykle popularna w czasach PRL, podobnie niezwykłe zainteresowanie w czasach PRL wzbudzały zdolności pozazmysłowe.

Akcja powieści przeplata wydarzenia z XIX i XX wieku. Jej bohaterami są członkowie austriackiej rodziny Wallenhof poszukujący od ponad 100 lat ludzi mających zdolności pozazmysłowe, wynikające z posiadania wśród przodków kosmitów. Bohaterami powieści są też naukowcy, milionerzy, osoby z zdolnościami pozazmysłowymi, ludzie ze wszystkich kontynentów i wszelkich ras, kosmici, przeciętni Polacy z prowincji i przedmieść (Adam student historii z lat 60 zakochany w prowincjonalnej tajemniczej piękności Helenie, Łukasz nastolatek z Warszawy lat 80), tajni agenci ponadnarodowych organizacji szpiegowskich, terroryści wspierani przez sowietów, naziści, dziennikarze, artyści cyrkowi i pacjenci szpitali psychiatrycznych, elity PRL, zaginieni krewni.

Powieść rozgrywa się w XIX wiecznych Austro-Węgrzech, Imperium Brytyjskim, USA, w XX wieku w prowincjonalnej PRL, Francji, Szwajcarii, Martynice.

Powieść obfituje w dramatyczne wydarzenia, pogonie, ucieczki, walki, strzelaniny, splątane losy, morderstwa, romanse (nie ma w niej scen nieprzyzwoitych, więc bez strachu rodzice mogą ją udostępnić swoim dzieciom, o ile wyjaśnią czym różni się fikcja literacka od rzeczywistości, by dzieci były świadome, że kosmici to fikcja), odkrycia archeologiczne jak z filmów o Indianie Jonesie, losy kosmitów przez tysiąclecia przemienione w starożytne mity, wydarzenia z czasów wojny.

Zderzenie zwykłych Polaków z prowincji i przedmieść stolicy (Anin, Międzylesie) z niezwykłymi przygodami, liczni bohaterowie, zawrotne tempo spektakularnej akcji, niezwykłe miejsca akcji, elementy fantastyki wplecione w naszą rzeczywistość (pozazmysłowe zdolności: jasnowidzenia, przenikania przez ściany, podpalania przedmiotów siłą woli, wykrywania obecności innych ludzi, lewitowania, uzdrawiania, wskrzeszania, nieuruchomiania ludzi, upodobniania ciała do innych ludzi, telepatii, telepatycznego narzucania tego co widzą innym ludziom, hipnozy) to klasyczne motywy powieści Marcina Wolskiego.

Trzeba przyznać, że powieści Marcina Wolskiego są ekscytujące, nie można się do nich oderwać, czyta się się je z ogromną przyjemnością.

W powieści „Bogowie jak ludzie” czytelnicy znajdą kilka ciekawych politycznie niepoprawnych obserwacji. W 1968 roku w stolicy na imprezie bohatera usiłuje molestować homoseksualista, argumentując, że „aby zrobić u nas karierę trzeba być albo dzieckiem prominenta, albo Żydem, albo pedałem, albo masonem”.

 

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

152 komentarze

152 Komentarzy

 1. Carlos Eduardo Correa da Veig

  3 listopada 2017 at 03:15

  }

 2. Lelio Vieira Carneiro

  4 listopada 2017 at 02:04

  Very energetic post, I loved that bit. Will there be a part 2?|

 3. Dadado Veig

  10 listopada 2017 at 23:50

  Awesome post.|

 4. Stewart

  13 grudnia 2017 at 11:33

  I couldn’t resist commenting. Perfectly written!

 5. turmeric

  23 grudnia 2017 at 19:07

  Awesome post. Cool.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra