Z kraju

Przedstawicielka MEN zaorana przez panelistów Kongresu Życia i Rodziny – zamiast zgłębiać problemy wolała siać propagandę i…

Po wysłuchaniu – podczas IV Kongresu Życia i Rodziny – prelekcji na temat poziomu seksualizowania dzieci na zachodzie Europy, w tym przede wszystkim w Niemczech reprezentująca resort oświaty Krystyna Kiernozek z Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego w Ministerstwie Edukacji Narodowej zaczęła przekonywać zgromadzonych, jak to rząd Prawa i Sprawiedliwości dba o to, aby dzieci w szkołach edukowane były zgodnie z wartościami chrześcijańskimi. Takiej reakcji panelistów z pewnością się nie spodziewała.
– Chciałam państwa uspokoić, że nasz system edukacji, nauczanie i wychowanie w polskich szkołach jednak przebiega zgodnie z wartościami chrześcijańskimi rodziny – przekonywała Kiernozek. – Poza tym wprowadzając nową ustawę prawo oświatowe Ministerstwo Edukacji zapisało, że program wychowawczo-profilaktyczny uchwalany jest przez Radę Rodziców w porozumieniu z Radą Pedagogiczną, w związku z tym państwo, jako rodzice, mają bardzo duży wpływ na pewne działania wychowawcze, nawet na wszystkie przecież, i na działania profilaktyczne. Mogą państwo dyskutować i zmieniać. Można uchwalić program wychowawczo-profilaktyczny na cały rok szkolny, można go zmieniać w zależności od potrzeb szkoły. Nauczamy i wychowujemy do wartości chrześcijańskich, także proszę być spokojnym – perorowała, po czym oświadczyła, że ma wiele innej pracy i musi opuścić Kongres.

Paneliści, którzy mieli prelekcje po jej wystąpieniu nie pozostawili na Kiernozek przysłowiowej suchej nitki. Na słowa przedstawicielki MEN natychmiast zareagowała Magdalena Trojanowska, dziennikarka zaangażowana w działalność społeczną Inicjatywy Stop Seksualizacji Naszych Dzieci, a zarazem jedna z prelegentek na Kongresie. – Niestety nasza edukacja wcale nie jest tak bezpieczna, chociażby ostatnio wprowadzone obniżenie wieku, kiedy się rozpoczyna edukacja seksualna, są inne programy, które wchodzą, są organizacje, które wchodzą [do szkół], jest program ministra Radziwiłła, który z założenia miał nie realizować celów standardów WHO, ale pewne przecieki się zdarzały i zdarzają. Na przykład ankieta o pornografii dostała się w ręce organizacji, która jak najbardziej stosuje standardy WHO i jakieś tam działania podejmuje – wyliczała.

– Liczymy na Ministerstwo Edukacji, że stworzy takie mechanizmy, że nawet gdyby się okazało, że w przyszłej kadencji ta władza nie zostanie utrzymana, żeby jednak te mechanizmy stanowiły dużą przeszkodę do tego, żeby te zapory nie padały tak szybko – dodała, oceniając, iż obecna sytuacja nie jest ciekawa.

Zwróciła uwagę, że tak Unia Europejska, jak i Bank Światowy czy inne organizacje udzielają pożyczki pod warunkiem, że państwo, które tą pożyczkę bierze, zobowiąże się do promowania gender mainstreaming. Takie praktyki stosowane są również wobec Polski, czemu obecny rząd nie przeciwstawia się w sposób ostry i radykalny. – Każdy projekt unijny realizowany w Polsce, bądź projekt organizacji międzynarodowych musi afirmować politykę gender mainstreaming – mówiła.

Jednocześnie wskazywała, iż Związek Nauczycielstwa Polskiego działa na rzecz wprowadzenia standardów WHO, jest jednym z sygnatariuszy standardów WHO. Zwróciła też uwagę, że Kampania Przeciwko Homofobii nadal – mimo że obecnie rządzi PiS – jest recenzentem podręczników szkolnych. – Szkoły dla niewielkich finansowych korzyści podpisują kodeksy równego traktowania – wyliczała dalej.

– Czujemy się bardzo bezpiecznie z naszym nowym rządem. Nie wiem, czy jest to kwestia niedoinformowania osób, czy jakiejś dozy bezmyślności – może ci ludzie nie uświadamiają sobie, jakie są skutki i konsekwencje tego, co robią. To byłaby taka sprzyjająca interpretacja tych zachowań, taka bardzo pozytywna, aczkolwiek ja podejrzewam inną interpretację – stwierdziła Trojanowska. – W każdym razie w ciągu ostatnich dwóch lat, za czasów rządów PiS, po pierwsze na posiedzeniu Rady Europejskiej podpisaliśmy taki dokument, który się nazywał „Konkluzje Rady Europejskiej w sprawie równouprawnienia osób LGBT”. Mimo że Polska dała pewne ograniczenia do pakietu tych konkluzji, to one są praktycznie bez żadnego znaczenia. Przede wszystkim podstawową kwestią, którą te konkluzje legalizują to jest pełny głos państw europejskich, które uznają prawa LGBT, taki rodzaj praw jako pewną rzeczywistość, której te grupy mają prawo się domagać – alarmowała.

– Zaledwie przewagą kilku głosów został przegłosowany w tamtym roku mandat w Radzie Praw Człowieka ONZ niezależnego eksperta do spraw przeciwdziałania przemocy ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W tak ważnym gremium wprowadza się eksperta, który ma kontrolować, jak prawa LGBT będą realizowane w poszczególnych państwach – zaznaczała, podważając tym samym uczciwość intencji Prawa i Sprawiedliwości. Uświadamiała przy tym, jaki jest program takiego eksperta. – Czwarty cel programu eksperta: zakazać przekazywania treści religijnych, niezgodnych z ideologią ruchów LGBT. Piąty cel: promocja ideologii ruchu homoseksualnego za pośrednictwem szkół i innych placówek edukacyjnych. Edukacja ma się stać punktem wyjścia ku temu, żeby dzieci były wychowywane od najmłodszych lat we właściwych postawach – uwrażliwiała.

Wskazywała ponadto, iż społeczność medyczna została zobligowana do potępiania każdej formy terapii poświęconej pomocy tym, którzy chcą uporać się z pociągiem do osoby tej samej płci. – Ów rzecznik przyznał również, że pojęcie rodziny pozostaje otwartą kwestią – dodała.

– Nasza Polska wśród krajów przegłosowujących prawa seksualne kobiet to jest dość szokujące. Co prawda po głosowaniu wygłosiliśmy w ONZ takie poruszające wystąpienie, że będziemy bronić praw dzieci i przeciwdziałać aborcji, a jednak ten fakt głosowania miał miejsce. Mogliśmy go nie podjąć a jednak miał miejsce – wyliczała dalej „chrześcijańskie” postawy PiS.

– Na tym polski rząd się nie zatrzymał. Ostatnio na 36 posiedzeniu Rady Praw Człowieka polski rząd zobowiązał się do nowelizacji Kodeksu Karnego i karania czynów nienawiści ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Jest to cały czas, krok po kroku, utwierdzanie pewnych idei i wprowadzanie ich w nasz system polityczny, system prawny, system zwyczajowy – skonstatowała.

W podobnym tonie wypowiedziała się kolejna prelegentka, Bogna Białecka, psycholog, prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii. – Słuchałam pani minister i się zastanawiam, czy ona naprawdę nie wie. Przykład konkretny: przychodzi do poradni nowa absolwentka wydziału psychologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza, bardzo kochana dziewczyna, świetnie wykształcona i w ogóle pozytywnie nastawiona wobec dzieci i pani dyrektor jej mówi „wiesz, może na początek poprowadzisz zajęcia psychoedukacyjne dla pięciolatków dotyczące rozwoju emocjonalnego”. Na co ona mówi: świetnie, bardzo lubię. Czy w takim razie – i tu dobrze, że zapytała – wykorzystać takie materiały, które nam bardzo polecano, że to jest dobry wiek, żeby dzieci z pewnymi trudnymi tematami zapoznawać. Pani dyrektor, której zapaliło się już czerwone światełko, zapytała, o co konkretnie chodzi, na co młoda pani psycholog, z pełnym zaufaniem do swoich wykładowców wyciąga Wielką Księgę Cipek i Wielką Księgę Siusiaków i mówi: „To było nam polecane.  Już kupiłam jako doskonały materiał edukacyjny dla pracy z pięciolatkami” – relacjonowała sytuację, z którą się spotkała. – To nie jest zagranicą. To się dzieje w Polsce. Tak są przygotowywani do pracy z dziećmi absolwenci pedagogiki czy psychologii – alarmowała.

Warto zauważyć, iż przedstawicielka Ministerstwa Edukacji Narodowej nie znalazła czasu, aby tych głosów wysłuchać. A może celowo opuściła Kongres, żeby nie być zmuszoną do skonfrontowania sianej przez siebie propagandy z rzeczywistością?

Fot. Anna Wiejak

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

29 komentarzy

29 Komentarzy

 1. klioes vel pislamista

  27 października 2017 at 00:54

  Pie…enie
  motto: „Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy.” (Margaret Thatcher)

  Premier w schadzek domu,
  Jak się okazało,
  Bywał po kryjomu.
  No i się wydało,
  Że budżet opłacał,
  To co premier macał…
  (Macał i przy stole
  Mawiał w swej swawoli:
  „To nie ja pie…olę,
  Ale rząd p…oli!”)

 2. Polak

  27 października 2017 at 02:20

  Przecież ta Kiernozek to z wyglądu Żydówka więc czemu się dziwić?
  Partia żydofilska zwana dla niepoznaki PiSem zawsze będzie politykę tego typu propagować bo to są interesy globalnego przemienienia świata zgodnie z planami NWO według zaleceń narodu wybranego.

 3. Stanley

  27 października 2017 at 08:55

  niestety to nie jedyne „prawicowe” posunięcia miłującego chrzescijan I Polske PISu. Głosowanie za aborcją, lizanie tyłka UPAńcom, brak pomocy Polonii na wschodzie I brak zainteresowania kresowianami stawia pod znakiem zapytania ich rzeczywiście patriotyczne intencje.
  Fetowanie chanuka w sejmie I pałacu to już tradycja,a zdawkowe nieinformowanie opinii o tym świadczy o nie do końca jasnych intencjach takich uroczystości. Wydaje się, że my Polacy mamy sie czego obawiać w najbliższym czasie.

 4. klioes vel pislamista

  27 października 2017 at 09:55

  Dżuma społeczna

  Trzydziestoletni Kowalski Kuba
  Przebija wiedzą swoją lekarzy.
  Prawda to, a nie smolona duba!
  Lekarzom wciąż się ułamek marzy
  Zarabków Kuby. Szef Kancelarii
  Senatu nie zna się na malarii.
  To prawda. Ale już tyle umie,
  Że bierze udział w społecznej dżumie…

  Kasuje rocznie trzysta tysięcy,
  Meble skręcają mu pracownicy
  I się wysypia!… Bo od miesięcy
  Nie dyżuruje… (Ci męczennicy,
  Którzy za darmo zrywają noce
  Mogliby w domu mu czyścić sroce.
  Bo skoro dobra nastała zmiana,
  Służba jest …wykwalifikowana!)

  Szef Kuby, czyli sam pan Marszałek
  Staszek Karczewski, rzekł do lekarzy:
  „Niech zapamięta to każdy śmiałek,
  Który strajkuje i nas nie darzy
  Sympatią! Warto dla jakiejś idei
  Pracować, a nie wzorem złodziei
  Tylko o forsie wciąż przemyśliwać!”
  Dżuma to system, jak ludzi kiwać.

 5. Dante

  27 października 2017 at 11:31

  Faktycznie, z wyglądu pani Kiernozek niespecjalnie przypomina Polkę. Bliżej jej do Eskimosów, oczywiście tych koszernych.
  Poglądy też ma adekwatne do wyglądu – 27 października 2010 była łaskawa uczestniczyć w promowaniu generowego podręcznika:
  http://www.haus.pl/archiwum,200.html
  Jak widać, czasy się zmieniają, ale Kierzonki i jej współplemieńcy cały czas siedzą na ważnych stołkach w instytucjach rządowych. Dziś PiS, wczoraj PO-ZSL – oni prowadzą swoją politykę niezależnie od tego, kto formalnie trzyma ster władzy.
  Obecne zadanie pani Kierzonek to – zgodnie z Talmudem – okłamywać gojów, aby jej wspólnota osiągnęła korzyści z osłabiania intelektu naszych dzieci.

 6. Greg

  27 października 2017 at 14:47

  Cztery lata rządów PIS pokazały,że niewiele się różni od platformy. PISowi jakoś nic się nie udaje.Śp. Lech Kaczyński podpisał bez zastrzeżeń traktat lizboński.Niemcy potrafili zastrzec,że prawo niemieckie jest przed unijnym.Ale jak się okazuje bracia Kaczyńscy brali udział w obradach zdrady narodowej ,w obradach okrągłego stołu to nie ma się co dziwić.PIS zgadza się na niszczenie polskich dzieci za pomocą trucizn w szczepionkach, gender ,LGTB, CETA,seks edukację dzieci w szkole.Sprowadził 2 miliony Ukraińców do kraju i ma im płacić emerytury za lata przepracowane na Ukrainie.Przekazał Ukrainie b. poważne kwoty z pieniędzy polskiego podatnika.Jednocześnie PIS nie sprowadza Polaków mieszkających na wschodzie i dalekim wschodzie.Karczewski się chwalił
  ,że sprowadził pięcioosobową rodzinę ze wschodu.Żałosne.PIS nie ma dobrych ludzi,którzy by mogli zastąpić szkodników w rodzaju Waszczykowskiego,Radziwiła- jak mówi p.profesor J. R.Nowak.Jest bardzo mało Polaków w Rządzie.

 7. #sexedpl

  27 października 2017 at 17:11

  dobra robota z całą akcja o nazwie #sexedpl : http://sexed.pl i całym pomysłem na sexed.pl, mi się bardzo ale to bardzo podoba ten pomysł, niech pisiaków piecze!

 8. Ret

  27 października 2017 at 22:33

  „…. propagandy z rzeczywistością” ??? A co to za potworek. Dalej kopmy sie po kostkach to za dwa lata przyjdzie Rysiek z grzesiem i kamyczkiem i wtedy bedziecie mieli seksualizacje. Zanim con napiszecie zastanowta sie w waszych rozpalonych glowach komu dokopujecie bo ryski i grzeski odporne sa na wasza propaganda z rzeczywistoscia

 9. Branda Widmann

  28 października 2017 at 08:53

  I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 10. Play Free Rummy And Win Real Cash At Deccan Rummy

  28 października 2017 at 16:04

  Get the most recent Ace2Three Coupon Codes – Verified Now!
  Deccan Rummy touts itself as India’s most secure rummy online portal that permits the gamers to engage with real gamers throughout the country.
  Indian Rummy is slightly completely different from the original rummy
  and some believe it’s derived from the rummy marriage of Gin rummy and
  Rummy 500. There are so many great video games to play, Miner Speed , Luxor , and great games like
  Mahjong Golden Path that you can’t discover anyplace else.
  is the last word online rummy web site for all rummy
  gamers. To carry on with the game and choose more boxes, you’ll should get through a phrase sport where you may have to unscramble
  jumbled up letters to kind new three or 4 letter new ones.

  When you’ve watched the sport on TELEVISION, you may know the starting format
  where you choose a box from 1 to 26, each of which accommodates a card displaying
  a distinct worth from 1 cent (or 1€/p for European/UK
  gamers) up to $1million (€/£250k). Gorummy cellular app
  is your proper choice to get real rummy gaming experience anytime and anyplace.

  With the provision of Indian Rummy App for each Android and iOS gadgets, playing rummy has turn into wiser and simpler.
  Register with us to get pleasure from unrivalled rummy on-line bonuses.
  Quickly I found, that though I used to be
  completely having fun with taking part in rummy online, I used to
  be not winning too many games.

  We have now CTL certified random card drawing, secure and fast fee service
  suppliers guaranteeing a gaming experience in full safety.
  Some websites might accept gamers from countries that other sites do not, particularly where the rules usually are not
  fully clear. GoRummy is a proper place for on-line rummy lovers to
  kick out boredom and herald fun & reward. That single thought launched me to a
  world I by no means knew existed: the world of skill gaming websites.
  Ace2Three is committed to make sure highest standards of security
  for all transactions made preventing in-recreation fraud and collusion, which makes it world´s No: 1 online
  rummy web site.

  Free Rummy at : Once you register, you’ll be able to play unlimited variety of free rummy video games at
  Since affords 2 and 6 player rummy, Factors rummy, pool rummy and deals rummy; it
  becomes vital to get a grip on different types of rummy video games.
  Yes, now you may play indian rummy on-line free of charge and win actual cash without any trouble.
  Any sport/sport that provides thrill and pleasure is price investing time on. You’ll see quite a bit changing and a lot taking place around poker in India
  very soon. Most on-line casinos reminiscent of and allow players to register a enjoyable play or an actual play
  account.

  Download rummy mobile app – rummy app for android (telephones & tablets) and rummy app for
  iOS(iPad & iPhones) and begin playing online rummy from anyplace,
  anytime with gamers unfold throughout India! Now
  with extra players becoming a member of the tables to play rummy and win money,
  the Indian gaming industry has reached new heights.
  Then you must spend some time honing your skills, particularly where you are going
  to be risking your personal cash attempting to win someone else’s.

  When you change into extra familiar with the simpler wagers, you possibly can focus your time on the
  professional satta, which embody the wagers you
  may make on the Inside Bets.

  Your security is extra essential for us – that is
  why we advise all our money gamers to confirm the email
  ID and upload the ID proof and handle proof in our web site.
  On the top portion they are required to fill within the Deposit amount with any
  Bonus Code (if any), following which they need to once more
  click on on Add Cash button at the backside to be
  directed to the Safe Payment Gateway. Introducing the Real Cash Mobile app for Android and iOS.
  The courts in India have ruled Rummy as
  a game of skill and mere skill, and hence it’s legal and allowed by regulation. Wagers made on all types
  of roulette at this web site contribute 20%
  towards wagering requirements.

  First up is the Wheel Of Fortune skill recreation where it is fairly simple to see the ability basis of the gameplay.
  The destiny of our favourite card games like Rummy was underneath serious risk
  and it slowly began to fade from the Indian living room.
  It has provide you with another Ace Stage Tournaments ” where
  you get the possibility of enjoying online rummy
  together with your Ace Stage buddies. Here are some extra details about certain thrilling cash on line casino games for Indian players.
  Signup and get and instant bonus of Rs.25 which you can use to play and
  hone your poker abilities. Corner: you place a wager on 4 numbers utilizing a single chip
  by placing the wager in the midst of the 4 numbers; you guess might be cut up in four.

  They are the standard to which all other on-line casinos aspire.

  Play rummy at Ace2Three to win cash prizes each
  day. Ace2Three is essentially the most trusted website in the case of play rummy online.
  This checklist covers a number of the most popular skill games you’ll
  come throughout, but there are a whole lot extra
  which are more obscure or lesser identified. You’ll be able
  to level up on the Rummy Villa Membership primarily based on variety of
  stars collected for finishing numerous actions as a registered player
  at the website. Factors Rummy: On this variant of Rummy each deal has a
  winner on the end, who pockets all the chips/money from all
  the opponents within the recreation.

  First talked about in the gambling handbook, The On line casino Gambler’s Guide by
  Alan Wilson, this method encourages players to extend their wagers as they win. You may play choose versions
  of mobile games without spending a dime online proper
  at with out the necessity to own a mobile phone. Basically, this method states that if Wager A wins more than Wager B, Wager A is much less more likely
  to win again, whereas Wager B is extra like to win again. Additionally Ace2Three affords free
  rummy tournaments that give alternative to win money to everybody.
  Use Bonus Code: ‘21DEPTKT’ to get 5 complimentary tickets for Depositors Freeroll & 1 complimentary ticket for Depositors Bonanza.

  provides Welcome Rummy Tournaments by which the entry is
  Rs. zero however you can nonetheless win money.
  Both 13 card marriage and 21 card marriage are available at for
  its gamers. A number of the simpler online wagers to place are the Exterior Bets that each has totally different odds.
  In any Level Sport, the winner will get an amount equal
  to the combined score of all of the shedding gamers multiplied by the purpose value minus the rake.
  Other than on line casino games, players can access the sportsbook to put on-line
  bets and watch the video games in full HD. It is most entertaining variant among on-line rummy variants the place all of the gamers play by
  paying a fixed entry fee which kinds the prize pool.

  Usually – with any type of attempt to win at something
  through the use of ability – that is going to be a nasty idea.
  Just decide the web site you need to play at and comply with the registration process.

  Deccan Rummy also hosts special tournaments on special occasions with
  fabulous prizes. Deposits and Withdrawals Gamers can add money to their account via bank card,
  debit card, netbanking, wire transfer, cheque and through widespread wallets
  like Paytm and so on. Despite the fact that the temptation of successful
  money is very high, restrict your self until you could have
  a powerful footing. KhelPlay Rummy brings you
  one of the best of online rummy gaming with an advanced digital interface that guarantees hours and hours of undiluted leisure.

  Ace2Three hosts a wide range of Actual Chip video
  games as well as multi-table tournaments – all
  these variants offer real money as prizes.
  Play Diwali Rummy Tournaments at Classic Rummy and Win 8 Lakhs Money Prizes.

  Download our Gorummy app to play world-class rummy tournaments on the go.

  There are 200 or more variants of Rummy (including its on-line model), in case you
  are using a typical deck of fifty two cards. Players can make their deposits utilizing different options on web site.
  The principle motive behind introducing cellular rummy
  tournaments ” was to offer a better gaming expertise to the cell rummy gamers.

  Games24X7 Cheat Code, games24X7 Complains and Frauds.
  These range from the sorts of welcome bonus you see when signing up to play casino video games at online casinos
  by to VIP schemes where you may earn points based on how a lot you play which
  can be redeemed for items, reward certificates, and sometimes money.
  Gamers can register at no cost on the positioning, to play these
  free rummy tournaments which also permit profitable money prizes.
  With the arrival of the internet, card games bought their second wind by enabling
  individuals to easily find others to play against. With all
  kind of tourneys accessible on cell, rummy gamers can take satisfaction & delight in the Rummy App as it should
  take you the world of rummy video games where
  all you’ll be able to expertise is the unlimited fun & on the similar time
  you possibly can win some handful amount of cash.

  So I made a decision to play video games on Now I am very completely happy as a result of
  I gained an enormous quantity of Rs.15000.

  Step inside to take pleasure in probably the most rewarding gaming experience loaded with a variety of beautiful gaming features like 3D
  tables, enjoyable avatars and immersive themes.

  To grasp this, one have to know the essential guidelines of rummy as how to make valid sequences and units from thirteen cards dealt to
  you. Basic Rummy, India’s favourite online rummy web site, offers traditional thirteen card Indian rummy and all its
  exciting variants like Pool Rummy, Factors Rummy, Offers Rummyand
  now Jumbo Rummy Tournaments.

  It is a hundred% Authorized to play rummy video games with cash
  at The Honourable Supreme Courtroom of India has declared
  rummy as a recreation of abilities; it’s authorized to
  play rummy with cash. With the tutorials and experience tables offered on Rummy Millionaire, you get better alternatives to earn extra money here than other game website.

  Play our thrilling card games in a rich gaming
  setting and win loads of money prizes. This website ensures that each participant
  who comes right here to play, has a really protected playing expertise
  with numerous choices for making deposits and the efficient choices for withdrawal.

  Ludicash is a web site specialised in card games the place you’ll
  be able to play in opposition to thousands
  of gamers. Choose the relevant code provide while you make your first qualifying deposit or switch, and
  you could possibly be on your strategy to reaping in those roulette rewards.
  Indian players are often worried about making an preliminary deposit, however they can take it simple
  as a result of online casinos offer a variety of cost options convenient to
  Indian players reminiscent of credit cards, debit cards, eWallets, checks, and
  bank switch. You’ll find tons of free 21 video games to play,
  and you may never need to fork over actual cash to take pleasure in them.

  The Normal New Participant Bonus permits players to spice up their account with
  a 100% bonus up to Rs 12,500, whereas a particular VIP New
  Player Bonus provides them a chance to assert a 50% bonus up to Rs 62,500!
  The sport which is probably most identified with any casino floor is
  roulette. It’s the perfect place to win actual money along with your rummy abilities!

  One of the greatest benefits of Dollar Sweet is that with the video
  games being played with a low number of opponents, the probabilities of winning are that a lot
  higher. You may play rummy for fun and also for actual money the place you may make cash
  with it.

  Play your favourite rummy games throughout Completely happy
  Hours” time intervals and get 30% superb bonus. Indian Rummy is a popular draw and discard primarily
  based card game played throughout India. We maintain the very best degree of safety for our gamers and our safety algorithms scan recreation tables 24×7 to ensure that that no fraudulent actions are going
  down in the web sites. Gamers are available on 24 X 7 to enjoy free rummy and
  cash video games as properly. Gorummy takes your on-line rummy expertise to cell.
  We offer the very best in class gaming platform which affords seamless real-time gaming expertise, our desk design is a
  groundbreaking innovation which allow users with a bother free interplay
  with the platform.

  A genuine and approved web site presents a
  fair game play experience that protects players from any fraudulent activities.
  Upgrade as a premium participant and enjoy exclusive VIP providers!
  I really like taking part in at I play primarily for enjoyable, but actually enjoy testing my expertise against the opposite gamers in an actual
  cash jackpot once in a while to see how I rate. Fill your life with actual leisure, enjoyment and cherish the true happiness with Ace2Three!
  You possibly can always visit our ‚Tips on how to Play ‚ part in the web site
  for methods that enable you to grasp the cash rummy.
  We’ve over two million registered gamers, making us one of the leading online
  rummy card games playing portals in India.

  With tens of millions of registered gamers, world-class gameplay and secure
  on-line transactions, we have developed into essentially the most trusted rummy site
  in India. Register immediately and grow to be a premium member to get pleasure from all of
  the premium advantages of being a member at Ace2Three.

  Nevertheless, Blaise Pascal, the French scientist and mathematician might be credited for
  bringing the roulette wheel to the world. KhelPlay Poker brings you
  the opportunity to play poker on-line in India for cash.
  They enhance their wager by one unit following a loss.
  Get one hundred% Bonus to your first ever actual cash deposit as much as Rs.5000 and stack your account with real cash. http://www.euroma.gr/UserProfile/tabid/61/userId/3877929/Default.aspx

 11. panda

  28 października 2017 at 17:55

  ZAORANA ANNA WIEJAK….oj, gdyby chociaż to słowo zapomniała, ale bez nadziei, w prawie każdym felietoniku orze…reszty nie czytałam.

 12. buy propecia china

  29 października 2017 at 01:52

  propecia cheap prescription
  buy propecia china
  buy propecia cheap online uk

 13. Tomek

  29 października 2017 at 15:01

  „Zaorana”. Znowu:). W co drugim artykule… Co to, portal o sianu pszenicy? Pani redaktor w „Rolnik szuka żony” startowała, że nie może się oduczyć takiego kaleczenie polskiego języka?

 14. pola kowalska

  29 października 2017 at 19:25

  Zydowskie pomioty beda nam dzieci DEPRAWOWAC seks w pszedszkolu Gender na codzien i w pracy razem z Marksem i Engelsem to spuscizna zydowska ta milosiernosc kanali podszywajacych sie pod Polakow.Gonic to bydlo zydowskie co sie zagnizdzilo w kraju.

 15. Check This Out

  30 października 2017 at 04:32

  A blog about awesome video games, designing gameplay, life hacks, enterprise
  and different enjoyable stuff. It’s played utilizing marbles referred to as
  ‘Kancha’ or ‘Goli’. Nondi or Pandi Attam is a really funny hopping recreation performed
  by the ladies in many rural villages of Tamil Nadu.
  It is named Tokkudu Billa/Tangidi Billa in Andrapradesh
  and Kunte Bille in Karnataka it is played by the women in many villages, even immediately.
  Within the worldwide group version of kabaddi, two groups of seven members
  every occupy opposite halves of a field of 10 m × thirteen m in case of males and 8
  m × 12 m in case of ladies. Every has three supplementary
  gamers held in reserve. The game is played with 20-minute halves and a five-minute
  halftime break during which the groups change sides.

  Chaupat is claimed to be a variation of the sport of dice performed within the epic poem Mahabharata between Yudhisthira
  and Duryodhan. Lambs and Tigers Recreation locally referred as Aadu Puli aatam is a strategic, two-player (or 2 teams) leopard
  hunt recreation that is played in south India.
  The game is uneven in that one player controls three tigers and the opposite participant controls up
  to 15 lambs/goats. Kannamoochi or Hide and
  search is a timeless recreation that has been played
  by youngsters all through the ages. It isn’t solely kids who get pleasure from it – a pure
  intuition for parents is to play a facial type of conceal and
  search with their youngsters from the earliest
  age, as it teaches children about attachment and detachment in a protected and caring environment.

  The most effective thing is, you could combine and match her own wardrobe
  with Indian clothes. Report Barbie Indian Princess 7Age 1 12 months in the past Gown Barbie as a sublime Indian princess On this dressup sport you’ll be able
  to peruse a massive wardrobe crammed with lovely ethnic garments.

  Report Barbie Indian Princess 4J 6 months ago Barbie
  visited lots of countries and locations this year.

  She simply returned from an incredible journey to India, the
  place she bought in contact with the Indian vogue and lifestyle.
  She purchased many clothes, sneakers and equipment from this trip and he or she
  is eager to try them on. She is just not very accustomed to the
  traditional trend fashion from this country and she does not
  wish to make any costume up errors.

  Report Cooking Bhelpuri GameGox 2 years ago First go
  searching for the entire substances you need and then return home to cooking some delicious Bhelpuri.
  Report Holi Colour Matcher GameGox 2 years ago Enjoyable and
  colourful match three game impressed by the Indian Holi pageant of colours.
  Report Energy Fox 4 Bofer 1 month in the past Journey with Energy Fox to avoid wasting Maharadshas land from rebelling
  gods Enterprise throughout a chaotic world to salvage what stays of the small techsavvy town in India.

  Fox is challenged to defeat a number of the strongest hottest
  gods ever created. Report Royal Indians Zdoz 2 years in the past
  No description obtainable.

  Please dress up Barbie and make her change into a vogue India princess.
  Report Baby Round The World: India 4J 6 months in the past The adventures of child Jenna around the world continues with a
  great new nation, with great historical past and amazing
  culture. After some thrilling occasions in U.S.A, Russia and Australia, she has
  arrived in a wonderful Asian country known as India. After
  the good cooking experience, in Baby Around the World India it is time
  to costume just like the locals, in wonderful and colourful sari, which is
  a costume with an important fashion and you may decorate it
  with golden jewellery and fun flat shoes.

  Do her make-up, and then select a fun colourful outfit and
  matching jewlery for her to wear. Report India Secrets and techniques GameGox 2 years in the past Uncover
  the gorgeous country of India on this Mahjongg Solitaire recreation and Slide puzzle recreation. Uncover 10 of probably the
  most beautifull spots and full 10 stamps from India and try to beat
  the very best rating. Report Barbie Indian Princess 2-Play 1 yr in the past Dress Barbie as an elegant Indian princess On this dressup sport you possibly can peruse a massive wardrobe crammed
  with stunning ethnic clothes. Report Fairly Indian Princess 4J 6 months
  ago In previous India, there is a mysterious princess.

  Do her make-up, after which choose a enjoyable colorful outfit
  and matching jewelry for her to wear. Report Indian bridal make
  up 2-Play 2 years ago Try this wonderful recreation through which you have to
  put together a Indian bride for wedding ceremony. Report The Great Indian Honeymoon JoinGamer 2 years in the past Dodge
  the annoying kinfolk and fly to your dream-land along with your dream man…
  err… or woman. Report Fairly Indian Costume Up Pinkly 2 years in the past This lady proper here needs to dress up in an Indian costume.
  Report Barbie Indian Saree JoinGamer 2 years ago Saree is
  the most popular and mostly wearing costume in Indian culture.

  Report Indian Magnificence Make Up 4J 6 months ago This Indian dancer goes to perform in entrance of a crowd,
  so she needs to look gorgeous. Then why not try to create a new trend for Indian girls and costume em up with new fashion! Report Indian Beauty Make Up Game 8iz 8 months ago Assist give this cute
  lady a very good make over. Report India Secrets and techniques GameKos 2 years in the past Discover the gorgeous country of India in this Mahjongg Solitaire recreation and Slide puzzle sport.
  Report Go India Zdoz 2 years in the past No description accessible.
  Report The Great Indian Organized Marriage JoinGamer 2 years ago Celebrate the sacred union of two hearts…..The Indian Manner!

  Kids all around the globe prefer to play, and kids in India are
  not any different! A few of the video games Indian youngsters play will appear acquainted to you – board
  video games like Parcheesi, Snakes and ladders, and carom; sports like soccer
  and cricket; and card games. Let’s look at a few of
  the methods Indian youngsters have enjoyable.
  In the United States, many people would possibly say soccer or
  baseball is the favorite sport. The ball-and-bat game is played between two groups of eleven gamers every and
  the goal is to get extra runs than the opposing staff.
  Cricket was first performed in Nice Britain in the 1500s and was later introduced in India over 200 years later by the
  British empire.

  At the moment, cricket is the unofficial national sport and India’s team performs
  against nations including England, Australia, and Bangladesh.
  In cities and rural areas alike, Indian children take pleasure in enjoying
  cricket with home made bats and improvised guidelines. Many of the video games we play today have been played in India for centuries.
  Snakes and Ladders has been performed in India since as early
  as the 16th century (at present it is performed in America as Chutes and Ladders).
  Taking part in playing cards has additionally been a well-liked
  pastime in India for hundreds of years. The American game Parcheesi is adapted
  from an historic Indian sport known as Pachisi.

  Thrilling money gamers awaits players who’ve registered with us to play rummy free.

  Deccan Rummy presents a variety of online rummy games for our gamers.

  Distinctive Consumer Interface, Fast loading tables, exciting promotions
  and offers, unlimited cash prizes are the benefits of signing up with Deccan Rummy.
  Play online rummy at Deccan Rummy and earn a chance to win extraordinary prizes.

  Deccan Rummy is the last word rummy web site for mind-boggling
  presents and promotions. Play our thrilling card video games in a wealthy gaming environment and win plenty of money prizes.
  One of the simplest ways to start enjoying rummy
  on-line is by enjoying free rummy video games.

  Deccan Rummy ensures truthful Play & quick Pay – SSL licensed to
  establish a secure encrypted connection, Anti-Collusion &
  Anti-Fraud measures have been enforced, Certified RNG to ensure non-repeatable & unpredictable
  card sequences. So, Deccan Rummy is the newest method to sit
  back, chill out & get pleasure from a recreation of traditional rummy online.
  Hence rummy, thought of as a game of ability or mere talent by the courts of regulation,
  is excluded from the applicability of legal guidelines that
  prohibit betting and gambling, except in a few Indian states.
  Stay Related with us by taking part in 13 cards Indian Rummy for guaranteed fun and
  frolic.

  Cricket is a really fun and very fashionable sport in India.

  Different video games and sports activities, like soccer and rugby,
  take pleasure in reputation in India as properly.
  Simply because they do not enjoy the identical ranges as cricket doesn’t make them cursed.
  Cricket looks like baseball in America, which is not a curse.
  Cricket is considered a sport, similar to baseball, basketball, tennis or soccer.
  It is best to have a choice on what you need to play, with out the target in your again because you are participating in a different sort of exercise.
  A sport”, or sport, realizing a highly acceptable level of
  significance to the residents of the nation when in comparison with all other sports,
  is by no means cause to indicate it a curse upon the nation.

  To this impact, Nazara Video games is launching an eSports league in India immediately,
  which is able to be a a hundred-percent owned subsidiary
  company of Nazara Applied sciences Pvt Ltd. Along with growing a range of branded and unique cell games, Nazara operates companies equivalent to Games Club”.
  Nazara Video games just lately reported a income of Rs 220 crore and 40 percent CAGR over the
  last four years within the quick-rising mobile gaming market and is now dedicated to building an all-encompassing ecosystem for
  eSports in India, which can produce Indian groups able to successful in international eSports competitions across totally different video games.

  The term ‘eSports’ made it to the dictionary in 2015 as competitive tournaments of video video games,
  especially amongst skilled gamers. MOBA (Large On-line Battle Area) video games resembling League of Legends or
  Dota2 have been successful in popularising eSports by way of
  tournaments and leagues and making on-line gaming
  into a spectator sport. A latest report from Deloitte World prompt that eSports generated world revenues of $500 million in 2016, up 25 p.c from about $four hundred
  million in 2015. Newzoo, alternatively, predicts that the
  worldwide eSports market will attain $1.2 billion in 2018.
  Whereas the market for eSports is minuscule at present compared to different sporting events and might not match or surpass traditional sports anytime
  quickly, Deloitte notes that its potential business value is just too significant to
  disregard.

  Main eSports tournaments are anticipated to attract massive audiences both at eSports event venues and online, and professional eSports players/groups
  can win multi-million dollar prize pools at the prime worldwide tournaments.
  Prime eSports gamers have turn into internationally known celebrities and Nazara
  and different gamers in this area purpose to create an analogous setting in India.

  Calling all tech startups to apply to the Oracle Startup Cloud Accelerator
  centers in Bangalore , Delhi-NCR , Mumbai and Singapore Selected startups get free cloud credits,
  entry to Oracle’s four hundred,000+ clients
  and companions, mentorship and rather more.

  Taking part in games of skill competitions for money prizes is AUTHORIZED in all states of India
  except Assam and Orissa. In 9 balls pool the cue
  shot should hit the bottom number ball on table and pocket the balls.
  Free Pool is 15 ball online pocket billiards where you need to pocket all of the 15 balls in table.
  Spooky Splash is a bow and arrow archery capturing journey
  games whereby you shoot the spooky pumpkins, excessive scoring participant
  wins. Brain Prepare is a match 2 reminiscence games where in it’s
  important to match two hidden cards of similar kind.
  Machine Learning is proliferating returns for online rummy portals.

  Synthetic Intelligence continues to shock us, as chess and Go will not be
  the only video games the place AI-based programs has bested
  us. After AlphaGo’s large success , now we’ve the AI poker
  bot participant Libratus , designed by a pair of researchers
  at Carnegie Mellon University.

  The approach uses Monte Carlo sampling based mostly algorithms to estimate
  the profitable potential of participant’s’ hand as well as the opponent’s.
  Opponent modeling: In this case, gamers’ historic information is utilized for estimating the
  probability for accessible actions (fold, name, elevate)
  for each opponent. One successful strategy is utilizing
  Neural Community, which takes numerous factors like
  player count, position, game kind, etc. Choice making and Threat management: The third approach entails
  developing with utility features and itemizing/ranking methods.
  India is one of the emerging nations by way of online poker.

  Whereas Indian startups in the e-commerce and repair-aggregation segments
  struggling to ink a path to profitability, a startup from a slender section of on-line card games is setting an example.
  Matrix Companions India successfully exited on-line rummy portal Ace2Three, making a staggering 20-fold return. Join over 7 Million rummy players on our Pool & Stake rummy sport tables
  for Free and Cash. Rummy is a Game of Skill & is completely Legal
  to Play with Actual Money. The VIP Club provides unparalleled service & privileges to our greatest rummy players.

  World Class Anti-Fraud system & payment safety ensures a Secure online rummy gaming expertise.

  Create a free rummy account now to avail our bonuses and play rummy online at Ace2Three, world´s finest rummy web site.

  Ace2Three is committed to ensure highest standards of
  security for all transactions made stopping in-game fraud and collusion,
  which makes it world´s No: 1 online rummy website.
  Indian Rummy has been declared to be a recreation of ability or mere
  ability by the courts of legislation.Games of talent or mere ability are excluded from the applicability of laws prohibiting betting and gambling.

  Therefore, taking part in rummy on-line can also be authorized in India.

  Just get to work on the TG workplace on time… however it’s important to drive
  all the best way to your desk taking out store rooms, meetings and pot crops on the way.

 16. ประกันชีวิต

  1 listopada 2017 at 15:21

  excellent issues altogether, you simply gained a emblem new reader.
  What may you suggest in regards to your put up that you simply made some days ago?
  Any sure?

 17. Polka

  5 listopada 2017 at 00:05

  Od kiedy wygląd i zdjęcie świadczy o pochodzeniu? A kim są osoby, które piszą tak złośliwe i zajadłe komentarze? Niech spojrzą w swoje lustro…

 18. Lelio Vieira Carneiro Junior

  10 listopada 2017 at 22:26

  Hello, Neat post. There’s an issue along with your web site in internet explorer,
  would check this? IE still is the market leader and a
  large part of other people will miss your fantastic writing due to
  this problem.

 19. n8vb.duckdns.org

  11 listopada 2017 at 05:45

  Hi, I log on to your blogs on a regular basis.
  Your writing style is witty, keep doing what you’re doing!

 20. asbestos study first

  11 listopada 2017 at 07:30

  Incredible points. Solid arguments. Keep up the
  great effort.

 21. Quincy

  12 listopada 2017 at 00:57

  Asking questions are really good thing if you are not understanding something totally, however
  this piece of writing presents nice understanding yet.

 22. Magnificent items from you, man. I’ve understand your
  stuff prior to and you are simply extremely fantastic.
  I really like what you have got here, really like
  what you’re stating and the best way in which you are saying it.
  You make it enjoyable and you continue to take care of to keep it wise.
  I can’t wait to read far more from you. That is really a tremendous web site.

 23. Dadado Veig

  12 listopada 2017 at 03:23

  Hello friends, its wonderful post on the topic of teachingand fully explained, keep it up all the time.

 24. Grupo Coral

  12 listopada 2017 at 07:12

  Thanks for finally talking about >Przedstawicielka MEN zaorana przez panelistów Kongresu Życia i Rodziny – zamiast
  zgłębiać problemy wolała siać propagandę i… – Prawy.pl <Loved it!

 25. chief operating officer salary

  12 listopada 2017 at 21:29

  What quantity of actually does a main driving command arrive at?

 26. home security systems reviews cnet

  13 listopada 2017 at 21:56

  Safeguard all your family members from damage?

 27. monthly phone

  14 listopada 2017 at 15:38

  naturally like your website but you have to test the spelling on quite a few of your posts.

  Many of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth then again I will
  surely come back again.

 28. Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using?

  I’m going to start my own blog soon but I’m having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design seems different then most blogs
  and I’m looking for something unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 29. www.ajutour.com.br

  17 listopada 2017 at 06:50

  Hello all, here every one is sharing these kinds of familiarity, therefore it’s nice to read this webpage, and I used to visit this blog every day.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra