Wiara

Sąd we Francji nakazał usunąć krzyż z pomnika Jana Pawła II

25 października francuska Rada Stanu (najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji), potwierdził werdykt sądu administracyjnego w Rennes z 2015 roku, który powołał się na obowiązującą od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa nakazał definitywnie usunąć pomnik Jana Pawła II w mieście Ploërmel w Bretanii.

 

To zakończyło trwający od 2006 roku spór, gdy monument został postawiony decyzją miejscowych władz. Przedmiotem kontrowersji nie jest sam pomnik papieża, lecz krzyż, który wieńczy łuk wznoszący się nad figurą Jana Pawła II. Na usunięcie krzyża władze mają sześć miesięcy.

 

O usunięcie krzyża wnioskowało stowarzyszenie wolnomyślicieli w departamencie Morbihan (Libre Pensée du Morbihan). Krzyż, ze względu na to, że jest symbolem chrześcijańskim, jak i ze względu na rozmiary łuku, został uznany przez nie za „ostentacyjny symbol religijny”.

 

Mer Ploërmel, Patrick Le Diffon podkreśla, że Jan Paweł II został uczczony w przestrzeni publicznej nie jako człowiek Kościoła, lecz jako mąż stanu. Obawia się też, że gdyby zgodnie z wyrokiem usunął krzyż, który stanowi integralną część monumentu, może zostać pozwany przez autora pomnika. Dzieło rosyjskiego rzeźbiarza, pochodzącego z Gruzji, Zuraba Ceretelego jest bowiem chronione prawnie jako własność intelektualna autora, który już wcześniej sprzeciwił się jakimkolwiek zmianom w swoim dziele.

 

Jeśli krzyż nie zostanie usunięty, to cały pomnik będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej. Le Diffon rozważa też inne możliwe wyjście z sytuacji – zmianę klasyfikacji miejsca, w którym stoi monument tak, by nie było terenem publicznym. Wówczas pomnik stałby nadal tam, gdzie stoi – na placu św. Jana Pawła II. Gdyby cały pomnik został usunięty, to chętnie zabiorą go do siebie władze węgierskiego miasta Tata.

 

– Jeśli Francja, uważająca się za kraj wolności, nie chce pomnika Jana Pawła II, to my z radością znajdziemy dla niego miejsce w naszym mieście. Rzeczą skandaliczną jest, że podobne decyzje podejmowane są w XXI wieku. — napisał w 2015 r. burmistrz József Michl do swego francuskiego burmistrza w Ploërmel.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. frate

  26 października 2017 at 17:24

  Kiedy ta pisowska kukułczo-jajowa swołocz zrozumie, że masoni, czy żydzi najbardziej w świecie nienawidzą Polaków, i zrobią wszystko byle tylko Nas zniszczyć!!! To odnośnie grup lobbingowych powstających w sejmie za nasze pieniądze, czy emerytury z naszych podatków dla morderców z banderolandu!!! To jest jawna zdrada stanu, a jak Polacy się nie obudzą z polszmatowych i tvpnowych hipnoz dla debili to będą ich mordować bez litości!! Już w Polin szykowane są zamachy przy użyciu ładunków wybuchowych na tubylczych niczego niepodejrzewających głupców, przy współudziale zażydowanego ABW i innych antypolskich i antykatolickich służb!!!

 2. panMarek

  26 października 2017 at 19:12

  Francja ma nasrane w głowie od przeszło 200 lat.
  Nie wiem też, czy nie spełnienia się nadzieja Kisiela, cyt.:
  „mam nadzieję, że ta stara kurwa Francja odcierpi jeszcze naszą krzywdę, zawsze nas zdradzała i sprzedawała!” czy to nie jest jakaś Kara Boża zesłana na tych idiotów co mordowali księży, zakonnice i całe narody pozostałe przy wierze jak Wandejczyków.

 3. mj

  26 października 2017 at 21:41

  Jak się proszą o kalifat, to będą mieli… a właściwie to już mają.

 4. panMarek

  27 października 2017 at 00:50

  Koło KC w Warszawie stoi pomnik takiego przedstawiciela tych zdrajców. Na początek nim się zająć.

 5. Czesław

  27 października 2017 at 05:57

  A Frabcuzi to akceptują, nie robią manifestacji, wybierają tego typu ludzi do władzy. A jak się zdarzy nieszczęście np.wojna, to przypominają sobie o istnieniu Boga i krzyczą z pretensjami, „gdzie jest Bóg co pozwala na takie nieszczęścia”.

  • Adam

   27 października 2017 at 06:27

   U nas nie lepiej co nie którzy pytają ,,gdzie był Bóg gdy ludzi palono w piecach”. Co gorsza nie wiedzieć po co plotą że pomnik powinni postawić Hitlerowi za Żydów.

   Na ustach głupich jest ich serce, w sercu mądrych są ich usta. Mądrość Syracha (w) 21:26

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra