Felieton

Kościół. Polityka. Ostatnie wywiady. Co my na to?

Media obiegła informacja o wywiadzie jaki udzielił Prymas Polski abp Wojciech Polak „Tygodnikowi Powszechnemu”. Dlaczego właśnie tam? Zobaczmy to w szerszym kontekście…

Wieloletni redaktor naczelny, a obecnie redaktor senior TP, od 2011 roku miał zakaz publicznego wypowiadania się. Zakaz ów nałożony został przez Zgromadzenie Księży Marianów po  wypowiedziach ks. Bonieckiego na temat obecności krzyża w Sejmie m. in. w programie Moniki Olejnik „Kropka nad i” oraz w tygodniku „Wprost”.  Kapłan ten mógł pisać tylko do „Tygodnika Powszechnego”.

Po cofnięciu zakazu przez nowego prowincjała niedawno ks. Boniecki udzielił pierwszego wywiadu. Gdzie? W TVN 24. Twierdzi w nim na przykład, że Kościół jest PiS-owski. Hm…

To prawda, że politycy PiS deklarują wielokrotnie oddanie modlitwie, wyznanie katolickie, ale nie można powiedzieć, że Kościół jest PiS-owski! Nadanie takiego miana Kościołowi katolickiemu w Polsce jest niepokojące albo mówiąc słowami ks. Bonieckiego… ‘przeraża’. Czy chodzi bardziej o sporą nutę szyderstwa wobec działalności o. Rydzyka, czy o jego troskę o Kościół, należy samemu ocenić, najlepiej zapoznawszy się z TVN-owskim programem „Czarno na białym”. Jak rozumieć fakt, że jakiś kapłan po zdjęciu sześcioletniego zakazu wypowiadania się publicznego, idzie i udziela pierwszego wywiadu dla TVN? Telewizji, która przecież wielokrotnie atakowała Kościół katolicki, starała się go ośmieszać na różne sposoby…

Niedługo po wspomnianym wywiadzie Prymas Polski udzielił wywiadu „Tygodnikowi Powszechnemu”. Dlaczego? Przecież katolickość owego periodyku tyle razy była stawiana pod znakiem zapytania i to świetle rzetelnych argumentów! Słowa, jakie padają z ust Prymasa w tym wywiadzie są bardzo kompatybilne ze słowami ks. Bonieckiego. Mocno wybrzmiewa wspólna narracja, zwłaszcza w wizji Kościoła, który – jak mówią „nie ma się mieszać do polityki”. Patrząc na sens tego zdania, można stwierdzić, że jest ono samo w sobie właściwie dość… polityczne. Hm…

Idźmy dalej… Ksiądz arcybiskup wyraża także swój pogląd na temat sprawy przyjmowania prze Polskę uchodźców:  „…Że Chrystus cierpi w uchodźcach i musimy się na tych uchodźców otworzyć. Że nie chodzi o zwyczajne otwarcie granic bez żadnej kontroli, ale mądrą, systemową pomoc, którą możemy i powinniśmy dać, i która nie będzie dla nas żadnym zagrożeniem. […] Nie sądzę, by sytuacja była tak zabetonowana, że Kościół będzie mówił swoje, a dalej będzie beznadziejnie.”

Czegoż się dowiadujemy z takiego podsumowania sytuacji w Polsce?  Kto niby miałby być owym ‘betonem’? Komu jest beznadziejnie? „Kościół swoje…”, czyli ma inne stanowisko niż większość społeczeństwa? Jak to rozumieć? Dość specyficzna jest także następna wypowiedź Prymasa Polaka, jaką za pośrednictwem TP ‘wyraźnie’ skierował do kapłanów, których określił jako „swoich”:

„No więc panu wyraźnie tłumaczę: jeśli ja usłyszę, że w Gnieźnie odbywa się jakaś manifestacja antyuchodźcza, i że na to wybierają się moi księża, to mówię krótko: każdy, który tam pójdzie, będzie suspendowany.”

Wywiad z ks. Bonieckim w TVN-owskim programie „Czarno na Białym” i wywiad z Prymasem Polski Wojciechem Polakiem jak się wydaje łączy nie tylko sam periodyk. Prezentowane odpowiedzi w niektórych momentach aż proszą się o spójną identyfikację: „Kościół nie miesza się do polityki” – oto hasło przewodnie.

Ale przecież trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć, że na przykład troska o życie człowieka poczętego, jest już powodem, aby Kościół mocno wypowiadał się w sprawach politycznych. Czy jasne i głośne stanowisko wobec ochrony życia poczętego, to już mieszanie się do polityki? Chyba trzeba ten termin solidnie zdefiniować. Ustawa aborcyjna jest jednym z wielu przykładów, gdy Kościół nie tylko nie może milczeć, ale ma obowiązek głośno podnosić temat, z miłości do wszystkich ludzi zarówno do tych poczętych, jak i tych, którzy ulegają strasznej pokusie i jakkolwiek przykładają się do procederu aborcyjnego.

Zobaczmy dwie sprawy, które są ważne dla Kościoła katolickiego w łączności z całym społeczeństwem, do którego należą wszyscy kapłani.

Po pierwsze: Ksiądz arcybiskup W. Polak na koniec wywiadu stwierdził: „Być może nie mieliśmy dotychczas spójnej wizji życia społecznego i stąd dzisiaj takie podziały.” Oczywiście jest w tym dużo racji i ma to ścisły związek z naszą wiarą. Spójna wizja życia społecznego nie jest żadną tajemnicą, ona nam jest dana i zapisana w Piśmie Świętym, w którym wszyscy mamy odczytywać wskazówki nie tylko dla własnego osobistego życia, ale tak samo dla całego społeczeństwa, w którym żyjemy. To wszystko jest nam jasno podane i nie jest zakryte.

Po drugie: Możemy zauważyć, że ktoś bardzo chce skłócić kapłanów. Taki mechanizm trwa od początku istnienia Kościoła, zwłaszcza wybrzmiewa w Listach Apostolskich. Nie sądźmy, że dziś będzie inaczej. Jest i będzie tak samo albo coraz gorzej. Kościół jednak niesie ogromny Dar Mądrości dla każdego żyjącego na świecie człowieka. Pierwsze rozproszenie w logice zła wcale nie dotyczy jego chęci poróżniania wyłącznie kapłanów. Jego celem jest także oddzielanie kapłanów od świeckich, a świeckich od kapłanów. A przecież bez kapłanów nie będzie Eucharystii, a bez Niej czym stanie się nasze życie?

 

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

59 komentarzy

59 Komentarzy

 1. Janina

  18 października 2017 at 19:49

  O takich pseudo księżach jak Boniecki szkoda mówić.Tzw.Polak wypowiada się jak szkodnik sprawy Polskiej.Mam nadzieję,że prawdziwi kapłani,pasterze nie przestraszą się.

 2. m

  18 października 2017 at 19:50

  Ojciec Rydzyk często powtarza: „Polityka to troska o dobro wspólne”. Politykujmy, zatem!

  • internet

   19 października 2017 at 12:20

   Prymas na stos.Za głoszenie Ewangelii.

 3. Janina

  18 października 2017 at 19:51

  Najwyższy czas ,aby Kościół w Polsce oczyścił się z takich hierarchów.

  • klioes vel pislamista

   18 października 2017 at 21:55

   10/10

  • Jezus Chrystus

   19 października 2017 at 06:56

   Takimi głupimi wypowiedziami ten biskup ośmieszył cały Episkopat. Powinien odejść.

 4. Benek

  18 października 2017 at 19:52

  Ciekawe co b.Polak ma na sumieniu wypowiadając takie głupoty.

 5. Andrzej

  18 października 2017 at 20:00

  Najwyższy czas ,aby w kraju zabrali głos księża ,którzy mają na sercu dobro Kościoła i Polski.Nie można już słuchać głupot wypowiadanych zwłaszcza przez hierarchów.
  Mam nadzieję,że wspaniały ksiądz arcybiskup Jędraszewski znajdzie sposób na ks. Bonieckiego.

 6. Jola

  18 października 2017 at 20:11

  Smutne jest to ,że słowa te wypowiedział Prymas Polski i to gdzie w tygodniku powszechnym, który dawno przestał być Katolicki.

 7. adajoz

  18 października 2017 at 21:10

  Prym wśród klechów!

 8. finka

  18 października 2017 at 21:23

  Maski spadają hierarchom, coraz częściej widać ilu w nich działa przeciwko narodowi polskiemu, a biskupowi Polakowi należy stale przypominać słowa największego Prymasa Polski kardynała Wyszyńskiego o pomocy swoim i obcym. Dlaczego aktualny Prymas nie walczy o systemową pomoc dla polskich dzieci w kraju i poza nim. Nie słyszałam, żeby angażował się w sprawy kradzionych polskim matkom dzieci w Anglii, Niemczech,Norwegii, czy tych, które oddano w adopcję zagraniczną i słuch o nich zaginął. Słowa Prymasa są skandaliczne, księża nie są Prymasa Polaka tylko są postawieni do służby wiernym.

  • klioes vel pislamista

   18 października 2017 at 21:58

   Ks. Glas: „Pamiętajcie, że jeden spośród dwunastu apostołów okazał się zdrajcą. To oznacza, że ok.8% spośród nas księży to zdrajcy.”

   • Marian

    19 października 2017 at 06:55

    Tak było na początku, teraz jest chyba dużo gorzej.

 9. klioes vel pislamista

  18 października 2017 at 22:00

  Panu prymasowi polecam danie osobistego przykładu i przyjęcie do swojego mieszkania muzułmańskiej rodziny. No dobra, na początek niech to będzie rodzina polskich, katolickich Cyganów!…

 10. Czesław

  19 października 2017 at 04:07

  A gdzie był arcybiskup Polak jak czyściciele kamienic wyrzucali na bruk jego owieczki w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, itp?. Dlaczego wówczas nie pamiętał o konstytucji i nie ubolewał nad losem tych biednych ludzi a teraz wylewa krokodyle łzy nad uchodżcami.

 11. Marian

  19 października 2017 at 06:31

  Ktoś musi wreszcie to powiedzieć: abp Polak musi odejść.

  • Marian

   19 października 2017 at 06:36

   Utracił autorytet konieczny do sprawowania tak poważnego urzędu jak Arcybiskup Gnieźnieński. Problem uchodźców, to problem niemieckiej dominacji nad Europą. Nikt Polaków nie pytał o zdanie przed zapraszaniem młodych byczków z Afryki i Bliskiego Wschodu. Nikt nie przeprowadził dyskusji w Europie, czy chcemy przyjmować emigrantów, czy wolimy pomagać tym krajom na miejscu, w Afryce, Syrii, Pakistanie, itd. – Ciocia Andzia podjęła taką decyzję i dziś abp Polak okazał się jej posłusznym kundelkiem. A mnie się wydaje, że biskup katolicki powinien kierować się nauką Chrystusa. „Nie jest dobrze odbierać chleb dzieciom, a rzucać psom”.

 12. Hania

  19 października 2017 at 08:29

  Pół wieku temu w warszawskiej rezydencji prymasów funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa aresztowali kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Nie zrzekam się i nigdy nie zrzeknę swego stanowiska – powiedział internowany.

  ” W czasie zatrzymania, w obronie swego pana stanął pies księdza prymasa Baca. Dotkliwie ugryzł napastnika
  Kilka dni później Episkopat wydał oświadczenie, które de facto było zgodą na uwięzienie.
  Nie podpisał go tylko wikariusz kapitulny diecezji warmińsko-olsztyńskiej pochodzący z częściowo zgermanizowanej rodziny ks. Wojciech Zink.
  – Bronił mnie tylko Niemiec i pies – mówił później z goryczą”

  JE musicie zacząć szkolenie psów, bo za wami
  Nie stanie już żaden Niemiec, Polak czy Rusek 🙂
  ( może jakiś tatarzyn, uchodźca?)

 13. Emilia

  19 października 2017 at 14:56

  Czy hierarcha ma takie same korzenie jak ks. Boniecki?.

 14. Lucjan

  19 października 2017 at 15:18

  Wypowiedź hierarchy Mój Kościół to herezja i buta.

 15. Art

  19 października 2017 at 16:12

  Dziękuję Hani za to przypomnienie.Polak swoimi wypowiedziami przebił Nycza i Życińskiego razem wziętych.Kto obserwuje wypowiedzi agentów,takich jak Bolek,Czajkowski,Meleszka,Pieronek ….ten wie,że po rozkazie prowadzącego oni zawsze dają głos.Głos w różnych sprawach,ale taki sam głos.Po tym możemy ich poznać.

 16. Darek

  25 października 2017 at 14:09

  Lewactwo oblazło Episkopat ,jak rodzynki dobre,świąteczne ciasto.

 17. pola kowalska

  25 października 2017 at 18:23

  po pierwsze Episkopat zostal stworzony za przyzwoleniem komunistow jej wlasnymi ludzmi wiec prosze nie mylic z polskimi ksiezmi ktorzy zgineli w czasie II Wojny SWiatowej.Zydo komuna wdarla sie do RKK .Oni nie przyszli tam by sie umacniac wiare lecz by ja rozwalic od srodka.Stalinowska metoda do dzis stosowana w ROSJI.Prawoslawne zakony zostaly zalane przez KGB (braciszkow z przeszloscia) to samo jest i w POLSCE.Tylko niech pamieta ze jest stary i jak owieczki zdenerwuje to mamony bedzie szukal gdzie???????w Watykanie i glosil herezje „falszywej milosci”Po pejsiatych mozna sie spodziewac kurie sa zydowskie .Zydzi nie chodza w pojedynke tylko masami .Katolik praktykujacy to co nam podsuwaja synagogi swiatynie szatana robja z naszych kosciolow jak loze masonskie wygladaja.

 18. Kapila

  28 października 2017 at 16:57

  I don’t even understand how I finished up here, but I assumed this publish used to be great. I do not recognize who you are but certainly you’re going to a famous blogger should you aren’t already. Cheers!

 19. Call girl services

  31 października 2017 at 02:09

  I do believe all of the ideas you’ve presented to your post. They’re very convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are very quick for starters. May you please extend them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 20. Mina Pukari

  31 października 2017 at 12:09

  You are really a excellent webmaster. The site loading velocity is incredible. It seems that you’re doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. you have performed a wonderful job on this subject!

 21. Ritu Rana

  1 listopada 2017 at 02:11

  Valuable info. Lucky me I found your site accidentally, and I’m stunned why this accident did not happened in advance! I bookmarked it.

 22. Neha Shindey

  1 listopada 2017 at 10:24

  It is truly a great and useful piece of info. I’m happy that you shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 23. Miss India escort service

  3 listopada 2017 at 11:06

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I in finding It truly helpful & it helped me out a lot. I am hoping to present one thing back and help others such as you aided me.

 24. Obat Kencing Nanah Alami

  3 listopada 2017 at 15:23

  Polak jak czyściciele kamienic wyrzucali na bruk jego owieczki w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, itp?. Dlaczego wówczas nie pamiętał
  Obat Sipilis

 25. Mahi

  4 listopada 2017 at 03:03

  I was recommended this website through my cousin. I’m no longer certain whether this submit is written by him as nobody else know such designated about my problem. You’re incredible! Thank you!

 26. Umang Khokher

  8 listopada 2017 at 15:39

  That is very attention-grabbing, You are an excessively skilled blogger. I’ve joined your feed and stay up for looking for more of your fantastic post. Additionally, I have shared your web site in my social networks

 27. Delhi Doll Escorts

  9 listopada 2017 at 04:22

  Hi, Neat post. There’s an issue with your website in internet explorer, might check this? IE still is the marketplace chief and a large component of other people will omit your magnificent writing due to this problem.

 28. Shagufta

  9 listopada 2017 at 10:01

  Thank you a bunch for sharing this with all people you actually recognise what you are talking about! Bookmarked. Please also seek advice from my site =). We could have a hyperlink trade agreement between us

 29. Lelio Vieira Carneiro Junior

  10 listopada 2017 at 01:13

  You’ve made some really good points there. I looked on the
  web for more info about the issue and found most individuals will go along
  with your views on this website.

 30. http://www.villaggiodeimiceti.it

  10 listopada 2017 at 09:50

  We stumbled over here coming from a different web page and thought I may as well check things
  out. I like what I see so now i’m following you.

  Look forward to checking out your web page for a second time.

 31. Elite companions Dwarka

  11 listopada 2017 at 06:09

  Great post. I used to be checking continuously this blog and I’m impressed! Extremely useful info specially the remaining part 🙂 I deal with such information a lot. I was looking for this certain information for a very lengthy time. Thanks and good luck.

 32. actually asbestos

  11 listopada 2017 at 09:30

  It’s the best time to make a few plans for the longer term and it is
  time to be happy. I’ve learn this publish and if I may I desire to recommend you few fascinating things or advice.
  Perhaps you can write subsequent articles referring to this article.

  I want to read even more issues about it!

 33. West Delhi Escorts

  11 listopada 2017 at 15:36

  Excellent site. Lots of helpful info here. I am sending it to some buddies ans also sharing in delicious. And obviously, thank you to your sweat!

 34. domain availability

  11 listopada 2017 at 17:31

  Excellent web site. Lots of useful information here.
  I am sending it to several buddies ans also sharing
  in delicious. And obviously, thanks in your sweat!

 35. José Wilame Araújo Rodrigues

  11 listopada 2017 at 22:02

  I really like reading through an article that
  will make people think. Also, many thanks for allowing me to comment!

 36. Carlos Eduardo Veiga

  11 listopada 2017 at 23:45

  I always used to study post in news papers but now as I am
  a user of net thus from now I am using net for articles
  or reviews, thanks to web.

 37. Lelio Junior

  12 listopada 2017 at 01:09

  Your style is so unique compared to other people I have
  read stuff from. Many thanks for posting when you’ve
  got the opportunity, Guess I’ll just bookmark this site.

 38. Carlos Eduardo Veiga

  12 listopada 2017 at 01:25

  I do believe all the ideas you’ve presented in your post.
  They’re very convincing and will certainly work. Still, the posts are too brief for newbies.

  May just you please prolong them a bit from next time?
  Thank you for the post.

 39. Lelio Junior

  12 listopada 2017 at 03:00

  I’ve been browsing on-line more than 3 hours nowadays, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours.

  It is beautiful worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content material
  as you probably did, the internet will likely be a lot more useful than ever before.

 40. Carlos Eduardo Correa da Veig

  12 listopada 2017 at 03:12

  Hello, yup this article is in fact pleasant and
  I have learned lot of things from it concerning blogging.
  thanks.

 41. Umanizzare presídios

  12 listopada 2017 at 16:36

  I seriously love your website.. Very nice colors &
  theme. Did you make this website yourself? Please reply back as I’m planning to create my own personal website and would love to learn where you got
  this from or exactly what the theme is called. Appreciate it!

 42. Grupo Serval escandalo

  13 listopada 2017 at 10:36

  I have been exploring for a little bit for any high-quality
  articles or weblog posts on this sort of area .
  Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i’m satisfied to
  convey that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I found out just what I needed.
  I most certainly will make sure to don?t omit this web
  site and provides it a glance on a continuing basis.

 43. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  13 listopada 2017 at 13:14

  It’s very straightforward to find out any topic on net as compared to books, as I found this paragraph at this
  website.

 44. Deepika

  13 listopada 2017 at 21:42

  Woah this weblog is wonderful i like studying your articles. Stay up the great work! You know, lots of people are looking around for this information, you can aid them greatly.

 45. Laurie

  14 listopada 2017 at 06:59

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for games permanently

 46. home security camera reviews canada

  14 listopada 2017 at 08:08

  Do you have many people are often more freeze inside your
  house?

 47. home security systems denver co

  14 listopada 2017 at 23:41

  Produce dropping deck home of your home?

 48. samsung home security cameras amazon

  15 listopada 2017 at 04:50

  To maintain your possessions safely?

 49. To keep your belongings in safety?

 50. Are you feeling then they are often more protect at your house?

 51. http://fahrenheit451.org/

  19 listopada 2017 at 09:35

  It’s fantastic that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our dialogue made at this place.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra