Z kraju

Koncert ku czci Św. Jadwigi w bazylice w Trzebnicy

Jest patronką Polski i historycznego Śląska, archidiecezji wrocławskiej i diecezji w Gorlitz; miast: Andechs, Berlina, Krakowa, Trzebnicy i Wrocławia, Europy, pojednania i pokoju oraz wyboru pierwszego Polaka na papieża. Dla uczczenia Św. Jadwigi Śląskiej 22 października o 16.00 odbędzie się koncert słowno – muzyczny w bazylice w Trzebnicy – w miejscu gdzie ufundowała pierwszy klasztor i świątyni, gdzie spoczywają jej doczesne szczątki.

 

W koncercie zatytułowanym „Święta Jadwiga Śląska – wzór pobożności i czynów miłosierdzia”, wystapią Halina Łabonarska – aktor/narrator, Sylwia Strugińska – sopran, Robert Grudzień – organy. Jest to wydarzenie w ramach XXIV Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej Trzebnica 2017 i Obchodzonego Roku Jadwiżańskiego.

 

Św. Jadwiga Śląska żyła na przełomie XII i XIII wieku. Pochodziła z zamożnej bawarskiej rodziny hrabiów Andechs. Otrzymała staranne wykształcenie w klasztorze sióstr benedyktynek w Kitzingen. Jako bardzo młoda panna została wydana za mąż za Henryka księcia śląskiego z rodu Piastów, zwanego Brodatym. Szybko nauczyła się języka polskiego, a śląsk dzielnicę Polski uznała za swoją ojczyznę. Dzięki jej wstawiennictwu powstało wiele dzieł charytatywnych, jak jadłodajnie, szpitale, które w Średniowieczu były nie tylko miejscem gdzie leczono chorych, ale także przytułkami dla ubogich. Księżna Jadwiga osobiście zajmowała się chorymi, wykorzystując zdobytą w Kitzingen wiedzę medyczną. Z fundacji jej męża – ale niewątpliwie za jej wstawiennictwem został ufundowany klasztor sióstr cysterek w Trzebnicy, który szybko stał się ośrodkiem życia religijnego i intelektualnego oraz renomowaną szkołą dla dziewcząt, do której wysyłano na naukę córy znamienitych rodów, także królewny czeskie. Klasztor był też znanym ośrodkiem leczniczym, a te tradycje dziś kultywuje Szpital im. Św. Jadwigi w Trzebnicy i światowej sławy Klinika Chirurgii Ręki. Życie nie szczędziło jej nieszczęść – jak przedwczesna śmierć dzieci i męża czy niszczycielski najazd Tatarów. Wszystkie te ciosy znosiła z godnością, wiarą i modlitwą. Ta święta uważana jest za wzór żony, matki i wdowy, kobiety w harmonijny sposób łączącej głębokie życie duchowe z aktywną działalnością dla dobra innych.

 

Bywa stawiana za wzór politykom, jako osoba mająca przede wszystkim na względzie dobro wspólne. Jan Paweł II papież powiedział podczas swej pierwszej wizyty w Polsce “ …  poczytuję za mój szczególny obowiązek złożyć dzisiaj na ręce Kościoła w Polsce, na ręce Metropolity Wrocławskiego, to wotum dla tej Świętej, która jest patronką sąsiadujących narodów, jest również patronką dnia wyboru pierwszego Polaka na Stolicę Piotrową (…). Proszę, abyście po powrocie do Waszych stron zanieśli to papieskie wotum do sanktuarium w Trzebnicy, miejsca, które stało się nową Ojczyzną z wyboru św.  Jadwigi, tak jak moją nową Ojczyzną z wyboru stał się Rzym.” – Święta Jadwiga wciąż duchowo jest obecna na Śląsku. Doświadczyłem tego od lat współtworząc Festiwale Muzyki Kameralnej i Organowej. Cieszę się, że teraz poprzez sztukę możemy oddać jej hołd – twierdzi Robert Grudzień, dyrektor artystyczny festiwalu. – Zachęcam by przyjść, bliżej poznać tę Świętą i jej dzieła a przede wszystkim modlić się za jej wstawiennictwem.

 

Koncert rozpocznie się o godzinie 16.00 w bazylice Św. Jadwigi w Trzebnicy. Zapraszają w imieniu organizatorów: ks. Jerzy Olszówka SDS – kustosz Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej, Konrad Buczek, dyrektor organizacyjny, Robert Grudzień, dyrektor artystyczny festiwalu.

 

Kamila Wrzesińska

 

koncert w ramach:

XXIV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ I ORGANOWEJ TRZEBNICA 2017

 

2017. Rok Jadwiżański

 

2.10.2017 (niedziela) godz.16.00, Bazylika Św. Jadwigi Śl. w Trzebnicy

Spektakl słowno – muzyczny

„Święta Jadwiga Śląska – wzór pobożności  i czynów miłosierdzia”

Halina Łabonarska – aktor/narrator,

Sylwia Strugińska – sopran,

Robert Grudzień – organy

 

Jan Paweł II papież powiedział podczas swej pierwszej wizyty w Polsce “ … poczytuję za mój szczególny obowiązek złożyć dzisiaj na ręce Kościoła w Polsce, na ręce Metropolity Wrocławskiego, to wotum dla tej Świętej, która jest patronką sąsiadujących narodów, jest również patronką dnia wyboru pierwszego Polaka na Stolicę Piotrową (…). Proszę, abyście po powrocie do Waszych stron zanieśli to papieskie wotum do sanktuarium w Trzebnicy, miejsca, które stało się nową Ojczyzną z wyboru św. Jadwigi, tak jak moją nową Ojczyzną z wyboru stał się Rzym.” Ta święta uważana jest za wzór żony, matki i wdowy, kobiety w harmonijny sposób łączącej głębokie życie duchowe z aktywną działalnością dla dobra innych. O życiu, powołaniu i dziełach św. Jadwigi Śląskiej opowie Spektakl słowno – muzyczny „Święta Jadwiga Śląska – wzór pobożności i czynów miłosierdzia”. Wystapią Halina Łabonarska – aktor/narrator, Sylwia Strugińska – sopran, Robert Grudzień – organy. Koncert odbędzie się 22 października w niedzielę w Bazylice Św. Jadwigi w Trzebnicy, o godzinie 16.00.Zapraszamy

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

19 komentarzy

19 Komentarzy

  1. Amber

    5 grudnia 2017 at 12:33

    Great post.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra