Z kraju

Paweł Kukiz wezwał PiS do natychmiastowej penalizacji banderyzmu

Panie Prezesie, żądamy NATYCHMIASTOWEJ penalizacji banderyzmu w legislacji polskiej! Dla Prawdy i Przyszłości. W imię prawdziwie braterskich relacji z Ukrainą. I w imię Boga, Panie Prezesie, bo podajecie rękę tym, którzy czczą diabła… – zaapelował do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego poseł Paweł Kukiz w reakcji na złożoną przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego deklarację chęci zawarcia przez Polskę sojuszu z neobanderowską Ukrainą.
„Poroszenko właśnie ogłosił 14 października (dzień powstania UPA) <<świętem narodowym Ukrainy>> … W tym samym czasie Waszczykowski <<chce sojuszu z Kijowem>>” nie krył oburzenia Kukiz. „Wstyd, panie Waszczykowski! Hańba, panowie Karczewski, Terlecki, Kuchciński – za przymykanie oczu na banderowski sznyt w polityce historycznej Waszych „ukraińskich braci”!” skonstatował na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych.

Szef polskiej dyplomacji zadeklarował chęć zawarcia sojuszu z Kijowem w wypowiedzi dla dziennika „Rzeczpospolita”. „Partnerstwo z Ukrainą pozostaje kluczowym zadaniem polityki zagranicznej naszego państwa. Jest to relacja głęboka i wielopłaszczyznowa, tak jak między sąsiadami związanymi nie tylko bogatą wielowiekową spuścizną, ale również poczuwającymi się do odpowiedzialności za wspólną europejską przyszłość” – stwierdził Waszczykowski.

„Warszawa patrzy na Kijów jak na partnera, z którym chce się dzielić sukcesami, korzyściami, ale i odpowiedzialnością. Tylko na takim równoprawnym partnerstwie buduje się prawdziwy sojusz” – oświadczył minister, zwracając jednocześnie uwagę na zagrożenie ze strony Rosji.

Problem w tym, że na kłamstwie nie da się zbudować szczerych i dobrych relacji dwustronnych, natomiast Ukraina nie tylko że zakłamuje dzieje wspólnego sąsiedztwa Polaków i Ukraińców, lecz również opiera trzon swojej tożsamości i państwowości na spuściźnie Stepana Bandery i Romana Szuchewycza, na co Polska nie powinna się godzić, jako że uderza to bezpośrednio w jej dobrze pojęty interes i bezpieczeństwo.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

141 komentarzy

141 Komentarzy

 1. TZ.

  17 października 2017 at 16:21

  Żadne apele nic nie dadzą. Pisowska góra jest zdeterminowana, żeby wspierać Ukrainę kosztem Polski i Polaków. Powody mogą być dwa: działalność banderowskiego lobby w Polsce, istniejącego na najwyższych szczeblach władzy (Kukiz wymienił tych zdrajców, nie wszystkich), albo surowy nakaz Waszyngtonu. Albo jedno i drugie.
  A teraz dodatkowo wchodzi przepis, że Ukraińcy mieszkający w Polsce, jeżeli przepracowali tu choćby jeden rok, będą pobierali polską emeryturę za cały okres pracy zawodowej. Wypłaca ZUS z polskiego budżetu, Ukraina nie zwraca Polsce kasy.

  • you-tube

   18 października 2017 at 11:08

   Już zapomniał jak jeździł na majdan.

   • gazetawarszawska.com

    18 października 2017 at 12:02

    1-Witold Waszczykowski:Sojusz z Ukraina „kluczowy”2-ZUS potwierdza:polscy podatnicy sfinansuja Ukraińcą emerytury za lata przepracowane na Ukrainie.

    • wolna-polska.pl

     18 października 2017 at 12:05

     Wyczyny UPA zawsze beda przykładem dla Ukraińców – twierdzi prezydent Petro Poroszenko.

   • Ula

    22 października 2017 at 08:20

    odwracasz kota ogonem. Kukizjuż wiele razy to tłumaczylp. Wspierał cęć Ukrainy odłączenia się od Rosji. Potem , jak zaczęlła się banderyzacja zmienił zdanie. cały czas to podkreśla. Trzeba tylko umieć słuchać, i nie powieać głupot.

 2. Adam

  17 października 2017 at 16:43

  Dla czego nie zaapelował również do umiłowanego Prezydenta ? http://wolnosc24.pl/2017/10/16/kukiz-zrezygnuje-z-wyborow-prezydenckich-nie-bede-musial-startowac-bo-powiem-ze-moim-kandydatem-jest-andrzej-duda/ Który już od dawna lekceważy w tej sprawie środowiska kresowe. Duda odmówił patronatu podczas obchodów dnia ofiar rzezi…

 3. jaro7

  17 października 2017 at 16:53

  NIC to nie da p.Kukiz ,trzeba o tym mówić jak jest pan i pana posłowie w TELEWIZJACH.Występujecie co niedziele na TVPiS u Lachonia i TVN rymanowskiego.Jakoś tam nie słysze takich słów,a tylko popieranie Pis.(Andruszkiewicz,Jakubik,i taki dziadek).PiS buduje nie międzymorze(to utopia,a przy obecnych relacjach Węgier i Rumuni totalnie nierealne)a wielk a chazarie.Oni nawet nie poparli Węgier bo ci chcą rewizji umowy z upainą tak głęboko siedzą w banderowskich zadach.Oczywiście ze zrozumiałych powodów Węgrów nie poprą szaulisi.Doborowe towarzystwo.Banderowcy,Szaulisi i Polacy(pisowscy)

  • Ula

   22 października 2017 at 08:26

   Też się temu dziwiłam, że tak nie robią,ale może mają wybór: wystąpić i ani słowa na te tematy-albo brak zgody na wystąpienie. A oni mają jeszcze inne tematy do przekazanie telewidzom, nie tylko banderowski.

   Do niedawna podejrzewałam, że tak może byc, teraz mam pewność.Pan Jerzy Zięba dostał możliwość występu w TVN: ale warunki były takie, że z występu zrezygnował. Nie mógłby mówić o tym o czym zamierzał mówić. Można jego wyjaśnienie tego dotyczące w internecie znależć.

   • jaro7

    22 października 2017 at 11:54

    Nie sądzę,jest to jedna z partii sejmowych i ma dostęp do tv.Zawsze występują w niedzielę u Rachonia w TVPiS i u Rymanowskiego w TVN. Zawsze sa reprezentanci WSZYSTKICH partii.Nie sądze by nagle jednych zablokowano.A jeżeli nie będzie się o tym mówic na „szerokiej antenie’to ludzie prawdy nie poznaja,bo korzystaja głównie z tych dwóch mediów ,dodatkowo z pro banderowskich jak Gw czy media Sakiewicza.

 4. Poryck

  17 października 2017 at 17:12

  Komuna wróciła! Dawniej władza właziła w d… Moskwie i wmawiała ludowi miłość do ZSRR po wsze czasy, ale naród wiedział swoje. Władza to ignorowała w sposób permanentny. Na weryfikację podejścia do Rosji przyszło nam czekać aż 45 lat. Mam nadzieję, że zmiana stosunku do banderowskiej Ukrainy, nie zajmie tyle czasu!

 5. Marek

  17 października 2017 at 17:39

  Czy w moim pięknej Polsce bedzie kiedyś normalnie? Przecież każdy normalny wie kim była upa, kim są żydzi (tak jestem antysemitą bo każdy nim jest kto mówi PRAWDĘ o żydach). Nie, nigdy nie zapomnimy o Wołyniu, tak jak nie zapomnimy o skurwysynach politykach którzy klepia się po pleckach z banderowcami. Oby matka was wyszczała zamiać urodzić!!!!

 6. Silwa

  17 października 2017 at 17:55

  Już mnie męczy ten człowiek , z jednej strony broni uboli z drugiej potępia banderyzm , jedno i drugie to zbrodniarze

 7. Czesław

  17 października 2017 at 18:13

  Judeopolonia, Ukro-Pol a może Polin http://www.prawica.net/8661

 8. Slawomir Tomasz Roch

  17 października 2017 at 18:17

  Zgadzam sie z poslem Pawlem Kukizem. Polska natychmiast powinna wprowadzic penalizacje jakiegokolwiek promowania banderyzmu, zupelnie jak komunizmu i nazizmu (hitleryzmu)! To absolutnie niedopuszczalne, by na wspolczesnej Ukrainie oddawano publicznie czesc najbardziej odrazajacym zbrodniarzom wszechczasow mianowicie Banderze, Szuchewyczowi, Diaczence i innym upiorom z demonicznej OUN-UPA! Precz z gloryfikowaniem odrazajacych zbrodniarzy z OUN-UPA na wspolczesnej Ukrainie. Z Panem Bogiem

 9. darek

  17 października 2017 at 18:33

  polecam artykuł na kresy.pl o finansowaniu przez Polaków ukraińskich emerytur. naprawde może trafić szlag, komu k..wa ten pis służy?

 10. wiesscar

  17 października 2017 at 18:55

  Kukiz ma racje,

 11. stanley

  17 października 2017 at 18:56

  Tym razem w w wyborach poprę pana Kukiza. Moja rodzina ucierpiała od banderowców.

  • jaro7

   17 października 2017 at 19:12

   Lepiej późno niż wcale,ale nie dziwię się bo wielu dało się nabrać kresowian na propagandę PiS i jeszcze wielu dalej się nabiera.A sa siłą i gdyby byli zjednoczeni to pisiory i peło musiałoby się z nimi liczyć.A tak was obrażaja jak ten żurawski vel grajewski (vel banderowski).Szkoda,czas przejrzeć na oczy bo będą te rodziny mieć powtórkę.

   • podolak

    17 października 2017 at 19:53

    Deszczyca z Cichockim na rozmówkach o tej Kłympusz, na kawce się spotkali i Cichocki zdumieniem się podzielił.
    Zdumiony bardzo ten minister RP jest.
    Zdumienie to podstawowa cecha ministrów RP, o której chętnie z bratnimi kolesiami gawędzą.

    http://zik.ua/pl/news/2017/10/17/ambasador_ukrainy_wezwany_na_rozmowy_do_msz_rp_ws_upamitnienia_onierzy_1187775

    • jaro7

     17 października 2017 at 22:28

     Spotkali sie ….na lampce lub bardziej swojsko na flaszce wina.Sami swoi.

   • pidzio

    18 października 2017 at 12:32

    Jest kilka milionów kresowiaków, dalsze miliony emerytów i rencistów oraz dodatkowe miliony naszej Polonii. Gdyby ta ogromna rzesza patriotów zagłosowała na polskie siły narodowe to każde wybory byłyby wygrane dla dobra Polski.

 12. gość

  17 października 2017 at 19:34

  Orędzie dla Polski
  Fragment:
  TERAZ IDĄ CIĘŻKIE CZASY. TO CO SIĘ DZIEJE NA UKRAINIE ROZLEJE SIĘ NA CAŁY ŚWIAT. TAM SIĘ WYŁONI ANTYCHRYST , KTÓRY NIBY ZAGOI RANY TEGO NARODU I INNYCH NARODÓW GDZIE SĄ ZARZEWIA WOJNY.

  https://mariusz2015.wordpress.com/2017/10/16/21-02-2014-piatek-g-1540/

 13. marju73

  17 października 2017 at 21:19

  Kukiz to kolejny farbowany lis.To oczywiste że SYSTEM ktòry go dopuścił do „zewnętrznych znamion władzy” na obecnym etapie gdzie nie ma wolnych mediòw nie zrobił tego przypadkowo.

  • Ula

   22 października 2017 at 08:29

   To, że mało wiesz, to nic złego, gorzej jeśli się z tym obnosisz.

   • marju73

    10 listopada 2017 at 14:21

    Wiesz więcej o swoim idolu , napisz.

 14. Winicjusz

  17 października 2017 at 23:19

  Dlatego nie zagłosuję na PiS, bo to partia, która w polityce wschodniej zachowuje się tak, jakby chciała z Polski zrobić zachodnią prowincję Ukrainy.

 15. Ania

  17 października 2017 at 23:30

  Może KOD ma rację.Jest w tym jakaś logika

 16. pidzio

  18 października 2017 at 10:14

  wpis Ania.
  Nie bluźnij, że „kod może ma rację” bo ten „zlep” dawnych komuchów i ich potomków nie służy Polsce a wręcz przeciwnie dąży do kolonizacji naszej Ojczyzny.

 17. pidzio

  18 października 2017 at 10:37

  CZY PIS realizuje wytyczne Z Tel Avivu?
  Dlaczego w Polsce nie mówi się w środkach masowego przekazu o wyczynach żydowskich wobec swoich rodaków podczas drugiej wojny światowej?
  Pan prof Jerzy Robert Nowak napisał dwa tomy książki pt. „Żydzi przeciw Żydom” gdzie przytoczył oryginalne wspomnienia narodu żydowskiego gnębionego, okradanego i posyłanego na śmierć do niemiecki obozów koncentracyjnych przez własnych żydowskich rodaków z policji w getcie i ich organizacje. Pisarka żydowska w jednej ze swoich książek napisała,”Żydzi w getcie bardziej bali się swojego rodaka z policji żydowskiej niż esesmana”. To wyznanie jest szokujące ale prawdziwe.
  A teraz Żydzi bezczelnie chcą odszkodowań tylko ja nie wiem za co bo to oni powinni nam Polakom zapłacić za swoje wyczyny podczas drugiej wojny światowej gdy wydawali nas sowietom a ci wywozili nas na sybir gdzie wielu naszych rodaków poniosło śmierć. Następny temat to skazywanie na śmierć naszych żołnierzy wyklętych oraz znęcanie się nad nimi gdy Żydzi byli we władzach ub. Jak długo będzie trwało to zakłamanie historii?
  Przecież to żyd przyczyniał się do śmierci innego Żyda a nie moi polscy rodacy, którzy za ratowanie tej nacji płacili życiem swoim i swoich najbliższych.
  Dlaczego pan Morawiecki zaprasza do Polski kapitał żydowski dwóch banków Morgan i Golden…?
  W co gra PIS? Ta dobra passa notowań może się skończyć już przy najbliższych wyborach jeżeli nie będzie prowadzona polityka prawdziwie propolska!!!

 18. MAGA

  18 października 2017 at 12:57

  With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any solutions to help prevent content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.|

 19. pidzio

  18 października 2017 at 13:00

  wpis darek.
  Dziękuję przeczytałem. PIS na własne życzenie utraci sporą część żelaznego elektoratu i aby nie zrobili tego co AWS uczyniła przed laty gdy utrąciła rozwój Polski. Już w tych wyborach w roku 2018 PIS może rozdrobnić swoje poparcie bo nie do końca realizuje politykę interesu Polski. DLA Żydów są polskie emerytury, dla Ukraińców też tylko k…mać
  są nędzne ochłapy dla polskich emerytur i rencistów!!! Tych co podpisali się pod tą decyzją powinno się zwolnić z urzędu.
  Wstyd i hańba PIS-ie.

 20. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 21:22

  I do consider all of the ideas you have presented in your post. They’re very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too brief for starters. Could you please prolong them a bit from subsequent time? Thanks for the post.|

 21. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  19 października 2017 at 07:56

  Hello, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!|

 22. tercio borlenghi junior

  19 października 2017 at 10:26

  hey there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise several technical points using this site, as I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon.|

 23. Lelio Junior

  19 października 2017 at 12:56

  Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. Bless you|

 24. Umanizzare presidios

  19 października 2017 at 17:19

  Hello my loved one! I want to say that this post is awesome, great written and come with approximately all important infos. I would like to see extra posts like this .|

 25. Grupo Serval escandalo

  19 października 2017 at 19:37

  Thanks for ones marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you could be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will often come back down the road. I want to encourage you to ultimately continue your great writing, have a nice afternoon!|

 26. Itamar Serp

  19 października 2017 at 21:41

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up and also the rest of the website is extremely good.|

 27. Umanizzare presidios

  19 października 2017 at 23:33

  Piece of writing writing is also a excitement, if you be acquainted with afterward you can write otherwise it is complex to write.|

 28. Lelio Junior

  20 października 2017 at 01:28

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice. Maybe you could write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!|

 29. Umanizzare presídios

  20 października 2017 at 03:49

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content!|

 30. tercio borlenghi junior

  20 października 2017 at 06:22

  Everything is very open with a clear clarification of the challenges. It was definitely informative. Your website is very helpful. Many thanks for sharing!|

 31. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  20 października 2017 at 09:02

  Hi! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? With thanks|

 32. Lélio Vieira Carneiro Junio

  20 października 2017 at 11:38

  Pretty component to content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing on your feeds or even I success you get entry to consistently quickly.|

 33. Grupo Serval presídios

  20 października 2017 at 14:09

  A person essentially assist to make critically articles I might state. This is the very first time I frequented your web page and to this point? I surprised with the research you made to create this actual put up extraordinary. Fantastic process!|

 34. José Wilame Araújo Rodrigues

  20 października 2017 at 18:43

  This paragraph presents clear idea in favor of the new users of blogging, that actually how to do running a blog.|

 35. Lélio Vieira Carneiro Junio

  21 października 2017 at 03:23

  Hi, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!|

 36. Itamar Serp

  21 października 2017 at 12:19

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am having troubles with your RSS. I don’t understand why I am unable to join it. Is there anyone else getting similar RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!|

 37. Carlos Eduardo Correa da Veig

  21 października 2017 at 21:11

  It’s enormous that you are getting ideas from this post as well as from our dialogue made at this time.|

 38. Darek

  21 października 2017 at 21:23

  Rząd PIS,prezydent, tzw.parlamentarzyści, robią w gacie przed Ukrainą
  i Ukraińcami.Sprowadzenie 2 milionów Ukraińców, a zwłaszcza uznanie lat ich pracy na Ukrainie przy ustalaniu emerytury to wyjątkowy skandal.
  Ten cały ,niby prawicowy PIS nie wykonuje swoich zapewnień z kompanii wyborczej o sprowadzeniu Polaków ze wschodu i dalekiego wschodu.Polska jest dla nich macochą
  P.Kukiz ma rację.

 39. Lélio Vieira Carneiro Junio

  22 października 2017 at 05:41

  Fantastic post but I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Cheers!|

 40. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  22 października 2017 at 14:47

  Keep this going please, great job!|

 41. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  22 października 2017 at 23:42

  Hi there, I found your site by way of Google even as searching for a comparable subject, your website came up, it appears to be like great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 42. Lelio Vieira Carneiro

  23 października 2017 at 09:22

  Hi there friends, pleasant post and fastidious urging commented at this place, I am in fact enjoying by these.|

 43. wiesscar

  23 października 2017 at 15:22

  „Ukraińskie gwałty na Polkach dokonane w latach 1939-1948.”
  Aleksander Szumański – 13/04/2014 r. (blogpress.pl)

 44. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  23 października 2017 at 18:53

  Awesome article.|

 45. Grupo Serval presídios

  24 października 2017 at 04:59

  My brother suggested I might like this blog. He used to be totally right. This submit truly made my day. You can not believe just how so much time I had spent for this info! Thanks!|

 46. Egli Diana Pinto

  24 października 2017 at 14:02

  I am curious to find out what blog platform you happen to be using? I’m having some small security issues with my latest site and I would like to find something more risk-free. Do you have any suggestions?|

 47. Umanizzare presidios

  25 października 2017 at 00:02

  Today, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!|

 48. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  25 października 2017 at 09:40

  Usually I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to try and do it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very nice post.|

 49. Lelio Junior

  25 października 2017 at 19:30

  What’s up mates, its impressive post about cultureand fully explained, keep it up all the time.|

 50. Umanizzare presidios

  25 października 2017 at 19:37

  It’s genuinely very complicated in this active life to listen news on TV, thus I only use the web for that purpose, and get the newest information.|

 51. Lelio Junior

  25 października 2017 at 20:42

  Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!|

 52. Lelio Junior

  25 października 2017 at 21:52

  Awesome post.|

 53. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 23:08

  Howdy! This post could not be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I’ll forward this information to him. Fairly certain he’s going to have a good read. Thanks for sharing!|

 54. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 00:16

  Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.|

 55. Lelio Junior

  26 października 2017 at 01:26

  You really make it seem really easy along with your presentation however I find this topic to be actually one thing which I feel I’d never understand. It sort of feels too complicated and extremely wide for me. I am looking forward on your subsequent publish, I will try to get the hold of it!|

 56. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 02:41

  Truly when someone doesn’t understand then its up to other visitors that they will help, so here it happens.|

 57. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 04:02

  I am not sure where you’re getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this information for my mission.|

 58. Lelio Junior

  26 października 2017 at 05:22

  Hi there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thanks a lot!|

 59. José Wilame Araújo Rodrigues

  26 października 2017 at 05:33

  Hello there! This blog post couldn’t be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I’ll forward this post to him. Pretty sure he’ll have a very good read. I appreciate you for sharing!|

 60. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 06:36

  Hello are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 61. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 07:48

  I used to be recommended this website by my cousin. I am not positive whether or not this publish is written by means of him as no one else know such targeted approximately my difficulty. You are incredible! Thanks!|

 62. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 09:02

  Hello mates, fastidious piece of writing and fastidious arguments commented here, I am genuinely enjoying by these.|

 63. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 10:16

  I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph posted at this web page is actually good.|

 64. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 11:35

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this outstanding blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this blog with my Facebook group. Talk soon!|

 65. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 12:55

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the format in your weblog. Is this a paid theme or did you modify it your self? Anyway keep up the nice high quality writing, it’s rare to see a great blog like this one today..|

 66. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 14:17

  I used to be recommended this blog through my cousin. I’m no longer certain whether this post is written through him as nobody else recognise such distinct approximately my problem. You’re wonderful! Thank you!|

 67. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 15:37

  Everyone loves it when folks get together and share ideas. Great website, keep it up!|

 68. Carlos Eduardo Correa da Veig

  26 października 2017 at 16:06

  Right away I am going away to do my breakfast, afterward having my breakfast coming again to read further news.|

 69. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 16:51

  It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!|

 70. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 18:06

  I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back down the road. Cheers|

 71. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 19:19

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up and the rest of the site is extremely good.|

 72. Lelio Junior

  26 października 2017 at 20:31

  Awesome post.|

 73. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 21:41

  I could not resist commenting. Very well written!|

 74. Lelio Junior

  27 października 2017 at 00:09

  It’s an awesome article for all the internet users; they will obtain advantage from it I am sure.|

 75. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 01:22

  Hello there, You’ve done a great job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends. I am sure they’ll be benefited from this web site.|

 76. tercio borlenghi jr

  27 października 2017 at 01:38

  I visit everyday some sites and websites to read articles, however this webpage offers quality based posts.|

 77. Lelio Junior

  27 października 2017 at 02:37

  Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.|

 78. Lelio Junior

  27 października 2017 at 04:00

  Hello there! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Thanks!|

 79. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 05:21

  Excellent blog you have here.. It’s difficult to find high-quality writing like yours these days. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!|

 80. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 06:40

  There’s certainly a great deal to learn about this subject. I really like all the points you have made.|

 81. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 07:54

  When some one searches for his required thing, therefore he/she desires to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.|

 82. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 09:05

  I am in fact pleased to glance at this web site posts which contains plenty of helpful data, thanks for providing these kinds of data.|

 83. Lelio Junior

  27 października 2017 at 10:21

  Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely great. I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I cant wait to read much more from you. This is actually a tremendous website.|

 84. Lelio Junior

  27 października 2017 at 11:40

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am going through problems with your RSS. I don’t know why I cannot subscribe to it. Is there anyone else having identical RSS problems? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!|

 85. José Wilame Araújo Rodrigues

  27 października 2017 at 12:04

  Hi there, I want to subscribe for this blog to take latest updates, thus where can i do it please assist.|

 86. Lelio Junior

  27 października 2017 at 12:57

  What’s up to all, how is all, I think every one is getting more from this site, and your views are nice designed for new visitors.|

 87. Lelio Junior

  27 października 2017 at 14:16

  Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips and hints for newbie blog writers? I’d genuinely appreciate it.|

 88. Lelio Junior

  27 października 2017 at 15:31

  Very energetic blog, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?|

 89. Lelio Junior

  27 października 2017 at 16:44

  If you want to improve your knowledge just keep visiting this web page and be updated with the newest news update posted here.|

 90. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 17:54

  I think this is one of the so much important information for me. And i am happy reading your article. However should observation on some general things, The website taste is wonderful, the articles is in point of fact excellent : D. Excellent task, cheers|

 91. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 19:04

  Keep this going please, great job!|

 92. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 20:13

  Your style is really unique in comparison to other people I’ve read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this web site.|

 93. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 21:23

  I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any browser compatibility problems? A couple of my blog readers have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any recommendations to help fix this issue?|

 94. Egli Diana Pinto

  27 października 2017 at 21:45

  I read this piece of writing fully regarding the comparison of hottest and previous technologies, it’s awesome article.|

 95. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 22:35

  This piece of writing will assist the internet viewers for setting up new website or even a weblog from start to end.|

 96. Lelio Junior

  27 października 2017 at 23:45

  I believe that is among the such a lot important information for me. And i am satisfied reading your article. But want to statement on few common issues, The web site style is great, the articles is in point of fact nice : D. Just right process, cheers|

 97. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 00:54

  I blog frequently and I seriously thank you for your content. The article has truly peaked my interest. I am going to take a note of your site and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed as well.|

 98. Lelio Junior

  28 października 2017 at 02:04

  Currently it sounds like WordPress is the best blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?|

 99. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 03:15

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who has been conducting a little research on this. And he actually bought me lunch because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this subject here on your internet site.|

 100. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 04:31

  I have read so many posts concerning the blogger lovers except this article is actually a good piece of writing, keep it up.|

 101. Lelio Vieira Carneiro

  28 października 2017 at 05:48

  Everyone loves what you guys are up too. This sort of clever work and coverage! Keep up the wonderful works guys I’ve included you guys to blogroll.|

 102. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  28 października 2017 at 07:02

  If you are going for best contents like I do, simply go to see this web site every day since it offers quality contents, thanks|

 103. Itamar Serp

  28 października 2017 at 15:57

  Very nice blog post. I certainly love this website. Keep it up!|

 104. Egli Diana Pinto

  29 października 2017 at 00:46

  Greate pieces. Keep writing such kind of info on your page. Im really impressed by it.

 105. Lelio Vieira Carneiro Junior

  29 października 2017 at 08:14

  I quite like reading an article that will make people think. Also, many thanks for allowing for me to comment!|

 106. Carlos Eduardo Correa da Veig

  29 października 2017 at 16:39

  I’m not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this information for my mission.|

 107. Itamar Serpa Fernandes

  30 października 2017 at 01:05

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Appreciate it!|

 108. Grupo Serval escandalo

  30 października 2017 at 10:10

  I’ll immediately snatch your rss as I can’t to find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please permit me recognize in order that I could subscribe. Thanks.|

 109. tercio borlenghi junior

  30 października 2017 at 20:00

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!|

 110. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  31 października 2017 at 05:21

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 111. Grupo Serval presídios

  31 października 2017 at 15:21

  I don’t know whether it’s just me or if perhaps everybody else experiencing issues with your site. It looks like some of the text on your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my internet browser because I’ve had this happen previously. Thank you|

 112. protocol cameras

  31 października 2017 at 16:45

  I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and engaging,
  and without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The problem is something which too few men and
  women are speaking intelligently about. I’m very happy I stumbled across this during
  my hunt for something concerning this.

 113. Carlos Eduardo Correa da Veig

  1 listopada 2017 at 01:11

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this site with my Facebook group. Chat soon!|

 114. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  1 listopada 2017 at 10:18

  If some one wants to be updated with latest technologies then he must be pay a visit this website and be up to date all the time.|

 115. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  1 listopada 2017 at 20:32

  After going over a few of the blog articles on your blog, I truly like your technique of writing a blog. I book-marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site too and tell me what you think.|

 116. Umanizzare presídios

  2 listopada 2017 at 06:39

  Hi there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Appreciate it|

 117. buying security camera

  2 listopada 2017 at 07:41

  I got this website from my friend who shared with me about this
  web site and at the moment this time I am browsing this web site and reading very informative articles or reviews at
  this place.

 118. tercio borlenghi junior

  2 listopada 2017 at 17:31

  I’ll right away grasp your rss feed as I can’t to find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Please allow me understand in order that I may just subscribe. Thanks.|

 119. Carlos Eduardo Correa da Veig

  3 listopada 2017 at 03:36

  Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.|

 120. buying security camera

  4 listopada 2017 at 07:21

  An interesting discussion is worth comment.
  I believe that you ought to write more on this subject, it
  might not be a taboo subject but typically folks don’t speak about such subjects.
  To the next! Cheers!!

 121. wireless adapter

  4 listopada 2017 at 11:25

  Thanks for your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you may be
  a great author. I will make certain to bookmark your blog and will often come back someday.
  I want to encourage you continue your great job, have a nice day!

 122. find asbestos

  5 listopada 2017 at 23:34

  Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it ;
  ) I’m going to revisit yet again since i have bookmarked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 123. timex watches make

  7 listopada 2017 at 11:22

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Many thanks

 124. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  11 listopada 2017 at 19:47

  constantly i used to read smaller articles or reviews which as
  well clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading
  here.

 125. website numbers

  12 listopada 2017 at 02:03

  A person essentially assist to make severely posts I
  would state. That is the first time I frequented your website
  page and to this point? I amazed with the analysis you made to make this particular put
  up amazing. Fantastic task!

 126. Luiz Gastão Bittencourt

  12 listopada 2017 at 19:47

  I am in fact grateful to the owner of this
  web site who has shared this impressive piece of writing at at this
  place.

 127. storm2k.org

  17 listopada 2017 at 08:33

  It’s amazing in support of me to have a web site, which is beneficial in favor of
  my know-how. thanks admin

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra