Z zagranicy

Angielski podręcznik od historii manipuluje o „polskim antysemityzmie”

Skandaliczne zapisy w angielskim podręczniku na temat „polskiego antysemityzmu” i „współpracy z nazistami”.

 

Zostaliśmy zaalarmowani poprzez media społecznościowe o oszczerstwie na temat Polski w angielskim podręczniku. Książka pt. „Welcome to Poland”, zawiera akapit o następującej treści

Polish Jews
Althoung Poland has always claimed to have a policy of religious tolerance, Polish Jews were often forced to live in ghettos. During World War II, some Polish Catholics showed little concern for the thousands of Jews being killed by the Nazis. In Jedwabne, Catholic Poles even killed their Jewish neighbours. Approximately 20,000 Jews still lives in Poland today.

Tłumaczenie robocze:

Polscy Żydzi
Chociaż Polacy zawsze szczycili się tolerancją religijną, polscy Żydzi byli często zmuszani do życia w gettach. Podczas II wojny światowej część polskich katolików wykazywała niewielką troskę o tysiące Żydów mordowanych przez nazistów. W Jedwabnem polscy katolicy nawet zamordowali swoich żydowskich sąsiadów. Obecnie nadal w Polsce żyje ok 20 000 Żydów.

Reduta Dobrego Imienia wysłała 13 października pismo do wydawnictwa z wezwaniem do wycofania podręcznika. W związku z brakiem odpowiedzi, o pomoc poproszeni zostali także wolontariusze, którzy wysłali do wydawnictwa wraz z nami korespondencję o treści:

 

Szanowni Państwo!

Piszemy do Państwa, aby zwrócić uwagę na zniesławiający akapit „Polscy Żydzi” w książce zatytułowanej „Witamy w Polsce”, która zniekształca obraz Polski i nosi znamiona mowy nienawiści wymierzonej w naród Polski.

Nie możemy i nie będziemy podważać tego, że Polscy Żydzi byli zmuszani do życia w gettach, ale sprawcą tych haniebnych wydarzeń w okupowanej Polsce byli Niemcy.

Nie możemy i nie będziemy podważać tego, że niektórzy polscy katolicy wykazywali mało troski o tysiące żydów mordowanych przez Niemców, ale nie możemy i nie będziemy podważać tego, że wielu polskich katolików wykazywało ogromną troskę wobec tysięcy żydów mordowanych przez Niemców, i sami z rąk Niemców tracili swe życie za okazywani tejże troski nawet o jedno żydowskie istnienie.

Nie możemy i nie będziemy podważać tego, że Polska nie tylko uważała się za, ale i naprawdę była i jest tolerancyjną wobec religii.

W kontrze do panującej opinii, historia Polskich Żydów nie zawsze była historią biedy i prześladowania, Przez długi czas, Żydzi cieszyli się w Polsce bezpiecznym niebem; jak inaczej wytłumaczyć niezwykły wzrost społeczności Polskich żydów i jego centralnego ośrodka rozwoju religijnego i świeckiego życia żydowskiego? Antysemicka trucizna, która pozwoliła się odczuć w 19 wieku, osiągnęła stan niszczącej furii w wieku dwudziestym. Nawet jeśli Hitler wybrał Polskę jako rzeźnię dla „ostatecznego rozwiązania” i zbyt wielu Polaków obróciło się plecami do jego ofiar, nigdy nie można błędnie wierzyć, że Holocaust został popełniony przez Polaków. Nie może także ignorowane być to, że trzy miliony Polaków zginęło z rąk niemieckich. / Przedmowa Richarda Pipesa, z książki „Żydzi w Polsce”, autorstwa Igo Pogonowskiego.

Postrzegamy książkę napisaną przez Umaima Mullę-Feroze i Paula Grajnerta jako destruktywną, kłamliwą, zniesławiającą, zniekształcającą prawdziwy obraz Polski i polskiej historii i co może najważniejsze – zatruwającą i tworzącą uprzedzenia wśród najbardziej ufnych istot – dzieci.

Wraz z Redutą Dobrego Imienia wzywam do wycofania wszystkich egzemplarzy książki z obiegu.

 

 

Za: Reduta Dobrego Imienia

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

43 komentarze

43 Komentarzy

 1. Adam

  27 października 2017 at 19:28

  PUKI PAŃSTWOWO-KOŚCIELNE KŁAMSTWO JEDWABIEŃSKIE BĘDZIE CHRONIONE I KULTYWOWANE ,,NABOŻNIE” Bp Markowski w Jedwabnem: przepraszamy. TO BĘDZIE TA DALEJ. https://www.youtube.com/watch?v=6IL_ozpz8GA&feature=youtu.be&t

 2. Polak Myślący

  27 października 2017 at 19:29

  Myślę że w Polsce żyje więcej niż 20 tysięcy Żydów tylko gady pozmieniały nazwiska.

 3. gość

  27 października 2017 at 19:40

  Marszałek Kuchciński MASAKRUJE prowokatora z PO po ataku na Jacka Międlara w Sejmie

  https://youtu.be/5L8XpxrmBGs

  • Adam

   28 października 2017 at 09:43

   To to my już wiemy czyją rację stanu w 100% reprezentuje PO,nowoczesna i https://www.youtube.com/watch?v=66fCK0CzTiM&t G. Braun już dawno postulował dokończenie ekshumacji (jak w Smoleńsku) w Jedwabnym które umożliwiło by szczery dialog w prawdzie bez idiotycznych bezdowodowych oskarżeń hipotez i przed wczesnych kajań przeprosin. Dla tego w pewnym sensie usprawiedliwiają takie treści w przekazie szkolnych lektur i nie powinny nas dziwić wobec utrzymywanego stanowiska kościelno-państwowego w sprawie Jedwabnego.

 4. Robert B.

  27 października 2017 at 20:36

  Tam, gdzie żydostwo, tam antysemityzm. To naturalny odruch obronny przeciwko ich niebywałej agresji. Boże, broń nas przed brakiem antysemityzmu. To oznaczałoby wyzbycie się poczucia godności.

 5. jok

  27 października 2017 at 22:14

  „Nawet jeśli Hitler wybrał Polskę jako rzeźnię dla „ostatecznego rozwiązania” i zbyt wielu Polaków obróciło się plecami do jego ofiar, nigdy nie można błędnie wierzyć, że Holocaust został popełniony przez Polaków.”

  Po co ten lizusowsko-pokorny, potwierdzający do pewnego stopnia „zarzuty” – bo nie potrafię tego inaczej ocenić – tekst?

  Czy Reduta sądzi, że taką „pokorą” ich przekona? Czy aby na pewno – mam nadzieję, że tak -„Reduta” jest po polskiej stronie? Jeśli tak, to wygląda, że grzeszy naiwnością,sądząc, że przyznanie minimalnie racji przeciwnikowi, nastawi go przychylniej do polskich argumentów.

  Nie z tą nacją, nie tędy droga. Każda słabość będzie wykorzystana przeciw nam. Z pewnością tekst zostanie uznany za częściowe „przyznanie się do antys-zmu”, a właściwie za „przyznanie się do winy…”

  • Robert B.

   27 października 2017 at 22:28

   To są konsekwencje mitu holokaustu. Jeżeli uznajesz, że śmierć Żyda to coś więcej niż śmierć goja, to już jesteś w ich szponach. I nigdy cię z nich nie wypuszczą.

   • jok

    27 października 2017 at 23:12

    Nawet jak się uznaje holok itd, że holok to nie mit, to wszak można napisać powyższe zdanie inaczej i to nie wychodząc z kanonu politycznej poprawności: „Hitler wybrał Polskę jako główne miejsce dla „ostatecznego rozwiązania”, zbrodni dokonanej przez Niemców (czy nawet: niemieckich nazistów)”.

    A Reduta poszła znacznie dalej w przyznawaniu, że jest „coś na rzeczy” w opisie z „angielskiej” książki…

    Powiem tak – moim zdaniem – dawniej, za komuny (przynajmniej tej późnej) nikt nie twierdził, że holok to mit, ale nikt praktycznie nie uznawał/przyznawał, nie tylko „winy Polaków”, ale nawet nie roztrząsał sprawy „odwrócenia”. Nawet jak czytam – Bartoszewski krytykował chyba w latach 60-ch, wczesnych 70-ch „oskarżycieli z Zachodu szukających polskiego antysem-zmu”:))) Krytyka/atak na Polaków, zwana samokrytyką, bo wszak teoretycznie polskie pismo:))), zaczęła się pono od artykułu w „opozycyjnym” Tygodniku Powszechnym w 1987 o „Polakach patrzących na getto”.

    Nie chodzi więc raczej o to, by Reduta „walczyła z mitem holok”, bo to niewykonalne i przeciwskuteczne, tylko by nie powielała „opinii” a la te z artykułu TP z 1987 r.

    • jok

     27 października 2017 at 23:17

     Bartoszewski krytykował chyba w latach 60-ch, wczesnych 70-ch „oskarżycieli z Zachodu szukających polskiego antysem-zmu”:)) – mam na mysli: oskarżycieli Polaków o sprawstwo w zbijaniu (masowym) Ż. w czasie wojny

 6. Danusia

  27 października 2017 at 23:12

 7. Danusia

  27 października 2017 at 23:22

  Tygodnik „Nasza Polska” .. wykonczyli.Patrzyli jak ginie, choc pomogl im wygrac…..Red.Naczelna, corka Niezlomnego, skazanego na kare smierci…zostala opuszczona przez tych, ktorzy krztusza sie slowami ojczyzna,Polska…..wolnosc…..Str.istnieje, mozna pisac komentarze.
  http:// naszapolska.pl

 8. Danusia

  27 października 2017 at 23:27

 9. Marcinos

  27 października 2017 at 23:34

  A co na to nasz MSZ?

  • jok

   28 października 2017 at 00:07

   Może odpowiedzią w jakimś stopniu jest artykuł Balińskiego o jednym obecnym i dziś w „dyplomacji” i wysłanym za „dobrej zmiany” w ambasadory:

   „Na polecenie Geremka został dyrektorem gabinetu Krzysztofa Skubiszewskiego, a później Olechowskiego i Bartoszewskiego, czyli faktycznym komisarzem politycznym ministerstwa. (Podkr.- J.R.N.) W swym gabinecie prowadził nieformalne koło gminy żydowskiej w Warszawie. To głównie tam ustalano plany czystek kadrowych i stamtąd Geremkowi „pilnował interesu” A propos jego kwalifikacji dyplomatycznych – razu pewnego w nieistniejącej już restauracji żydowskiej „Menora” przy placu Grzybowskim na oczach osłupiałych (ale z podziwu!) pracowników MSZ Radlicki perfekcyjnie odtańczył majufesa, obrzędowy taniec chasydów. „

   • Marcinos

    28 października 2017 at 08:19

    Właściwie to było pytanie retoryczne i nasz miało być wzięte w cudzysłów. Nie byłoby też dziwne gdyby ta marna publikacja była finansowana przez „nasz” nierząd

    • jok

     28 października 2017 at 10:00

     Tak mi się jakoś wydawało, że pytanie jest ironiczne, retoryczne. Niemniej „udzielenie odpowiedzi” też nie jest raczej szkodliwie.:)

     PS Też by mnie to nie zdziwiło, gdyby „angielską ksiązkę” firmował/wspierał rząd nadwiślański. Opisywano czasem jakie rzeczy ukazywały w publikacji, sygnowane/wspierane przez „patriotyczny” msz lat 2005-2007, praktycznie wspierające … niepolski punkt widzenia

 10. Codreanu

  28 października 2017 at 00:27

  Polacy którzy odmawiali pomocy dla żydów to bohaterowie, którzy powinni być stawiani za wzór mądrości. Ci Polacy, którzy natomiast żydom pomagali, nie zasługują na żaden honor, zwłaszcza ci którzy: a) byli narodowcami b)w wyniku pomocy śmierć poniosły osoby postronne.
  Jedwabne to był słuszny odruch lokalnej ludności jako odwet za żydo-bolszewickie masakry.
  Niech piszą więcej takich tekstów… Ciekaw jestem czy USA zrobi nam nalot dywanowy…

 11. Danusia

  28 października 2017 at 00:59

  Codreanu prowokatorze! Wybywaj do swoich.Jedwabne robilo Einzatzgruppen.Linkw moim wpisie.

  • Codreanu

   28 października 2017 at 08:21

   Danusia, myślisz że podcieranie żyda coś da? Jak tak to jesteś bardzo naiwna. Bo według narracji „obrońców Polskości” takich jak ty wychodzi na to, że Polacy to mięczaki i naiwniacy, którzy nie potrafili zareagować odpowiednio na żydowskie zbrodnie.
   Nawet jak „jedwabne” zostanie obalone, to wymyślą sobie masakrę w Kozich Bobkach, byle wyciągnąć kasę.
   A nie pomyślałaś trochę że żydzi chcą akurat do NAS uciec, bo byliśmy dla nich zbyt tolerancyjni?
   Im bardziej będziemy się im przymilać, tym bardziej ich zaczniemy zachęcać do budowy „Polin”.
   Jeżeli Jedwabne było prawdą, to uważam że Polacy mieli swój powód.

   • Tosia

    28 października 2017 at 08:55

    W pełni się z Tobą zgadzam. Żyjemy w czasach bezprecedensowych zagrożeń dla wolności słowa. Obserwujemy to wyraźnie w Polsce w stosunku do najeźdźcy żydowskiego bezpardonowo niszczącego nasz kraj. Spróbuj coś powiedzieć na żyda, jakąś krytyczną uwagę – nie dość, że od razu zostaniesz okrzyknięty antysemitą, ale to akurat większość ludzi ma „gdzieś”. Dla mnie antysemita = patriota więc jest to epitet jak najbardziej pożądany. Od razu będą ciągać Cię po sądach i zapłacisz grzywnę lub pójdziesz nawet do więzienia, co jest skandalem. Dożyliśmy ponownie czasów, że nie można głośno wyrazić swojego zdania. Dokładnie taka sama cenzura była za komuny w stosunku do Związku Sowieckiego, partii i socjalizmu. Teraz Związek Sowiecki został zamieniony na Izrael, partia i socjalizm na żydostwo. Znowu będziemy budować podziemne struktury, tym razem do walki z żydostwem? Czy może pojawi się jakiś „zły”………. tak, tak, odnoszę się do tytułowego bohatera powieści Tyrmanda, który „czyścił ” Warszawę z opryszków, tym razem „czyściłby” nie Warszawę tylko Polskę i nie z opryszków tylko z żydostwa. Oby jak najszybciej!!!!

   • Robert B.

    28 października 2017 at 10:09

    Popieram w 100% twój tok myślenia.

 12. Czesław

  28 października 2017 at 04:07

  „W tak ekstremalnej sytuacji, nikt nie wie jak by się zachował, ale wynosić „pod niebiosa” ojca rodziny który ukrywa Żydów w piwnicy czy w stodole, prawie ze 100% pewnością że zginą i Żydzi i jego rodzina?. Trudno się dziwić że inne narody postrzegają nas jako „nienormalnych”. Czy to się nazywa bohaterstwo czy brak odpowiedzialności i miłości do własnej rodziny?. A czy byli SPRAWIEDLIWI ŻYDZI RATUJĄCY POLAKÓW ? Ryzykowali własnym życiem i swojej rodziny , może zginęli by uratować od śmierci Polaka?. Ja o takim przypadku nie słyszałem. Należy też uświadomić sobie bezwzględność ukrywających się Żydów w stosunku do swoich opiekunów, których świadomie skazywali prawie na pewną śmierć, razem z rodziną.” To fragment z art. „Judeopolonia, Ukr-Pol a może Polin” http://www.prawica.net/8661

 13. Jonasz Kohn

  28 października 2017 at 21:22

  No cóż, z prawdą się nie dyskutuje. Choć trzeba też pamiętać, że to były trudne czasy i zupełnie inne emocje. A sami Polacy też przecież trochę w czasie wojny wycierpieli. Na szczęście dziś Polska jest już zupełnie innym krajem. Tamte czasy bezpowrotnie minęły. Patrzmy przede wszystkim w przyszłość. Swoją i naszych dzieci.

  • Tosia

   29 października 2017 at 13:56

   Tak, przyszłość BEZ ŻYDOWSKICH PASOŻYTÓW W POLSCE. Bądźmy antysemitami, brońmy polskiej racji stanu. Wrogość wobec żydowskiej zarazy, zalewającej Polskę to obowiązek każdego Polaka.

   • Jonasz Kohn

    29 października 2017 at 15:41

    Pani Tosiu, w dyskusji naprawdę niepotrzebne są takie określenia. Starajmy się rozmawiać merytorycznie, jak i wzajemnie się szanować. Dlaczego w Pani oczach jestem pasożytem? Piętnaście lat temu przyjechaliśmy do Polski całą rodziną. Tu rodzice zainwestowali swoje pieniądze, niemałe pieniądze, dali ludziom pracę, uczciwie płacili podatki. Zadbali też o odpowiednie wykształcenie dla mnie i mojej młodszej siostry, dzięki czemu sam dziś mogę naprawdę dobrze zarabiać, nie przepracowując się przy tym zbytnio, a także płacić podatki, z których w końcu utrzymuje się ten kraj. Dziś mam już te trzydzieści lat na karku, dobrze mi się żyję w Polsce i z optymizmem patrzę w przyszłość – więc ponawiam pytanie – czemu w Pani oczach jestem pasożytem?

    • koteq

     29 października 2017 at 17:52

     Ty może potrafisz rozmawiać w sposób cywilizowany, problem w tym, że twój współrodak, Termojądrowa Potęga Izraela, sam obrzuca dyskutantów wyzwiskami, których nie powstydzili by się niemieccy naziści. To dzięki m.in. takim osobnikom mamy wielką nieufność (najłagodniejsze określenie) do żydów.

     • Jonasz Kohn

      29 października 2017 at 18:10

      Termojądrowa Potęga Izraela to raczej żaden mój współbrat, a zapewne zwykły internetowy troll. W naszej kulturze takie zachowanie jest nie do przyjęcia. Najlepiej w ogóle nie reagować na jego prowokacje.

 14. Jan

  29 października 2017 at 14:38

  Po pierwsze: to już raczej “odgrzewane kotlety”, bo książka została wydana w 2002 roku a ostatnie dostępne wydanie jest z 2005, tyle przynajmniej udało mi się “wyguglać”,
  więc nie wiem jak niby wydawnictwo miałoby wycofać nakład, skoro nie ma tej książki nawet na ich stronie (Gareth Stevens Publishing).
  Po drugie; książka nie jest “angielskim podręcznikiem”, tylko jakimś amerykańskim wydaniem z edukacyjnego cyklu dla osób od lat 9-ciu w górę i podobnie niegramotnych,
  pomyślanego jako wspierający w nauce, ale nie jest to chyba żaden oficjalny podręcznik.Jedyną książką o Polsce w ofercie w/w wydawnictwa jest “Looking at Poland” https://www.garethstevens.com/title/Looking-at-Poland i w opisie piszą o Polsce dość ciepło, ale nie wiem, co jest w środku.

 15. Lelio Vieira Carneiro Junior

  10 listopada 2017 at 20:54

  Please let me know if you’re looking for a author for your weblog.
  You have some really good posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please shoot me an email if interested.
  Regards!

 16. Carlos Eduardo Correa da Veig

  11 listopada 2017 at 08:05

  What’s Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have
  found It absolutely helpful and it has aided me out loads.

  I’m hoping to contribute & help different
  users like its aided me. Great job.

 17. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  11 listopada 2017 at 19:14

  Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with
  hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 18. Itamar Serp

  11 listopada 2017 at 22:24

  Thanks for sharing such a good idea, article is pleasant, thats why i have
  read it fully

 19. make certain asbestos

  11 listopada 2017 at 22:28

  Admiring the time and effort you put into your website and detailed information you present.
  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t
  the same out of date rehashed information. Wonderful read!
  I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to
  my Google account.

 20. Porfirio

  12 listopada 2017 at 07:45

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I
  am encountering issues with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to subscribe to it.
  Is there anyone else having similar RSS problems? Anybody who knows
  the solution will you kindly respond? Thanks!!

 21. You happen to be occupied with anyone you care about?

 22. home security camera systems costco

  12 listopada 2017 at 18:41

  Have you seen sliding patio house in your property?

 23. Dadado Veig

  13 listopada 2017 at 06:04

  Excellent blog! Do you have any tips for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost
  on everything. Would you suggest starting
  with a free platform like WordPress or go for a paid option?
  There are so many options out there that I’m
  totally overwhelmed .. Any recommendations? Thank you!

 24. To defend family members from injury?

 25. Casie

  14 listopada 2017 at 06:09

  Unquestionably believe that which you said.
  Your favorite justification appeared to be on the net the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get irked while people consider worries
  that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and
  defined out the whole thing without having side-effects , people
  can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 26. home security systems reviews cnet

  15 listopada 2017 at 10:53

  Produce sliding garden and patio entry indoors?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra