Wiara

Bo pieniądz służy do… oddawania

Medyacje ewangeliczne z dnia 27 października, Piątek Łk 12,54-59

Jezus mówił do tłumów: Gdy ujrzycie chmurę podnoszącą się na zachodzie, zaraz mówicie: Deszcze idzie. I tak bywa. A gdy wiatr wieje z południa, powiadacie: Będzie upał. I bywa. Obłudnicy, umiecie rozpoznawać wygląd ziemi i nieba, a jakże obecnego czasu nie rozpoznajecie? I dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co jest słuszne? Gdy idziesz do urzędu ze swym przeciwnikiem, staraj się w drodze dojść z nim do zgody, by cię nie pociągnął do sędziego; a sędzia przekazałby cię dozorcy, dozorca zaś wtrąciłby cię do więzienia. Powiadam ci, nie wyjdziesz stamtąd, póki nie oddasz ostatniego pieniążka.

Mamy rozpoznawać. Nie wszystko musimy rozumieć, bo nie jesteśmy Bogiem, ale mamy rozpoznawać. Fides Quaerens Intellectum – jak nazwał to trafnie św. Anzelm – bo tak rzeczywiście jest, wiara poszukuje zrozumienia. Podobnie rozum poszukuje celu ostatecznego. W końcu odnajduje Boga.

Jeśli umysł jest uwiązany tylko w doczesność, to znaczy że zajmuje się tylko chmurą, deszczem, wiatrem, wyglądem ziemi, a także pieniążkiem.

To nie jest złe się zajmować takimi sprawami, ale złe jest zajmować się tylko takimi sprawami. Traci się w pewnym momencie dobre relacje, a niekiedy kończy się to sądem.

Zajmowanie się tylko doczesnymi sprawami jest stopniowym ustawianiem ich w pozycji bożka. Wtedy rodzi się zachłanność, chce się coraz bardziej i coraz więcej dla siebie. Giną prawdziwe relacje, które realnie prowadzą nas do prawdziwego szczęścia, tylko że nie znajdziemy go w doczesności. A pieniążki trzeba oddać. My po prostu mamy je używać tak, aby być od nich wolnymi. To znaczy, że nigdy nie są one ważniejsze od osoby.

To niby jest proste, ale sami zobaczmy jak doczesne dobra dzielą ludzi. A przecież wcale nie musi tak być. Czy Jezus nie pokazał nam wszystkiego, co najważniejsze?

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. klioes vel pislamista

  27 października 2017 at 09:57

  Dżuma społeczna

  Trzydziestoletni Kowalski Kuba
  Przebija wiedzą swoją lekarzy.
  Prawda to, a nie smolona duba!
  Lekarzom wciąż się ułamek marzy
  Zarabków Kuby. Szef Kancelarii
  Senatu nie zna się na malarii.
  To prawda. Ale już tyle umie,
  Że bierze udział w społecznej dżumie…

  Kasuje rocznie trzysta tysięcy,
  Meble skręcają mu pracownicy
  I się wysypia!… Bo od miesięcy
  Nie dyżuruje… (Ci męczennicy,
  Którzy za darmo zrywają noce
  Mogliby w domu mu czyścić sroce.
  Bo skoro dobra nastała zmiana,
  Służba jest …wykwalifikowana!)

  Szef Kuby, czyli sam pan Marszałek
  Staszek Karczewski, rzekł do lekarzy:
  „Niech zapamięta to każdy śmiałek,
  Który strajkuje i nas nie darzy
  Sympatią! Warto dla jakiejś idei
  Pracować, a nie wzorem złodziei
  Tylko o forsie wciąż przemyśliwać!”
  Dżuma to system, jak ludzi kiwać.

 2. Soroka

  27 października 2017 at 11:29

  W tym fragmencie Ewangelii Jezus uczy nas, że mechanizmy poznawcze w sprawach materialnych, są takie same jak w sprawach duchowych. Musimy tylko ich użyć w tych sprawach.
  Uczy nas też, że sprawy naszych win mamy załatwiać z tymi, którym zawiniliśmy zanim żyjemy na tym świecie , bo gdy umrzemy staniemy przed Sądem, który skrupulatnie wymierzy sprawiedliwość, którą będziemy musieli wypełnić do ostatka.

 3. fake view

  14 listopada 2017 at 16:27

  ELzO7h Very nice article, exactly what I needed.

 4. viagra

  15 listopada 2017 at 21:53

  Many thanks for sharing this good article. Very interesting ideas! (as always, btw)

 5. buy erection pills

  15 listopada 2017 at 23:34

  This particular blog is obviously educating and factual. I have picked up a bunch of useful advices out of this amazing blog. I ad love to return again soon. Thanks a lot!

 6. flying superhero fight

  17 listopada 2017 at 21:59

  It as exhausting to seek out knowledgeable individuals on this matter, however you sound like you know what you are speaking about! Thanks

 7. mapping dome tent

  18 listopada 2017 at 20:27

  Really enjoyed this article.Really thank you! Really Great.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra