Z kraju

Wystawa w polskim Sejmie: „Żydzi w przestrzeni politycznej II RP”

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce przy współpracy z Polsko-Izraelską Grupą Parlamentarną otworzyli w Sejmie wystawę „Żydzi w przestrzeni politycznej II RP”.

 

– To ciekawa lekcja historii o polskim parlamentaryzmie i obecności Żydów w jego tworzeniu. W czasach polski międzywojennej, które stawiamy sobie za wzór w Sejmie, była różnorodność, która owocowała wieloma dobrymi, cennymi dla naszego kraju rozwiązaniami. – powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska podczas otwarcia wystawy „Żydzi w przestrzeni politycznej II RP” w Sejmie.

 

W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in. ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman, wiceminister kultury Jarosław Sellin, a także parlamentarzyści i zaproszeni goście.

 

Po otwarciu wystawy rozpoczęła się konferencja pt. „Polscy Żydzi wczoraj i dziś” poświęcona tematowi wolności słowa w mediach i sytuacji politycznej współczesnych instytucji żydowskich w Polsce. – Temat wolności słowa jest na pewno bardzo trudny. Wolność słowa jest osiągnięciem demokracji i taką normą cywilizacyjną, która powinna obowiązywać we wszystkich krajach, ale ta norma powinna podlegać pewnym ograniczeniom. Polska konstytucja i kodeks karny stanowi na przykład, że nie wolno publicznie zaprzeczać zbrodniom nazistowskim i komunistycznym. W tym kontekście przeraził mnie podręcznik do klas IV szkoły podstawowej wprowadzony do szkół we wrześniu tego roku, gdzie mowa o II wojnie światowej, ale ani razu nie pada słowo holokaust, nie ma mowy o zagładzie 3,5 mln polskich obywateli. W Polsce coraz częstsze są wypadki mowy nienawiści, mnożą się też czynne napaści na emigrantów czy Żydów. W Polsko-Izraelskiej Grupie Parlamentarnej, w Sejmie, dbamy o wspólne dziedzictwo polsko-żydowskie, ale nasza praca niszczona jest przez to, że pojawiają się nieodpowiedzialne słowa, gesty. Nieodpowiedzialna może być też działalność państwa – takim przypadkiem w moim przekonaniu było działanie prokuratury w sprawie tzw. spalenia kukły Żyda na wrocławskim rynku. Pobłażliwość wobec sprawców takich rzeczy powoduje, że tworzy się przestrzeń dla takich zachowań w przyszłości – ściemniał przewodniczący Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, jeden z organizatorów spotkania poseł Michał Szczerba.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

51 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra