Rodzina

Feministyczny projekt drastycznie narusza Konstytucję RP

Projekt ustawy „o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie” przygotowany przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Ratujmy Kobiety 2017” narusza liczne prawa. W szczególności stanowi pogwałcenie gwarancji ochrony życia, praw rodziców do wychowania dzieci, wolności sumienia oraz wolności wyrażania poglądów.

 

Wczoraj przedstawiciele Komitetu złożyli w Sejmie podpisy pod projektem ustawy i czekają na decyzję Marszałka o skierowaniu go do prac w komisji. Projekt przewiduje przede wszystkim likwidację lub drastyczne osłabienie ochrony prawnej dzieci w prenatalnym okresie ich rozwoju. Co więcej, możliwość zabicia dziecka przed narodzeniem chce się uczynić prawem podmiotowym jego matki. W myśl projektu, w pierwszych 12. tygodniach ciąży dziecko traciłoby jakąkolwiek ochronę prawną, matka bowiem mogłaby swobodnie zabić je bez jakichkolwiek ograniczeń (aborcja na życzenie). W kolejnych tygodniach ciąży nadal byłby to możliwe w przypadku zaistnienia określonych warunków. Przede wszystkim chodzi o przesłanki eugeniczne, takie jak zaledwie podejrzenie (!) nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka, kiedy to można byłoby je zabić do 24. tygodnia ciąży.

Szczególnie drastyczny jest przepis mówiący, że w przypadku, gdy choroba uniemożliwiałaby dziecku „samodzielne życie, przerwanie ciąży jest dopuszczalne bez ograniczeń”. Bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych dopuszczalne ma być również przerwanie ciąży w przypadku zagrożenia zdrowia matki. Przepisy te mogą prowadzić nawet do akceptacji zabijania dzieci już po urodzeniu. Dr Marcin Olszówka, analityk Instytutu Ordo Iuris zauważa, że: projekt może doprowadzić do akceptacji spotykanego w literaturze prawniczej poglądu, przyznającego ochronę prawną dziecku dopiero od chwili odcięcia pępowiny i sztucznie uznającego, że do tego momentu trwa ciąża. Uchwalenie projektu tworzyłoby warunki pozwalające nazwać „aborcją” zabicie urodzonego już dziecka, jeśli przed odcięciem pępowiny ktoś uzna, że jest ciężko chore lub zagraża zdrowiu matki.

 

Projekt w oczywisty sposób jest niezgodny z Konstytucją. Trybunał Konstytucyjny nieraz wypowiadał się na temat konieczności ochrony życia ludzkiego przed urodzeniem. Warto przytoczyć choćby dwie wypowiedzi:

 • w orzeczeniu z 28 maja 1997 r. (K 26/96) stwierdzono, że „od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej.”
 • w wyroku z 30 września 2008 r. (K 44/07) podkreślono, że „zdecydowanie nieakceptowane w demokratycznym państwie prawnym, realizującym zasady sprawiedliwości społecznej i chroniącym życie oraz niezbywalną godność człowieka, byłoby ograniczenie prawnej ochrony życia człowieka w celu ochrony dóbr lokujących się niżej w hierarchii konstytucyjnej, np. własności i innych praw majątkowych, moralności publicznej, ochrony środowiska czy nawet zdrowia innych ludzi.”

Na szczególną uwagę i podkreślenie zasługuje ostatnie dobro wyliczone przez Trybunał. W tym wyroku wyraźnie zostało też podkreślone, że niedopuszczalne jest zabicie człowieka m.in. ze względu na jego wiek, przewidywany czas życia czy ze względu na stan zdrowia innego człowieka. Dotyczy to także fazy prenatalnej.

Projekt przewiduje również uchylenie wielu przepisów przewidujących ochronę praw dzieci poczętych i usuwa z polskiego porządku prawnego termin „dziecko poczęte”, zastępując go terminem „płód”. Zabieg ten ewidentnie ma na celu dehumanizację ludzi w prenatalnym stadium ich rozwoju.

Poza pogwałceniem konstytucyjnych gwarancji ochrony życia ludzkiego, projekt drastycznie ogranicza również prawa rodzicielskie. Po pierwsze, wprowadza do programu nauczania w szkole, począwszy od zerówki, obowiązkowe zajęcia mające na celu seksualizację dzieci i innego rodzaju indoktrynację ideologią rodzaju (ang. gender), mające się odbywać pod hasłami „edukacji równościowej” i „różnorodności społecznej” obejmującymi m.in. promowanie wszelkich związków alternatywnych wobec małżeństwa (o dowolnej liczbie uczestników).

Ponadto, dziewczynki powyżej 15 lat będą mogły uśmiercić swoje nienarodzone dziecko bez wiedzy i zgody rodziców. Co więcej, wykonywanie świadczeń zdrowotnych z dziedziny ginekologii, urologii lub dermatologii dzieciom powyżej 15 lat, również będzie odbywało się bez wiedzy i zgody rodziców. Oznacza to m.in., że lekarzowi nie wolno będzie informować rodziców 17-latka o poważnych chorobach wenerycznych czy schorzeniach układu moczowego, na które cierpi ich syn.

Projekt drastycznie ogranicza również wolność sumienia lekarzy, zmuszając ich do przepisywania środków o działaniu antykoncepcyjnym i wczesnoporonnym oraz uzależniając prawo do powoływaniu się na sprzeciw sumienia od spełnienia formalnych obostrzeń. Tymczasem Trybunał Konstytucyjny wyraźnie stwierdził, że klauzula sumienia stoi na straży wolności sumienia. Każdy ma prawo postępować zgodnie z własnym sumieniem i nie może być zmuszany do postępowania wbrew niemu. Nikt nie może być przymuszany do zachowań, których skutkiem może być pozbawienie kogoś życia  – przypomina dr Olszówka.

Wreszcie projekt przewiduje sankcje karne za przekonywanie matek, by nie zabijały swoich nienarodzonych dzieci, jak również za krytykę procederu aborcyjnego. Jednocześnie sposób sformułowania zakazu pozwala karać za jakąkolwiek opinię nieprzychylną dokonaniu aborcji, likwidując niemal całkowicie wolność słowa w tym ważnym obszarze debaty publicznej.

Tytuł projektu informuje, że jego przedmiotem są prawa kobiet oraz świadome rodzicielstwo. Jednak art. 1 projektu redukuje owe „prawa kobiet” do problemu „świadomego rodzicielstwa” oraz sprzecznych z polskim porządkiem konstytucyjnym „praw reprodukcyjnych i seksualnych”. Z kolei prawie wszystkie metody, poprzez które ma się realizować wspomniane „świadome rodzicielstwo” oraz „prawa reprodukcyjne i seksualne”, sprowadzają się do instytucjonalizacji najdrastyczniejszych mechanizmów wykluczenia społecznego, sprowadzających się do fizycznej eliminacji dziecka w prenatalnej fazie rozwoju, jeśli tylko zostanie arbitralnie uznane za „niechciane”. Jest to drastyczne zawężenie i redukcja w rozumieniu praw kobiet i kobiecości oraz narzucanie wybitnie niekonstytucyjnego sposobu rozumienia kategorii „praw kobiet”. W świetle projektu kobiecość jest redukowana do możliwości odrzucenia chronionego konstytucyjnie macierzyństwa jak również samego dziecka, włącznie z możliwością umyślnego pozbawienia go życia. Czyni to projekt sprzecznym z art. 30 Konstytucji, nakazującym ochronę godności każdego człowieka, a przyznanie jednym prawa do zabijania innych, godność tę niewątpliwie narusza.

Analiza projektu będącego przedmiotem feministycznej inicjatywy o przewrotnej nazwie „Ratujmy Kobiety 2017” skłania do konkluzji, że jego treść lepiej opisywałby tytuł: „ustawa o warunkach zabijania dzieci przed urodzeniem, demoralizacji dzieci po urodzeniu i ograniczeniu innych praw konstytucyjnych”.

 

Instytut Ordo Iuris

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

20 komentarzy

20 Komentarzy

 1. klioes vel pislamista

  26 października 2017 at 17:41

  Młody człowiek i nie może…
  dedykuję red. Danielowi Patrejko

  Młody człowiek i nie może…
  Choć próbował już obrożę,
  Lumbrikanty, kulki gejszy;
  Stara wciąż się być dzisiejszy!
  Choć zakupił wibratory,
  Niedzisiejszy do tej pory
  Pozostaje!… Rubikania
  Pomóc jednak mu się skłania:

  „Seksualnej edukacji
  Brak jest w Polsce i z tej racji
  Stworzę wiedzy tej kampanię!”
  I modelkę Rubikanię
  Wsparli inni celebryci.
  Lista nazwisk świat zachwyci:
  Jest Szczur Maciek, Bródka Monia…
  Nie brak nawet i Pierd Ronia!

  W planie nauk: masturbacja,
  „Pierwszy raz“, genderyzacja,
  Ciąża – jak się zabezpieczyć…
  (Nie ma: jak się z syfa leczyć.)
  Celebrytka/celebryta
  Przez minutę mówi… Kwita!
  Mądrej głowie dość dwie słowie.
  Młody człowiek wnet się dowie…

  Młody człowiek ma nadzieję,
  Że jak go podszkolą geje
  I jak kurwy go podszkolą,
  Będzie mógł… Bo jak pierdolą,
  Będą w sami opowiadać.
  Trzeba uczyć, a nie biadać
  Nad PiS-owskim ciemnogrodem!
  Młody człecze ciesz się wzwodem!!!

  Ciesz się, jak się cieszy Maja
  Smrekar… Baba, co ma jaja!
  Tą artystką ze Słowenii
  Są dziś wszyscy zachwyceni.
  Adolf w Linzu się urodził.
  By więc jego duch nie szkodził,
  Tam festiwal postępowy
  Zerwał wszelkie już okowy.

  Mai Srekar więc nagrodę
  Dano tam. Ma Maja brodę?
  Nie! „Za śmiały eksperyment”
  Jest nagroda. Asortyment
  Jest odwagi wśród artystów…
  Jednak Maja tych faszystów
  Pokonała! Własnym mlekiem
  Psa nie karmi, kto człowiekiem…

  Młody człowiek, gdy nie może,
  Winien z Mają dzielić łoże.
  Rubikania winna Maję
  Wpierw zatrudnić! Psom nie daje…?
  Każdy, kto ich program kupi,
  Niech pamięta: Bardziej głupi
  Jest od głupca, kto go słucha.
  (Chyba „ciemna” Polska – głucha!)

 2. Lelio Vieira Carneiro Junior

  10 listopada 2017 at 04:40

  Nice post. I used to be checking constantly this weblog and
  I’m impressed! Extremely helpful information specifically the ultimate
  section 🙂 I take care of such information a lot. I used to
  be seeking this particular information for a long time.
  Thanks and good luck.

 3. Marie

  10 listopada 2017 at 18:02

  What a data of un-ambiguity and preserveness of precious know-how regarding unexpected emotions.

 4. resort asbestos

  11 listopada 2017 at 14:31

  Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is fundamental and everything.
  However just imagine if you added some great images or video clips
  to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and clips,
  this site could undeniably be one of the very best in its field.
  Very good blog!

 5. kppnpainan142.net

  11 listopada 2017 at 20:53

  Everything is very open with a really clear clarification of the challenges.
  It was definitely informative. Your website is very helpful.
  Thanks for sharing!

 6. home security camera reviews

  12 listopada 2017 at 02:11

  Are you that they can is often more plug in your own home?

 7. asbestos wont

  12 listopada 2017 at 13:40

  I visited several web pages except the audio quality for audio songs existing at this web page is really wonderful.

 8. home security systems reviews

  12 listopada 2017 at 18:27

  To preserve your family from injury?

 9. domain registrar

  12 listopada 2017 at 19:25

  I constantly emailed this webpage post page to all my associates, since
  if like to read it after that my contacts will too.

 10. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  12 listopada 2017 at 21:23

  Paragraph writing is also a fun, if you be acquainted with
  then you can write if not it is complex to write.

 11. Egli Diana Pinto

  13 listopada 2017 at 02:49

  My brother recommended I may like this blog. He used to be totally right.
  This publish truly made my day. You can not
  imagine simply how a lot time I had spent for this information! Thank you!

 12. short websites

  13 listopada 2017 at 13:38

  What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable experience concerning unpredicted emotions.

 13. Seek out prime Financial Officer jobs at devil.

 14. Hollis

  14 listopada 2017 at 23:20

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog
  and was wondering what all is needed to get setup? I’m assuming having
  a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so
  I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be
  greatly appreciated. Thank you

 15. monthly phone

  14 listopada 2017 at 23:35

  It’s actually a cool and helpful piece of information. I’m happy
  that you just shared this helpful info with us. Please stay us informed like this.
  Thank you for sharing.

 16. besting timex

  15 listopada 2017 at 04:11

  I visited various websites except the audio feature for audio songs existing at this
  website is in fact fabulous.

 17. home security systems diy consumer reports

  16 listopada 2017 at 04:15

  To keeping your belongings in safety?

 18. Fredric

  16 listopada 2017 at 04:18

  Thank you a bunch for sharing this with all of us you really understand what you
  are talking approximately! Bookmarked. Kindly also discuss with my website =).

  We will have a hyperlink change contract among us

 19. home security systems albuquerque

  16 listopada 2017 at 07:54

  Do you need slipping porch structure at your residence?

 20. Lavada

  17 listopada 2017 at 17:36

  Hi! I simply want to offer you a big thumbs up for your excellent info you have
  here on this post. I’ll be returning to your web site for more soon.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra