Z zagranicy

Apel Chodorkowskiego do Rosjan: Głosujcie przeciw Putinowi albo zniszczcie karty do głosowania

Michaił Chodorkowski wezwał dzisiaj obywateli Rosji do oddania w przyszłorocznych wyborach prezydenckich głosu protestu – wskazania kandydata, który startuje przeciwko Władimirowi Putinowi lub zaznaczenie opcji „przeciw wszystkim”.

– Należy wziąć udział w głosowaniu protestu i obserwacji przebiegu wyborów. Głos protestu – to znaczy przeciwko Putinowi (lub jego poplecznikowi), na dowolnego akceptowalnego kandydata, a w przypadku jego braku – „przeciw wszystkim”, zniszczenie karty do głosowania. To jedno z trzech najważniejszych zadań ruchu demokratycznego. Dwa pozostałe to walka o zarejestrowanie wszystkich chętnych kandydatów, zdolnych do zdobycia głosów i ujawnianie prób przeszkodzenia w ich rejestracji oraz wspieranie głoszonych przez kandydatów haseł zasadniczych z punktu widzenia przyszłości Rosji. Wśród nich wymienia decentralizację i federalizację kraju, niezawisłe sądownictwo i stopniowe przejście do ustroju parlamentarnego, ograniczenie pełnomocnictw prezydenta. Nadchodzące wybory „to nie wybory, niezależnie od udziału w nich Grigorija Jawlińskiego, Aleksieja Nawalnego czy Kseni Sobczak. O wyborach można mówić wówczas, gdy wynik zależy od realnej opinii wyborców, a nie gdy ogólnonarodowe poparcie gwarantuje się przy pomocy środków administracyjnych. Niemniej jednak szykuje się ważny spektakl polityczny. Władza jest coraz słabsza, a społeczeństwa się upolitycznia. Taką możliwość należy wykorzystać. Nie ma sensu bojkotowanie tych wyborów. Bojkot jest efektywny, kiedy jest poparty przez istotną liczbę wyborców, a nie miesza się ze zwykłym wyjazdem na daczę. W 2018 r. zwykły bojkot to usprawiedliwienie bezczynności – pisze Chodorkowski.

 

Komentarz Prawego – Chodorkowski to znany geszefciarz żydowskiego pochodzenia, który po wyjściu z więzienia czynnie wspiera opozycję. Rosjanie mimo wszystko pamiętają lata 90-te kiedy za rządów pijaka Jelcyna i jego kamaryli była hiperinflacja, masowa grabież majątku przez rodzimych oligarchów pochodzenia żydowskiego i zachodni wielki kapitał. I wcale nie mają na to ochoty.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

20 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra