Z kraju

Trzech działaczy KOD ponownie stanie przed sądem

Sąd Okręgowy w Suwałkach uchylił dziś wyrok uniewinniający jaki 3 działaczy KOD otrzymało w poprzednim procesie o zakłócanie porządku publicznego podczas otwarcia wystawy pt. „Armia skazańców”, poświęconej Armii gen. Władysława Andersa. Wobec dwóch kolejnych wyrok uniewinniający sąd utrzymał w mocy.  

 

Do zakłócenia porządku publicznego, o co zostało oskarżonych 5 sympatyków KOD, doszło  4 marca 2016 roku. Działo się to tuż przed nastaniem ciszy wyborczej poprzedzającej wybory uzupełniające do Senatu w okręgu suwalsko-łomżyńskim. Wówczas to w Archiwum Państwowym w Suwałkach odbyło się otwarcie wystawy pt. „Armia skazańców”, poświęconej Armii gen. Władysława Andersa. Wystawę przygotowano z okazji przypadającej w ubiegłym  roku 75. rocznicy utworzenia Armii Polskiej w ZSRR, zwanej Armią gen. Andersa.

 

Niestosowne zachowania sympatyków KOD suwalska policja uznała za łamanie prawa, poprzez zakłócanie porządku publicznego. Po przesłuchaniu świadków oraz dokonaniu czynności w postępowniu, zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa skierowała do Sądu Rejonowego w Suwałkach, który postanowił rozpocząć proces.  „Poprzez okrzyki i głośne komentarze niedotyczące treści wystawy, przerywanie wypowiedzi osobom otwierającym wystawę, wywołanie szumu, hałasu…  doprowadził do przerwania uroczystości otwarcia wystawy, czym zakłócił spokój i porządek publiczny” – czytamy w aktach sprawy.

 

Przed Sądem Rejonowym w Suwałkach w styczniu po raz pierwszy zapadły wyroki uniewinniające, które zaskarżyła miejscowa Komenda Miejska Policji. W postępowaniu apelacyjnym sąd odwoławczy uznał, że w I instancji doszło do naruszenia zasad oceny zgromadzonych dowodów, wyrok więc uchylił i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania.

 

W czerwcu sąd rejonowy ponownie uniewinnił wszystkich obwinionych. Powołał się przede wszystkim na konstytucyjne prawo wyrażania poglądów i swobodę debaty publicznej; ocenił też, że rzeczywiście w czasie otwarcia wystawy doszło do zamieszania, ale zachowanie obwinionych nie odbiegało od zachowań wielu innych osób. Wyrok ten zaskarżyła policja. Dziś Sąd Okręgowy w Suwałkach uchylił wyrok uniewinniający wobec 3 działaczy KOD. Będą mieli kolejny proces.

 

Adam Białous

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

38 komentarzy

38 Komentarzy

  1. Lélio Vieira Carneiro Junio

    11 listopada 2017 at 11:43

    I couldn’t resist commenting. Well written!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra