Wiara

Abp Marek Jędraszewski: Od Reformacji zaczęła się degradacja człowieka

Od momentu, kiedy zaczął się proces Reformacji, zaczęła się degradacja człowieka. Początek Reformacji, ten dramatyczny podział, jaki nastąpił w chrześcijaństwie zachodnim, nie jest momentem wielkiego świętowania, raczej sprzeniewierzenia się chrześcijan testamentowi, jaki w Wieczerniku postawił Pan Jezus, abyśmy się wzajemnie miłowali. 500 lat temu tej miłości zabrakło, rozpoczął się czas antyświadectwa, które doprowadziło do tego, co mamy dzisiaj – powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas październikowych Dialogów u św. Anny, tłumacząc mechanizm, który od rozłamu w chrześcijaństwie doprowadził aż do negacji człowieka i narzucenia -ideologii gender.

– 500 lat temu rozpoczął się proces Reformacji, nie tyle reformy, co reformacji – mówił, podkreślając, za kard. Gerhardem Müllerem, że w zamiarach i Lutra, i Kalwina i Zwinglego absolutnie nie było chęci odrzucenia doktryny Kościoła. – Już te elementy doktrynalne pokazują, jak my chrześcijanie jesteśmy sobie ciągle bliscy – zaznaczał.
– Prawdziwy rozłam nastąpił, że reformatorzy potępili Kościół w tym kształcie, w jakim on był. Negując Kościół, mówili tak: Chrystus tak, Kościół nie. To co stało się później, nie tylko dyskusje, ale przede wszystkim okrutne wojny religijne sprawiły, że walczono ze sobą w sposób bezlitosny w imię Chrystusa, co poza innymi złymi rzeczami, które nasyciły historię, doprowadziło wielu myślicieli do następującego pytania: „Czy warto w takim razie wiązać się z Chrystusem, skoro On nas tak dzieli i prowadzi do tak okrutnych wojen, czy nie lepiej zrezygnować z chrześcijaństwa i uznać, że jest jakaś idea Boga, którą my możemy przyjąć nie tyle drogą wiary, co samego rozumu, przyjąć, że jest jakaś przyczyna świata?” – tłumaczył hierarcha.
Przypomniał, że XVII wiek to okres silnego rozwoju fizyki i mechaniki. Uważano, że mechanika jest kluczem do zrozumienia świata – ludzkie ciało traktowano jako wielki, skomplikowany mechanizm, a serce – jako pompę ssąco-tłoczącą. Stąd, skoro mechaniką można było wytłumaczyć fizjologię człowieka, to stwierdzono, że Bóg jest takim wielkim zegarmistrzem, mechanikiem – tak się narodził deizm. Nie było w nim miejsca na Bożą Opatrzność, na to, że tylko Bóg może świat zbawić.
– Doszło w połowie XVIII wieku do wydarzenia, o którym się mało co mówi, a to jest jedna z największych katastrof, a stało się to 1 listopada 1755 rok w Lizbonie. Jest uroczystość Wszystkich Świętych, ludzie idą rano do Kościoła, Msze Święte się zaczynają, dochodzi do gwałtownego trzęsienia ziemi, ludzie w kościołach są zasypywani fragmentami murów. Ci, którzy mogą, uciekają nad morze i dochodzi do ogromnego tsunami, które pochłonęło ocalałych. Lizbona płonęła. Pod gruzami znajdowało się wielu żywych ludzi, którzy żywcem się palili. Ocaleńcy uciekają w góry, gdzie wielu z nich umiera z zimna. Do tego doszli rabusie, którzy próbowali znaleźć skarby pośród rumowisk. Ryciny pokazują, że Lizbona jest otoczona wianuszkiem szubienic, bo złodziei od razu wieszano. Zginęło 70-90 tys. osób – kreśli dramat, który stał się kanwą do całkowitego odrzucenia Boga.
– Dla ludzi żyjących deistyczną filozofią coś nie pasowało: świat, który miał być doskonały, nagle okazało się że funkcjonował fatalnie. Wolter świetnie wiedział, że deistyczna teoria legła w gruzach i co zrobił? Oskarżył chrześcijańskiego Boga, że jest nieczuły na tragedię ludzi. Napisał największy antychrześcijański poemat o zburzeniu Lizbony. Myśliciele doszli do wniosku, że człowiek powinien odrzucić Boga, że trzeba z Bogiem i religią walczyć – przypomniał abp Jędraszewski.
– Ruszyła lawina, która 500 lat temu się zaczęła: zakwestionowano autorytet Kościoła, potem zakwestionowano chrześcijaństwo, a następnie zakwestionowano Boga. Obecnie mówi się, że nie ma już człowieka. Ideologia gender mówi, że nie ma już biologii, że płeć jest kwestią wyboru człowieka. Wszystko zaczyna się rozchodzić, pękać. Człowiek zostawiony samemu sobie, bo odrzucił wszystko, osiąga granice absurdu. Jest ściana, za którą jest tylko przepaść i żadnego z tej przepaści ratunku – diagnozował obecną sytuację.
– Od momentu, kiedy zaczął się proces Reformacji, zaczęła się degradacja człowieka. Początek reformacji, ten dramatyczny podział, jaki nastąpił w chrześcijaństwie zachodnim, nie jest momentem wielkiego świętowania, raczej sprzeniewierzenia się chrześcijan testamentowi, jaki w Wieczerniku postawił Pan Jezus, abyście się wzajemnie miłowali – uwrażliwiał. – 500 lat temu tej miłości zabrakło, rozpoczął się czas antyświadectwa, które doprowadziło do tego, co mamy dzisiaj – skonstatował.
Źródło: gość.pl
Fot.  Archidiecezja Łódzka

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

16 komentarzy

16 Komentarzy

 1. panMarek

  20 października 2017 at 15:31

  Jak ja lubię poczytać mądre i przenikliwe a jednocześnie takie ludzkie Słowo głoszone przez Tego Sługę Chrystusa. Szczęść Mu Boże.

 2. Marian

  20 października 2017 at 21:35

  Degradacja zaczęła się w raju, a potem byli Kain i Abel, a potem podburzony i przekupiony tłum krzyczał: „Krew Jego na nas i na dzieci nasze” itd. – Reformacja to był jeden z wielu epizodów walki o ludzkie dusze.

  • Tomasz

   27 października 2017 at 02:12

   Marian co za herezje głosisz .To Żydowski tłum krzyczał „Krew na nas i nasze dzieci” .Jezus Chrystus o Żydach „groby pobielane” „Plemie żmijowe”Reformacja to była niszczycielska rewolucja a M Luter jest największym herezjarchą w historii tak należy o nim pisać .

 3. synowskie upomnienie

  21 października 2017 at 07:23

  Ale gościu pierniczy farmazowny. degradacja KK była juz znacznie wcześniej jak papieże przyznawali sobie prawo do bycia władcami planety, i kiedy chodzilo im tylko o władzę, seks i pieniadze. reformacja nie wzięła się z nikąd, tylko była wynikiem skorumpowania się KK.

  • R...

   26 października 2017 at 10:48

   Nie pierniczy. Papieże bywali dziwkarzami czy mordercami w białych rękawiczkach, ale instytucja którą kierowali trzymała doktrynę i sterowała ludźmi, by postępowali etycznie. A przede wszystkim trzymała za mordę władców, czyli monopolistów przemocy. To ta instytucja wydała pierwszy dokument potępiający naturalne wcześniej niewolnictwo i to już w szesnastym wieku. Reformacja to krzyżyk na trumnie Kościoła, by nikt poważny nie przeszkadzał władcom w zniewalaniu.

   • Marian

    26 października 2017 at 18:00

    Dokładnie tak też myślę. Reformacja, to wyrwanie się germańskiej (i żydowskiej) duszy z gorsetu moralności. Pierwszym państwem protestanckim był Zakon Krzyżacki.

   • Tomasz

    27 października 2017 at 09:40

    R Marian głosicie herezje posługujecie się językiem neo-marksistów czyli kłamstwem.PROTESTANTYZM KOMUNIZM SOCJALIZM LIBERALIZM TO HEREZJE CZYLI GRZECHY CIĘŻKIE PRZECIW WIERZE .

    • Tomasz

     27 października 2017 at 09:53

     Marian dlaczego tak nienawidzisz Kościoła Katolickiego który jest prawdziwym Kościołem Chrystusowym? A więc jesteś wrogo nastawiony do Polski i Polków przedstawiając protestancki czytaj niemiecki neo-marksistowski pogląd który jest manipulacją i naciąganiem faktów historycznych.

  • adajoz

   26 października 2017 at 18:50

   W punkt, celnie!

 4. Teodor

  26 października 2017 at 13:53

  Ksiądz arcybiskup M.Jędraszewski ma całkowitą rację.

 5. adajoz

  26 października 2017 at 19:21

  O takich jak on mówi się ,,stary piernik”. Tak pierniczyć potrafi tylko on i jemu podobni. Dobrze, że go z Łodzi zabrali. Tak, Marcin Luter jest winien Reformacji. To Marcin Luter odpowiada za handel odpustami, który w KK trwa w najlepsze do dzisiaj jako msze św. za dusze bliskich zmarłych oraz wypominki. To Marcin Luter jest winny degradacji kapłanów KK. Że zamiast dobrych, pomagających w potrzebie duszpasterzy mamy chamskie, pazerne, obojętne i wyniosłe klechy. Marcin Luter jest winny wszystkiemu złemu w KK. KK powinien ukrzyżować Marcina Lutra za Reformację.

  • Tomasz

   27 października 2017 at 02:06

   M Luter największy herezjarcha w historii .Kościół Chrystusowy jest prawdziwym Kościołem Katolickim po za którym nie zbawienia .[por Kongregacja Nauki Wiary DOMINE JEZUS]Zbory Protestanckie i Cmentarze zniszczyły władze komunistyczne PRL dlatego gdyż Protestanci w większości byli Niemcami.M luter otrzymał karę ekskomuniki za swój bunt.Msze Św są celebrowane za osoby żyjące i zmarłe ojczyznę w rocznice ślubu z okazji urodzin itd .A Pastor nie jest pazerny i nie jeździ wypasioną furą nie ma wypasionej komóry .Nie wszyscy Duchowni żyją po nad stan .

 6. information that is very useful, thank you for sharing information on this web, web very interesting and comfortable to visit

 7. Cara Hilangkan Kutil Di Anus

  27 października 2017 at 07:58

  sangat bermanfaat sekali, terimakasih telah membagikannya

 8. Menghilangkan Kutil Kelamin Tradisional

  27 października 2017 at 07:59

  sangat merik untuk dibaca, terimakasih

 9. Tomasz

  27 października 2017 at 09:46

  Niemcy czytaj Protestanci będący w NSDAP oraz W SS oraz w hitlerowskim niemieckim wojsku mordowalio Polaków,Żydów,Orjmian ,Tatarów ,ITD .M Luter największy herezjarcha w historii i rewolucjonista protestancki.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra